Nasza klika dobra, tamta klika zła

Obrazek użytkownika Lotna
Kraj

Państwo Polskie jest nadal teoretyczne. Nic nie zmienia w działaniach Sądów czy Prokuratury. Przybywa pomników Lecha Kaczyńskiego, mamy 500+ i rośnie nam jak na drożdżach... dług publiczny. Ale nade wszystko umacnia się dobre samopoczucie rządzących.

Nasza klika dobra, tamta klika zła

Rok temu we Wrocławiu policja zatrzymała młodego człowieka Igora Stachowiaka.

Został aresztowany - jak się okazuje - omyłkowo, bo był podobny do kogoś innego. W czasie zatrzymania Stachowiak się rzucał, więc policjanci nałożyli mu kajdanki. Skutego przewieźli na komisariat, gdzie - nie rozkuwając go - zaciągnęli do ubikacji i tam przy zgaszonym świetle przesłuchiwali.

Jeden z policjantów kazał mu zdjąć spodnie, drugi nie stawiającego oporu człowieka traktował paralizatorem.
Słowem – znęcali się nad bezbronnym chłopakiem, który był całkowicie zdany na ich łaskę i niełaskę. W trakcie tego „przesłuchania” Igor Stachowiak zmarł, a wszystko o jego zatrzymaniu i traktowaniu przez policję wiemy z nagrania ujawnionego przez TVN.

Pomimo tego, że od śmierci młodego człowieka – która nastąpiła jak wszystko na to wskazuje – na skutek bezprawnego działania policji, minął rok prokuratura w Poznaniu, która prowadzi sprawę nie jest w stanie niczego ustalić. Dlaczego nie jest?

Bo nie szuka winnych, tylko kombinuje jak tu obronić tyłek policjantów i po to powołuje kolejnych biegłych.

Na nagraniu widać jak policjant skutego człowieka traktuje prądem, a prokuratura zastanawia się:
„A może ten facet nałykał się jakiegoś leku i to spowodowało śmierć?” Może.

Ale policjant bezwzględnie przekroczył swoje uprawnienia, znęcał się nad bezbronnym aresztowanym i (być może nieumyślnie) ale do śmierci się przyczynił.

Sytuacja prawna jest jasna.

A zaciemnia ją tylko zblatowanie prokuratury z policją, bo jak zwykle klika broni „swoich”.
A nuż prokurator zostanie złapany na jeździe po pijaku i kto go wtedy obroni?

Na Śląsku w najlepsze się ma prokurator Twardowski, który kilkanaście lat temu rozjechał po pijaku człowieka, potem fałszywie oskarżał Jerzego Jachnika, który pomagał rodzinie zabitego – i włos prokuratorowi z głowy nie spadł do dziś.

Chociaż niby „szeryf” Ziobro robi w wymiarze sprawiedliwości jakieś zmiany.

Podobno, bo chociaż w całej Polsce prokuratura działa tak jak pokazuje komisja badająca aferę Amber Gold, to żaden funkcjonariusz nie został jeszcze z tej instytucji wyrzucony.
Ba, zostali poprzenoszeni na wyższe stanowiska.

Dlatego prokuratura badająca sprawę śmierci Igora Stachowiaka właśnie tak działa, kryje policjantów i bynajmniej nie obawia się srogiego Ziobry, a sam minister, który narzeka, że konstytucja nie pozwala mu uporządkować sądów, nie chwali się, że w sprawie prokuratury ma całkowita swobodę działania.

Może zrobić wszystko, bo rok temu Sejm przegłosował oddanie mu całej władzy nad tą instytucją.
Sam nad tym głosowałem i dlatego teraz pytam Pana Ministra co zrobił, albo raczej z tego czego nie zrobił kierując prokuraturą

Nawiasem mówiąc przypadek wrocławskiej policji nadużywającej władzy, znęcającej się nad bezbronnymi aresztowanymi nie jest odosobniony.

W mojej rodzinnej Nysie miałem kilka takich sytuacji.

Na szczęście przeżył znęcanie się policjantów nad nim Piotr Janczak bo polegało tylko na biciu, kopaniu i poszturchiwaniu kiedy skuty siedział na podłodze komendy (są z tej akcji nagrania).
Na szczęście nie porazili go prądem bo być może i u nas mielibyśmy taką samą tragedię.

Na szczęście także inny Nysanin – Łukasz Śliwiński - przeżył , kiedy policjant – znany z sadystycznych zachowań – bez powodu wyciągnął pistolet i strzelił kilka razy w jego samochód.

Prokuratura do dziś bada sprawę choć minęło 3 lata.

Jak się okazuje nic nie zapowiada, żeby w tak oczywistych sprawach państwo polskie przestało być teoretyczne. Ministrowie okazują się słabymi ludźmi i natychmiast zblatowują się z podległymi funkcjonariuszami.

Po co maja z nimi walczyć? Obywatele są daleko, a podwładni blisko. Widzą każdy twój krok, są potrzebni. A to żonę podwieźć do roboty, a to pizzę przywieźć.

I tak się toczy życie w naszym kraju, w którym wszystko rośnie w oczach.

Przybywa pomników Lecha Kaczyńskiego, rosną wypłaty z 500+, rośnie nam jak na drożdżach dług publiczny.

Ale nade wszystko umacnia się dobre samopoczucie rządzących.

Oby tak dalej - oby do następnych wyborów.

Janusz Sanocki

 

Źródło http://sanocki.neon24.pl/post/138562,nasza-klika-dobra-tamta-klika-zla
 
Ocena wpisu: 
2
Twoja ocena: Brak Średnio: 1.5 (głosów:16)

Komentarze

Jak zawsze - problemy ze zrozumieniem: Polecanki anonsuje się na portalu w inny sposób. A nie - jako wpis własny w blogu. Dla niektórych to zbyt trudne do zrozumienia (i mam na myśli nie tylko "Lotną").

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-3

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1540363

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Lotna nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Goń się ze swoją mondościom. To nie jest polecanka, to jest krzyk protestu, bo młody, niewinny człowiek, kolejny Polak ZOSTAŁ ZAMORDOWANY PRZEZ MILICJĘ, KTÓRA SŁUŻY SYSTEMOWI, KTÓRY ZA WSZELKĄ CENĘ TY BRONISZ. Może gdyby to twojego syna zamordowano, nie bredziłabyś o polecankach, chociaż, znając ciebie, nie jest to wcale takie pewne. 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-14

Lotna

 

#1540369

"mondy" - pisze - co nie wie.

Policja w każdym systemie pozostawała ta sama, zmieniały się "czapki". A "wyczyścić" policję w ciągu krótkiego czasu (zdarzenie sprzed roku, czyli - po kilku miesiącach od zmiany władzy) - to oczekiwanie ewidentnego cudu, czyli w codziennych realiach - "mądrość na odwyrtkę".

Poziom odpowiedzi godny "lotnej". "Nie dziwi nic..."

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
-2

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1540372

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540401

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

nie jest waszym idolem?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540472

A może byś się tak wysilił i napisał kto to był ten młody. Jaka była jego przeszłość a może miał wyroki.

Nie znam przypadku ze swego życia aby policja używała jakichkolwiek środków przymusu gdy tam byłem. Ze w policji siedzi jeszcze wielu nierobów z legitymacjami pzpr, to wszyscy wiemy. Nie znaczy to że nie podporządkowują się przełożonym i oczekiwaniom społeczeństwa. Na wymianę czerwonej zarazy i w tej służbie potrzeba czasu i ludzi. Nie mniej Błaszczak zrobił bardzo dużo i robi.  Zanim naplujesz na kogoś, najpierw przeczytaj swoje mądrości. Widać że chciałbyś aby tak było jak było dawniej. 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Kolejorz

#1540467

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika trybeus został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

http://trybeus.blogspot.com/

#1540370

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Lotna nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

tak samo, jak nie rozumie, że artykuł jest nie tylko o policjantach, ale także, a raczej przede wszystkim, o systemie, który ich chroni, z ministrem Ziobro z "dobrej zmiany" na czele.

Na tym właśnie polega różnica między lekarzem a dochtorem- konowałem: lekarz z powołania leczy ludzi, tak długo, jak mu sił starcza, do późnej starości i nie ma ani czasu, ani zacięcia, aby tyłek grzać przed komputerem, siać dezinformację na temat zbrodniczych procederów medycznych, siać propagandę na korzyść systemu, który broni i chroni różnego rodzaju zbrodniarzy i przestępców i ubliżać każdemu, kto nie zgadza się z jej "mądrościami".

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-14

Lotna

 

#1540380

a normalnymi ludźmi polega m.im. na tym, że ci pierwsi nie myślą logicznie, nie rozumują (nie używają nawet małego rozumku) a kierują się emocjami, nastrojami i dają sobą łatwo manipulować. "Myślenie boli, ale da się wytrzymać" - że powtórzę za jednym z Niepoprawnych.

Pytanie Kolejorza o szczegóły dotyczące tragicznie zmarłego chłopaka są w gruncie rzeczy równie istotne, jak też pytanie - gdzie była rodzina - teraz tragicznie doświadczona - gdy ich dziecko "trochę" używało dragi i "trochę" piło alkohol.

Różnie nie-loty usiłują udowodnić, że mamy teraz w Polsce nie-dobrą zmianę, wszystko jest złe, brzydkie, za wszystko odpowiedzialni są obecnie rządzący ("inni" byliby lepsi), itd. itp. 

No to pytanie - kto i jak konkretnie miałby i mógłby lepiej zorganizować policję, politykę wewnętrzną i zagraniczną, szkolnictwo, opiekę zdrowotną. I jeszcze jedno - w Polsce, a nie w Gruzji, na Litwie, w Estonii, Danii, czy gdziekolwiek indziej!

Czekam na konkrety!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1540507

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

c t jst cmjdn, c jst pcz n rzśmszją rdgn.

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1540509

głoszą, że ciamajdan to była taka sobie podwórkowa zabawa w "kółko graniaste" w Sejmie, oczywiście bez żadnych konotacji politycznych.

Głupota zaiste nie boli. Lecz z całą pewnością nie jest śmieszna, tylko tragicznie żałosna.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1540518

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

twierdziłem tylko, że ciamiajdan nie ma cech zamachu stanu. O ile wiem, nie są prowadzone żadne śledztwa z artykułu 127 kk., więc prokuratura jets tego samego zdania.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540520

Tekst jest oparty na błędnej metodologii - tu by można powiedzieć,że autorowi drzewa przesłaniają las. Metafora nie zawsze oddaje dobrze sens wydarzenia czy interpretacji. O tym jak działa policja, nie decyduje jednostkowa decyzja ministra, lecz tradycja instytucjonalna wypracowana przez historię instytucji i utrwalona w jej strukturze. Polski rząd operuje w strukturze postkomunistycznej, której nie da się zmienić na gwizdek, bo instytucja ta ma swoje struktyury i swoją bezwładność. Rząd próbuje ją przekształcić w strukturę demokratyczną, ale trzeba pamiętać, że rząd musi przekształcać wszystkie inne struktury państwowe i też  nie da się tego zrobić na gwizdek i na raz.

Takie trudne to do zrozumienia ?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2
#1540430

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540438

Tekst jest oparty na błędnej metodologii - tu by można powiedzieć,że autorowi drzewa przesłaniają las. Metafora nie zawsze oddaje dobrze sens wydarzenia czy interpretacji, więc warto czasem język bardziej sformalizować. O tym jak działa policja, nie decyduje jednostkowa decyzja ministra, lecz tradycja instytucjonalna wypracowana przez historię instytucji i utrwalona w jej strukturze. Polski rząd operuje w strukturze postkomunistycznej, której nie da się zmienić na gwizdek, bo instytucja ta ma swoje struktyury i swoją bezwładność. Rząd próbuje ją przekształcić w strukturę demokratyczną, ale trzeba pamiętać, że rząd musi przekształcać wszystkie inne struktury państwowe i też  nie da się tego zrobić na gwizdek i naraz.

Takie trudne to do zrozumienia ?

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2
#1540431