I Niedziela Adwentu, Adwent! Oczekiwanie na przyjście! Zapłonęła pierwsza świeca przed głównym ołtarzem.

Obrazek użytkownika antysalon
Blog

Oczekiwanie. Stan wyczekiwanie. Znamy ten stan oczekiwanie na przybycie osoby nam bliskiej.
Nam ważnej!
Czekamy.
Na kogo?
Chrześcijanie czekają na Syna Bożego!
Szykują się aby obchodzić kolejną pamiątkę Jego przyjścia.
Od jutra dzieci /i nie tylko/ podążą z samego rana do kościołów z lampionami na mszę św. roratnią

Z Księgi proroka Jeremiasza:
Pan mówi: „Oto nadchodzą dni, kiedy wypełnię pomyślną zapowiedź, jaką obwieściłem domowi izraelskiemu i domowi judzkiemu. W owych dniach i w owym czasie wzbudzę Dawidowi potomka sprawiedliwego; będzie on wymierzał prawo i sprawiedliwość na ziemi. W owych dniach Juda dostąpi zbawienia, a Jerozolima będzie mieszkała bezpiecznie. To zaś jest imię, którym ją będą nazywać: »Pan naszą sprawiedliwością«”.
/'Jr 33, 14–16/

Psalm responsoryjny
Refren: Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę.

Daj mi poznać Twoje drogi, Panie,
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.
Prowadź mnie w prawdzie według Twych pouczeń,
Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję.
Refren: Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę.
Dobry jest Pan i prawy,
dlatego wskazuje drogę grzesznikom.
Pomaga pokornym czynić dobrze,
pokornych uczy dróg swoich.
Refren: Do...
Wszystkie ścieżki Pana są pewne i pełne łaski
dla strzegących Jego praw i przymierza.
Bóg powierza swe zamiary tym, którzy się Go boją,
i objawia im swoje przymierze.
Refren: Do
/Ps 25 (24) 4bc–5ab, 8–9,10 i 14 (R.: 1b)/

Z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan:

Pan niech pomnoży liczbę waszą i niech spotęguje waszą wzajemną miłość dla wszystkich, jaką i my mamy dla was; aby serca wasze utwierdzone zostały jako nienaganne w świętości wobec Boga, Ojca naszego, na przyjście Pana naszego Jezusa wraz ze wszystkimi Jego świętymi. A na koniec, bracia, prosimy i zaklinamy was w Panu Jezusie: według tego, coście od nas przejęli w sprawie sposobu postępowania i podobania się Bogu i jak już postępujecie, stawajcie się coraz doskonalszymi! Wiecie przecież, jakie nakazy daliśmy wam przez Pana Jezusa.
/1Tes 3,12–4,2/

Ewangelia
Oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa
Słowa Ewangelii według św. Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym”.
/Łk 21,25–28.34–36/

pzdr

Brak głosów

Komentarze

"Szykują się aby obchodzić kolejną pamiątkę Jego przyjścia".

Z Ewangelii wynika, że chrześcijanin nie tylko szykuje się, by obchodzić kolejną pamiątkę Jego przyjścia. Adwent to również oczekiwanie na Jego powtórne przyjście:

"Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym”.(ŁK 21,36)

A na mszę roratnią również  pójdę ja. Przez las -3km, do mojej parafii, chyba że mnie jakaś dobra dusza podwiezie. :-) Lampka już przygotowana. A wilków u nas nie ma, więc się nie boję.:-)

Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#38766

ileż wspomnień:)

te pierwsze ,gdy dreptało się z Rodzicami trzymając się kurczowo ich ręki,

te drugie,gdy malutkie rączki moich dzieci sciskały moją dłon i swieczki,ktore

wciąż wiatr gasił(mimo papierowej osłony)

a teraz.?............:) teraz kolejne dzieci z Matkami,Babciami

maszerują na wieczorne modlitwy.......i tylko Lampiony

juz nie gasną,bo często są elektryczne..........:)a .         MY ? my..jak

dawniej czuwamy i czekamy

Katarzyno :)

uwazaj w tym lesie...:)

 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#38768

Nie ma obaw, moje roraty odprawiane są zgodnie z tradycją o 7 -rano. Muszę wyjść koło 6,30. Jeszcze ciemno, ale oka już nie wykolesz. A lampion mam nowoczesny :) z metalu i szybek jak dawny fanar. Niestety na biegające psy muszę mieć przy sobie też gaz pieprzowy. :(

Pozdrawiam :)

Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#38775

własnie toczymy spor z synem,ze rano o szostej to były RORATY,a wieczorem,to co innego...:) mam nadzieję,że Twoj autorytet pomoze nam w tym sporze.....:)

a na "psy"uwazaj,gaz

wiadomo,niezawsze pomaga,

lepszy dobry kij dębowy......:)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#38777

Ja tak delikatnie dałam do zrozumienia, napisałam: o godz. 7-ej.:-) Syn widać pilniej poznawał tradycję Kościoła.:-) Roraty to pierwsza msza o wschodzie słońca w okresie Adwentu. Nabożeństwo wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. A w miastach rzeczywiście msza ta ze względu na pracę mieszkańców coraz częściej odbywa się wieczorem. Tak jest w katedrze w Olsztynie. W mojej wiejskiej parafii wciąż króluje tradycja. A tak w ogóle to odsyłam do Internetu. Ot, choćby na taką pierwszą z brzegu stronę: ]]>http://www.parafiazernica.cal.pl/]]> Pozdrowienia, tym razem dla Syna.:-)
Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#38784

od syna,też.......:)

w Katowicach,wieczorem pielgrzymki babc,mam i dzieciaków idą dumnie dzierżac

latarenki r w rekach.........i są naprawdę przepiekne.......serd pozdrawiam:)))

a o6 rano budzą już nas koscielne dzwony..........:)))

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#38794

"Roraty - Msza św. ku czci Najświętszej Maryi Panny odprawiana każdego dnia Adwentu przed świtem. Nazwa ta pochodzi od słów pieśni na wejście: "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa". Zbawiciel jest tu porównany do rosy. Najstarsze ślady odprawianej w Polsce Mszy św. roratniej sięgają XII w. W wieku XVI roraty były już znane w całej Polsce.
W czasie Rorat pali się przy ołtarzu dodatkowa ozdobna świeca (zwana roratką lub świecą roratnią). Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę, Matkę Zbawiciela. "
"W okresie Adwentu, z wyjątkiem niedziel i uroczystości, można odprawić mszę św. wotywną o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie. Ta Msza św. nazywa się w naszym kraju tradycyjnie Mszą św. roratnią lub po prostu roratami.

Roraty, adwentowe msze odprawiane przed wschodem Słońca, podkreślają wyjątkowość tego okresu. Nazwa "roraty" pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście, rozpoczynającej się od słów "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa".

"Msza roratnia jest mszą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu. Ta msza jest jednym ze znaków szczególnej obecności Maryi w okresie adewntu, gdyz to Ona oczekiwała Mesjasza w sposób szczególny. Przeżywała Ona adwent oczekiwania jako córka Izraela, jako Matka Pana Jezusa i jako Matka Kościoła.

W czasie odprawiania Mszy św. roratniej zapala się dodatkową świecę, która symbolizuje patronkę adwentowego oczekiwanie - Maryję. Roraty mają nam szczególnie przypominać Maryję, gdyż to Ona, podobnie jak jutrzenka wyprzedza wschód słońca, poprzedziła przyjście Światłości świata Jezusa Chrystusa.

Jako córka Narodu Wybranego wraz z wszystkimi pokoleniami czekała na Jego przyjście. Od chwili jednak, kiedy anioł Gabriel zwiastował Jej, że pocznie i porodzi Syna który ma być obiecanym Emanuelem, oczekiwała w szczególny sposób na Życie, które wzrastało pod Jej sercem. Teraz razem z Kościołem czeka na ponowne przyjście chwalebnego, uwielbionego Chrystusa, a królując w niebie razem z Nim, wspiera Kościół w jego oczekiwaniu na ostateczny Dzień Pański.

Przekazy historyczne mówią, że roraty odprawiano w Polsce już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Przez całe wieki Król, umieszczając w czasie rorat na ołtarzu zapaloną świecę, oświadczał: "Gotów jestem na sąd Boży", za nim czynił to Prymas Polski, mówiąc "Sum paratus ad adventum Domini" (Jestem gotów na przyjście Pana), po nich zaś kolejno: senator, ziemianin, rycerz, mieszczanin i chłop, powtarzając słowa króla."

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#38820

Pełna zadumy...
pozdrawiam Akiko

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#38782

Roraty

Pieśń "Rorate caeli", towarzyszy zwykle roratom u dominikanów. Śpiew ten nieodłącznie kojarzy się nam z Adwentem, jako ten, który buduje adwentowe oczekiwanie, wprowadza w jego atmosferę.
Pochodzenie i historia tego śpiewu są trudne do odtworzenia. Z pewnością może się on poszczycić kilkusetletnią tradycją, choć nieobecność w średniowiecznych źródłach każe upatrywać czas jego powstania w epokach późniejszych.
Pewne wzmianki pozwalają przypuszczać, że powstał we Francji i w tamtejszych kościołach przyjął się jako adwentowa modlitwa.

Słowa refrenu: "Spuśćcie rosę niebiosa a obłoki niech wyleją Sprawiedliwego" (por. Iz 45, 8) stanowią przewodni motyw adwentowej liturgii. Najpopularniejszy łaciński przekład Biblii, zwany Wulgatą, nadał tym słowom sens mesjański: tęsknego wołania o Mesjasza - Zbawiciela i zapowiedzi Jego narodzin.
Tekst zwrotek to modlitwa utkana z proroctw Izajasza.
W sensie historycznym wyraża się w niej grzech Izraela i dramat jego zasłużonej kary, poczucie opuszczenia przez Boga, tęsknota za Zbawicielem i Odkupicielem, a w końcu Boża obietnica pocieszenia i wyzwolenia ludu.
Interpretacja duchowa każe widzieć tu sytuację duszy dotkniętej przez grzech, zmagającej się ze słabością, do której Bóg przychodzi jako Wyzwoliciel i Odkupiciel.
Izrael jest także alegorią Kościoła oczekującego dnia Narodzenia Chrystusa i zarazem dnia Jego powtórnego przyjścia.

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#38832

Drugi co do poczytności/ a może i pierwszy? bo przechodzi przez ręce członków rodziny!!!/ tygodnik w Polsce.
Na wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim tygodnik katolicki.
Np "Niedziela" jest słaba, cieniasowata i dlatego zwie się...
"Poczciwiną"!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#38821