PRO MEMORIA Śp. HOLFEIEROM

Obrazek użytkownika insurekcjapl
Historia

POGRZEB HENRYKA HOLFEIERA

Pogrzeb śp. Henryka Holfeiera, Żołnierza Wyklętego AK, długoletniego więźnia stalinowskiego i konspiratora KPN - w najbliższy poniedziałek, 22 kwietnia 2013 o godz. 13.40. Cmentarz Batowicki w Krakowie, ul. Powstańców, msza św. w nowym domu pogrzebowym.
Proszę byłych Konfederatów i naszych Przyjaciół o liczne przybycie i stawienie się pod historycznym sztandarem II Obszaru KPN.

Wiadomość powyższą podał przyjaciel Zmarłego, pan Ryszard Bocian - były prezes Oddz. Małopolskiego Związku K. P. N. z lat 1979-89.

Poniżej – pro memoria – umieszczam dwa skrócone biogramy tego - zasłużonego w walce o wolną Polskę - małżeństwa, Henryka Holfeiera i jego żony Marii, spisane w 2011 r. przez Kazimierza Korabińskiego.

Warto zauważyć ich podobne losy jako więźniów politycznych, po ciężkich wyrokach i wyjściu na wolność po "odwilży" 1956 r. nadal w swych narodowych ideach nieustraszonych i niezłomnych. A potem wspólne wspieranie się w działaniach opozycyjnych, przeważnie przy pomocy parafian, a zwłaszcza bohaterskich kapłanów, których WIELKIE nazwiska pojawiają się w tych biogramach.

Ze swej strony zwróciłem uwagę, że oprócz Krakowa śp. Państwo Holfeierowie otarli się o Śląsk, a także – co sam pamiętam – na Jego obecność (współudział, bo nagrywał, by wolne słowo szło w świat) w jakże ważnym epizodzie antykomunistycznym spod Makowa Podhalańskiego – owe ścigane przez bezpiekę patriotyczne msze i odważne homilie dla społeczności wiejskiej. Stanęły mi przed oczami eskapady przez pola na Juszczyńskich Polanach, gdzie trzeba było sprytnie omijać posterunki MO i szykany drogówki, by znaleźć się w tłumie wiernych pod kościołem.

HENRYK HOLFEIER, ur. 05.01. 1924 r. w Gnieźnie, syn Maksymiliana i Leogardy, wykształcenie wyższe – ekonomiczne, w latach 1956 – 1979 główny ekonomista w
Bytomskich Zakładach Przemysłu Terenowego. W 1979 r. przeszedł na rentę, potem emeryt.
Otrzymał wyrok 12 lat więzienia „za szpiegostwo i przygotowywanie zamachu stanu z bronią w ręku”. Więziony w Warszawie w Pawilonie X na Mokotowie i we Wronkach
(22.12.1947 do 1955 r.). Członek Światowego Związku Armii Krajowej, w latach 80-tych członek KPN.
W 1983 r. współzałożyciel Związkowej Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Zajmował się fonografią, nagrywał na taśmy magnetofonowe m.in. homilie ks. Adolfa Chojnackiego, ks.
Kazimierza Jancarza, ks. Isakowicza-Zaleskiego, ks. Stanisława Koniecznego. Przekazywał na zachód wiadomości z wydarzeń, które środki masowego przekazu PRL zakła-mywały, lub w ogóle o nich nie informowały.
W 1985 r. uczestnik protestu głodowego w Krakowie – Bieżanowie.
Uczestnik comiesięcznych Mszy za Ojczyznę w Juszczynie k/Makowa Podhalańskiego, współzałożyciel (listopad 1984 r.) Apostolstwa Świeckich im. ks. J. Popiełuszki w kościele Matki Boskiej Dobrej Rady w Krakowie – Prokocimiu.
W latach 1984 – 1989 r. organizował w kościele w Prokocimiu Msze za Ojczyznę, które odbywały się każdego 19 – tego dnia miesiąca, zapraszał do głoszenia kazań ks. Stanisława Koniecznego, ks. Isakowicza–Zaleskiego, ks. Adolfa Chojnackiego i innych niezłomnych księży.
W latach 80 – tych, mimo inwalidztwa, był bardzo aktywny, zbierał podpisy do władz PRL o uwolnienie więźniów politycznych i przywrócenie NSZZ Solidarność. Był
obserwatorem w sądach, podczas procesów działaczy podziemia.
W 1988 r. wyróżniony medalem „Plus Ultra” za wytrwałość w pracy o ideały Solidarności.
Dobry organizator, dzielny i wytrwały – swoim doświad-czeniem wskazywał drogę do walki o niepodległość Państwa Polskiego.

MARIA HOLFEIER ur. 02.06.1924 r. we Lwowie, córka Grzegorza i Jadwigi (zmarła w 2008 r. – pochowana na cmentarzu w Krakowie – Batowicach), absolwentka Studium Ekonomii Przemysłu w Katowicach (1958).
1945 r. – pracownik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie.
1947 r. otrzymała wyrok ośmiu lat więzienia „za przygotowywanie zamachu stanu i szpiegostwo” – więziona w Warszawie-Mokotowie i więzieniu w Fordonie (od 22.12.1947 r. do czerwca 1955 r.).
1985 r. wspomagała protest głodowy w Krakowie – Bieżanowie (nie mogła głodować ze względu na zły stan zdrowia, ale była stale obecna przy głodujących).
W latach 1984 – 1989 r. organizatorka Mszy za Ojczyznę 19-go każdego miesiąca w kościele w Krakowie – Prokocimiu, współzałożycielka (wraz z mężem Henrykiem) Apostolstwa Świeckich im. ks. J. Popiełuszki przy parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Krakowie – Prokocimiu.
Wyróżniony uczestnik pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie na Żoliborzu (by niosła transparent z napisem „Solidarność”).
W latach 80-tych zaangażowana w pomoc więźniom politycznym, była obecna jako obserwator w kolegiach i sądach przy procesach ludzi podziemia.
Od 1982 do 1989 r. współorganizatorka corocznych spotkań opłatkowych opozycji w Krakowie – Prokocimiu.

ANEKS
Informacje na blogu ks. Isakowicza-Zaleskiego
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=7687

Smutna wiadomość.

Wczoraj, 12 kwietnia 2013 r., po krótkiej, gwałtownej chorobie, zmarł w szpitalu w Hamburgu Henryk Holfeier.
Był żołnierzem wyklętym WP, kurierem Delegatury Sił Zbrojnych w 1945 r. z kraju do Ancony, i wraz z żoną Marią długoletnim więźniem stalinowskim, a później wybitnym działaczem duszpasterstw katolickich oraz podziemnej "Solidarności" i KPN. Żył lat 90.
Wyemigrował w latach 90. ub. wieku za synem Pawłem, również działaczem KPN, który nie mógł znaleźć pracy w Ojczyźnie. W Konfederacji w latach 80. z-ca kierownika Wydz. Organizacyjnego CKAB.
Cześć Jego jasnej pamięci!
Ryszard Bocian

Wspomnienie o Zmarłym oraz jego żonie, Marii znajduje się pod linkiem:
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=1124

Zmarła Maria Holfeier 2008-10-01
W tych dniach zmarła w Niemczech, przebywająca tam u Syna, ktory nie mógł znależć pracy w Ojczyźnie, Pani Maria Holfeier, nasza kandydatka z KPN w wyborach do Senatu w 1989 r. Pani Maria, lwowianka, jako 19 -letnia dziewczyna, ratując sie przed wywózką ze Lwowa na Sybir, wstąpiła do armii Berlinga. Piękna i inteligentna, znająca języki dziewczyna wylądowała w 1945 r. w sztabie generalnym WP, w biurze pesonalnym. Jednocześnie pracowala konspiracyjnie na rzecz Delegatury Sil Zbrojnych na Kraj.
Jej ówczesny narzeczony, Henryk Holfeier (później również członek krakowskiego KPN, Z-ca Wydziału Organizacyjnego Centralnego Kierownictwa Akcji Bieżącej KPN w latach 1985-89) wtedy w 1945 dwukrotnie "chodził" do Ancony do gen. Andersa jako kurier DSZ, za trzecim razem wpadł. Bral winę na siebie - w zw. z czym Pani Maria dostala w tzw. kiblowym procesie "tylko" 7 lat. Przesluchiwał ją m. in. mlody porucznik Informacji Wojskowej Czeslaw Kiszczak. Miała b. ciężkie śledztwo (żabki, stójki, mokry karc).
Po wyroku przez kilka lat nie wypuszczano Jej z celi. Ciężko chora, wyszła warunkowo po sześciu latach w 1954 r. W latach 80 - tych cala rodzina Pani Marii dzialala w KPN. Jedyny syn Państwa Holfeierów ujęty po którejś demonstracji wrócił po 48 godzinach z czarnymi plecami od pałek zomowskich. Rodzicom nawet nie drgnęły powieki, gdy szedl na kolejna demonstrację. Pani Maria była b. zaangażowana w pomoc więżniom politycznym, co zaowocowalo w latach 90-tych asystenturą u X. Franciszka Kołacza, kapelana więziennego i proboszcza Parafii Św. Józefa na krakowskim Podgórzu.
Druga tura rozbitego przez SB III Kongresu KPN w lutym 1989 r. odbyła się w tzw. Kamieniolomie Parafii Św. Józefa za jej wstawiennictwem u odważnego Proboszcza.
Świeć Panie nad Jej jasną duszą! I niech Jej lekką będzie ziemia polska, za niepodległość ktorej odważnie walczyla i tak strasznie cierpiala! Pogrzeb Ś. P. naszej Czcigodnej Koleżanki i seniorki krakowskiego KPN odbędzie się w Krakowie - o czym P. T. Kolegów poinformuję.
Ryszard Bocian

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Aleksander Szumański
Dziękuję za wpis

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Aleksander Szumanski

#352351