Mocne uderzenie prezydenta Andrzeja Dudy - blokada reformy

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

sądownictwa w Polsce.  Dziś [18.07.2017] zdarzyło się coś nieoczekiwanego.  W Sejmie trwało pierwsze czytanie ustawy o Sądzie Najwyższym, gdy po godz. 17:00 zapowiedziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.  Oświadczył on:

  "Zgłosiłem dzisiaj do marszałka Sejmu ustawę zmieniającą ustawę o KRS, bardzo krótką - składającą się z dwóch przepisów, gdzie jest jasno i wyraźnie powiedziane, że członków [sędziów] nowej KRS Sejm będzie wybierał większością 3/5 głosów (...) Chcę powiedzieć jeszcze jedno wszystkim liderom politycznym przede wszystkim, szanownym państwu posłom i moim rodakom: otóż nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym - nawet jeżeli takowa zostanie uchwalona w polskim parlamencie - jeżeli wcześniej ta ustawa złożona dzisiaj przeze mnie jako prezydencki projekt nie trafi na moje biurko uchwalona przez polski parlament i nie stanie się częścią polskiego systemu prawnego po złożeniu przeze mnie podpisu- zapowiedział Andrzej Duda i podkreślił: Powtarzam jeszcze raz: nie podpiszę tej ustawy o Sądzie Najwyższym, nad którą w tej chwili pracują w Sejmie, dopóki moja, ta maleńka ustawa, której projekt dzisiaj złożyłem w Sejmie, nie zostanie uchwalona i nie znajdzie się na moim biurku." {TUTAJ(link is external)}.

  Można to określić tylko jako ultimatum.  Prezydent postanowił podkreślić swą niezależność i pokazać, że bez niego nic nie może się obyć.  Teoretycznie jest to bardzo szlachetna i demokratyczna wypowiedź, ale praktycznie może ona kompletnie zablokować reformę.  Pierwszy zareagował na nią Paweł Kukiz.  Wyraźnie zaskoczony, powiedział, iż wczoraj rozmawiał z prezydentem i jest zadowolony z tego, że prezydent uwzględnił wniosek klubu Kukiz'15 od dawna zgłaszany przez to ugrupowanie.

  Nowoczesna. oświadczyła, iż należy przerwać prace nad ustawą o SN, a prezydent powinien zawetować ustawę o KRS.  Grzegorz Schetyna z PO powiedział, że ustawa o SN pójdzie do kosza.  Zaproponował referendum w sprawie reformy sądownictwa.
  Rzecznik PiS, Beata Mazurek stwierdziła, iż propozycja prezydenta może być uwzględniona, ale musi on podpisać przedtem ustawę o KRS.  Według niej -  Andrzej Duda nie konsultował swojego pomysłu z PiS.

  W tej chwili Sejm dalej debatuje nad ustawą o SN i właśnie zaproponowano jej drugie czytanie.  Co będzie dalej - nie wiadomo.  Dziś rano blogerka Eska napisała notkę "Miała być rewolucja, a będzie jak zwykle.." {TUTAJ}.  Przepowiadała w niej:

  "PiS już zmiękcza pierwotny projekt zmiany SN, czyli zaczyna się cofać – bez sensu. Ustępuje przed zarzutem „zawłaszczania” władzy przez ministra. Za chwilę ustąpi dalej, bo opozycja wymyśliła, że nowy SN sfałszuje wybory.".

  Jak widać - prezydent okazał się jeszcze bardziej skłonny do ustępstw.

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.5 (głosów:10)

Komentarze

Jestem zwolennikiem dania politykom mozliwości prowadzenia polityki, bez ciągłego zaglądania im przez ramię. Internetowe prowadzenie polityki jest niezwykle szkodliwe, prowadzi do uwiądu realnej polityki.

Obywatele najpierw wybierają polityków, potem sledzą ich działalność a pod koniec kadencji oceniają. Pod koniec kadencji, nie w trakcie kadencji. Procesy polityczno-społeczne to nie są procesy medialne. A polityka to nie show.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1544473

naprawdę może kompletnie zablokować reformę.

Po raz kolejny prezydent Duda pokazał, że wśród doradców ma także i wyjątkowo prymitywnych cwaniaczków liczących na współpracę z postbolszewicką agenturą czy mafią!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1544479

Pan Prezydent nie zamierza już ponownie kandydować.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1544481

Dzisiaj był Szach ale głupia opozycja nic nie zrozumiała.

Jak będzie Mat to tylko dzięki Prezesowi .

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1544483

Pani Prezes Gersdorf ocalała, a prawdopodobnie przepadła dalsza kariera Pana Prezydenta Dudy. panta rhei. Co za poświęcenie, ten skok w odmęty polityki - na zatracenie. Robi się co raz ciekawiej.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1544487

Stawianie minusików nic nie pomoże, idą wielkie zmiany, czy to się podoba. czy nie. Ktoś pociągnoł za sznurek i Pani Prezes ocalała. Szkoda Dudy.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1544493

i reszta "doborowego towarzystwa" również - co się odwlecze, to nie uciecze.

Na razie trzeba zamknąć "gęby" tym Verhofstadtom i podobnym guyom z KE.

Pozdrawiam,

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1544495