Pożegnanie z kolarzami
Oczywiście nie na zawsze, tylko na 4,5-5 miesięcy. Chodzi zresztą tylko o kolarstwo szosowe, bo na torze mistrzostwa zaczynają się w środę, 14.10.2015. Jeżdżenie w kółko mało mnie jednak interesuje. W niedzielę 11.10. 2015 obejrzałam w Eurosporcie dwa ostatnie wyścigi szosowe sezonu 2015. Były to - jednodniowy klasyk Paris - Tours, oraz ostatni, czwarty etap nowego wyścigu dookoła Abu Dhabi [przedtem sezon zamykał wyścig dookoła Pekinu, ale w tym roku z niego zrezygnowano].
Czas więc na pewne podsumowania. Już od trzech lat pilnie ogladam wyścigi kolarskie, podziwiając zmagania kolarzy oraz piekne krajobrazy i atrakcje turystyczne. Kibicuję oczywiście polskim kolarzom. Uważam, że w ich wykonaniu najlepszy był sezon kolarski 2014. Opisalam go {TUTAJ }. W rym roku też było nienajgorzej, ale jednak trochę słabiej. Rok temu Kwiatkowski zdobył mistrzostwo świata, zwyciężył w wyścigu dookoła Algarve, a w wyścigu dookoła Wielkiej Brytanii - wygrał jeden z etapów i zajął drugie miejsce w całych zawodach. Rafał Majka triumfował w Tour de Pologne [wygrywając dwa etapy], a także wygrał dwa bardzo trudne górskie etapy Tour de France i okazał się najlepszy w klasyfikacji górskiej tegoż wyścigu. Zajął też szóste miejsce w Giro d'Italia i czwarte w wyścigu dookoła Colorado.
Pierwszym w historii kolarstwa Polakiem, który wygrał etap Vuelta Espana zostal Przemysław Niemiec. Maciej Bodnar był najlepszy w jeździe na czas w wyścigu "Trzy dni De Panne" w Belgii.
Kamil Gradek zwyciężył w pierwszym wyścigu Dookoła Chin i był trzeci w Dookoła Chin II.
Zaledwie 19-letni Piotr Brożyna odniósł sukcesy w Hiszpanii, wygrywając m.in. klasyk Circuito de Nuestra Senora del Portal de Villaviciosa, zajmując 2.miejsce w hiszpańskiej etapówce Vuelta a Avila a także wygrywając klasyfikację młodzieżową tego wyścigu.
Tak było rok temu. Teraz, w 2015, najwiekszym sukcesem polskiego kolarstwa bylo trzecie miejsce Rafała Majki w Vuelta Espana. Jest on dopiero drugim polskim kolarzem, ktory zajął miejsce na podium w którymś z wielkich trzytygodniowych wyścigów [przed nim Zenon Jaskuła był trzeci w Tour de France w 1993 roku]. Poza tym Majka wygrał etap w Tour de France i byl drugi w jednodniowym tzw. "monumecie" Madiolan - Turyn. Michał Kwiatkowski wygrał wyścig Amstel Gold Race [jednodniowy] i był drugi w Paryż - Nicea, gdzie wygrał prolog. Byl tez drugi w wyscigu dookoła Algarve.
W mistrzostwach świata w Richmond był ósmy, ale zdobył srebrny medal wraz z drużyną. W tych mistrzostwach lepiej wypadały panie, np. Kasia Niewiadoma była siódma i zdobyła drużynowy brąz, Kasia Pawłowska drużynowy srebrnymedal, a Agnieszka Skalniak indywidualny brązowy medal w zawodach juniorek. Miejsca ósme i dziewiąte w jeździe na czas wywalczyli Maciej Bodnar i Marcin Białobłocki. Bodnar wygrał ponadto etap Tour de Pologne, zajął drugie miejsce na etapie jazdy na czas podczas Vuelta Espana i był drugi w Tour of Qatar. Białobłocki wygrał etap Tour de Pologne.
Maciej Paterski wygrał etap wyścigu dookoła Katalonii i wyścig dookoła Chorwacji. On i Białobłocki bardzo się uaktywnili w 2015 r., natomiast o Gradku, Niemcu i Piotrze Brożynie słuch jakoś zaginął. Z opiniami ekspertów na temat sezonu 2015 w wykonaniu polskich kolarzy można się zapoznać {TUTAJ }. Mam nadzieję, iż rok 2016 będzie lepszy zarówno od 2014, jak i od 2015.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1232 odsłony