17 września przed ambasadą Rosji i marsz na Podwale

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Podobnie jak rok temu, siedemnastego września 2012 odbyła się manifestacja dla upamietnienia rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Zorganizował ją ponownie Klub Gazety Polskiej w Warszawie. Początek był o godz 18:00 dod Ambasadą Rosji przy ul. Belwederskiej w Warszawie. Gdy przyszłam tam o tej porze, było zgromadzonych ok. 200 osób, mniej niż w zeszłym roku /wtedy było ok. 300 - patrz /TUTAJ//. Ludzi jednak szybko przybywało i ich liczba już po kwadransie osiągnęlo ok. 400-450. W 2011 jednak, ilość uczestników szacowałam na 700-800. Teraz nie przekroczyła ona 500.

  Również transparentów i flag bylo mniej. Przed bramą Ambasady ustawiono wielki transparent "Smoleńsk - Nie pozwolimy zakłamać prawdy - Klub Gazety Polskiej". Był tez równie okazały: "Rosja bez Putina - Polska bez Tuska". Niesiono go później na czele pochodu. Inny zaś głosił: "17.09.1939 nóż w plecy - 10.04 2010 nóż w serce - wystarczy Rosjo!". Widziałam pana z plakietą "Zbrodniarz Stalin - morderca Putin" oraz panią z proporczykiem "Nie sprzedawajcie się za spokój".

  Przemawiał najpierw Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Powiedzial on, że Rosjanie i wiele innych narodów jest zniewolonych przez Putina i jego ludzi. Skandalem jest, że wąska grupa byłych KGB-stów opanowała tak wielkie obszary. Zebrani skandowali "Wolna Rosja bez Putina, wolna Polska bez Tuska". Po nim głos zabrał pan Adam Borowski, przedstawiony jako konsul honorowy Republiki Iczkerii /Czeczenii/ w Polsce. Opisywał on jak putinowska Rosja gnębi naród czeczeński. Obaj domagali się prawdy o Smoleńsku. Potem pani Anita Czerwińska wezwała do formowania pochodu, który później poprowadziła.

  Trasa wiodła Traktem Królewskim: Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, aż do Placu Zamkowego i Głazu Katyńskiego przy ul.Podwale. Przystawaliśmy najpierw przy Belwederze, gdzie rozległy sie okrzyki "Komorowski zdrajca !!!", potem przy Kancelarii Premiera, gdzie najpierw pan Andrzej Melak mówił o współodpowiedzialności Tuska za tragedię smoleńską, a nastepnie pan Piotr, koordynator akcji "Goń z pomnika bolszewika" powiedział, iz wiele jeszcze pomników i nazw ulic upamietnia komunistycznych zdrajców. Jako przykład podał aleję Armii Ludowej i pomnik "czterech śpiących" w Warszawie. Poźniej, przy Rondzie de Gaulle'a pokazał nam pomnik komunistycznego partyzanta postawiony tam w latach 60-tych.

  Udaliśmy się następnie w Aleję Szucha przed MSZ, gdzie skrytykowaliśmy działalność ministra Sikorskiego, po czym powróciliśmy na Trakt Krolewski. Warto wspomnieć, ze gdy mijaliśmy pomniki: Piłsudskiego, Dmowskiego, Reagana i kardynała Wyszyńskiego, to prowadząca pochód wspominała o ich zasługach i wszyscy wołalismy "Dziekujemy !!!". Dłuższy przystanek był też przed Pałacem Prezydenckim, gdzie Anita Czerwińska ostro skrytykowała prezydenckiego doradcę Tomasza Nałęcza za nazwanie planowanego marszu w obronie Telewizji Trwam - "faszystowskim".

  Podczas drogi wznosiliśmy hasła antykomunistyczne i antyrzadowe. Przez nagłośnienie nadawano pieśni patriotyczne n.p. "Pieśń konfederatów barskich". Przed Pałacem stała grupa Obrońców Krzyża z transparentem "Najlepszym pomnikiem ofiar Smoleńska jest krzyż" i stały plansze z fotografiami z ekshumacji ofiiar sowieckiego terroru pochowanych w Bykowni.

  Do Głazu Katyńskiego przy ul. Podwale dotarliśmy o 20:15. Odbyła się tam krótka uroczystość. Najpierw odśpiewaliśmy hymn narodowy. Przemawiał następnie p. Andrzej Melak opowiedział on o ludobójstwie Polakow na Wschodzie i o powstaniu tego pomnika ufundowanego w 1998 z inicjatywy Ryszarda Kuklińskiego przy wspólpracy braci Melaków i Józefa Szaniawskiego. Potem p. Wiesław, profesor historii opowiedzial o walce o nauczanie historii w szkołach. Andrzej Melak i Anita Czerwińska złożyli kwiaty przed pomnikiem. Odmówiliśmy "Wieczne odpoczywanie" i zaśpiewalismy "Boże coś Polskę". Trzy razy zawołaliśmy "Zwyciężymy !!!" i p. Czerwińska oglosiła koniec zgromadzenia, zapraszając obecnych na modlitwę przed Pałac Prezydencki. Część uczestników odśpiewała jeszcze "Ojczyzno ma". Była 20:45, gdy zaczęliśmy się rozchodzić.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

ooone:

Dzieki za sprawozdanie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ooone

#290863

bo rzecz była słabiej nagłośniona - ja na przykład dowiaduję się o tej demonstracji teraz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#290906

elig: Właśnie. W piątek napisałam notkę "Informowanie?", tu:
http://niepoprawni.pl/blog/6206/informowanie To kolejny dowód na jej prawdziwość.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#290936

Są tu:
http://zdjecia14.wordpress.com/2012/09/17/zdjecia-hortensji-z-dnia-17-wrzesnia-manifestacja-w-73-rocznice-napadu-zwiazku-sowieckiego-na-polske/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#290940