Jachranka

Obrazek użytkownika Ufka
Kraj

Najpierw dwa wyjaśnienia.

Nie bardzo nadaję się na sprawozdawcę, trudno na blogu streścić wszystkie wystąpienia, więc to będą raczej moje wrażenia i otoczka całego wydarzenia

Konferencja "Lech Kaczyński - pamięć i zobowiązanie" odbyła się w hotelu Windsor w Jachrance.

Uczestnicy przybyli z całej Polski - autokarami, mikrobusami oraz pociągami - na Nowogrodzką i Bobrowiecką były podstawione autokary dla "niezmotoryzowanych".

Na sali wszystkie miejsca zajęte, na oko około 1000 osób, nawet media nie zmniejszyły. Kamery zajęły praktycznie wszystkie miejsca pośrodku i po bokach sali.

Na sali ciemności egipskie, bo po bokach podium były ustawione dwa ekrany ( i dobrze, bo z powodu kamer z tylnych rzędów trudno by się dopatrzyć występujących).

Konferencja rozpoczęła się od pokazu zdjęć Lecha i Marii Kaczyńskich, w tle słychać było „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta.
Potem pani Maria Gabler zaśpiewała pieśń "Prezydent idzie na Wawel".

Konferencję prowadził Jacek Sasin.

Podam tylko prelegentów oraz tytuły wystąpień, mam nadzieje, że teksty ukażą się w internecie.

Maciej Łopiński - Refleksje o pracy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

prof Zyta Gilowska - Finanse publiczne - stan zapaści

prof Ryszard Legutko - Lech Kaczyński i polskie państwo

Krzysztof Ardanowski - Przyszłość polskiej wsi w polityce Lecha Kaczyńskiego

prof Zdzisław Krasnodębski - Wolność Rzeczpospolitej i Solidarność Polaków w myśli Lecha Kaczyńskiego

prof Andrzej Waśko - Tożsamość Polaków

Sala była skupiona, śledziła każde zdanie, było to widac po oklaskach, które przeywały często i w odpowiedniej chwili wystapienia.

Muszę jednak wyróżnić i opisać jedno wystąpienie.

"Boska Zyta" - tylko takie okreslenie ciśnie mi się na klawiaturę.

Człowiek niby pamięta panią Zytę jako doskonałego monistra finansów, jednak pewnie wielu zapomniało jak doskonale operuje językiem - i nie ma to nic wspólnego z językiem wykształconych w chamstwie polityków PO.

Powiedziała parę słów o współpracy z Prezydentem - Lech wg niej to był romantyczny idealista.Był zaniepokojony rozwojem sytuacji finansów państwa, analizował przyczyny nadmiernego deficytu.

Podawała konkretne liczby.

Powiedziała, że w latach 2008-2009 wydatki sektora finansów publicznych wzrosły o 100 miliardów, a w 2010 roku według wszelkich prognoz wzrosną o dalsze 140 miliardów złotych. Oznacza to - według Zyty Gilowskiej - wzrost wydatków polskiego sektora finansów publicznych przez trzy lata o prawie 30 procent.

Dług publiczny wzrósł o 60%( w tym dług samorządów tylko o 7% więc nie można tego łączyć z wydatkami na inwestycje unijne jak usiłuje się nam wmawiać).

Rozprawiła się też z rewelacjami na temat obniżenia wpływów państwa z powodu wprowadzonych przez PIS obniżek podatków.Wpływy państwa z powodu głównych podatków, składek ZUSu w ciągu dwóch lat WZROSŁY o 74 mld zł.

Polskie obligacje są oprocentowane wyżej ( 6,8%) od obligacj hiszpańskich!

Stwierdziła także, że gdyby do finansów państwa stosować takie kreatywne wskaźniki jakie obecnie stosuje PO, to rząd PISu miałby NADWYŻKĘ, a nie deficyt.

Cytując te wszystkie liczby powiedziała, że nie było łatwo wyszukać odpowiednie informacje z szumu medialnego tworzonego przez rząd - wg pani Zyty rząd chce nam "zabełtać błękit w głowie".

Ale nie mamy wyjścia - co z tego, że rząd stosuje sposoby sprzedawców margaryny czy używanych samochodów. Z margaryny możemy przejść na masło, starego samochodu możemy nie kupować.

Ale z PAŃSTWA zrezygnować nie możemy!

Dostała owację na stojąco, ale skwitowała ją zdaniem - klaskać łatwo, należy się wziąć do roboty!

Obiema rękami i nogami przychylam się do ostatniego zdania.

Jarosław Kaczyński podsumowując konferencję podkreślił, że podejmowanie próby syntezy prezydentury Lecha Kaczyńskiego i jego politycznej drogi „jest chyba w tej chwili jeszcze przedwczesne”. „Ale, jeśli zostałem zobowiązany przez organizatorów do tego, by coś podsumowywać, to może zacznę tak: mój brat był człowiekiem Solidarności” - oświadczył Jarosław Kaczyński.

„Te słowa wypowiedziane na jego pogrzebie przez pana przewodniczącego NSZZ S Janusza Śniadka - któremu dziękuję za obecność tutaj - oddaje możliwie w najkrótszej formule istotę tego wszystkiego, co w życiu publicznym, społecznym, a także w swoim życiu zawodowym, czym się w życiu zajmował (Lech Kaczyński)” - powiedział prezes PiS.

W czasie przerwy zobaczyłam mnóstwo byłych i obecnych salonowiczów. To przyjemne wymienić kilka zdań ( no bo na więcej brakło czasu) w realu. Widziałam MarkaD, 1Maud, Margotte, Kisiela, Andrzeja Budzyka - pewnie kogoś pominęłam, bo w tłumie nie wszystkim zauważyłam.No i oczywiście pani Teresa Bochwic, w końcu też blogerka:))

Kejow jak zwykle wraz z operatorem kamery na stanowisku.

Po przerwie dr Tomasz Żukowski mówił o zmianach postrzegania Lecha Kaczyńskiego przez Polaków ( prezentacja multimedialna).

No i dyskusja, z braku czasu ograniczona do krótkich wystąpień, między innymi pan Śniadek, Piotr Naimski, przedstawiciel 150(!) osobowego środowiska naukowców z Poznania (niestety, nie zanotowałam nazwiska i wielu, wielu innych.

W czasie konferencji rozdawano uczestnikom ankiety
W ankiecie zapytano, czy ma to być ogólnopolski ruch społeczny, związany programowo z myślą i działalnością Lecha Kaczyńskiego, czy ruch społeczny działający na rzecz wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej, ruch społeczny działający na rzecz budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu, czy federacja ruchów i stowarzyszeń, które w programie odwoływałyby się do dorobku Lecha Kaczyńskiego i działały na rzecz wyjaśnienia katastrofy samolotu TU-154M.

Brak głosów

Komentarze

A tak na serio, to szkoda, że nie wiedziałam. Mogłyśmy się poznać...
Też skleciłam jak mogłam streszczenie niektórych wystąpień, ale że notowałam po ciemku, bo (jak słusznie zauważyłaś) na widowni panowały ciemności, napisałam tyle, ile z samej siebie mogłam odczytać :-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#114748

Ale spotkać się byłoby ciężko, bo za ciekawie było na sali, a przerwa krótka.Ja też coś tam pisałam po ciemku, na Blogpressie są nagrania

Vote up!
0
Vote down!
0

Ufka

#114768

za relację, wprawdzie słuchałam na myPiS, ale tutaj jest wiele informacji ogólnych, a nie mniej interesujących. Zwłaszcza, że nikt nie wspomniał o dalszym ciągu, czyli o ankietach. Niecierpliwie czekam, bo z takiego ruchu społecznego może wyniknąć tylko coś dobrego. Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#114756

Powinno byc dostepne w sieci nagranie. Najlepiej gdyby byly to oddzielne wystapienia. powinien byc opublikowany takze transkryp a poszczgolene wypowiedzi w calosci mozliwe do skopiowania i przeslania dla znajomych e-maile.
Wszyscy czlonkowie PiS na KAZDEJ konferencji prasowej (niezaleznie od tematyki) powinni informowac o tym wydarzeniu podajac gdzie mozna te materiały znależć.( szczegolnie w TVN).
Ciekaw jestem czy PiS uczyni choc czastke tego co tu wspomnialem. Jesli nie , to znaczy ze na wieki zostanie na poziomie 25% lub mniej.
Nathanel W CZASACH POWSZECHNEGO FAŁSZU PISANIE PRAWDY JEST CZYNEM REWOLUCYJNYM.
                            &nbsp

Vote up!
0
Vote down!
0
#114775

to nie blogerzy mają zastępować działaczy i pracowników PISu.
Powinno wszystko już być, najlepiej przygotowane do wydruku, bo wiele osób nie ma internetu i można by im przekazać.No i samemu poczytać.
I tak organizacyjnie było nieźle - chociaż w ostatniej chwili zmienili miejsce spotkania to do wszystkich napisali, podstawili autokary w Warszawie, odpowiadali na mejle.

Vote up!
0
Vote down!
0

Ufka

#114810

Właśnie odpisałem Ossali , teraz czytam że i Ty tam byłaś i znów się cieszę bo wymieniasz i innych blogerów nie tylko z salonu za którym to rzeczywiście nie wzdycham , ale i naszych "niepoprawnych" ..
Rzeczywiście szkoda że się nie znamy byłoby z pewnością o czym pogawędzić ..
Przecież ja mieszkam od W-wy taki kawał i to nie żartuję .skoro nasz autobus jechał dłużej niźli ja sam na Ukrainę 2 lata wstecz ..Polskie drogi to horror ..wróciliśmy do domu znów nad ranem dopiero o 3.00 rano byłem w domu ..

Wspomniałem już w komencie na blogu Ossali że narobiłem też sporo fotek , postaram się i ja wrzucić tu kilka tych moim zdaniem najciekawszych ..

Ufko 10 pkt

serdecznie pozdrawiam ...
/z Opola/

............................
"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/
/Klub GP w Opolu/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#114803

Czy to był mikrobus? Już nie pamiętam. Bo szukałam autokarów do Warszawy, jakiś Pan się zgłosił, że mnie podwiezie swoim samochodem, też "nowy" bloger.
Ja rozumiem, że te wszystkie wystąpienia były ważne, ale kuluary przy takich konferencjach jeszcze ważniejsze - a na to było mało czasu.
Czekam na fotki

Vote up!
0
Vote down!
0

Ufka

#114808

Nasz autobus jechał aż ..z Jeleniej Góry przez Wrocław , Brzeg Oławę Opole Częstochowę W-wę aż do Jachranki ..

Szkoda że to nie ja . Oczywiście prócz wystąpień , które moim zdaniem były znakomite . Począwszy od wystąpienia ministra z kancelarii śp.Prof. Lecha Kaczyńskiego, bardzo osobiste , pełne odniesień do tamtych wydarzeń . Rewelacyjna jak zawsze prof. Zyta Gilowska ...prof. Legutko no i oczywiście w podsumowaniu sam pan prezes Jarosław Kaczyński ..

Przyznaję się do tego że nie dane mi było wysłuchać wszystkich wystąpień choć pan Bóg mi świadkiem że taką miałem wolę ale .jak już wspomniałaś na zjeździe było dużo innych też ciekawych postaci z którymi od słowa do słowa a nawiązywała się bardzo ciekawa rozmowa ...

Takim to sposobem poznałem znowuż kilku z wielu tam kręcących się posłów ..

Postaram się w za niedługim czasie umieścić tu kilka z wielu zdjęć jakie udało mi się tam wykonać .

Wielce żałuję że też się nie znamy bo z pewnością doszłoby do jakiejś ciekawej wymiany poglądów czy doświadczeń ..

serdeczności ..

pozdrawiam

............................
"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/
/Klub GP w Opolu/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#114814

Dzięki za relację ze spotkania w Jachrance. (10 punktów)

Vote up!
0
Vote down!
0
#114805

 Bardzo się cieszę, że odnotowała Pani (!) 150 osobową grup naukowców z Poznania, bo myślałam że tylko ja jestem taka ciemna, niewykształcona i z małego miasteczka lub nawet wsi.

Vote up!
0
Vote down!
0
#114886

Wielkopolanka... nie tylko Ty jesteś taka, jak wymieniasz:)
Pozdrawiam.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.

Vote up!
0
Vote down!
0

edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.

#114928

Miód!! Oby w OB-CIACHOWEJ prasie ukazały się pełne teksty wystąpień. Na razie rozsyłam Twoją relację na cały świat z poleceniem rozkolportowania.

Pozdrawiam serdecznie.
contessa

PS.
Krótkie resume wypowiedzi prof.Legutki, Z.Gilowskiej i i. tu:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Moj-brat-wiedzial-ze-to-bedzie-niebezpieczna-podroz,wid,12937208,wiadomosc.html?ticaid=1b674

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#115142

Krzysztof J. Wojtas
Fajne sprawozdanie.
Tylko:
"W ankiecie zapytano, czy ma to być ogólnopolski ruch społeczny, związany programowo z myślą i działalnością Lecha Kaczyńskiego, czy ruch społeczny działający na rzecz wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej, ruch społeczny działający na rzecz budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu, czy federacja ruchów i stowarzyszeń, które w programie odwoływałyby się do dorobku Lecha Kaczyńskiego i działały na rzecz wyjaśnienia katastrofy samolotu TU-154M."

To mam pytanie - co to ma byc za ruch?
Nawet mi proponowano udział, ale przy takim określaniu celów - nie bardzo rozumiałem, czemu służyć ma taka organizacja?
Czy można budować ruch społeczny na bazie popierania nawet najwspanialszej postaci?
Póki nie będzie deklaracji programowej - zasad na jakich opierane ma być jakieś wspólne działanie - to tylko para w gwizdek.
Bo jakoś nie uśmiecha mi się druga Solidarność, gdzie sztandarem była walka z komuną. A wyszło to, co wyszło.
Za coś takiego - już dziękuję.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#115148

A dostawać wsparcie, o ile te cele są bliskie innym.Np ten Profesor z Poznania , który zabrał głos w dyskusji mówił o wsparciu rodziny ( chodziło o konkrety, tzn zwolnienia podatkowe, pomoc w powrocie na rynek pracy młodych matek itp).
Oczywiście chodzi o wywieranie w tym celu nacisku na rządzących

Vote up!
0
Vote down!
0

Ufka

#115236

"Znakomite wystąpienia" - co dalej :(

Vote up!
0
Vote down!
0
#115244