Mini-analiza palikociarni

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Przejrzałem ze 30 profili na Facebooku aktywistów Ruchu Palikota, tej ostatniej nadziei układu. Skłoniła mnie do tego notka mówiąca o tym, że Ruch P. ma najlepszy i najpopularniejszy profil na fejsie. Jest tam 72 tys „like”. Jednak ruch na nim generowało przez parę godzin kilka osób.
Drugi powód to wczorajszy, błyskawiczny powrót P. z roli najbardziej zaciętego opozycjonisty do roli rządowej zagłuszarki tematu braku Błasika w kabinie pilotów. Około piętnastej zrobił konferencję w sprawie aborcji a około dwudziestej zaczął kopać w trumnę Kaczyńskiego. Uderzył w 2 najmocniej rezonujące tematy w jedno popołudnie.

Przeanalizowałem około 30 profili oznaczonych logo, czy inaczej nawiązujących do Ruchu P. i zmieniłem nieco zdanie na temat ich właścicieli. Najwięcej „like” dostały u nich: TVN/ TVN24 Pokojowa nagroda Nobla dla Owsiaka i WOŚP ( to nie żart), Żądamy przeprosin dla WOŚP i Owsiaka od Marty Kaczyńskiej ( dała „like” artykułowi Ziemkiewicza),
Poza tym trafiły się like dla np: Polska bez Kaczyńskiego, aborcja prawem kobiet, pozaparlamentarny zespół ds monitorowania PiS, nie będę trzymać ryja na kłódkę bo wam się tak podoba ,wolne konopie, WOŚP, House, Cejrowski, wolność dla Tymoszenko, wPolityce, JOW, Wojewódzki, Majewski, Teraz my, Olejnik, PiS mnie przeraża, Przekrój, Newsweek,

Jest to grupa bardzo niejednorodna. Z tego co było najpopularniejsze w komentarzach, to antyklerykalność – atakowany jest kler nie Bóg. Czasem antykościelność.
Drugi popularny temat, czy raczej pierwszy ze względu na liczbę komentarzy, to krytyka rządu, sytuacji w kraju i pragnienie konkretnych reform. To mnie pozytywnie zaskoczyło.

Zdarzają się i to mnie zdziwiło odniesienia do patriotyzmu. Niechęć do PiS u tych tvnofili mnie nie zaskoczyła.
Zdarzają się kibice polskich zespołów, sportowców. Są młodzi albo około 50tki. Mają średnie lub wyższe wykształcenie.

Autorytety poza P. dobrze określa ten komentarz„Jest kilku wspaniałych Polaków, którzy są niezwykle cenieni na świecie, niestety w Polsce często są niedoceniani lub wręcz szkalowani... Do takich ludz z pewnością zaliczył bym Lecha Wałęsę, Jerzego Buzka, Bronisława Geremka czy Adama Michn...ika Fakt, że Jerzy Buzek był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego świadczy jednoznacznie, że jest człowiekiem mądrym, wykształconym i z odpowiednim doświadczeniem... (chyba, że 500 milionów Europejczyków i ich przedstawiciele to UKŁAD antypolski :) )”
Jeszcze Jastrun, Bartoszewski.

Widzenie palikociarni przez prawicę odbywa się wyłącznie poprzez pryzmat prawdy o Smoleńsku, wypowiedzi P. o Kaczyńskich, występów pod pałacem.
Natomiast dla popierających go aktywistów to on jest nadzieją na nowoczesną Polskę. Kimś, kto zreformuje państwo. Płonna to oczywiście nadzieja.
Dzieci TVN24 i WOŚP wydają się być podstawą tego ruchu. Sądzę też, że mogą się mimo sukcesu wyborczego szybko rozczarować brakiem efektów działań ich wodza. Ta wewnątrzsystemowa frakcja reformistów może się w miarę łatwo znaleźć poza granicą systemu, jest jej najbliższa. To jest pocieszające. Tym bardziej, że pogorszenie sytuacji materialnej bardziej na nich podziała niż na prawicowców słusznie ceniących bardziej symbole i wyższe wartości.
Teraz są jeszcze na fali ale czeka ich pasmo rozczarowań ale jakoś mi ich nie żal.

Rysunek : Cezary Krysztopa

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Oglądałam w niedzielę program Rymanowskiego.
Nie znam go zbyt dobrze, bo rzadko oglądam telewizję, ale jest to chyba jedyny dziennikarz tvn-u, któremu nie mam ochoty dać po pysku (Ba! Nawet darzę go pewną sympatią).

Gościł kilka osób z różnych partii politycznych - to, zdaje się, program cykliczny. Wśród tematów przewodnich - wyroki w sprawie Kiszczaka i Kani.
Mimo, że z zasady niewiele spodziewam się po paligniotach, wypowiedź jednego z nich mnie zaskoczyła.

Powiedział coś w stylu: "szkoda, że ta sprawa nie uległa przedawnieniu". Działo się to w chwilę po tym, jak przedstawiciel Solidarnej Polski (nie pomnę nazwiska, sympatyczny chłopak) powiedział, że zważywszy na to, że 96 osób wtedy zginęło, wyrok jest śmieszny (czy coś takiego).

Ktoś mógłby rzec: robić karierę będąc wielkim to nie sztuka. Prawdziwa sztuka to z własnego zbydlęcenia zrobić atut. Choć dzisiaj ... to raczej norma, vide wszystkie powiatowe i inne fiuturki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216533

Jak czytałem to Smoleńsk też ich męczy, liczy się to co "ważne" teraz, czyli kiełbasa. Tacy są, wyżej nie podskoczą.
Ale chcą w sprawie kiełbasy coś zmienić w tym kraju a to już jakaś nadzieja na przyszłość.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216576

niewymowny jest niewątpliwie inteligentny a ponadto nie wiadomo którym panom służy. Byłoby zbyt proste sądzić że robi to tylko dążąc do uzyskania satysfakcji. Nie sądzę natomiast aby w przyszłości miał chęć dbać o swoich pretorian. Moim zdaniem poświęci ich przy najbliższej okazji gdy stwierdzi że zgodne jest to z jego dążeniami. Awantury o krzyż w Sejmie czy o "zioło" to ściema. Jemu nie o to chodzi, a pretorianie, niedoświadczeni a po części po prostu naiwni, nie mają o tym pojęcia. Ciekawe czy mylę się sądząc że dąży do połączenia się z SLD (pod jakimś nowym szyldem) i stworzenia czegoś liberalno- postkomunistycznego, co nie wyklucza własności prywatnej? On nigdy "do czasu" nie sygnalizuje jaki ma cel. Zyskawszy wpływy, może np. przegłosować przedawnienie dla zbrodni komunistycznych co spowoduje "w sposób naturalny" likwidację IPN, abolicję podatkową zyskując w ten sposób zwolenników, ogłosić amnestię, zmienić dowolnie Konstytucję (PO poprze, bo boi się utraty władzy na rzecz PiS, teraz to coraz bardziej dla nich sprawa życia i śmierci) i w ten sposób stworzyć z mojej ciężko doświadczonej Ojczyzny pokrakę mogącą się śnić po nocach.
Niedoczekanie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216574

Może się pretorianie zbuntują, a przede wszystkim zbajerowany elektorat. Szkoda ten elektorat zostawiać w niewłaściwych rękach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216579

Odnoszę wrażenie, że większość tego elektoratu należy do jakiegoś dziwnego gatunku stworzeń pozbawionych ludzkich odruchów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216585

Przystosowanie i akceptacja mentalności III RP.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216634