[16 IX 2008] kilka słów na temat wstrząsów na giełdach

Obrazek użytkownika Maciej Gnyszka
Kraj

co tak późno?

proszę wybaczyć, tak późny wpis, ale skończyłem właśnie pisać przeróżne pisemka w sprawach okołouczelnianych, późno do domu powróciwszy, a przedtem intensywny dzień spędziwszy! Profesorowi K. K.-K. dziękuję za przyjęcie mnie do swojej grupy!

bieżąca sytuacja na rynkach

dzieje się, oj dzieje! Od wczoraj na giełdach same wstrząsy... Wypadło już kilka trupów z szafy, ze słynnym Lehman Brothers na czele. Od pewnego czasu Piotr Kuczyński (Xelion) biadoli nad upadkiem ładu neoliberalnego, a wraz z nim zastępy domorosłych speców od ekonomii, którzy pragną nowego New Deal'u, rozprawy z liberalizmem.No, to teraz ja coś powiem, chociaż wszystkich rozumów nie pozjadałem. Ale każdy kto miał do czynienia z teorią bankowości wie co to kreacja pieniądza i system fiducjarny. Otóż, moja teza brzmi (w oparciu o tzw. szkołę austriacką), iż obecny kryzys jest skutkiem nie liberalizmu gospodarczego, a właśnie socjalizmu, który najpierw wprowadził system fiducjarny, a więc urzędowe psucie pieniądza, później zaś prowadził w jego ramach nieumiejętną politykę monetarną (Mr Greenspan udaje teraz Greka), która doprowadziła do kryzysu subprime. Jednym słowem, kryzys kryzysem nie jest, tylko konsekwencją.Ale wracając do kreacji pieniądza w ramach systemu fiducjarnego, bardzo pięknie rzecz przedstawił pewien forumowicz serwisu parkiet.com - Adixk, pisząc:Tego "kapitału" nigdy nie było. To wirtualne pieniądze, będące pożyczane wielokrotnie na lewar kilkusetprocentowy.
Mechanizm jest bardzo prosty.

W Polsce system bankowy pozwala bankom pożyczyć na zabezpieczenie 8%. Czyli bank mając 8k zł może udzielić kredytu na 100k. Pojawia się na rynku 92 tys zł. Klient odsetki spłaca już realne.
Potem ktoś kto dostanie tą kasę do ręki od pożyczkodawcy (np. zbywca mieszkania) wkłada tą kasę do banku innego, i ten inny bank może potraktować tą "lokatę" jako zabezpieczenie 8% pod inną pożyczkę, tym razem już na ... ponad 1mln zł. Wirtualne pieniądze. Dopóki ludzie jednak nie wycofują masowo aktywów to się trzyma kupy, ale w momencie gdy odsetki będą tak uciążliwe, że nie dadzą się spłacić zacznie się gra w domino...
Nasi starsi bracia w wierze wymyślili ten system na bazie doświadczeń w Wenecji i depozytów dla krzyżowców.

Autor myli się tylko w tym, że przypisuje stworzenie mechanizmu Żydom, a nie Wenecjanom. Reasumując - zachęcam każdego do zapoznania się z tym tematem (zrozumiałym nawet dla laików) bliżej, co pozwoli w przyszłości także na dokonywanie dobrych decyzji politycznych. Wiedzy nigdy za wiele. Polecane lektury na ten temat, to klasyczne pozycje Ludwiga von Misesa:

- Ludzkie działanie. Traktat o ekonomii

- Planowany chaos

- Ekonomia i polityka. Wykład elementarny

wnioski dla inwestora

Jakie płyną stąd wnioski dla inwestorów, bądź tych, którzy inwestorami zostać planują? Warren Buffet mawia tak: Kupuj, gdy leje się krew. Od siebie tylko dodam, że najlepsze inwestycje rozpoczyna się w głębokiej bessie... Pesymistyczna prognoza na najbliższe dwa lata? Parę trupów z szafy, może jeszcze jedna panika, długi trend boczny (tzw. uklepywanie dna) i powrót do wzrostów.Co w tym czasie robić? Zajmować pozycję, czyli skupować z wolna papiery wartościowe, do czego najlepszym rozwiązaniem jest albo dobra polisa inwestycyjna (nie chcę się chwalić, ale prywatnie mogę polecić obecnie najlepszą na rynku...), albo rejestr w Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych mBanku. No, albo samodzielne skupowanie przez rachunek maklerski. Czwartej opcji nie widzę.

jak oszczędnie kupować książki?

na jutro planuję wpisik, nad którym zamyślam już od dawna... ale dopiero teraz go zrealizuję. Dotyczył będzie tego, jak oszczędnie kupować książki. Jako, że sam tracę wzrok przy drukowanych literkach bardzo namiętnie, wypracowałem pewną umiejętność tańszego ich nabywania.

myśl na dziś

Życie wewnętrzne umacnia się dzięki walce w codziennych praktykach pobożności, które powinieneś odbywać – co więcej: którymi winieneś żyć – pełen miłości, gdyż nasza droga jako dzieci Bożych jest drogą Miłości.

św. Josemaria Escriva, Kuźnia, nr 83

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

... znaczy, chciałem powiedzieć - leberalizmu!

;-)

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Optymizm jest tchórzostwem. (Oswald Spengler)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#4562

znaczy co Kolega Triarius chciał pedzieć? :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#4612

... w leberalizm. No bo w leberaliźmie wszystko jest na kredyt, a na giełdzie to już całkiem potężnie.

Giełda bowiem, jak to się ładnie mówi, dyskontuje przyszłość. I to właśnie to znaczy.

Kiedyś to wszystko tak pierdolnie, że z naszej (sparszywiałej już i tak) cywilizacji kamień nakarmieniu nie zostanie. Właśnie z winy leberalizmu i giełd. Chyba że przedtem nas zniszczą inni.

Nie żebym giełd nie lubił osobiście, nawet odwrotnie, ale to taniec na wulkanie i zwalanie krachów na jakiś "socjalizm" jest po prostu groteskowe.

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Optymizm jest tchórzostwem. (Oswald Spengler)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#4616