Dudajew – prezydent zabity 17 lat temu

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Dżochar Dudajew to chyba jedyny prezydent na świecie który został wybrany 91,7 % tami głosów w uczciwych wyborach. Było to w październiku 1991 roku. Trochę wcześniej zaczęła się faktyczna niepodległość Czeczenii. Zginął 21 IV 1996.
Jak pisze żona Dudajewa Ałła wtedy „ Moskwa wszelkimi środkami starała się pozbyć gwaranta czeczeńskiej konstytucji, zamachy organizowano jeden za drugim. Jego próbowano wysadzić w powietrze, otruć, zniszczyć zaufanie do niego rozpuszczając brudne plotki i oskarżenia, poddawano nawet w wątpliwość jego i moje pochodzenie, określano go jako „górskiego Żyda”, mnie Estonką, Litwinką, a w końcu wyszło na to, że też jestem Żydówką.” Dżochar kwitował to „Szakale wyją, karawana idzie dalej” No i Czeczeńska Republika Iczkeria szła do przodu mimo „powietrznej, kolejowej i ekonomicznej blokady”.

Pierwsza wojna czeczeńska którą cały „ demokratyczny” świat, poza Estonią, uznał za „wewnętrzną sprawę Rosji” została przez nią faktycznie przegrana. Mimo tego, że 1 milionowy naród, a nawet tam poboru nie było, walczył ze 140 milionowym, mającym jedną z najsilniejszych armii świata.

Wtedy, w 1996 zaczęło się faktyczne polowanie na Dudajewa. Jak tylko on zaczynał rozmawiać przez telefon satelitarny pojawiały się samoloty i zaczynało bombardowanie. On wiedział ile minut ma czasu. Jednak pewnego dnia Jelcyn oficjalnie, na cały świat, zaproponował mu rozmowy pokojowe. To na co czekał od wielu lat. Podczas tych rozmów kierowana na sygnał telefonu rakieta go zabiła. W pół roku później odbito Grozny a okrążone rosyjskie wojska musiały prosić o pokój.

„ Od 1996 do 1999 „ Rosja zrobiła wszystko by doprowadzić w Czeczenii do bratobójczej wojny domowej”. Inspirowano porwania dziennikarzy, cudzoziemców. Potem znów rozpoczęto bombardowania Czeczenii pod hasłem „wojny z terrorem”. Pretekstem było wysadzenie domów mieszkalnych w Rosji przez rosyjskie specsłużby. Agresję rozpoczęto jeszcze przed wejściem Basajewa do Dagestanu. Była to wojna w sowieckim czy nazistowskim stylu, z obozami koncentracyjnymi, masowymi zbrodniami – w wyniku obu wojen „ ponad 300 tys zginęło” „300 emigrowało”. „Jelcynowi pomógł jego przyjaciel, prezydent Bill Clinton dawał na pierwszą wojnę miliardy dolarów” . Obama w 2010 oficjalnie włączył Doku Umarowa do spisu międzynarodowych terrorystów i wyznaczył za jego głowę nagrodę 5 mln dolarów. „ Wielu Czeczeńców wydaje się w ręce Kremla a prawdziwi terroryści prowadzą swoje ciemne sprawy w różnych krajach świata: Zabicie w Katarze prezydenta Czeczenii Jandarbijewa, akt terrorystyczny - otrucie Litwinienki w Anglii, zastrzelenie w Austrii Umara Israiłowa, zabójstwo w katastrofie lotniczej prezydenta Kaczyńskiego i większości jego współpracowników, niedawna na razie nie wyjaśniona śmierć w Anglii Borysa Bieriezowskiego, bardzo przypominająca zabójstwo … to – terroryzm państwowy.”

Przyczynami obu wojen była chęć odbudowy imperium w granicach dawnego ZSRR i ropa która w jej czasie płynęła poza wszelka kontrolą i była rozkradana przez kremlowskich magnatów naftowych.

„ No ale czas imperiów minął. Nie ma niczego przypadkowego w naszym świecie, widać taka była wola Najwyższego – kochający wolność naród czeczeński pokazał całemu światu, jak trzeba kochać swoją ojczyznę i umierać za nią. I rosyjskiemu narodowi została udzielona lekcja męstwa. Teraz rosyjski naród musi wybrać: wycofać się, zostawiając rozgrabiony kraj by w pełni opustoszyła go kremlowska mafia albo walczyć o wyzwolenie ojczyzny. Co wygra, prawda, szlachetność, nadzieja, czy kłamstwo, podłość i sprzedajność?”
„Ja wierzę, że naród wygra.”

Когда споткнусь я на исходе дня,
Подъем был труден – не суди меня.
 Когда в смертельной схватке кровь пролью,
Не осуждай – честь защищал свою.
Когда обманут, предан другом был,
Вновь не суди – я верил и любил.
Когда не различал коварства зла,
Не осуждай – был сердцем чист сполна!
Когда закроет мне глаза плащом земля,
Тогда суди, – но Бог тебе судья.
/”Исповедь. Джохар Дудаев”/

Za http://haamash.wordpress.com

Brak głosów

Komentarze

Czy jest (byl) drugi taki narod tak kochajacy wolnosc by poswiecic wszystko?

Czy calkowita eksterminacja Czeczencow w imie mocarstwowosci neoZSRR i "wojny z terroryzmem"USA nie jest wystarczajacym sygnalem dla ludzkosci ze dla wielkich nie liczy sie wolnosc i demokracja a calkowita podleglosc i dyktatura?

Dzis znow pluje sie na Czeczencow wpisaujac ich jako Dzihadystow.Latwy cel,Slowo klucz.Arabscy terrorysci...

Vote up!
0
Vote down!
0
#352290

Ciężka lektura, ale konieczna.
Anna Politkowska zapłaciła za tę prawdę cenę życia.

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#352312

Wielu innych najlepszych Rosjan niestety też.

Vote up!
0
Vote down!
0
#352321

Nie całkowita jednak.
Myśmy się bronili podczas II wojny.

Vote up!
0
Vote down!
0
#352317

Ten drugi prezydent Czeczenii był jej autentycznym przywódcą, powszechnie akceptowanym, podczas gdy wobec Dudajewa sami Czeczeni mieli wiele zastrzeżeń.

Dodam tylko, że autorem zdobycia Groznego był właśnie Asłan Maschadow, który genialnie przewidział wszystkie ruchy kilkudziesięciu tysięcy wojsk rosyjskich i całkowicie je sparaliżował przy użyciu mniej więcej pięciu tysięcy uzbrojonego pospolitego ruszenia. Można? MOŻNA!

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0
#352315

Ja do obu. Można.

Vote up!
0
Vote down!
0
#352319

Mafiozo Bierezowski  jego goryl Litwinienko , Lech Kaczyński Dudajew wszyscy w jednym worku.

Ci Czeczency mordowali dzieci w Biesłanie to wściekil wahabici.

Kazek

Vote up!
0
Vote down!
0

Kazek

#352367

za klamstwa typowe dla Konsomolskiej Prawdy.
Tak Czeczency mordowali osetynskie dzieci jak Polacy mordowali Zydow w Jedwabnem, albo wysadzili bloki mieszkalne w Moskwie nie mowiac juz o Bostonie.
Kazek pomyliles fora tu nie GW i nie ONET tam jest twoje miejsce.
Za smierc tylu dzieci odpowiada wyslane przez Putina komando ruskich soldatow, ktorzy otworzyli skomasowany ogien do wszytkiego co sie ruszalo w szkole.
Rozmawialem osobiscie z dziecmi i doroslymi, ktorzy przezyli z tej szkoly w Bieslanie, ale dla sprawnego w mysleniu wystracza zdjecia i filmiki zeby wyciagnac prawdziwe wnioski.
Taka ilosc odpryskow wokol okien na murze tylko o jednym swiadcza.

Vote up!
0
Vote down!
0
#352619