O życiu i śmierci w tusklandii

Obrazek użytkownika wilre
Kultura

MOTTO

Kto milczy, ten przyzwala! (Mikołaj Rej)

 

 1. razowy40i4 07.04.2014 15:50

  Kilku moich znajomych strzeliło samobója i choć nie spali pod mostem z pustym brzuchem ich perspektywy na przyszłość były raczej nie wesołe – kierat do grobowej dechy z kulą u nogi w postaci kredytu hipotecznego ciążącego przez 30 lat ( który to jest najskuteczniejszą metodą niewolenia ludzi zaraz po zakładach penitencjarnych)

  Perspektywa tych pięknych 30 lat wypełnionych niepewnością i strachem przed utratą stanowiska niewolnika co wiązało by się z niezdolnością do spłacenia zobowiązań i eksmisja z płytowego pałacu skutecznie potrafi obrzydzić życie …

  Tu kolega wyżej wspomniał o samospaleniu to przypomniało mi historie ludzi którzy parę lat temu się odpalili przed kancelarią premiera …

  media coś tam przebąkneły na odczepnego i tyle żaden lisek nie zrobił z tego tematu

  w necie coś tam można wyszukać ale nie za wiele

  skoro nawet tak desperacki czyn skutecznie zamieciony pod dywan nie sprowokował społecznej debaty na temat ludzkiej rozpaczy na naszej zielonej wyspie to wątpię żeby cokolwiek miało taką siłę …

   

  Przez 21 lat walczyła z urzędnikami, w końcu popełniła samobójstwo http://www.bezprawie.pl/?m=201405

   

  Polacy zabijają się z biedy, samotności i braku perspektyw

  Codziennie w Polsce więcej osób popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach samochodowych. Statystyki przerażają.

  Liczba samobójstw to jeden z najczulszych wskaźników świadczących o kondycji społeczeństwa i państwa. W ubiegłym roku samobójstwo popełniło w naszym kraju ponad 6 tys. osób.W wypadkach samochodowych zginęło 4,5 tysiąca. W 2013 r. było podobnie. W ciągu dwóch ostatnich lat liczba samobójstw wzrosła o ponad 40 proc. Codziennie odbiera sobie życie 16 Polaków. W tej tragicznej statystyce przodują województwa: śląskie, łódzkie i świętokrzyskie. Najczęściej na taki desperacki krok decydują się ludzie po pięćdziesiątce (co piąty samobójca) i trzydziestce. Najwięcej samobójstw popełnianych jest w poniedziałki i soboty. Najczęstszym sposobem na odebranie sobie życia jest powieszenie. Te wszystkie dane i liczby pokazują, że nasze państwo jest w fatalnej kondycji -

   

  Dlaczego odbierają sobie życie?

  "Wyrzucona na bruk kobieta, powiesiła się", "16-latek popełnił samobójstwo z biedy", "Przez ponad 20 lat walczyła z urzędnikami, w końcu odebrała sobie życie", "Urzędnicy skarbowi doprowadzili go do ruiny. Załamał się i zabił" - to tylko kilka tytułów z ostatnich paru miesięcy. Takie tragedie dzieją jednak się codziennie. Bieda, brak środków do życia, zwolnienia z pracy, długi, eksmisje, samotność, przewlekła choroba, nieporozumienia rodzinne - to m.in. główne powody, dla których ludzie się zabijają. Dlaczego wybierają śmierć, a nie walkę? To już temat na głębsze filozoficzno-psychologiczne rozważania. Bardzo ciężko jest bowiem wskazać jeden bezpośredni motyw samobójstwa. Nie wszyscy zostawiają pożegnalne listy, w których tłumaczą swoją decyzję. Zazwyczaj jest wiele przyczyn, a zła sytuacja finansowa jest tą kroplą, która przelewa czarę.

   

  Największą grupę wśród samobójców stanowią bezrobotni. Mapa samobójstw niemal pokrywa się  z mapą bezrobocia. Później są rolnicy. Co ciekawe, przed 1989 rokiem, samobójstwa wśród rolników zdarzały się bardzo rzadko. Wskaźnik samobójstw jest najniższy w dużych miastach, a najwyższy w małych miasteczkach i na wsiach. Specjaliści nie mają wątpliwości: liczba samobójstw w Polsce będzie rosła. Głównie z przyczyn ekonomicznych i pogłębiającej się biedy.

   

   

  Częściej mężczyźni niż kobiety

   

  Najwięcej samobójców jest wśród mężczyzn. Stanowią oni 80 proc., odbierających sobie życie. Statystycznie to wygląda tak: na 5,5 samobójstw mężczyzn przypada 1 samobójstwo kobiety. Socjolog prof. Maria Jarosz z Instytutu Studiów Politycznych PAN (autorka książki "Samobójstwa. Dlaczego teraz") analizowała przypadki samobójstw z ostatnich 60 lat. W tym czasie ich liczba wzrosła aż o 400 procent. Najbardziej zaskoczyła ją jednak powiększająca się dysproporcja między kobietami a mężczyznami. W 2013 roku życie odebrały sobie 904 kobiety i 5.196 mężczyzn. "Co prawda wszędzie w wyniku samobójstw umiera więcej mężczyzn niż kobiet, ale nawet w Japonii to jest jakieś 2-3,1. My faktycznie tutaj przodujemy" - mówi pani profesor. Jej zdaniem kobiety zaczęły więcej od mężczyzn wymagać, a ci nie zawsze potrafią sprostać wyzwaniu. Kobiety stają się silniejsze, a mężczyźni słabsi. Dr hab. Bartosz Łoza z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zwraca uwagę na liczną grupę wśród mężczyzn popełniających samobójstwa - "To młodzi, trzydziestoletni, którzy długo byli przy mamusi, a gdy mają stanąć na własnych nogach, odnaleźć się na rynku pracy, nie potrafią". Coraz częściej też życie odbierają sobie kilkunastoletni chłopcy oraz młodzi mężczyźni w wieku od 19 do 24 lat.

   

   

  Program zapobiegawczy

   

  Czy samobójstwom można zapobiegać? W niektórych przypadkach na pewno. Ministerstwo Zdrowia opracowuje "Program zapobiegania samobójstwom w Polsce". Głównym jego celem ma być "zmniejszenie do 2020 roku liczby i współczynnika samobójstw w Polsce o co najmniej 20 procent". Autorzy programu twierdzą, że będzie to możliwe poprzez "wdrożenie zespołu działań edukacyjnych, pomocowych, terapeutycznych i interwencyjnych". Przypomnijmy jednak, że od kilku lat działa naszym kraju "Program Ochrony Zdrowia Psychicznego". Zapobieganie samobójstwom to jeden z jego kluczowych elementów. I jakie są efekty? Statystyki samobójstw zamiast się polepszyć, pogorszyły się. Psychiatrzy twierdzą, że wynika to przede wszystkim z braku pieniędzy na jego realizację oraz różnego rodzaju przeszkód prawnych i formalnych. I pytają: po co nam w takim razie kolejny program?

  VIDEO /Leszno 

  VIDEO  /Puławy

  Samobójstwa w Polsce. Cz.I

  2014-10-09 10:22

  Nie chcę pisać o tym teraz, bo brak mi słów… Samobójstwa w Polsce!!!

  Niech przemówią najpierw  Polacy. Cz. I


   

  ~Starosądeczanin 2014-02-25 (06:10)

  Szanowni Państwo. W Polsce przez najbliższe 30 lat bezrobocie nie grozi psychiatrom. Po 30 latach zostanie nas 25 mln.których marzeniem będzie zapełnić żołądek resztkami z pańskiego stołu. I na koniec : wielki szacunek dla tych którzy walczą z chorobą duszy. Pozdrawiam Was szczególnie.

  01~Don 2014-05-09 00:49

  Ciamajdą powiadasz? 50-latek zwolniony z pracy (bo firma splajtowała), na "pokładzie 3 dzieci, komornik, listonosz z rachunkami u drzwi, elektrownia wyłacza prąd, własciciel mieszkania wypowiada, a sam zainteresowany dowiaduje się, że ma....raka! Ciamajda powiadasz? To ty graniczesz z debilizmem! Powiedz to samo rodzinom

  ~waw 2014-02-25 (06:43)

  Zielona wyspa dobrobytu

   

  gosterty 2013-09-19 (07:44)

  DLACZEGO O TYM GLOSNO NIE PISZE W PRASIE I NIE MOWI W MEDIACH JAKI TO DOBROBYT PANUJE NA ZIELONEJ WYSPIE PANA TUSKA-TYLKO GLOFYFIKUJE SIE PODPALENIE SIWCA ZA CZASOW TEJ "WREDNEJ KOMUNY"

   

   ~sdf 2013-09-19 (09:44)

  Brawo premierze, realizujesz swój plan.

   

  ~Jan3 2013-09-19 (09:12)

  Kto ma ich na sumieniu nie trudno się domyśleć. Gdyby jeszcze do tego dodać skutki fatalnej opieki zdrowotnej obraz były jak po wybuchu bomby atomowej.

   

  ~micki 2013-09-19 (08:52)

  Będzie tego znacznie, znacznie więcej. Liczba Polaków w przeciągu następnych ok. 40 lat zmniejszy się O 8 MILIONÓW!!! KRAJ STANIE SIĘ SIEDLISKIEM NĘDZY, BEZNADZIEI, WSZELAKIEJ PATOLOGII I OGROMNEJ PRZESTĘPCZOŚCI. NIE BĘDZIE EMERYTUR, A UPODLENI LUDZIE BĘDĄ SOBIE SKAKAĆ DO GARDEŁ. Kogo nie zapytam to planuje w nieodległej przyszłości wyjechać z tego szamba.

   

  ~Nickt 2013-09-19 (08:41)

  Zielona Wyspa - Samobójców

   

  ~ernestqti 2013-09-19 (08:30)

  "Kryzys właśnie się skończył" powiedział Tusk... skończył się dla tych ludzi

     Fot.: Roman Andrzej Śniady

  ~AZT... 2013-09-19 (08:19)

  Są dwa rodzaje samobójstw. Pierwsze to samobójstwa rządowe, bardzo dziwne, a drugie to samobójstwa zwykłych ludzi, którzy stracili wszystko za panowania tej rudej małpy tuska razem z tym żydem rostowskim.

   

  ~POhybel 2013-09-19 (07:06)

  a czego sPOdziewacie skończyły się mirabelki i szczaw na zgniło zielonej wyspie POmiotów nieRządu, jak spadnie śnieg będzie trudno nawet trawę porzuć, w wtedy fala samobójstw a raczej POlitycznej eutanazji wzrośnie niePOrównywalnie.

   

  ~samobójcy 2013-09-19 (06:26)

  Dziękujemy ci Tusk i bando czworga! Bekniecie za to kiedyś.

   

  ~Gemini 2013-09-19 (06:45)

  Wygląda na to, że jak policzyć samobójców z biedy, zamarzniętych, zmarłych z powodu limitów NFZ, eksmitowanych na bruk i umierających z powodu warunków życia to obecnie mamy więcej ofiar systemu niż przez cały PRL.

   

  ~john 2013-09-19 (06:37)

  a posłowie się bawią

   

  Jean Jack Palesky 2013-09-19 (06:33)

  ...hmmm... to jeden z efektów życia pełnego dobrobytu na "zielonej wyspie" - według Pana Premiera Donalda Tuska z ul. Syrokomli w Sopocie. Ot, i wszystko...

   

  ~kompi 2013-09-19 (06:29)

  zielona wyspa Tuska

   

  ~BOB 2013-09-19 (07:45)

  Brawo PO brawo PSL. Pójdzie mniej kasy na emerytury. Cicha eksterminacja POLSKI robiona przez TUSKA (SZWABA)

   

  ~jary 2013-09-19 (07:42)

  samobójstwa ze względów ekonomicznych są zjawiskiem o niespotykanej gdzie indziej (poza Polską) skali.Jest to największy "sukces balcerowiczowskiej transformacji" i tzw odnowicieli ze styropianu!!!!Trwają nieprzerwanie od 1989 roku.Rozdzieramy szaty nad internowanymi w ośrodkach wczasowych , spałowanych ulicznych rozrabiakach , a w tej chwili samobójcze śmierci ze względów ekonomicznych możemy liczyć w tysiącach!!! KTO , KIEDY i przez KOGO zostanie postawiony przed sądem i odpowie za zbrodnie (tak,tak) popełnione na własnym Narodzie i narodowej gospodarce??????

   

  ~Zwykły 2013-09-19 (06:52)

  A nasi politycy tylko grzebią w ustawach (szczególnie w kodeksie drogowym ,pracy) i rżną głupa. Ludziom potrzeba PRACY, PRACY, PRACYYYYYYY............. Wtedy będą podatki, kasa na wszystko zamiast dziury budżetowej. Tak się robi w innych państwach Europy i świata i mają w du.... dyrektywy unijne. Wiedzą to już dzieci, dlatego myślą już od małego że należy uczyć się języków i spie.......ać z tąd. Kto nie uczył się, ten nie ma wyjścia i wiesza się. Już od dawna więcej ludzi ginie w samobójstwach niż na drogach. Nieporozumienia rodzinne to też sytuacje związane ze stanem materialnym. Bogaci chcą żyć jak najdłużej ani im w głowie się wieszać.

     Fot.: Roman Andrzej Śniady

  ~MVCA 2013-09-19 (07:37)

  To jest wielki dramat spoleczny a wine za to zawsze ponosza politycy a szcegolnie ci co sa u wladzy poniewaz to oni odpowiadaja za taki stan rzeczy. Wyobrazcie sobie jakie zniszczenia psychiczne i zdrowotne dla osob spokrewnionych z samobojca niosa za soba takie przypadki. Sa sa traumy do konca zycia dla rodzin i ich bliskich. Ludziom ktorzy odbieraja sobie zycie mozna pomoc oczywiscie nie wszytskich ale w duzej wiekszosci. Potrzeba tylko dobrej woli i opieki ze strony panstwa i ich odpowiednich sluzb. Panstwo polskie powinno lepiej dbac o te biedniejsze klasy spoleczne gdzie wskaznik samobojstw z powodow finansowych jest prawdopodobnie znacznie wiekszy anizeli w pozostalych grupach spolecznych.

   

  ~vvv 2013-09-19 (07:36)

  Nie dziwię się. Tez myślę, że śmierć byłaby lepsza niż takie życie. Gdyby nie dzieci, to nie miałabym po co żyć( bo po co? Po to, żeby harować jak wół, padać wieczorem na łóżko, nie mieć chwili dla siebie poza urlopem i tak całym rokiem?). Nic już nie cieszy, szczególnie po 40. Świat jest okropny, nawet jeśli ma się co jeść i ma się dach nad głową, a co dopiero, kiedy się nie ma( współczuję ludziom szukającym bezowocnie pracy). Jestem wierząca i czasem proszę Boga, żeby to już zakończył. Wszystko.

   

  Karmiria 2013-09-19 (08:17)

  A może naszemu rządowi właśnie o to chodziło ?! ... Nie trzeba będzie im już emerytur i rent wypłacać :/ Nie dziwie się tym biednym ludziom :( Człowiek biedny z dnia na dzień biednieje,a bogaty (politycy) się bogaci ! Z czasem cały kraj doprowadzą do depresji ! Dziadostwo w tej PL :/

  ~wujek tom

  :to rząd tolerujący okradanie obywateli Polska jest państwem patologicznym, w którym nie ma miejsca dla etycznego człowieka, dlatego Polacy nie chcą żyć. Polacy są okradani i wykorzystywani ich prawa są naruszane permanentnie przez rząd i wymiar sprawiedliwości. Normy i prawo jest ordynarnie łamane, a elitarna KRS pozoruje potrzebę jej istnienia, odpowiadając petentom, że jej kompetencje ograniczają się do dbałości o jednolitość orzeczeń czego też nie robi wystarczy sprawdzić publikowane orzecznictwo dotyczące ustawy o emeryturach i rentach sądów w Białymstoku w Lublinie Gdańsku i innych miastach . Emerytury i renty dotyczą najsłabszych często osób na łóżkach i wózkach, oraz emerytów nie zdolnych do obrony swoich interesów. Prezes ZUS Z Dyrdziuk i Minister Pracy t nie mają wstydu i przyzwoitości przyzwalając by Odziały ZUS naruszały prawo rencistów i emerytów i zabierały najbiedniejszym obywatelom przez nie zgodne z ustawą wyliczanie świadczenia emerytalnego powyżej 15% tego świadczenia. Przy świadczeniu emerytalnym w wysokości 1500,00zł ZUS emerytowi bezprawnie zabiera 225zł . Jest to często kwota na przetrwanie zimy na węgiel, na prąd, gaz jest to kwota na przeżycie. Czy lekkomyślny pan prezes Dyrdziuk i sędziowie mają tego świadomość , że brak w budżecie kwoty 225, 00 zł to dla człowieka wegetacja bez światła i brak możliwości przygotowania posiłku. Czy sędziowie, którzy przyzwalają na okradanie najbiedniejszych mają tyle wyobraźni i przyzwoitości czysto ludzkiej by orzekać zgodnie z prawem i sumieniem? Niech sędziowie przyjmą ugruntują sobie ten fakt ,

  że mają swój znaczący udział w popychaniu Polaków do odbierania sobie życia zwiń

  20 wrz 13 22:07 

   

  ~a123 2014-02-25 (07:39)

  Ludzie współczują Ukrainie gdzie przez złą władzę śmierć poniosło na Majdanie ok 100 osób. A dobra władza PO tak dba o naród ze w rok, 500 osób odebrało sobie życie z braku pracy, elementarnych warunków do życia, wykluczenia społecznego. /Kilka dni temu wp.pl podała, przygnębiającą wiadomość, że w Polsce więcej osób popełnia samobójstwa niż ginie w wypadkach samochodowych/. No cóż skoro sami akceptujemy taki rząd który nas Polaków od 7 lat niszczy metodycznie, to wszyscy w jakimś stopniu ponosimy winę i za stan państwa i za los tych /szczególnie młodych/ którzy odbierają sobie życie z przyczyn ekonomicznych.

   

  ~AntyPOlszewik 2014-02-25 (08:09)

  Nie potępiam tych ludzi, nie gardzę nimi. Dziwię się im jednak. Czy nie lepiej jak już odchodzić to z fasonem i zabrać ze sobą choćby jednego z tych s..ynów POlszewików? Czym oni się różnią od janukowicza? Tym, że nie strzelają? Bo nie mają POtrzeby! Mordują Polaków każdego dnia, choćby w kolejkach do szpitali, a sami pławią się w luksusach. Ludzie, nie odchodźcie na darmo!

  ~123 2014-02-25 (08:39)

  Sytuacja ekonomiczna, beznadzieja, depresja, narkotyki, alkoholizm zbierają żniwo. Jest jeszcze coś innego co przemilczają lekarze - borelioza. Kleszczy koszmarnie przybywa. Większość z nas zostało ukąszonych, każdy kleszcz może zarazić, nie musi być rumienia, kleszcz może być malutki. Borelioza to nie zawsze dolegliwości stawowe, bardzo często daje objawy umysłowe, podobne do choroby psychicznej dwubiegunowej (depresje i euforie), do tego dochodzą odrealnienia, brak pamięci, brak sił. Tak dzieje się gdy bakterie atakują mózg. Zachorowałam na to więc wiem co pisze, czasami tylko śmierć wydawała mi się wybawieniem. Leczę się już trzeci rok KOSZMAR. Mnóstwo ludzi jest nie zdiagnozowanych, wykrycie choroby nie jest łatwe, testy płatne i mało wiarygodne. Leczenie bardzo drogie. Wiedza lekarzy na temat tej choroby mierna.

   

  ~Józek Bonk 2014-02-25 (08:36)

  jak to jest możliwe że im więcej pieniędzy napływa z unii to rozwarstwienie społeczeństwa coraz bardziej się pogłębia

   

  ~@ 2014-02-25 (08:34)

  Ta wiadomość to miód na serce wodza D.T. Ktoś po 50-tce robi sepuku i ZUS już ma z głowy wypłatę przyszłej emeryturki.... TRAGIKOMEDIA dzieje się na naszych oczach które władza próbuje zwrócić w stronę Ukrainy!

   

  ~Dracul 2014-02-25 (08:32)

  "...trzeba nowych miejsc pracy, większej stabilizacji i wyposażenia ludzi w umiejętności społeczne, by potrafili radzić sobie z trudnymi sytuacjami - ocenia Łuczak.". G... prawda. Nie trzeba tytułów naukowych, żeby wiedzieć, że to poniżanie ludzi i odbieranie im godności doprowadza do samobójstw. Kapitalizm sam w sobie jest niewolnictwem najemnym, okradającym ludzi z ich pracy (czasu, jakości, ilości...) ale u nas to już nawet nie kapitalizm a kanibalizm !

   ~pbz 2014-02-25 (08:32)

  Też mi nowina, od 89 rok w rok parę tysięcy samobójstw + zamarznięcia bezdomnych. Lekko wymordowano tak z 150 000 ludzi.

  ~niesioł fan 2014-02-25 (07:46)

  U nas jedna kobieta skończyła pod pociagiem, bo szukała szczawiu na nasypie.

   ~pracownicy 2014-02-25 (08:31)

  Pamiętamy kto nam wywalczył ten kapitalizm, a teraz udaja, że to nie oni. Co nam po ich wysokich notowaniach, kamuna dbała o pracownika, teraz taki przed kamerą zwala winę, wciska, że coś robi, efekt jest taki, że dla siebie.

   ~zyczliwy 2014-02-25 (08:31)

  Zyczę tej ryzej q..wie by własnie w taki sposob kiedyś stracił to ma najdroższego

  ~szczypior 2014-02-25 (08:30)

  CK wymiera "dzięki" wąsatemu drwalowi, który drenuje miasto na spółkę z kolesiami, głw niejakim michałem s. rajdowcem od siedmiu boleści. Drzew to tu już prawie nie ma (ongiś zielone miasto z fajnymi skwerami), a główną atrakacją jest denna galeria echo - której właścicielem jest wspomniany rajdowiec. Dorżneli miasto dokumentnie, a przy okazji stale sa wyprowadzane MILIONY na żałosny klub kopaczy który nie osiągnął niczego i nigdy nie osiągnie, słowem - finansuje sobie dowolnie wspomniany klubik z budżetu miasta. Które zadłużone po uszy. I w ten sposób góvnażeria często bez matury zarabia - bez żadnego wysiłku kilkanaście-kilakdziesiat tysięcy, a ludzie wykształceni, z wieloletnim stażem niech sie bujają. Dno i wodorosty. I podejrzewam ze tak jest w wielu miastach.

   

  ~Słowianin 2014-02-25 (08:29)

  Tak zabija usa poprzez swych agentów -balcerowicza itp.

   

   ~emeryt 2014-02-25 (08:27)

  Ofiary Majdanu to pikuś w porównaniu do rzadów POpapranców

  ~dziadek 2014-02-25 (08:26)

  samobójcy to są ofiary panującego reżimu wyzysku i eksterminacji "nieproduktywnych"

  ~Mag 2014-02-25 (07:37)

  PILNIE wynajmę SNAJPERA!!

   

  ~muchomor 2014-02-25 (08:23)

  nad tą sytuacją pracowały partie polityczne począwszy od BOLKA i jego NOESOLIDARNOŚCI poprzez kościół katolicki-który pozostawił naród i pilnował swoich interesów(odzyskania majątków kościelnych) nie narażając się ŻADNEJ partii..a następnie zmowie magdalenkowej i ustanowienie opcji zero-jedynkowej...obojętnie jaka partia wygra wybory będzie wyprzedawała majątek narodowy....ale na pensje dla posłów , senatorów , odprawy prezesów spółek , nagrody , trzynastki NIGDY NIE ZABRAKŁO PIENIĘDZY....dla narodu -ZAWSZE JEST KRYZYS!

  ~sprawiedliwy 2014-02-25 (06:37)

  panie tusk to nie umyslne spowodowanie smierci to morderstwa z premedytacja

  odpowiedz

     Fot.:Roman Andrzej Śniady

  LIST OTWARTY, 26.08.2014 r.

  Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wyraża zdecydowany protest przeciwko obniżeniu w 2015 roku nakładów na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień.

  Spadną one w kolejnym roku z 3,65 do 3,23% budżetu na świadczenia zdrowotne (z 2 324 696 tys. zł w 2014 r. do 2 106 968 tys. zł w 2015 r., co daje różnicę 217 mln zł).

  Przy obecnym finansowaniu psychiatrii nie ma mowy o jakimkolwiek rozwoju tego obszaru opieki zdrowotnej, ale o jej postępującej zapaści.

  1. Zbyt niskie finansowanie opieki psychiatrycznej już spowodowało zahamowanie realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

  2. Zarówno oddziały funkcjonujące przy szpitalach ogólnych, jak i duże szpitale psychiatryczne mają ogromne problemy z finansowaniem leczenia pacjentów.

  3. Obserwujemy zmniejszanie się kadry specjalistycznej mimo że jej liczba już dotychczas odbiegała od przyjętych norm w Unii Europejskiej.

  4. Dane epidemiologiczne wskazują na istotny wzrost częstości zachorowań na zaburzenia depresyjne, obniżenie się wieku pierwszych epizodów schizofrenii, wzrost częstości uzależnień od środkówpsychoaktywnych u młodzieży, wzrost skokowy liczby samobójstw. Śmiertelność z tego powodu przekroczyła w ubiegłym roku częstość zgonów spowodowanych nowotworem piersi.

  5. Ograniczenie finansowania uniemożliwia tak istotny dla zdrowia psychicznego społeczeństwa rozwój nowoczesnych form terapii, w szczególności terapii środowiskowej, psychiatrii dziecięco-młodzieżowej.

  6. Brak jakiegokolwiek działania na rzecz starszych pacjentów. Starzenie się społeczeństwa jest dzisiaj podstawowym trendem cywilizacyjnym wPolsce. Nie ma nawet teoretycznych założeń rozwoju psychogeriatrii.

  7. Niezaprzeczalnym faktem jest, że stan zdrowia psychicznego ma bezpośredni wpływ na przebieg i rokowania wszystkich chorób somatycznych. W związku z tym zaniedbania w tej dziedzinie z pewnością odbiją się na ogólnej kondycji zdrowotnej społeczeństwa.

  W imieniu

  Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

  Prof. Andrzej Rajewski, Prezes PTP

  http://wgospodarce.pl/opinie/15641-wiecej-osob-w-polsce-popelnia-samoboj...

  Więcej informacji:

  W Polsce 4 tysiące osób rocznie popełnia samobójstwa. Pomóżmy im

  https://www.facebook.com/pages/W-Polsce-4-tysi%C4%85ce-os%C3%B3b-rocznie...

  Zapraszamy na debatę: Zapobieganie samobójstwom w Polsce – zadanie dla wszystkich, 19/09/2014

  http://www.polityka.pl/opolityce/1593397,1,zapraszamy-na-debate-zapobieg...

  Psychiatria: znaczny wzrost liczby samobójstw w Polsce, 09/09/2014

  http://www.rynekzdrowia.pl/Psychiatria/Psychiatria-znaczny-wzrost-liczby...

  Samobójstwa - kto i dlaczego nie chce żyć?, 08/09/2014

  http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/poradnia/art,352,samobojstwa-kto-i...

  Więcej osób w Polsce popełnia samobójstwa niż umiera na raka piersi. Psychiatrzy występują przeciwko cięciom w opiece LIST OTWARTY, 26/08/2014

  http://wgospodarce.pl/opinie/15641-wiecej-osob-w-polsce-popelnia-samoboj...

   

  BYĆ ALBO NIE BYĆ - SAMOBÓJSTWA W UJĘCIU SOCJOLOGICZNYM

  http://www.psychotekst.pl/artykuly.php?nr=29

  Samobójstwa

  http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/samobojstwa

  Samobójstwa w Polsce, 29/05/2014

  http://noobli.pl/ciekawostki/item/53-samobojstwa-w-polsce

  Gigantyczny wzrost samobójstw w Polsce, 17/04/2014

  http://pikio.pl/gigantyczny-wzrost-samobojstw-w-polsce/

  Coraz więcej Opolan odbiera sobie życie, 10/04/2014

  http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140410/REGION/140409376

  Wzrost liczby samobójstw w Polsce!, 19/02/2014

  http://narodowcy.net/polska/9097-wzrost-liczby-samobojstw-w-polsce

  Polska – 11 osób dziennie popełnia samobójstwo, 18/02/2014

  http://losyziemi.pl/polska-11-osob-dziennie-popelnia-samobojstwo

  W najnowszym "Newsweeku": Nie chce się żyć

  http://polska.newsweek.pl/samobojstwa-w-polsce-ich-liczba-ciagle-rosnie-...

  Wzrost samobójstw mamy tak wysoki jak w Grecji. Życie odbiera sobie ponad 6 tys. osób rocznie

  http://natemat.pl/35151,wzrost-samobojstw-mamy-tak-wysoki-jak-w-grecji-z...

   

  Samobójstwa w Polsce: 11 osób codziennie odbiera sobie życie

  http://www.polskatimes.pl/artykul/3334537,samobojstwa-w-polsce-11-osob-c...

  KGP: rośnie liczba samobójstw w Polsce

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kgp-rosnie-liczba-samobojstw-w-polsce/gxql6

  2013: rekord samobójstw. Mężczyźni pod presją

  http://wyborcza.pl/1,75478,15713588,2013__rekord_samobojstw__Mezczyzni_p...

   

  Samobójstwa w Polsce – policyjne statystyki

  http://psychologia.wieszjak.polki.pl/samobojstwo/312773,Samobojstwa-w-Po...

  Kryzysowa fala samobójstw Polsce

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,9911,title,Kryzysowa-fala-samobojstw-Polsce,...

   

  Czy Polska będzie krajem samobójców? Jesteśmy na dobrej drodze 

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-Polska-bedzie-krajem-samobojcow-Jest...

   

  ILE OSÓB ODBIERA SOBIE ŻYCIE?Polacy się zabijają. Mamy plagę samobójstw!

  http://www.fakt.pl/polacy-sie-zabijaja-rosnie-liczba-samobojstw,artykuly...

   

  WZRASTA LICZBA SAMOBÓJSTW W NASZYM KRAJU

  Alarm! Polacy zabijają się przez kryzys

  http://www.fakt.pl/rosnie-liczba-samobojstw-w-polsce,artykuly,419310,1.html

  Polska mapa samobójstw

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Polska-mapa-samobojstw,wid,164311...

   

  Epidemia samobójstw w Polsce

  http://adamkuz.salon24.pl/577000,epidemia-samobojstw-w-polsce

  W Polsce jest o 1/3 więcej samobójstw niż przed rokiem. „Osiągnięto punkt graniczny, ludzie nie mają nadziei”, 22/09/2013

  http://kefir2010.wordpress.com/2013/09/22/w-polsce-jest-o-13-wiecej-samo...

  Polska nie radzi sobie z plagą samobójstw,16/02/2010

  http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/398808,polska_nie_radzi_s...

  Szokujące dane o samobójstwach Polaków, 16/02/2010

  http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/111326,szokujace-dane-...

  Służba Więzienna: co dziesięć dni samobójstwo w polskich więzieniach,23/01/2009

  http://www.tvp.info/355641/sluzba-wiezienna-co-dziesiec-dni-samobojstwo-...

  Geneza i epidemiologia samobójstw

  http://www.psychiatria.pl/artykul/geneza-i-epidemiologia-samobojstw/1362...

  Opracował: Roman Andrzej Śniady

  ***

  "Prawda jest tym, co władza uzna za wygodne dla siebie i demaskując władzę, dekonstruujemy prawdę”  - Roger Scruton

  "Aby urzeczywistnić to, co możliwe, trzeba wciąż próbować niemożliwości"- Hermann Hesse

  "Jesteś zupełnie kimś innym, gdy się boisz" - Warren Zevon

  „W czasach powszechnego oszustwa mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym” - George Orwell  

  „Naród, który nie ma siły i woli powiedzieć łotrom, że łotry,  nie wart być narodem”- Hrabia Aleksander Fredro herbu Bończa

  „Nasze życie zaczyna się kończyć wtedy,  kiedy zaczynamy milczeć  w ważnych sprawach” - Martin Luther King

   „Kto milczy, ten przyzwala” - Mikołaj Rej

  „Kto zła nie karze, każe je czynić” - Leonardo da Vinci

   

  ***

  „W każdej epoce są ludzie, którzy nie przyjmują dominującego dyskursu. Są potępiani, marginalizowani, a nawet zamykani w szpitalach dla obłąkanych. Ich głos jest głosem „nierozumu” i według władzy z ich ust nie płynie prawda, lecz bełkot. Foucault przekonuje jednak, że w tym potępieniu szaleństwa nie ma niczego obiektywnego: jest to wyłącznie narzędzie, za pomocą którego władza (porządek burżuazyjny) utrzymuje się przy życiu, strzegąc swojej „prawdy" przeciwko konkurencyjnemu dyskursowi, który tę prawdę odrzuca”

  Roger Scruton: Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie. ANTROPOS. Zysk i S-ka, Poznań 2010, ss.134

   

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:7)

Komentarze

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

https://www.youtube.com/watch?v=1ui6USl95jo

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-7

Verita

#1520171