Rekordowy Pentagon

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Największy budynek biurowy na świecie, który nie jest wieżowcem. Jego budowa trwała szesnaście miesięcy. Pięć pięter, 24 metry wysokości i korytarze o łącznej długości 28 kilometrów. Pentagon to nie tylko jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie, ale przede wszystkim centrum dowodzenia najpotężniejszymi siłami zbrojnymi świata.

Pentagon powstał z konieczności. Zanim powstał poszczególne departamenty zajmujące się obronnością i armią były rozrzucone w kilkunastu miejscach, zajmowały "przejściowe" siedziby. Nowy budynek zapewnia warunki pracy dla 23 tysięcy pracowników wojskowych i cywilnych oraz trzech tysięcy personelu pomocniczego. Plac znajdujący się w środku pięciokąta, o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych, nosi nazwę ground zero . Amerykanie spodziewali się, że właśnie to miejsce będzie celem uderzenia pierwszej radzieckiej rakiety balistycznej z głowicą atomową.

Pentagon to także synonim amerykańskiego Departamentu Obrony. Budżet Pentagonu na rok 2009 wynosi ponad 515 miliardów dolarów, z czego najwięcej przeznaczono na siły powietrzne - ponad 130 miliardów dolarów. Jednak całkowity budżet obronny Stanów Zjednoczonych wynosi ponad 700 miliardów dolarów. Jako wydatki Pentagonu nie są księgowane bowiem m.in. koszty wojen w Iraku i Afganistanie (140 miliardów dolarów) oraz wydatki związane z utrzymaniem oraz rozwojem broni nuklearnej (23,4 miliarda dolarów).

Pentagon przeznacza również miliardy dolarów na rozwijanie rozmaitych programów. Prym wiodą wydatki na tarczę antyrakietową, na którą w budżecie na rok 2008 przeznaczono 8,8 miliarda dolarów. Blisko 11 miliardów kosztują dwa samoloty bojowe - F35 Joint Strike Fighter oraz F22 Raptor.

Warto podać jeszcze trochę liczb: wydatki wojskowe Stanów Zjednoczonych wynoszą 48 procent ogółu światowych wydatków na wojsko; Stany Zjednoczone wydają na wojsko więcej niż 46 kolejnych państw z listy razem wziętych; Wydatki Ameryki są prawie 6 razy większe od chińskich i 10 razy większe od rosyjskich; USA oraz najbliżsi sojusznicy Waszyngtonu (NATO, Japonia, Korea Płd., Australia) wydają ponad 1 bilion dolarów, co stanowi 72 procent światowych wydatków wojskowych.

W 2007 roku wydatki na obronność oraz prowadzenie wojen w Iraku i Afganistanie stanowiły 43 procent budżetu federalnego. Dla porównania, na ochronę zdrowia przeznaczono 20,5 procent funduszy, zaś na energetykę, naukę i ochronę środowiska zaledwie 2,6 procent.

Wszystko to można by potraktować jak suche dane, potwierdzające tytuł niniejszego wpisu. Pentagon jest rekordowy pod każdym względem. Jest jednym z symboli Stanów Zjednoczonych. Dziś obchodzi swoje 66 urodziny, a wkrótce będzie zarządzany przez ekipę 44 prezydenta. Jak będzie wyglądała polityka obronna Baracka Obamy? Czy uda mu się szybko wycofać żołnierzy z Iraku i odmienić losy operacji w Afganistanie? Czy nowy prezydent będzie stronił od militarnych interwencji, czy wręcz przeciwnie? Czy wydatki na wojsko zostaną ograniczone? Czy zwiększy się liczebność armii oraz marines, co Obama zapowiadał w trakcie kampanii?

Odpowiedzi na powyższe pytania poznamy już wkrótce. Nie należy spodziewać się głębokich zmian. Cięcia wydatków nie przewiduję . Sukcesem będzie ograniczenie tempa ich wzrostu. Jeśli plany zwiększenia liczebności sił zbrojnych zostaną wprowadzone w życie, armia zyska oddech. Obecnie żołnierze są eksploatowani ponad miarę. Dotyczy to jednak zarówno ludzi, jak i sprzętu. Przy tym wszystkim trzeba jeszcze wycofać się z twarzą z Iraku i odwrócić losy misji afgańskiej.

Reasumując: Pentagon nadal będzie rekordowy.

Piotr Wołejko

PS. Przypominam, iż blog Dyplomacja bierze udział w konkursie Blog Roku 2008 w kategorii polityka. Jeśli uważacie publikowane przeze mnie teksty za wartościowe i interesujące, wyślijcie smsa o treści C00108 (C zero zero jeden zero osiem) na numer 7144 . Pieniążki z smsów przeznaczone zostaną na cele charytatywne.

Wcześniejsze wpisy z kategorii kartka z kalendarza:

Warto przeczytać także:

 

Więcej tekstów oraz autorów na nowym portalu Polityka Globalna :
 

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów