Imigranci i pani kanclerz Angela Merkel

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Wszystko wskazuje na to, że pani kanclerz Niemiec, Angela Merkel dopiero teraz zaczyna w pełni odczuwać skutki swej decyzji z 2015 r. o wpuszczeniu do Niemiec ponad miliona tzw. "uchodźców" z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.  Partie AfD i FDP kwestionują legalność tego posunięcia i chcą powołania komisji śledczej w tej sprawie {]]>TUTAJ]]>}.  Groźniejszy jest jednak bunt Bawarii [CSU]    Czytamy {]]>TUTAJ]]>}:

  "Walka o władzę między CDU a CSU została przełożona do lipca po tym, jak szef niemieckiego MSW i lider CSU Horst Seehofer dał kanclerz Angeli Merkel (CDU) dwa tygodnie na znalezienie europejskiego rozwiązania w sprawie migracji - pisze "Die Welt".".

  CSU jest za zawracaniem migrantów z granic Bawarii.  Brak porozumienia w tej kwestii może skutkować rozpadem koalicji CDU/CSU i upadkiem rządu Niemiec.  Na arenie międzynarodowej Merkel idzie równie źle.  Miniszczyt przedstawicieli 16 państw UE zakończył się klapą {]]>TUTAJ]]>}.  Dowiedzieliśmy się, iż:

  "Niedziela, 24 czerwca (22:07)
Niedzielne spotkanie 16 przywódców krajów UE nie przyniosło konkretnego rozwiązania problemu migracji. Liderzy nie przyjęli deklaracji końcowej. Włochy przedstawiły swój plan m.in. w sprawie podziału migrantów; Niemcy chcą porozumień w mniejszych grupach.".

  We wtorek 20.06.2018 w portalu Niezalezna.pl {]]>TUTAJ]]>} ukazał się artykuł "Merkel osamotniona. Już nawet jej doradca mówi, że pomysł kanclerz był „bezsensowny”".  Według niego:

  "Ekspert ds. migracji, doradca Angeli Merkel - Gerald Knaus swoją ostatnią wypowiedzią naraził się tej „postępowej  Europie”, która bezrefleksyjnie otworzyła się na imigrantów przybywających głównie z Afganistanu, Iraku i Syrii.
Ocenił, że propozycja przymusowej relokacji uchodźców, którą forsowała od 2015 roku Angela Merkel… jest bezsensowna i radzi, by z niej jak najszybciej zrezygnowano.
Knaus jest austriackim naukowcem, który doradza niemieckiemu rządowi. Stwierdził, że do tej pory nikt nie udzielił odpowiedzi na pytanie jak wdrożyć system kwot.
Pomysł przymusowej relokacji uchodźców był od samego początku martwym płodem i to nie tyle z politycznego, co z praktycznego punktu widzenia
– powiedział wczoraj Knaus podczas spotkania z dziennikarzami.".

  Tego samego dnia "DW" donosło, że:

  "Setki austriackich policjantów i żołnierzy ćwiczy na granicy ze Słowenią odpieranie nielegalnych migrantów. Powodem jest spór azylowy w niemieckim rządzie – argumentuje wicekanclerz Austrii. (...) Około 500 policjantów i 200 żołnierzy austriackich ćwiczy na granicy ze Słowenią odpieranie nielegalnych migrantów. – Państwo, które w razie czego nie potrafi efektywnie chronić swoich granic, straci swoją wiarygodność – powiedział dziennikarzom w przygranicznym Spielfeld minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl." {]]>TUTAJ]]>}.

  Ostatnio Włochy odmówiły przyjmowania statków z migrantami.  Powstał nieformalny front walki z nielegalną imigracją obejmujący Bawarię, Włochy, Austrię, Czechy, Polskę, Słowację i Węgry.  Dziś [28.06.2018] rozpoczął się szczyt Unii Europejskiej poświęcony właśnie problemom migracji.  Przed jego rozpoczęciem Angela Merkel oświadczyła:

  "Europa mierzy się z wieloma wyzwaniami, ale to dotyczące migracji może stać się rozstrzygającą sprawą dla Unii Europejskiej" - oznajmiła szefowa niemieckiego rządu. "Albo uda nam się i w Afryce uwierzą, że kierujemy się wartościami i wierzymy w multilateralizm, a nie unilateralizm, albo nikt nie będzie wierzył więcej w system wartości, który czyni nas mocnymi" (...) Kanclerz broniła również swojej decyzji o otwarciu granic dla uchodźców w 2015 roku. "Zrobiliśmy to, by pomóc Austrii oraz Węgrom" - oświadczyła." {]]>TUTAJ]]>}.

  Pierwsze informacje na temat przebiegu szczytu {]]>TUTAJ]]>} nie wskazują na to, by pragnienia Angeli Merkel mogły się spełnić:

  " My się nie zgadzamy się z narzucaniem relokacji i jesteśmy jednocześnie bardzo konstruktywnym graczem w ramach UE - powiedział przed rozpoczęciem szczytu premier Mateusz Morawiecki. Podobne zdanie na temat relokacji ma Donald Tusk, który ma swój pomysł na rozwiązanie problemu z migrantami.  Chodzi o koncepcję ustanowienia "platform" czy ośrodków do opuszczania statków przez migrantów poza Europą, która znalazła się w projekcie dokumentu końcowego na szczyt unijny. Celem wdrożenia tej koncepcji jest zmiana funkcjonowania operacji poszukiwawczo-ratunkowych, w wyniku których migranci pozostawieni przez przemytników na morzu trafiają obecnie do europejskich portów. (...)
  Ansa, powołując się na źródła unijne, podała, że na szczycie zostaną podjęte próby wypracowania porozumienia w sprawie zbiorowej odpowiedzialności za przyjmowanie migrantów ze statków, czego domagają się Włochy. Chodzi o to, by nie byli oni przewożeni tylko do portów w tym kraju. Drugą kwestią, w sprawie której konieczne jest porozumienie, są tzw. ruchy wtórne migrantów między krajami UE. Według źródeł cytowanych przez agencję, kraje, które nie przystąpią do porozumienia, mogą zostać wykluczone z układu Schengen.".

  Te pogróżki wskazują na to, że do porozumienia raczej nie dojdzie.

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)