Apel Kresowiaków: tablica hańby na Uniwersytecie Wrocławskim

Obrazek użytkownika insurekcjapl
Kraj

[ b. ważne; podpisujmy, udostępniajmy]

Na budynku Uniwersytetu Wrocławskiego została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Andrzejowi Szeptyckiemu, w latach 1900–1944 metropolicie lwowskiemu i halickiemu, zwierzchnikowi Kościoła Greckokatolickiego. Dlaczego tablica hańby? Doświadczeni barbarzyńskimi zbrodniami ukraińskiego ludobójstwa w latach 1939-1947 mieszkańcy polskich ziem kresowych wiedzą doskonale, jaką haniebną rolę odegrał arcybiskup Szeptycki. Kiedy trwały najokrutniejsze mordy na Polakach, nie stanął w obronie ofiar. A przeciwnie, swoją postawą, zachowaniem i działaniami podsycał jeszcze akty tych porażających mordów. Nigdy jednoznacznie i ostro nie potępił ukraińskich rezunów, zbrodniczej agenturalnej, podporządkowanej niemieckiej Abwehrze, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jego wiernopoddańcze listy w trakcie II wojny światowej do Hitlera i Stalina, stawiają go w rzędzie ludzi niegodnych.
Kiedy wojska niemieckie weszły na ziemie kresowe, zalecił 6 lipca 1941 r. modły dziękczynne w intencji zwycięskiej hitlerowskiej armii. Sam takie nabożeństwo odprawił w katedrze św. Jura we Lwowie. A 22 lipca 1941 r. kieruje do Hitlera własnoręcznie podpisaną deklarację chęci uczestnictwa w budowaniu "nowego porządku w Europie" . Zaś w 1943 r. w trakcie tworzenia ukraińskiej Dywizja SS Galizien ( "SS-Hałyczyna)", błogosławią ją najbliżsi współpracownicy Szeptyckiego, biskupi J. Slipyj i Budka, a sam arcybiskup Szeptycki deleguje do tej dywizji swoich greckokatolickich kapelanów. Kiedy polscy biskupi wyznania rzymskokatolickiego we Lwowie zwracali się do metropolity Szeptyckiego, by powstrzymał rozlew polskiej krwi, nie uczynił tego. Krew polska nadal się przelewała. Nie przysłużył się też samej cerkwi greckokatolickiej.

Pisze o tym w książce „Dwa królestwa” inny hierarcha greckokatolicki tego czasu, biskup stanisławowski, Grzegorz Chomyszyn: "[…] działalność Metropolity doprowadzi ostatecznie, jeśli nie do ruiny naszej Cerkwi, to w każdym razie wywoła chaos, zamieszanie i dezorientację […]”. W przedmowie do dzieła Chomyszyna, prof. Włodzimierz Osadczy przypomina: „Bp Chomyszyn nie mógł się pogodzić z bezczynnością metropolity w tak ważnych dla narodu sprawach, kiedy nacjonalistyczne wypaczenia zataczały coraz szersze kręgi wśród ludności ukraińskiej: „Metropolita to wszystko zaniedbał i dlatego zamiast trzeźwej i rozważnej polityki [wśród Ukraińców – W.O.] rozpoczął się kurs akcji terrorystycznych podziemnych bojówek […]".

Tablica pamiątkowa poświęcona metropolicie Szeptyckiemu, to splunięcie w twarz 200 tys. ofiar ukraińskiego ludobójstwa i ich żyjącym krewnym. To akt barbarzyński, lekceważący ludzką godność. Zarówno prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, jak i rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adam Jezierski, godząc się na taki akt, okryli się hańbą niegodziwości. Na zdjęciu grupka uczestników tej wstydliwej demonstracji.

NARODOWE FORUM KRESOWE

Stanisław Srokowski

Barbara Lekarczyk-Cisek

Robert Pawłowski

Dorota Uberna

Marcin Strzałkowski

Kamil Janeczek

Zbigniew Bagiński

Wojciech Gerus

Zbigniew Bałdyga

Mirosław Kowzan

Jacek Boki

Piotr Rypina

Krzysztof Sobolewski

Blandyna Rosół Niemirowska

Tomasz Jakubski

Kamil Kinal

Janina Kalinowska

Jerzy Szpak

 


WSPIERAJĄ (prosimy się dopisywać)

Maciej Marek Byczkowski, Szczecin

Halina Chrzanowska, Kowary

Marzenna Fedzin

Tadeusz Kisiel, Legnica

Zygmunt Korus, Chorzów
Bogdan Eugeniusz Kulas

Oskar Maecki
Iga Niemirowska, Oława
Witold Niemirowski, Oława

Tadeusz Tuszynski, USA

Appendix
Dodaję link do petycji (18.11.18):

]]>https://www.petycjeonline.com/nie_dla_beatyfikacji_abp_andrzeja_szeptyck...]]>


 

 

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)

Komentarze

ale niestety nie mogę znaleźć nigdzie tego apelu, ani linku do niego, nawet na stronie Kresowiaków.

Vote up!
6
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1575434

Dalej pożycza lub daje miliardy dla banderowców, bo tych pieniędzy nie odzyskają, bo banderowcy to bankrut.

Sam kaczor krzyczał "sława Ukrainie" na majdanie. 

Żydowski PiS, dla żydowskiego Poroszenki.

To jest plucie przez żydowski PiS, 200-stu tysiącom pomordowanym bestialsko Polaków, przez banderowców na wschodzie.

Na ulicach Przemyśla banderowcy chodzą sobie na marszach i wychwalają banderowskich oprawców, tych co mordowali Polaków. A żydowski PiS nawet nie reaguje.

Trzy miliony wpuszczonych do Polski banderowców, może żydowski PiS wpuści całą banderowską Ukrainę???

A Polaków na wschodzie mają w dupie, by ich sprowadzić, bo żydowski interes ważniejszy.

A Narodowców ścigają za byle co, a banderowcy mogą wychwalać swoich morderców.

Vote up!
4
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1575435

W budynku Uniwersytetu Wrocławskiego odsłonięto w czwartek tablicę upamiętniającą Andreja Szeptyckiego, zwierzchnika Kościoła Greckokatolickiego w latach 1900-1944. – podała służba prasowa rady miasta Lwowa. Młody Szeptycki studiował na wrocławskiej uczelni w latach 1884-1887.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział przedstawiciele władz Wrocławia i Lwowa, na czele z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i wicemerem Lwowa Andrijem Moskalenką, rektor UWr Adam Jezierski a także przedstawiciele rodziny Szeptyckich oraz duchowieństwa, w tym grekokatolickiego w Wrocławia.

Wpis jest dostępny na stronie: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/na-uniwersytecie-wroclawskim-odslonieto-tablice-ku-czci-szeptyckiego-foto/

Jest to wydarzenie ze wszechmiar haniebne! Nie odsłania się bowiem tablicy zbrodniarzom moralnym, hitlerowcom i nazistom i to jeszcze we Wrocławiu! A ten łotr był jednym z największych zbrodniarzy moralnych wszechczasów, który osobiście, publicznie w 1941 r., kilka razy błogosławił bestię Adolfa Hitlera i jego armię hitlerowską, niemieckich nazistów III Rzeszy Niemieckiej.

Te fakty podaje nawet wikipedia! A ile to faktów o tym podłym człowieku wciąż czeka na odkrycie?! Dla przykładu musiały się zachować przecież zdjęcia abp Szeptyckiego z hitlerowskimi politykami i oficerami we Lwowie, gdzie są te zdjęcia, niech nam pokażą, niech zobaczą ludzie z kim się bratał ten zbir spod ciemnej gwiazdy! Po temu zapraszam po raz setny może wszystkich blogerów i blogerki oraz naszych sympatyków na stronę: „Nie dla beatyfikacji abp Andrzeja Szeptyckiego”. Już ponad 1300 osób nie chce tego podłego drania przez jego podłe czyny na Ołtarzach Kościoła katolickiego. Mówcie o tej stronie innym, przesyłajcie ten błogosławiony link!

Jeśli taka będzie wola Boża, to się to stanie i abp Szeptyckiemu cofną wszystkie honory! Temu łotrowi trzeba bowiem pokuty, a nie watykańskich honorów! Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1575440

podał taką możliwość: strona w internecie pt.

„Nie dla beatyfikacji abpa Andrzeja Szeptyckiego”.

A tu link: https://www.petycjeonline.com/nie_dla_beatyfikacji_abp_andrzeja_szeptyckiego

Pozdrawiam.

Vote up!
5
Vote down!
0

insurekcjapl

#1575442

zbiórka na nowy pomnik?

 

czy na figuralny pomnik

już uniwersytet pieniądze zbiera

w którym łotr Szeptycki

błogosławi Banderę i Hitlera?

Vote up!
3
Vote down!
0

jan patmo

#1575444