Rzeż w Palikrowach 12 marca 1944 przez UPA na Polakach

Obrazek użytkownika Anonymous
Kraj

Dzisiaj mija 75 rocznica zbrodni ludobójstwa na Polskich obywatelach, przez Ukraińskich bandytów z SS Galizien, UPA i SKW, w miejscowości Palikrowy.

Zbrodnia w Palikrowach – zbrodnia dokonana 12 marca 1944 w Palikrowach przez 4 Pułk Policji SS utworzony z ukraińskich ochotników do 14 Dywizji Grenadierów SS (Galizien) oraz miejscowe bojówki UPA i SKW. 365 Polaków zostało rozstrzelanych.W 1944 Palikrowy liczyły 1884 mieszkańców (360 zagród). 70% ludności stanowili Polacy, we wsi znajdowało się także kilkanaście rodzin uciekinierów z rzezi wołyńskiej.12 marca w okolice Podkamienia przybył pododdział 4 pułku policyjnego SS wraz z bojówkami UPA i SKW. Część sił wzięła udział w szturmie na klasztor w Podkamieniu i wymordowaniu ukrywających się tam osób (w tym części mieszkańców Palikrów). Pozostała grupa napastników otoczyła Palikrowy. Po ostrzelaniu, wieś została zajęta przez Ukraińców. Na łące zebrano mieszkańców. Po oddzieleniu i wypuszczeniu Ukraińców, wszyscy Polacy zostali rozstrzelani z ciężkich karabinów maszynowych. Ocalało zaledwie kilka rannych osób.

Po egzekucji polskie domy zostały spalone wraz z dobytkiem, którego część została wywieziona przez napastników. Odnalezieni w kryjówkach Polacy zostali zamordowani. Ustalono 265 nazwisk ofiar z łącznej liczby 365 zabitych.

Jeżeli nie my Polscy patrioci, to pamięć o tych ohydnych zbrodniach banderowców z Ukrainy zaginie.

Współcześnie PiS wydaje miliardy dla potomków bandery, bo im tak nakazuje poprawność polityczna. I nie jest ważne, że banderowcy nie oddadzą tego długu, bo Ukraina to bankrut.

A co mamy w zamian od banderowców??? Mamy plucie na zamordowanych Polaków, mamy stawianie pomników banderowskim zbrodniarzom i katom narodu polskiego, mamy wylewanie pomyj na Polskę i Polaków i domaganie się, by Polska oddała ziemie od Lublina po Kraków dziczy banderowskiej.

Mamy ponadto burdy na polskich ulicach i promowanie banderyzmu w Polsce. A rząd pisowski siedzi i popuszcza w gacie ze strachu, zamiast robić porządek z banderowcami!!!

Jaki rząd, - takie prawa.

Cześć i chwała po wieczne czasy Polakom z kresów wschodnich.

 

"Jeśli my zapomnimy o was, to niech Bóg zapomni o nas"
(Adam Mickiewicz).

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Palikrowach

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:15)

Komentarze

Kazimierz Wilczyński urodził się w Palikrowach w powiecie brodzkim 6 kwietnia 1927 roku. Jego rodzina mieszkała w domu dwurodzinnym krytym słomą. Obok domu stały stajnia i stodoła. Za domem rozciągał się 1 ha ogrodu i sadu. „Po wyjeździe wujka Józefa Michera do Argentyny dostaliśmy jeszcze dodatkowo 0,5 ha sadu”. Rodzice Wilczyńskiego uprawiali ziemię i zajmowali się ogrodnictwem. Zbiory zboża, ziemniaków, warzyw i owoców musiały wystarczyć na cały rok, aby wyżywić rodzinę. Ojciec Kazimierza – Michał hodował konia, który u bogatego gospodarza (nazywali go Chładki) chodził w kieracie – „zimą dzieci miały karuzelę za darmo”. Za wykonaną pracę dostawał pszenicę w workach, którą przechowywał w stodole. Wilczyński miał czterech braci (Michała, Józefa, Janka i Tadeusza), dwie siostry (Stanisławę i Rozalię) i kilku kuzynów. Matka jego Wiktoria, ciężko pracowała na polu, zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. We wsi była cerkiew, katolicka kapliczka, szkoła, TSL (Towarzystwo Szkoły Ludowej) i dwa sklepy spożywcze. Większość narodowościową stanowili Polacy, którzy często rozmawiali po ukraińsku. Palikrowy liczyły łącznie 220 numerów z czego 50-60 była Ukraińska. Miejscowość były mała, a domy były kryte przeważnie słomą. „Bogaci byli tylko ci, którzy dorobili się majątku we Francji lub cudem udało się im wyjechać do Ameryki. Pieniądze wysyłali rodzinie, która szybko popadała w wielkopańskie maniery”.

http://dziennik.artystyczny-margines.pl/mord-w-palikrowach/

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1582999

Dzięki za ten komentarz.

Pamięć musimy przekazywać młodym pokoleniom, by nigdy nie zagasła, to nasza powinność.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1583007

- która nie miała pojęcia o "Zbrodni Piaśnickiej". O "Babim jarze" też nic nie słyszała gdzie jedna z matek poprosiła o zabicie w pierwszej kolejności jej nastoletniej córki aby mieć pewność że jak córka zginie pierwsza to będzie wiedziała że za życia nie zgwałcą córki bo śmierć i tak ją czekała. Jeśli nie wiedzą tego nauczyciele to co z wiedzą zwykłego obywatela ?
Dobrze by było przypominać Żydom kto był katem a kto ofiarą. To była jedna z największych rzezi cywilnych ludzi w drugą wojnę światową. Cały jar został zasypany trupami.

https://menway.interia.pl/historia/news-babi-jar-pamietam-tylko-ciepla-krew-mojej-mamy,nId,2289893

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Polko i Polaku zacznij działać dla Polski zanim znowu obudzisz się na Syberii albo nad dołem Katyńskim.

Konfederacja to bolszewicko-faszystowska agentura i zdrajcy.

#1583026

Polacy muszą wiedzieć o tym ludobójstwie na Polakach, przez kacapów, szwabów, banderowców i żydów.

Kraj który nie posiada własnej historii, przestaje istnieć jako państwo, a staje się skupiskiem ludzi na danym obszarze.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1583027

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Verita

#1583030

 Walczymy o Polskę, ale również walczymy o pamięć i historie Polski, by można było przekazać młodym pokoleniom.

Chcesz uczyć patriotyzmu bez historii i martyrologi Polski, o wolność i niepodległość, a 1050 lat historii Polski wyrzucić na śmietnik.

I to jest właśnie nasze zadanie, by pamięć o tym nie została zapomniana, a młode pokolenia uczyły się o tym.

Bo w szkołach nie uczą tego, więc to nasze zadanie by te informacje historyczno-patriotyczne trafiały do młodego pokolenia i uzmysławiali im czym była i jest walka o Polskę.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1583041

Braunówka
Ten wpis nie jest o tym twoim żydowskim mesjaszu
Nie szalej
Weź tabletkę na uspokojenie

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1583045

Serwus Jestem jaki jestem. Dziękuję ogromnie za wpis! Gorąco polecam ten reportaż Tobie i wszystkim niepoprawnym oraz zainteresowanym poznaniem prawdy o tej strasznej zbrodni.12 marca 1944 roku 4 Pułk Policji SS-Galizien oraz bandy UPA dokonały mordu na 365 mieszkańcach wsi Palikrowy. Po otoczeniu wsi mordercy wypędzili ludność z domostw i następnie dokonali identyfikacji narodowościowej. Ukraińców puścili wolno, a Polaków rozstrzelali. Ranni zostali dobici bagnetami. Dokument filmowy został opublikowany 2 sierpnia 2016 r. przez Radio Maryja, a zatem:

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1583031

Sławek dzięki za uzupełnienie, do tej ohydnej rzezi na Polakach, przez banderowców w Palikrowach.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1583036

Za przypomnienie mordów na Polakach, przez banderowców.

Zasrane wielbiciele banderowców, pałą prawdy nie ukryjecie, o mordach na Polakach. A pamięć o tym przetrwa.

Teraz widać co za parchy pejsate i banderowcy tu na NP piszą. Jak pamięć o  mordach na Polakach im przeszkadza.

To tylko dowód, jak pod płaszczykiem patriotyzmu na NP, działają tu na portalu parchy pejsate i banderowskie, oraz kacapskie.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1583070

Dziękuję za ten wpis. Musimy pamiętać naszych Polaków, także tych, którym nie dane było żyć i przez to, ze byli Polakami, to zostali niezwykle brutalnie i bestialsko zamordowani. Mimo tego, co tu pewna Verita pisze, to historia jest nauką życia i bez historii nie ma szans żyć normalnie i uczciwie (tu i teraz), nie ma szans ni wpadać drugi raz w to samo bagno bez wyciagnięcia słuszynych wniosków z historii - a jeżeli zapomnimy o Polakach, to kim byśmy byli?

Kto nie widział polecam w temacie strasznie przejmujące - tyle razy to widziałem i za każdym razem łzy staja w oczach:

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1583100

Dzięki, miałeś racje, łezki się kulają gdy tego słuchałem, a jetem twardym facetem.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1583102

Dziś byłem w odwiedziny u mamy i w województwie o największym bezrobociu w Polsce, zobaczyłem, że jej blok remontują prawie sami ukraińcy. Już parafrazując od tego, że w tym województwie (mimo ściemy PiS, że mamy "rynek pracownika") znaleźć pracę, a szczególnie pracę, która by nie była niewolnictwem, to na prawdę nie łatwa sprawa, a dzięki zatrudnianiu ukraińców, ten problem się tylko pogłębia - to w dodatku patrząc na to co siędzieje na Ukrainie i ich powszechny kult bandery, mogę śmiało powiedzieć, ze choćby część z nich to byli banderowcy - puściłem więc z samochodu głośno im tą piosenkę Basti - Wroga krew - i wierzcie mi, widziałem ich zmieszane miny i spuszczone głowy jak schowali się w swojej kanciapie - zrozumieli przekaz...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1583156

Super rap, dzięki.

Niech te banderowskie gnidy tu NP piszące, sobie tego posłuchają i niech ich krew zalewa ze złości.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1583165

Mam jego obie płyty, są super :)  W samochodzie mam całkiem niezły sprzęt, więc banderowcy dobrze słyszeli, tym bardziej, że stałem na parkingu 5 metrów od nich i miałem okna otwarte ;) Potem spokojnie pomalutku odjechałem.

Tak samo jak Tadka itp. :)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1583307

Widziałem i od razu się zachwyciłem! Po prostu coś wspaniałego! Od rana przesyłam linki wszystkim swoim znajomym, do których mam dostęp przez media. Gorąco polecam każdemu kto kocha Kresy, kto zabiega o prawdę, kto miłuje kulturę, kto docenia naturalne piękno! Jestem absolutnie pod wielkim wrażeniem i odczuwam głęboką wdzięczność ,zarówno dla twórców tego dzieła muzycznego, jak dla SolidarnegoX oraz dla wszystkich, którzy będą upowszechniać tę “Balladę o Podkamieniu”. Pozdrawiam b. serdecznie

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1583192

A wciąż  szerzy się w kulturze paskudztwo

Co jeden rząd to zajmuje się kasą

Niestety brak w rządzie Polaków z klasą

Pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1583198

Kiedy będzie normalnie??? A o tych wydarzeniach będą uczyć w szkołach.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1583212