Sól się wysypała

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Media piszą o „bliźniaczej aferze” w Islandii, ale to nie prawda. Bardziej podobne są te z Chin, o których nikt nie informuje. Akzo Nobel, producent soli, która była używana w Islandi przez ponad dekadę, pisze, że to nie jest sól drogowa tylko przemysłowa. Jest ona produkowana w tym samym miejscu i w ten sam sposób, co spożywcza, nie jest jedynie certyfikowana, kontrolowana jak sól spożywcza. „Sól drogowa jest wytwarzana w zupełnie innej fabryce, w innej technologii, inaczej produkowana i pakowana”. Nie można więc porównywać obu afer.

Program TVN „Uwaga”, który ujawnił polską aferę, informuje na swojej stronie internetowej „w próbce soli z zakładów w Wielkopolsce stwierdziliśmy obecność saletry potasowej – substancji, która spożyta - wg ekspertów - może być rakotwórcza.”. Sól tam produkowana (sól wypadowa) jest ubocznym produktem produkcji chlorku wapnia, jest odpadem technologicznym.
Sanepid na podstawie 5ciu pobranych próbek informuje. „Na razie nie mamy żadnych dowodów na to, że ta sól działa szkodliwie na zdrowie. Mamy za to ewidentne dowody na to, że jest to sól zafałszowana. W związku z tym produkty z tą solą nie mogą być wprowadzane do dalszego obrotu”. Gdzie tu logika? Dobra albo niedobra. Kolejny raport Millera?
Eksperci uspokajają że trzeba zjeść kilka łyżek, żeby taka sól okazała się szkodliwa. Generalny przekaz nie panikujmy. Czesi nie panikują, tylko zamykają granice dla transportu polskiej soli, Słowacy badają sprawę u siebie, myślą o blokadzie importu polskiej żywności. Rząd pewnie się coś zrobi, jak już wszyscy zablokują import.

Ja polskiemu państwu nie ufam, nawet więcej, po raz kolejny powtórzę za Danutą Olewnik „ nie wierzę w żadne państwo”.
Dlatego po paru minutach pracy z Googlem znalazłem kilka innych słonych afer. Głównie w Chinach. I jeden wypadek dotyczący zainfekowanej bakteriami E-coli marokańskiej soli importowanej przez włoską mafię.
W chińskich mediach mówi się jednoznacznie, że sól przemysłowa jest szkodliwa „Długotrwała konsumpcja powoduje deficyt jodu, problemy gastryczne, niszczy system nerwowy. Ponadto, ze względu na dużą ilość domieszek i przekroczenia limitów metali ciężkich, szczególnie dla kobiet ciężarnych i dzieci, szkodliwość jest bardzo duża”

Najbardziej ekstremalny wypadek, to jakaś szczególnie szkodliwa sól techniczna, która pojawiła się w jednym z barów, w Szanghaju , w 2009. Spowodowało to hospitalizację 26 osób i śmierć jednej.
Na większą skalę - 14 tys ton, sprzedawano sól będącą odpadem produkcji herbicydów, z ich domieszką. Tę tegoroczną aferę porównano, z tą dotyczącą zatrutego mleka dla niemowląt, w której zapadły wyroki śmierci.
Kolejna sprawa dotyczyła 60ciu ton soli technicznej. Zwracano w artykule o tym wypadku uwagę na azotyn (nitrite), który stanowi domieszkę soli technicznej i po długim okresie spożywania jest rakotwórczy „0,2 d 0,5 grama może spowodować zatrucie a 3 gramy śmierć”. Długotrwałe spożycie powoduje min „wolniejszy rozwój intelektualny dzieci.”

Ja chciałbym wiedzieć, jakie dokładnie domieszki zawiera sól techniczna, którą jadłem od 12 lat. Które wg CODEX są przekroczone. Jaki negatywny wpływ na organizm miało ich długotrwałe spożywanie. Jakie są metody odtrucia się, detoksu.

http://icelandreview.com/icelandreview/search/news/Default.asp?ew_0_a_id=386468
http://insidechina.onehotspots.com/part-of-the-salt-and-pesticide-residues-similar-to-the-flow-of-milk-in-melamine-table/1644/
http://californiamorningpost.com/?p=729
https://dummr.wordpress.com/tag/industrial-crime/
http://www.agile-news.com/news-389751-8-of-60-tons-of-industrial-salt-traders-as-salt-sales.html

Brak głosów

Komentarze

Część odpowiedzi u mnie.
Chodzi z grubsza o to, że badano (moim zdaniem nie badano) próbki soli pod kątem zgodności z NORMĄ SOLI WYPADOWEJ autorstwa Anwilu.
Nikt natomiast nie badał na obecność chlorku winylu, ługu sodowego - czy substancji wymienionych przez Pana.

Wykształciuch

Vote up!
0
Vote down!
0

Wykształciuch

#233317

Jak wygooglać " CODEX food salt norms" to pierwsze pokazują się normy dla soli w pdf, nie mogę tego zlinkować.
Tam są też normy metali np miedzi, arsenu itd.

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#233320

Można jako google document: https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:7XJyAe_8AEIJ:www.codexalimentarius.net/download/standards/3/CXS_150e.pdf+CODEX+food+salt+norms&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESiXRW3a9FoxjbG_XAfG2jl_dlBqu2JhHxWz3F3m8gajDoHgP5VTtcyCx8RxfEHw0NWiBdxu7CTonmgK_HepYM5QFiKrT1YItHZcurWKOsyFl3l-OkpMmlzaoU6QRYkFJ9JoGo5U&sig=AHIEtbRGG32_408X65GYUoUhyZon_DQKrQ

On się w treści artykułu skróci (link) do postaci akceptowalnej wizualnie ;).
Z polską normą ma tyle wspólnego - że minimalny poziom NaCl to 97% - sól wypadowa (również wg danych "ekspertów badających" na zlecenie Sanepidu) - tej podstawowej normy nie spełnia.
I teraz pytanie - w związku z tym na JAKIEJ podstawie Trybusz stwierdził, że badane próbki spełniają normy??? :-D.

Oszustwo na oszustwie oszustwem pogania...
Wykształciuch

Vote up!
0
Vote down!
0

Wykształciuch

#233335

Nie znam się na tym, ale po komisji w sprawie katastrofy, czy sekcji Leppera, czy komisji hazardowej, czy niezarejestrowaniu Mikkego w wyborach - to nie można w sprawach politycznych im wierzyć nawet w jedno słowo. To jest sprawa polityczna.

Vote up!
0
Vote down!
0
#233336

Czechy wstrzymały import soli z Polski, myślę, że to początek lawiny... w Polsce mogą ściemniać, ale w imię czego mają się truć na Zachodzie...Ciekawi mnie, co to za firmy i z kim powiazane, bo cisza w mediach. Dlaczego nie wałkują tego jak sprawy Katarzyny W?

http://77400.pl/index.php/aktualnoscimenu/2203-ktos-posolil-i-da-sie-jesc

 

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

zlotowianin

#233377

Część odpowiedzi u mnie.
Chodzi z grubsza o to, że badano (moim zdaniem nie badano) próbki soli pod kątem zgodności z NORMĄ SOLI WYPADOWEJ autorstwa Anwilu.
Nikt natomiast nie badał na obecność chlorku winylu, ługu sodowego - czy substancji wymienionych przez Pana.]

http://niepoprawni.pl/blog/5653/klamstwa-tego-nie-rzadu-wazna-aktualizacja

Wykształciuch

Vote up!
0
Vote down!
0

Wykształciuch

#233318

Szokująca notka i pierwszy komentarz. Jak to prawda, to kupa ludzi powinna trafić do więzienia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#233327

Nie trafią. Już słychać wypowiedzi specjalistów, że nic się nie stało, rodacy, nic się nie stało.

Vote up!
0
Vote down!
0

sannah

#233338

Ze Smoleńskiem też tak mówili, i mówią, i co.

Vote up!
0
Vote down!
0
#233358

Co do pierwszego komentarza w notce Szymonn, to może być fejk, poczta nie odpowiada, zwróciło mi wiadomość i błąd w nazwie związku chemicznego, spec nie powinien go zrobić.

Vote up!
0
Vote down!
0
#233355

POLSKA  NORMA -> określająca dopuszczalny skład chemiczny "soli spożywczej"

-> PN-C-84081-02:1998

+++ np ->

http://www.solino.pl/nasza-oferta,przemysl-spozywczy,sol-spozywcza,45,21

Vote up!
0
Vote down!
0
#233404

Dziękuję za informację - sam tez poczytałem.
Żelazocyjanek potasu, czyli E 526, dość często spotykany (ale w małych ilościach rzędu 6 mg/kg) w soli - antyzbrylacz.
Dopuszczalny zgodnie z polską normą soli spożywczej.
Piszę w notce o tej substancji - moim zdaniem jest szkodliwa, ale dopuszczona do obrotu do maks. 20 mg/kg.

Więc to rzeczywiście jakiś "lewy" chemik - uaktualnię komentarz.

Inna sprawa - że moim zdaniem taki "cyjanek" nie powinien się w ŻADNEJ ilości pojawiać w soli spożywczej (to moja prywatna opinia).

Pozdrawiam serdecznie

Wykształciuch

Vote up!
0
Vote down!
0

Wykształciuch

#233408

Żelazocyjanek potasu

-> K4[Fe(CN)6] ... duża trwałość kompleksu Fe(CN)6 sugeruje “nietoksyczność”

Jednak pod wpływem mocnych kwasów (żołądkowy ~ HCL) w/w substancja ( E 536) rozkłada się z wydzieleniem cyjanowodoru.

Żelazicyjanek potasu

-> K3[Fe(CN)6] –Pod wpływem mocnych kwasów , oraz po ogrzaniu rozkłada się z wydzieleniem HCN cyjanowodoru. (   gazu absorbowanego w konserwach “ziemi okrzemkowej” –> gazu CAŁKOWICIE BLOKUJĄCEGO natlenianie krwi (w płucach)  

-> stosowanego do uśmiercania więźniów KL Auschwitz. (wewnętrznym duszeniem) 

Vote up!
0
Vote down!
0
#233426

Przeklejam: " pracuje w laboratorium nawozów sztucznych,na własny koszt zrobiłem analizę soli wypadowej.Poniżej przedstawiam skład:NaCl min 94,6 % H2O max 0,2 % SO42 - 5,2 % K4Fe(CN)6 - 31 mg/kg pH 5-9 najgorsze swiństwo to żelazocjanek potasu,substancja rakotwórcza przy systematycznym spożywaniu. Mój post jest usuwany,prosze uprzejmie o kopiowaniu tego skłądu chemicznego i przekazywanie dalej chemikbiuro@o2.pl"

Vote up!
0
Vote down!
0
#233427

O tym właśnie pisaliśmy, że prawdopodobnie fejk.

Właśnie oglądam ten tvnowski program o soli, siarczanu sodu wg badania w laboratorium jest 4% - używa sie tego jako środka przeczyszczającego. Czyli już norma nie jest dotrzymana, bo powinno byś minimum 97% NaCl.

Vote up!
0
Vote down!
0
#233440

...żebyśmy się mieli czym zajmować, a nie jakimś tam pomnikiem śpiących, niemal zupełną likwidacją historii w szkole (już od września tego roku!), zamiarem zakazu papierosów elektronicznych (aby trujące tytoniowe wygrały), gigantycznymi przekrętami farmaceutycznymi i w NFZ-cie..., bo o aferze hazardowej już całkiem zapomnieliśmy... I tak dalej.
Sprytnie pomyślane, sól, jak się okazuje, budzi ogromne emocje. TVN strzelił w dziesiątkę. Parę dni znowu zyskali...

Vote up!
0
Vote down!
0

Muldi

#233457

Ten problem dla rzadzących bardziej poważny, niż wszystkie wymienione. To kwestia zdrowia wszystkich obywateli, twojego też.

Vote up!
0
Vote down!
0
#233497

„Sól została przebadana przez ekspertów z Politechniki Łódzkiej. Z analizy wynika, że sól zawiera siarczany. Jedna z próbek zawierała azotan potasu, czyli saletrę potasową. To środek, który po przemianie w nitrozoaminy może stanowić zagrożenie rakotwórcze. Zaś według fachowców, którzy dokładnie znają proces produkcji chloru i to jak powstaje sól wypadowa, ten proces powoduje, że w soli wypadowej znajdują się pewne ilości dioksyn (jedne z najbardziej toksycznych związków - red.) ustalili dziennikarze TVN. „

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/517757,afera-solna-eksperci-z-pl-zbadali-sprzedawana-sol,id,t.html?cookie=1

Vote up!
0
Vote down!
0
#233540

Vote up!
0
Vote down!
0
#233624

W takim systemie, jak go opisujesz, żyjemy.

Nie wiem, Tusk to pupilek Bruseli, nie Orban, żeby się go euromafia czepiała.
Poczytałem na "jedzeniowym" portalu o tym że ludzie nie chcą kupować wędlin Mroza i JBB, a ponoć lewą sól brali prawie wszyscy. Rząd nie ujawnia danych innych firm i po głowie dostaje tylko kilka. Wybranych?

Mam nadzieję że przez jakiś czas tych przekrętów nie będzie. Choć jak nikogo specjalnie nie ukarają, to co to za ryzyko. Znów zaczną.

Vote up!
0
Vote down!
0
#233739