PiS chce ustanowienia roku 2017 rokiem pamięci o ofiarach operacji polskiej NKWD. Pomnik dla Polaków zgładzonych w ZSRR.

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

Rok 2017 zostanie ustanowiony rokiem pamięci o ofiarach operacji polskiej NKWD. Mowa o ponad 200 tys. Polaków, którzy na polecenie Stalina zostali zamordowani w Zawiązku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1937-1938.

Z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie został powołany komitet honorowy obchodów 80. rocznicy operacji polskiej NKWD; w skład komitetu weszli już m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, badacz problematyki i autor książki "Zapomniane ludobójstwo" prof. Nikołaj Iwanow, który wystosował dramatyczną odezwę do Polaków na całym świecie: http://rodacy37.pl/odezwa-prof-iwanowa-polakow-calym-swiecie/, poseł Michał Dworczyk, posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka, minister Antoni Macierewicz, prezes IPN Jarosław Szarek, prof. Sławomir Cenckiewicz oraz prof. Jan Żaryn - poinformował poseł PiS Michał Dworczyk na briefingu w Sejmie.

Jak mówił, w ramach obchodów przed Sejmem ma stanąć pomnik upamiętniający ofiary polskiej operacji NKWD. Uzyskaliśmy już na to zgodę od burmistrza dzielnicy Śródmieście. Plany na rok 2017 są ambitne. Specjalna uchwała sejmowa ustanawiająca 2017 r. rokiem upamiętniania ofiar tzw. operacji polskiej NKWD, konferencja naukowa, wystawa, kampania edukacyjna, film dokumentalny. Wszystko to ma wprowadzić operację polską NKWD do zbiorowej pamięci Polaków.

W ocenie Michała Dworczyka była to "pierwsza ludobójcza akcja przeprowadzona przez władze sowieckie (rosyjskie)". "W jej wyniku od 1937 do 1938 r. na terenie Związku Sowieckiego zostało rozstrzelanych 111 tys. naszych rodaków. Kolejne 100 tys. zostało zesłane do obozów" - mówił poseł PiS. Tymczasem jego zdaniem przypadająca kilka dni temu 79. rocznica "przeszła w Polsce niezauważona", ponieważ niewielu Polaków ma jakąkolwiek wiedzę o tamtych zbrodniach i deportacjach. Posłanka Stachowiak-Różecka wyraziła nadzieję, że przyszły rok stanie się "rokiem obchodów i przypominania o tym dramacie". "Liczymy na konferencje i spotkania przywracające pamięć ofiarom operacji polskiej i innych działań represyjnych. Mamy nadzieję, że będą one miały także walor edukacyjny..." - mówiła posłanka PiS. Wyrazy uznania należą się posłowi Michałowi Dworczykowi (z naszego okręgu wyborczego), który od lat kroczy drogą przywracania prawdy historycznej. To z jego inicjatywy 22 lipca Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, obecnie zabiega o upamiętnienie ofiar, a właściwie jak sam mówi „ludobójstwa”, operacji polskiej NKWD.

Operacja polska NKWD - rozkaz operacyjny nr 00485 rozpoczynający akcję został wydany przez Ludowego Komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa 11 sierpnia 1937 roku. Dokument ten przewidywał aresztowanie określonych grup Polaków zamieszkujących na terenie ZSRR i Ukrainę i ukaranie ich „w dwóch kategoriach”. Pierwsza, która objęła zdecydowaną większość została zamordowana (niemal 80%); druga została wysłana do więzień i łagrów. Operacja polska została przeprowadzona w latach 1937-1938. W wyniku jej zostało skazanych 139 835 osób. Zamordowana 111 091 tys.

Publicysta historyczny i redaktor naczelny miesięcznika "Historia Do Rzeczy" Piotr Zychowicz powołał do życia Fundację Rodacy'37, która będzie zajmować się upamiętnieniem ofiar Operacji Polskiej NKWD z lat 1937-1938. Dziennikarz przypomina, że tzw. Operacja Polska, w ramach której wymordowano ponad 200 tys. naszych rodaków, była pierwszym ludobójstwem dokonanym na Polakach przez bolszewików. "Polacy byli rozstrzeliwani, topieni, katowani na śmierć kijami. Głodzono ich, poddawano bestialskim torturom, zakopywano żywcem. Jedyną zbrodnią ofiar Operacji Polskiej NKWD była ich narodowość. Ludzie ci zginęli dlatego, że byli Polakami" - podkreśla Zychowicz.

PiS konsekwentnie realizuje dobrą zmianę w polityce historycznej zakorzenionej w polskości, dumie narodowej, patriotyzmie i chrześcijaństwie. Z tymi zmianami "dzielnie" walczą środowiska postkomunistyczne i liberalne. Tegoroczne wydarzenia i uroczystości znakomicie wpisują się w program nowego kształtowania pamięci narodowej, przywracają poczucie dumy z naszych dokonań i walki o niepodległość, z naszej historii, tradycji. Dzisiaj już nie wstydzimy się przeszłości, ale szczycimy się naszymi bohaterami i męczennikami, doceniamy również osiągnięcia tych wielkich Polaków, którzy współcześnie wpisali się do historii narodu i świata.

Kończąc chciałbym wrócić do przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy z uroczystości pogrzebowych Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Nareszcie, ktoś z polskich władz odważył się tak jednoznacznie podsumować lata PRL u - „Do 1989 r. krajem rządzili zdrajcy” - ta prawda musi na trwałe wpisać się w świadomość Polaków.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:8)

Komentarze

Jakże potrzebna i cenna inicjatywa, dzięki której w zbiorowej pamięci Polaków zaistnieje wreszcie gigantyczne ludobójstwo na Polakach motywowane czystym rasizmem!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1519211

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika wilk na kacapy został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

dzis jeszcze dalej rzadza zdrajcy na wszelkich stolakch pozostalych po PObolszewi z ktorymi PIS nie moze sobie poradzic.
Ale nie o tym, malo kto wie ze za rzadow przedwojennej Polski podczas holodomoru zmarlo kilkadziesiat tysiecy Polakow ,ktorch Polska nie chciala przyjac,pozwolenie otrzymalo tylko 3 osoby.
Do tej pory Polacy ze wschodu sa traktowani po macoszemu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4
#1519239

Ciekawy zbieg okoliczności. PiS chce ustanowienia roku 2017 Rokiem Pamięci Pomordowanych przez NKWD Polaków, a już obecnie rok 2017 jest ustanowiony Rokiem Kościuszki. A przecież Naczelnik po Maciejowickiej Bitwie znalazł się w ruskiej niewoli.....

Powtórzę, ciekawy zbieg okoliczności. Podobno nie ma przypadków. Są tylko znaki, jak ktoś kiedyś powiedział:
Poniższą informację otrzymałem z Australii w Czerwcu tego roku.

Kosciuszko Bicentenary celebrations & International Music & Fine Arts Competition

        Dear Friends,

It’s time to begin preparations for the great event under the UNESCO auspices.

Please find two attachments enclosed.

More information soon.

 

Drodzy Rodacy,

Rozpoczynamy kampanię promocyjną zwiazaną z obchodami Roku Kościuszki pod auspicjami UNESCO.

Przesyłamy niniejszym dwa załączniki.

Wkrótce więcej informacji.

 

Regards

 

Dr Ernestyna Skurjat-Kozek

Sydney

 

www.kosciuszkoheritage.com

 

www.pulspolonii.com

 
 
     
 
 
Hej kto Polak !
 
Wielki Kościuszko nam Pokazał. 
Jak żyć i walczyć dla Polski.
I jak Kochać Naszą Ojczyznę. 
I jak się o NIĄ troszczyć.....
 
Przykładem Życie Jego dla nas.
Polaków rozsianych po całym świecie.
Wiatrem historii rozrzuconych.
Lecz przecież z Polską w sercach.
Z Miłością jaką dla Ukochanej Matki, 
Ma zawsze Matki dziecię........

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1519459