Prosta historia: Górnik Jan Stawisiński, 1960 - 82

Obrazek użytkownika wilre
Idee

Prosta historia  / Jan Stawisinski 1-2

Film dokumentalny

Produkcja:

Polska

Rok produkcji:

2006

Barwny, 27 min

]]>Film opowiada historię matki]]> szukającej morderców swojego syna Janka Stawisińskiego, górnika zastrzelonego 25 lat temu, w czasie stanu wojennego. Do dziś proces milicjantów z plutonu specjalnego ZOMO, biorących udział w pacyfikacji kopalni Wujek, nie może się zakończyć. Wciąż nie można skazać tych, którzy wydali rozkaz strzelania do górników.
Matka górnika ma tylko jedno pragnienie, by mordercy jej syna poprosili o przebaczenie. Ale do dziś się tego nie doczekała, do dziś nikt nie podziękował jej w imieniu Polski, za ofiarę życia, którą złożył jej syn. Wręcz przeciwnie, imiona ofiar stanu wojennego poszły w zapomnienie, winnych nie można skazać, a ludzi którzy wprowadzili stan wojenny, nazywa się "ludźmi honoru". [TVP]

____________________________

*  *  * 
3 maja w koszalińskim szpitalu po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Janina Stawisińska, mama Janka Stawisińskiego, jednego z 9 górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji kopalni Wujek na początku stanu wojennego - poinformował dziś Andrzej Grolik, szef Solidarności w kopalni Wujek.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się 6 maja 2011 roku o godzinie 12.30 w katedrze w Koszalinie. Śp. Janina Stawisińska zostanie pochowana na koszalińskim cmentarzu komunalnym, w tym samym grobie, w którym leży jej syn Janek.

________________________________

" Katowice: rocznica obrony kopalni Wujek "

]]>https://naszeblogi.pl/59348-katowice-rocznica-obrony-kopalni-wujek]]>

16 XII 2015:

*  *  *
LOT  KULI
Lot kuli" w reż. Jerzego Ridana powraca do wydarzeń w kopalni Wujek, do dramatycznej śmierci śląskich górników. Ale nie czyni tego w tradycyjny sposób, porażając dydaktycznym komentarzem zbrodni. Swój film zaczyna Ridan od zaznajomienia widza z.. nabojami, różniącymi się wielkością, budową, wyglądem, mocą rażenia, itp. Od naboi przechodzi do ich "oprawy" czyli pistoletów, karabinów maszynowych, by znawców tematów zmusić do wygłoszenia definicji "Skuteczna broń to taka, która zabija". Kolejne rodzaje broni, jakie oglądamy na ekranie udoskonalane są z zapałem równym sile ich rażenia. O wydarzeniach w kopalni Wujek opowiadają świadkowie zdarzeń, lekarze udzielający pomocy rannym górnikom. Jedno nie ulega wątpliwości: wbrew powszechnie głoszonym przez autorów stanu wojennego opiniom: w kopalni Wujek strzelano po to, by zabić. Strzelano z broni automatycznej o dużej sile rażenia. Strzelano z bliska - najczęściej trafiając ofiary w samą czaszkę. Nikt nie wie też czemu "strzały oddawane w powietrze" zabijały. Skuteczność pocisków jest niemalże 100 - procentowa. Ridan zrobił film o świadomym, zaplanowanym zabijaniu.

*  *  *

*  *  * 

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)