Nieoczekiwane wydarzenie - aresztowanie Juliana Assange'a

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Dziś [11.04.2010] dowiedzieliśmy się, że:

 

  "Założyciel serwisu WikiLeaks Julian Assange, który od siedmiu lat przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został w czwartek aresztowany. Jak poinformowano, powodem zatrzymania jest nie tylko zarzut zlekceważenia wezwania do stawienia się w sądzie, ale też amerykański wniosek o ekstradycję. Policjanci mogli zatrzymać Australijczyka dzięki temu, że władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego i pozwoliły funkcjonariuszom na wejście na teren placówki dyplomatycznej. Opublikowane przez media zdjęcia pokazały jednak, że konieczne było wyprowadzenie mężczyzny z budynku siłą.

  Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid potwierdził aresztowanie Assange'a, informując, że założyciel WikiLeaks „słusznie będzie teraz musiał stanąć przed wymiarem sprawiedliwości”. „Nikt nie jest ponad prawem” – zaznaczył w krótkim wpisie na Twitterze."  {TUTAJ}.

 

  Prezydant Ekwadoru, Lenin Moreno, który podjął decyzje o cofnięciu Assange'mu azylu dyplomatycznego zapewnił na Twitterze, iż:  "rezygnacja z przyznanego mężczyźnie statusu była „suwerenną decyzją” Ekwadoru, związaną z „konsekwentnym łamaniem (przez niego) międzynarodowych konwencji i protokołów dotyczących życia codziennego”. W opublikowanym wideo prezydent podkreślił, że Ekwador otrzymał gwarancje od brytyjskich władz, iż Assange nie zostanie wydany państwu, w którym obowiązuje kara śmierci. ".  Niemniej władze USA natychmiast złożyły wniosek o ekstradycję.

 

  Wielokrotnie pisałam na moim blogu o Assange'm i WikiLeaks.  W czerwcu 2016 napisałam notkę "Julian Assange - pieprzony los "spalonego agenta"" {TUTAJ}, w której zacytowałam wypowiedź:

 

  "Bardzo podobały nam się rewelacje WikiLeaks. Były zgodne ze sposobem, w jaki Russia Today zdawała relację z wiosny arabskiej i jak mówiła o dwulicowości zasad stosowanych przez USA i ich sprzymierzeńców – powiedział Peter Lavelle, dziennikarz RT i gospodarz programu Cross Talk. – Myślę, że rząd rosyjski będzie zadowolony z faktu, że Assange będzie pracował w Russia Today".".

  W dniu 17 kwietnia 2012 zamierzenia te doszły do skutku i ukazał się pierwszy wywiad Assange'a z Hassanem Nasrallahem, przywódcą Hezbollahu w Libanie i Syrii".

Po tej wypowiedzi Petera Lavelle' a Julian Assange stał się oczywiście "spalonym agentem" Rosji. Jego los jest nie do pozazdroszczenia. Kreml pozostawił go "na lodzie" i praktycznie przebywa on w więzieniu, tyle że w ambasadzie Ekwadoru. Nieco więcej szczęścia miał inny współpracownik Moskwy, Edward Snowden.".

 

    Półtora roku później, w styczniu 2018, ukazał się mój tekst "Julian Assange - więzień ambasady Ekwadoru" {TUTAJ}, gdzie stwierdziłam m.in:

 

  "A jaka jest jego obecna sytuacja? Przebywa wciąż w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, zajmując małe mieszkanie w jej budynku, mogąc wychodzić na balkon i oczywiście - przyjmować gości. Stara się kierować stamtąd swą organizacją WikiLeaks i urządza od czasu do czasu konferencje prasowe. Dokładny opis jego działalności można znaleźć w sierpniowym artykule Raffi Khadchadouriana w "The New Yorker". Ten bardzo interesujący tekst jest niestety zbyt obszerny, by można go tu streścić. Dużą jego część zajmują rozważania na temat związku Assange'a z Rosjanami, a w szczególności jego występów w Russia Today - propagandowej tubie Kremla. (...)  w maju 2017 szwedzka prokuratura umorzyła sprawę o gwałt wytoczoną Assange'mu i wycofała wniosek o jego ekstradycję. To właśnie ten wniosek był przyczyną umieszczenia Assange'a w areszcie domowym, z którego uciekł on i wystąpił o azyl w ambasadzie Ekwadoru w czerwcu 2012. Amerykanie wciąz oskarżają Assange'a o szpiegostwo na rzecz Rosji i dorzucają wciąż nowe zarzuty. Ciekawe jest to, że prezydent USA, Barack Obama w ostatnich dniach swego urzędowania ułaskawił sprawcę kradzieży danych z poczty dyplomatycznej USA w 2011 r. [był nim Bradley Manning, który później uznał się za kobietę i zmienił imię na Chelsea]. Julian Assange jest natomiast więźniem ambasady Ekwadoru, (....)  Czy można uważać Assange'a za zwykłego rosyjskiego szpiega? Prawdę mówiąc - nie wiem. Jego działalność przysłużyła się Rosji. Być może - był on jednak tylko idealistycznym durniem, który został przez Rosjan wykorzystany, zużyty i wyrzucony.".

 

   WikiLeaks wciąż ujawniają nowe tajne dokumenty, ale nie wywołały one tak wiele hałasu jak wspomniana wyżej kradzież poczty dyplomatycznej.  Szczegółowy opis działalności tej organizacji w latach 2010 - 2017 można znaleźć w angielskiej Wikipedii  {TUTAJ}.  Ciekawe, co takiego stało się w bieżącym roku, że Ekwador zadecydował się na pozbycie się Assange'a?  Juz od marca miał on zakaz korzystania z Internetu i przyjmowania gości.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

I dobrze

teraz 15 lat odsiadki i po nim

Czas też na M.Piskorskiego

Jemu na dzień dobry 25 Sylwestrów, a potem wziąć się za jego wspólników rekasa i wrzodaka

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1586119

I dobrze ? ? ? 15 lat odsiadki ?

Kolejny raz wydajesz o sobie opinie...

Ten czlowiek uczynil w dzisiejszych czasach niemalze to, co wowczas sp.Ryszard Kuklinski...

Czy Ty w ogole myslacy jestes ???

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

chris

#1586355

Ja bym tak jednoznacznie nie oceniał jego działalności. Jeszcze za mało prawdy do nas dociera na ten temat, ale podobno przez te 7 lat prowadził działalność sprzeczną z interesem Stanów Zjednoczonych współpracując z przedstawicielami Putina. Putin go wykorzystał (takie chodzą słuchy) i porzucił. Owszem, dużo dzięki niemu się dowiedzieliśmy, ale przekazywał też informacje o których wiedział, że są tajemnicą państwową i według prawa amerykańskiego groża za to bardzo surowe konsekwencje.

Ja patrząc od strony interesów USA i Polski to oceniam go negatywnie. Z obecną Rosją się nie współpracuje, nawet gdyby przyświecał dobry cel. Porównanie jego działań do ś.p. Ryszarda Kuklińskiego jest nieuprawnione, a być może nawet nadużyciem.

Pozdrawiam

 

 

Jerzy

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Jerzy

#1586366

Ten czlowiek odkryl prawde i tylko to sie liczy i wiedzial co mu za to grozi... Dzisiejsza USA niczym nie rozni sie od Rosji Putina. Ten sam syf. Podpalili polnocna Afryke i Bliski Wschod. Trzeba przy tym zauwazyc, ze dzisiejsza USA, to zydzi...wiec co to za roznica , jacy zydzi tj, czy syjonoisci czy komunisci ? dla nas zadna...awers i rewers - ta sama moneta...

Ten czlowiek ukazal nam mechanizmy...i to jest info. na wage zlota...podobnie jak jego " kolega" przed tem... rowniez ukazal prawde... czyja prawde ? ano zydowska...

Naturalnie, ze mozna przyrownywac go do sp.Kuklinskiego, tyle ze inna branza...bo i czasy inne...

pozdrawiam

p.s. i przeciez dokladnie wiesz, ze gdy jestes grzeczny, to w hAmeryce mozesz wygodnie mieszkac, ale jezeli cos zaczniesz "kombinowac"  pod prad lub pluc im pod wiatr, to odpowiednie sluzby (  jest ich wiele) zdmuchna Cie jak swieczke...

wiec czym roznia sie od bolszewikow... tylko sceneria i polprawda...a cala prawde dzieli Ocean :-))) slowem dwie polowki i jedna prawda... do tego doszlo Kolego...i kto tego nie widzi , to ma pecha...albo troche nie tego :-))) tego no ;-)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

chris

#1586375

ja przychylam się raczej do nieco innej oceny działań Juliana i uważam, podobnie jak wielu, że dzięki niemu zostały ujawnione nikczemne manipulacje i fałszerstwa amerykańskie i nie tylko.

Popieram Assange'a, tak samo jak Snowdena, bo oni odkrywają prawdziwe oblicze żydo-ameryki, w której dzieja się rzeczy niewyobrażalnie złe, jak wszelkiego rodzaju sodomia, kanibalizm i satanizm i bez względu na to jaki był w tym udział ruskich, dobrze, że chociaż część prawdy o prawdziwym obliczu świata, w tym żydo-ameryki została ujawniona.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

Tantum nudam veritatem

#1586163

 

Prezydent Ekwadoru, Lenín Moreno, zadecydował, że nie będzie udzielał dalszego azylu Julianowi Assange w zamian za gwarancję Międzynarodowego Funduszu Walutowego na otrzymanie pożyczki  w wysokości 4.2 miliarda dolarów.

Całość w artykule " W jaki sposób reżim globalistów z Ekwadoru otrzymał miliardy za sprzedaż Juliana Assange'a"

https://bigleaguepolitics.com/how-ecuadors-globalist-regime-received-billions-to-sell-out-julian-assange/

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

AgnieszkaS

#1586222