Miał być fort Trump, będzie forcik ;)

Obrazek użytkownika SolidarnyX
Blog
Polska USA

Nie to, żebym się jakoś tym martwił ale fakt jest faktem, że do obecnych 4tyś. amerykanów dołączy jeszcze 2 tyś. w Polsce. Czy to dużo? Zważywszy na gadki o forcie Trump na miarę choćby częściową jak Ramstain w Niemczech (gdzie jest ok 50 tyś. amerykanów), to niewiele ale były też przypuszczenia, że będzie to tylko 1 tysiąc.

 

Czy w ogóle są nam potrzebni amerykańce w Polsce? Ciężkie pytanie ale na razie chyba niestety tak, co też pokazuje słabość jeszcze naszego kraju. Mam nadzieję, że kiedyś nie będą potrzebni i wrócą do domów, co będzie też oznaczało, że jesteśmy na tyle silni, że damy sobie radę.

 

Baza jak w Niemczech to jak małe miasteczko, a co za tym idzie oprócz sfery militarnej, jest też sfera biznesowa. Amerykańce tam robią też zakupy, żyją, mieszkają, a nie jestem pewny czy przypadkiem nie są tam też razem z nimi ich rodziny. Amerykańce nie są skorzy do nowej bazy, bo za blisko ruskich. W razie konfliktu musieliby się bardziej w niego zaangażować niż by chcieli.Rozrzucenie po całej Polsce (głównie zachodniej) 6 tyś. żołnierzy w razie konfliktu są małe szanse, że ucierpią ale dla nas jest to jakieś zabezpieczenie, że sojusznicy nas nie zostawia samym sobie (jak to już wielokrotnie bywało) ale, że się zaangażują. Oczywiście nie tyle się zaangażują dla nas co właśnie dla własnych wojsk. Jest jeszcze inna sytuacja, że mogliby po prostu zwiać, co w czasach kiedy na wojnach dużą rolę odgrywał honor byłoby nie do pomyślenia ale w dzisiejszych czasach trzeba brać i taką opcję dlatego powinni stacjonować na terenach wschodnich, a nie tuż przy granicy z Niemcami.

 

Ile nas kosztują amerykańce w Polsce? Przed chwilą Prezydent Duda powiedział, że tylko tyle co im wybudujemy infrastrukturę. Nie jest to do końca prawdą. Tak samo jak ktoś pyta jakie koszt ponosimy z przynależności do Unii, to nie jest prawdą, ze tylko składka, bo jest wiele kosztów pośrednich co w moim przekonaniu już dawno pokazuje, że do członkostwa w Unii dopłacamy więcej niż dostajemy. Ale teraz nie o unii. Oprócz kosztów infrastruktury, mamy jeszcze koszty wysyłania naszych żołnierzy na misje w wojnach amerykańskich. Są też koszty różnych zakupów jakie robimy od amerykanów. I tak np. jak kupowaliśmy F-16 to 48 szt. myśliwców kosztowało nas 3,8 mld. dol. a że wzięliśmy na to kredyt od USA, to łącznie ok 4,7 mld. dol. W porównaniu amerykańce sprzedali F-16 izraelowi w ilości 103 szt. za 4,4 mld. dol. i w dodatku było to z jakiegoś amerykańskiego funduszu, czyli defakto amerykańce sami zapłacili za F-16 dla izraela i dali im jeszcze offset. Różnica w podejściu niewyobrażalna, a podobno jesteśmy takimi wielkimi przyjacielami i sojusznikami nawzajem z amerykanami. Będziemy kupowali Patrioty, teraz F-35 - nie chce mi się już nawet wspominać o JUST 447.

 

Co do F-35 to wygląda na to, że bardziej zależy amerykanom aby je nam sprzedać niż nam aby je kupić (choć oficjalna propaganda próbuje wciskać inaczej). Jakiś czas temu amerykański wysłannik Lockheed Martin zachwalał u nas te myśliwce. Teraz nagle zachcieliśmy je kupować i to akurat kiedy ważą się losy ilu amerykańców u nas będzie. F-35 mimo takiej propagandy jakie to cudowne myśliwce, to jednak jedno z państw zrezygnowało z jego zakupów. Wygląda na to, że amerykańce mieli już kontrakt i zaczęli go robić a tu nic i szukali szybko kto to przejmie. I znów Polska staje w roli pomocnika dla USA (choć propaganda mówi odwrotnie). Dlatego te pokazy dzisiejsze i przelot tego myśliwca nad Waszyngtonem. Amerykańce go reklamują jak mogą, to nie jest już tak, że trzeba ich prosić aby to kupić, tym bardziej, że różnie to podawane są dane odnośnie jego faktycznej siły bojowej i ogromne koszty eksploatacji. Kupujemy niby najlepsze myśliwce świata (tak jeszcze przed chwilą mówił Błaszczak) w cenie bardzo zbliżonej do zakupu F-16  (ok 80 - 100 mln. dol. za sztukę) - czy to znaczy, że tak tanio chcą nam sprzedać te myśliwce? Nie, ta cena jest oficjalną. Jedynie co to znaczy, że F16 kupiliśmy za drogo. A same niby najlepsze myśliwce świata F-35 są ponad trzykrotnie tańsze od F-22 - czy to nie zastanawiające? Podobno F-35 są myśliwcami walczącymi na zasadzie strzału do przeciwnika z bardzo daleka nim on nas zobaczy. Nie mają nawet działka pokładowego, bo nie są przeznaczone do bezpośredniej walki powietrznej (wtedy zestrzeliłby go zwykły MIG bo F-35 jest mało zwrotny). Więc F-35 potrzebuje bardzo dużego terenu liczącego co najmniej w setkach km. Czy tyle mamy w Polsce? Ogólnie powierzchnia Polski jest większa ale pamiętajmy, że w razie konfliktu samoloty wroga byłyby nad znaczną częścią Polski (w setkach km), co o wiele zmniejsza możliwości operowania F-35 aby nie dostał się w walkę bezpośrednią. Troszkę mi z tym myśliwcem wygląda tak, jak byśmy kupowali łódź podwodną takiej wielkości, która nie ma zastosowania na Bałtyku tylko na dużych morzach i oceanach. Obym się mylił ale historia pokazuje, że niestety mogę mieć rację. Tak więc czy wykorzystamy możliwości jakie będzie dawał F-35, czy tylko zakupimy go aby się znów przypodobać amerykańcom (czyt. żydom) aby nam skapnęli 2 tyś. żołnierzy i zapewnienia, że w razie "W" nas nie opuszczą i co najwyżej wtedy F-35 będzie chronił amerykańców przy granicy z Niemcami? Czas pokaże. Nie lubię czarnowidztwa ale wolę zakładać gorzej i mile się rozczarować niż odwrotnie - historia nauczycielką życia.

 

Co do historii, to muszę tu przyznać dziś wielkie gratki dla Prezydenta Dudy, który dziennikarzom w USA ładnie wyłuścił naszą historię i nasze stanowisko bazujące na niej - BRAWO.

AKTUALIZACJA: wczoraj mówili, że będzie 2 tyś. nowych amerykanów, dziś już mówią jednak o 1 tysiącu nowych amerykanów u nas. Ciekawe co powiedzą jutro, tak czy siak propaganda sukcesu 24/h w TVP, jak to Trump się uśmiechnął do Dudy, a jak Duda złożył Trumpowi życzenia. Dla mnie jeśli ci nowi będą po zachodniej stronie Wisły, to może ich w ogóle nie być.

3
Twoja ocena: Brak Średnia: 2.4 (12 głosów)

Komentarze

prezydenta Dudy. Wygląda na to, że była to kosztowna wizyta. ;) 

 

Vote up!
5
Vote down!
-7

Anna K.

#1594596

Dziękuję

Dodam, że wczoraj słuchałem w Polskim Radiu 24, jak pewien ich gość powiedział i tym samym potwierdził to co tutaj napisałem i czego się obawiałem. Powiedział tak: Polska nie ma szans aby wykorzystać możliwości F-35. Owszem będzie to dobry samolot aby współdziałać w ramach jednostek NATO. - czyli potwierdził, że tak jak się obawiałem pisząc na przykładzie łodzi podwodnej "abyśmy nie kupili tak dużej, która nie nadaje się na Morze Bałtyckie tylko większe morza i oceany" - Za F-35 zapłacimy miliardy a używany będzie głównie do wojenek amerykańskich, gdzie będziemy jako wspaniały sojusznik razem z amerykanami atakowali np. Iran - tam F-35 się sprawdzi razem z innymi jednostkami NATO.

Powiedzieli też, że F-35 miał być dla Turcji, która ostatnio skręciła ku ruskom i amerykańce zostali z kontraktem, który właśnie my wypełniamy - co prawda wg tego powinniśmy dostać lepszą cenę ale czy tak będzie? Z resztą po co mamy wydawać miliardy tylko po to aby lepiej atakować inne kraje z amerykanami? W zamian dostaniemy 1000 żołnierzy prawdopodobnie znów po zachodniej stronie Wisły (a więc w razie konfliktu z ruskami, będą praktycznie bezużyteczni).

aha i powiedzieli też, że F-35 jest jeszcze ciągle w fazie testów i jego finalna ostateczna wersja bojowa ma być około 2026 roku - to kupimy nie sprawdzony sprzęt, który ciągle ma usterki oprogramowania?

Ps. w moim artykule zapomniałem powiedzieć o czymś, o czym już praktycznie nikt nie pamięta a wielu nie chce pamiętać - o tym, że to amerykańce z resztą aliantów podczas II wojny nas oszukali, a my byliśmy wtedy pod względem ilości wojska 4 siłą walczącą z hitlerem - zapłaciliśmy ogromna daninę krwi Polskiego żołnierza, a mimo to zostaliśmy zdradzeni WIĘC AMERYKANIE ITP. POWINNI NAM TERAZ ZA TO TAKIE F-35 ITP. DAWAĆ BEZPŁATNIE SETKAMI ABY CHOĆ ZREKOMPENSOWAĆ W JAKIMŚ STOPNIU ICH TAMTĄ PODŁOŚĆ I ZDRADZENIE SOJUSZNIKA - TYLKO TAK MOGLIBY W KOŃCU ZREHABILITOWAĆ SWÓJ HONOR KTÓRY WTEDY UTRACILI (a podobno honor jest dla nich ważny) - jednak oni robią wszystko aby o tym zapomnieć, a nasze władze im tego nie przypominają - ALE MY POLACY PAMIĘTAMY

Vote up!
4
Vote down!
-4

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1594687

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika kontrik został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

A pewna pani w maglu powiedziała, że po co udawać, chodzi o to, że wszystko amerykańskie- złe, nawet jakby to jeszcze Polsce miano płacić za przyjemność jej obrony. I że Polacy tak tępi, że z niczego nie potrafią skorzystać a na pewno żydy i reptiliany wyślą nas na wojny (a, co najgorsze, polska armia zmierzy się z realem i unowocześni). Przecież to wszystko jest przeciwne interesom Rosji, jak tak można! 

P.S. a co Polska powinna zaoferować za darmo aliantom w zamian za pokonanie hitleryzmu? Ruscy swoje wzięli a inni? Ustalmy coś- bez Polaków by se poradzili (może poza Battle of Britain, bo różnie mogło być). Polakom sporo pomagano a i do dziś płyną setki mln USD na samą pomoc wojskową. Z tego, co pamiętam, Polska podpaliła Europę a nawet nie dotrzymała warunków sojuszu z Francją? USA jakoś nie miała szans iść na wojnę z ZSRR za to przynajmniej targowano się o nas, to sowiety nie dotrzymały paktu ale to USA musi być winione za wszystko. Dranstwem to było wycofanie uznania dla rządu a nie same pakty ale to normalne w świecie.  

Vote up!
1
Vote down!
-5

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594711

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika SolidarnyX nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

łał kontrik różne już debilizmy tutaj twoje czytałem ale teraz to przeszedłeś samego siebie - no kompletnie nie ma nawet z czym dyskutować - powiedz ile ty masz lat? 3? 3,5?

Vote up!
1
Vote down!
-3

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1594753

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika kontrik nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

To nie ja piszę, że USA powinno nam dawać setki f-35 za darmo. Może jeszcze Trump ma cię wozić limuzyną? No i nie dopisałes, że ruskie się mogą zdenerwować i wojna będzie, więc lepiej zlikwidować w ogóle lotnictwo. To, że nas posła na wojnę z islamistycznym Iranem, to pewne info? Ale od Cypriana polaka czy brauna?

Vote up!
2
Vote down!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594790

odpowiedz najpierw na pytanie maluchu

Vote up!
1
Vote down!
-2

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1594882

Tylko ktoś kompletnie nie znający realiów nowoczesnej sztuki wojennej wyobrażał sobie, że w projekcie "Fort Trump" zbudujemy twierdzę na miarę Malborka.

Kolega nigdy nie będzie wiedział, gdzie ulokowane będzie dowództwo i taktyczne punkty dowodzenia.

 

Więc na razie radzę się cieszyć i podziwiać super twierdzę bolszewików - Pałac Kultury i Nauki.

Vote up!
7
Vote down!
-2

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1594619

Fortu Trump? Jakoś Amerykanie nigdzie tego skutecznie nie zrobili. W Iraku i Afganistanie zbudowali mury odgradzające bazę od świata z zewnątrz, coś na kształt Malborka, ale o tym wszyscy wiedzą. W Europie także nie ma tajemniczych baz. 

Vote up!
5
Vote down!
-3

Anna K.

#1594710

W dzikich krajach to okupacja prowincji a więc system baz, w Polsce to rotacyjne ćwiczenia w wielu lokacjach i gotowość mobilna. Siedzieć po koszarach a potem przejść do bloku naprzeciwko to kiepski pomysl. Mobilność i ćwiczenia w terenie to właśnie domena Amerykanów i Brytyjczykow w Europie, cenne jest uczyć się od nich i testować. Ćwiczenia i misje ogromnie nam pomogły w dostosowaniu do realizmu zamiast tylko odwalać pokazówy a dziś to więcej, niż szybkie wyprowadzenie w pole, co bywało zaniedbywane 

Vote up!
2
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594714

Brytyjczycy pokazują swoje cenne zalety, a nie pokazują ich w Afganistanie, Syrii, czy Iraku. W końcu tam jest wojna, a nie w Europie, a tam przecież przegrywają. 

"Mobilność i ćwiczenia w terenie to właśnie domena Amerykanów i Brytyjczykow w Europie, cenne jest uczyć się od nich i testować."

Vote up!
3
Vote down!
-4

Anna K.

#1594718

A do czego służą bazy? I jak się ich używa w konflikcie? No raczej nie tak, jak linia Maginota czy ruscy w Afganistanie.

Nie wydaje mi się, by Brytyjczykom źle szło w konfliktach. Mają też niesamowitą organizację wielu rzeczy.  

Vote up!
2
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594722

Poszło  źle w walce o Basrę. Wycofali się z Iraku dość tajemniczo zawierając jakąś umowę, że nie wrócą. 

Vote up!
2
Vote down!
-3

Anna K.

#1594726

Spytaj też ruskich, dlaczego poważne wojska ćwiczą realnie na rubieżach obrony w wysokiej gotowości. I po co udowadniaja, że są w stanie odeprzeć przeciwnika.

Vote up!
2
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594723

Pomysł Fort Trump był, patrząc marketingowo, świetny i zapewne odegrał swoją rolę. Natomiast militarnie patrząc, budowa jednej wielkiej bazy, będącej łatwym celem dla przeciwnika, była pomysłem marnym i dobrze, że zdecydowao się na bazy rozproszone. I o to chodzi.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1594746

W Rumunii powstaje potężna baza NATO.

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/24958?t=Rosnaca-rola-Rumunii-w-NATO

Vote up!
2
Vote down!
-2

Anna K.

#1594792

akurat nie chciał bym aby amerykańce do nas przywieźli swoje atomówki i tylko oni nimi zarządzali - choć fakt, że to też sprawia, że amerykańce będą ich strzec, w ramach tarczy antyrakietowej itp.

tak czy siak, pokazuje to, że nie jesteśmy tak pięknie postrzegani przez amerykanów jak choćby rumuni - a mimo to rumuni wg artykułu są niezadowoleni z gwarancji bezpieczeństwa USA i ich zaszantażują współpraca ze szwabami - też powinniśmy tak robić, moze nie ze szwabami ale z innymi państwami na pewno (oprócz izraela)

Vote up!
1
Vote down!
-2

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1594884