Usprawiedliwianie stalinizmu

Obrazek użytkownika Psuj
Blog

Jerzy Wiatr, swego czasu minister edukacji, zawitał dzisiaj do Polskiego Radio. Audycję poświęcono Janowi Brzechwie w kontekście nadawania i odbierania szkołom imienia tego poety. Drugim dyskutantem był profesor Krasnodębski; zwrócił on w pewnym momencie uwagę, że Brzechwę, który głosił idee komunistyzne, wiele osób broni i zapytał czy w przypadku analogicznym- poety głoszącego idee hitlerowskie, nazistowskie- dyskusja miałaby podobny charakter. Wiatr co prawda nie wyraził wobec tego dictum zdecydowanego sprzeciwu, ale stwierdził, że nie ma pełnej analogii pomiędzy stalinizmem a hitleryzmem- wg byłego ministra edukacji hitleryzm był zarówno z idei, jak z wykonania zły, podczas gdy stalinizm idee głosił… dobre! (i dlatego możliwe było istnienie „dobrych komunistów” vide: Kuroń). Zastanawiam się czy Wiatr, posiadający chyba tytuł profesora, zapadł na pamięć czy może po prostu żył kiedyś poza rzeczywistością i nie raczył później doczytać, jakie idee głoszono w okresie stalinowskim. Ot, na przykład, jak odnoszono się do posiadaczy („kułaków” czy „burżujów”), jak odnoszono się do polskich patriotów (AK) czy innych przeciwników komunizmu; być może o tym się zapomina, zatem wypada przypomnieć- otóż były to grupy przez komunizm, zgodnie z komunistyczną ideą (czy raczej „ideą”) skazane na śmierć.
Hitler skazywał na śmierć narody, Stalin- grupy społeczne; obie ideologie zabijały za przynależność do pewnego zbioru, bez żadnych poza tym powodów. Zabijały „z idei”, co jednoznacznie dyskwalifikuje zarówno komunizm, jak nazizm i dziwię się, że osoby- ponoć „światłe”- próbują w jakikolwiek sposób któryś z tych systemów usprawiedliwiać.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Szanowny Psuju, rzeczony J.J. Wiatr był czołowym ideologiem PZPR i pamiętam go, uzasadniającego bez mrugnięcia okiem największe nonsensy komunistycznej rzeczywistości i ideologii. Nie ma więc co wymagać od niego uczciwej diagnozy komunizmu, stalinizmu czy innej padliny ustrojowej. To postać ze śmietnika historii i aż mnie mdli, że zapraszany jest do mediów, jakby nie było nikogo innego, znającego się na tych kwestiach, ale nie umoczonego w bagnie po uszy.

Piotr W.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#16892

Toż nie napisałem, że [światłe], ale że [ponoć "światłe"].

Pogromca Smoków

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pogromca Smoków

#16905