Po co się fałszuje wyniki sondaży?

Obrazek użytkownika Andrzej.A
Kraj

No właśnie po co?
Chociaż może nie koniecznie zaraz fałszuje.
Przeprowadza się badanie na specyficznej grupie społecznej, w której wiadomo w przybliżeniu jakie ma poglądy.
Zadaje się pytania sugerujące odpowiedź oczekiwaną przez ankietera.
Zadawane pytania mają w podtekście polepszyć samopoczucie ankietowanego o ile odpowie w sposób oczekiwany i odwrotnie mają spostponować jeśli odpowie przeciwnie.
Nie należy mówić według mnie o fałszowaniu ale raczej o manipulowaniu poprzez odpowiedni dobór pytań zawartych w ankiecie.
Próbka jest żenująco niska (poniżej tysiąca osób) i pytania zadawane są telefonicznie. Najczęściej w godzinach pracy dzwoni się do ludzi pracujących po różnych urzędach, co już jest dość sporym nadużyciem, bo oczekiwanie, że urzędnik odpowie szczerze na pytania ankietera, który wie do kogo zadzwonił (numer telefonu) to już jest co najmniej ciężka naiwność.

Ale nadal pozostaje pytanie po co się to robi.
No cóż, jeśli spojrzymy wstecz i popatrzymy na "pomarańczową rewolucję" na Ukrainie, to łatwo odnajdziemy w odmętach pamięci, że jednym z koronnych argumentów, które stały za tym, że wybory należy powtórzyć była rozbieżność pomiędzy badaniem ankietowym a wynikami.
I nie ma tu znaczenia, że było to badanie exit-post. Takie badanie również można zmanipulować. Po prostu wystarczy odpowiednio dobrać punkty pomiarowe. Bo właśnie firmy badawcze doskonale wiedzą gdzie mieszkają ludzie o jakich poglądach.
Tylko sytuacje przesilenia, ostatnio afera Rywin - Michnik mogą spowodować, że firmy typu OBOP nie są w stanie przewidzieć wyniku wyborczego w miarę dokładnie.
Poprzednio taka wpadka miała miejsce w 1989 roku. Gdzie firma badawcza do ostatniej sekundy utwierdzała całe KC, Jaruzela i innych o tym, że zwycięstwo jest w kieszeni i należy wręcz chuchać i dmuchać na opozycję, żeby za bardzo nie przegrali. Co było dalej wszyscy wiemy, PZPR przegrała nawet w obwodach zamkniętych (jednostki wojskowe) i właśnie ten czynnik zadecydował o tym, że nie było żadnej kontrakcji. Bo żadna kontrakcja nie była po prostu możliwa skoro własny aparat, własne wojsko głosuje przeciwko swoim. Pokażcie mi takiego generała, który każe swoim pułkownikom strzelać do obywateli mając wiedzę, że najprawdopodobniej ten pułkownik głosował przeciwko temu generałowi. A nawet jak nie ten pułkownik, to niżej jest major, kapitan, porucznik, który jak dostanie taki rozkaz to najzwyczajniej w świecie użyje broni służbowej w celu likwidacji zwierzchnika.

Sytuacja obecnie jest niezwykle podobna do tej z końcówki komuny. Media trąbią o wspaniałości rządu i rządzących, tyle tylko, że to zaczyna powoli rozmijać się z rzeczywistością, co jest podstawowym warunkiem do tego, żeby propaganda przestała być skuteczna.
A gdy propaganda przestaje być skuteczna, to zaczyna być śmieszna. A jak jest śmieszna, to jest już tylko przeciwskuteczna.

Ceterum censeo Moskwa delendam esse
Andrzej.A

Brak głosów

Komentarze

Jakie pytanie, taka odpowiedź. A jednocześnie wiadomo, że telefony są na podsłuchu.

pozdrawiam emeryt22

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrawiam emeryt22

#164056

Telefony, maile, blogi, wszystko. W każdym razie możliwości techniczne są. Chociaż jak ktoś jest zawzięty to może się urwać z tej sieci stosując różne techniki.
Jednocześnie do wszystkich na raz nie są w stanie wejść, po prostu nie mają tylu funkcjonariuszy. Zresztą pewność tych funkcjonariuszy też nie jest taka, żeby mogli byc ich pewni w 100 procentach.

Ceterum censeo Moskwa delendam esse
Andrzej.A

Vote up!
0
Vote down!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#164065

...to właśnie fałszowanie. Żadne badanie prowadzone w ten sposób nie jest dopuszczalne, no, chyba że w wydaniu PO, czyli dla tzw. dobra sprawy.
Muldi

Vote up!
0
Vote down!
0

Muldi

#164085

Aspekt wychowawczy sondaży - należy pokazać swołoczy co jest trendy.

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#164087

Fałszowanie (manipulowanie) wyników sondaży, to stały element wojen informacyjnych. A wojny informacyjne, tylko w mniejszym wymiarze, prowadzi cały świat ożywiony (czynnik przetrwania). Tak więc tytuł nie powinien brzmieć "Po co się fałszuje wyniki sondaży?", a "Dlaczego opozycja nie prowadzi własnych sondaży?". I podkreślić należy, wiarygodnych sondaży i nie zmanipulowanych. Są media, w których można by te wyniki ogłaszać. Dlaczego do tej pory tego nie zrobiono? Czy na pewno jest to tylko wynik nieudolności, a może czegoś więcej?

Vote up!
0
Vote down!
0
#164126

Ażeby później sfałszowane wybory były prawdopodobne.

________________________________

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#164144

Jakaś wywiadownia zadzwoniła do mnie. Były to pytania dotyczące Polańskiego. Pani po drugiej stronie dawała mi poznać że jest wielce nie zadowolona z moich odpowiedzi.
Oczywiście wszystko odbywało się w godzinach pracy.
Więcej do mnie nie zadzwonili. Dziwię się ponieważ mam stosunkowo liberalne poglądy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#164169

nie bierzecie poprawki na stopień brutalizacji życia publicznego RP od 2007 r czyli objęcia władzy przez agenturę PO/WSI/KGB po śmiesznej ale jakżesz skutecznej kampanii "bombardowania miłością"

Moja teza aprpos sondaży jest następująca: przy takim nasileniu propagandowej wojny reżimu ze społeczeństwem, że nawet sztab Tuska przyznawał nieraz że łgali w kampanii by "ocalić Polskę przed kaczyzmem", fakcie wymordowania Prezydenta, całego sztab Wojska i pozostałych niewygoych VIPów, łgarstw, mataczenia, pachtowania z KGBowcami itd itd itd

zadawanie sobie trudu przez WSIocko-KGBowski aparat propagandy POPSLD by co tydzień robić wielka akcję odstawiania szopek przez "ankieterów" wobec "losowo dobranych reprezentantów poszczególnych grup społecznych" jest b. mało prawdopodobne!

Sztab propagandy KC PO kupuje w sondażowniach (a tam rządzą stare komuchy i ich pomioty) nie tyle same sondaże detalicznie co całe wielomiesięczne kampanie!

jest ściśle rozpisane jak to PO ma rosnąć skokowo jak następuje kolejna wtopa, jak korekta w dół ma przebiegać (w nocy cichcem albo po jakims błachym zdarzeniu rozdmuchanym przez "zaprzyjaźnione" telewizje itp chwyty), jak manipulować notowaniami PiS by utrwalił się obraz że słupek PO zawsze 2x wyższy niż PiS itd itd - to abecadło agresywnego pijaru i PO te techniki stosuje nieustannie

Dowód choć nie wprost - czy pamiętacie choć jedno info o sondażu, gdzie by na końcu podano poziom ufności prezentowanego wyniku?? Odpowiadam - prawie nigdy nie ma tej podstawowej danej umożliwiającej statystykom ocenę czy wynik ma jakąkolwiek wartość!! Ja sobie przypominam tylko jeden sondaż sprzed kilku miesięcy autorstwa Homo Homini gdzie podano poziom ufności - ciekawe że akurat w tym badaniu wynik dawał prawie jednakowe poparcie dla PiS co i dla PO!!

Kochani, nie łudźcie się że ludzie Tuska, Nowaka, Grupińskiego i reszty tej pijarowskiej chołoty z PO zadaja sobie trud by was subtelnie adorować a i jak trzeba to troszkę podmanipulować - ONI WAM BEZCZELNIE ŁŻĄ W ŻYWE OCZY I MANIPULUJA WAMI JAK PACYNKAMI jak im to wpoili uczniowie Berii, Dzierżyńskiego i Mołotowa (dosłolwnie, bo Sławomir Nowak jest synem sekretarza KC PZPR ds propagandy)

Do czego to wszystko zmierza? Do uzgodnienia z grubsza "wyników" sondaży ze sfałszowanym wynikiem jesiennych wyborów parlamentarnych - ZGŁASZAJMY SIĘ WSZYSCY NA MĘŻÓW ZAUFANIA PIS I MIEJMY OCZY I USZY SZEROKO OTWARTE! Pamiętajcie że żaden protest wyborczy nie był skuteczny - musimy ZAPOBIEC FAŁSZERSTWU!!

Pozdrawiam!!

"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#164174

kitciwuchoFałszując wyniki sondaży działa się na podświadomość - większość za partią x , większość wie co robi , większość wie lepiej, więc i ja chcę należeć do większości. Tylko indywidualiści i ci bardziej wtajemniczeni oburzają się i wiedzą jak głosować . Teraz jednak kłamstwa i fałszerstwa sondażowni i PO ujrzały już swiatło dzienne i działaja wbrew sondażom.

Vote up!
0
Vote down!
0

kitciwucho

#164175

gość z drogi

doskonale pamiętam Tamte Nasze Wygrane Wybory,

Wybory,za które Ktoś nam 

w sieci pięknie podziękował słowami

" Internetowi Bojownicy,dziękujemy :)"

a słowa Podziękowania wtedy 

należały się Czujnemu,który pierwszy odkrył,że wedle pewnej sondażownii wygrywamy

Pamiętam, jak się klawiatury paliły,a my bez względu na Porę Dnia i Nocy

wystukiwaliśmy dla dodania Ducha,Cyfry

a Cyfry nie Kłamały,

Gdzie jesteście  Internetowi Bojownicy,Bojownicy Prawdy

i Troski o Polskę ?,

czy jeszcze pamiętacie Tamte Noce i Dni ? :)

serdecznie WAS pozdrawiam i starym zwyczajem PISzę,wszystkie ręce na klawiatury."gdzie- kolwiek" jesteście i

pozdrawiam starym zwyczajem z dawnego Forum PISu

psy szczekają Karawana idzie dalej,do Celu

a Celem jest POLSKA i Jej Naród,panie tusk

ale pan tego nie rozumie,niestety,Więc CZAS się z panem i Kolegami z Pędzącego Królika,pożegnać

pozdrawiam myślących Polską

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#164176