Prezent od TSUE!

Obrazek użytkownika civilebellum
Gospodarka

Drogi prezent: miliardy do budżetu!

 

Godzinę temu Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że zaskarżony przez Polskę nakaz wycofania tzw. podatku handlowego (wzrastającego wraz z powierzchnią sklepową) NIE JEST niezgodny z prawem unijnym. Unia Europejska zakazała Polsce wprowadzenia tego podatku w imię „równości” (małe sklepy miały płacić taki sam podatek, jak duże markety), przy czym zakaz obowiązywał (od 2017 roku!) aż „do wydania orzeczenia TSUE” – Niemcy, Francja i W.Brytania w taki bezwzględny sposób (i prawem kaduka) załatwiły sobie ochronę własnych przedsiębiorców handlowych. KE wszczęła we wrześniu 2016 postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Bruksela argumentowała wtedy, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną i wydała nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez unijnych urzędników. Stwierdziła następnie, że podatek stanowi pomoc państwa niezgodną z rynkiem wewnętrznym oraz że został on wprowadzony w życie w sposób niezgodny z prawem. Polska nie mogła zatem wprowadzić tego podatku.

 

Po wyroku TSUE (Unia może się jeszcze odwołać) podatki od marketów diametralnie wzrosną.

 

Na marginesie trzeba zauważyć, że przed tą unijną, bezprawną jak się okazuje grandą, nie ochronił nas umiłowany przez „naród europejski w Polsce” – „król Europy”, ani jego dawny rząd (i „premier Kopacz”), któremu nawet do głowy nie przyszło, żeby takim podatkiem denerwować mutter Merkel…

 

„Premier Kopacz” wybiera się do euro parlamentu. Tusk czeka na konia.

 

Pokażcie im wała.

 

Źródło: ]]>https://wiadomosci.onet.pl/swiat/sad-ue-uniewaznil-decyzje-ke-w-sprawie-podatku-od-sprzedazy-detalicznej-w-polsce/5me7lpv]]>

dodatkowe źródło:

PAP, 16 maj 2019, 11:54
Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Podatek miał obowiązywać od września 2016 roku.

W czwartkowym wyroku Sąd UE uznał, że KE się pomyliła. Doszedł do wniosku, że KE "nie mogła słusznie wywieść istnienia selektywnych korzyści towarzyszących podatkowi od sprzedaży detalicznej z samej tylko progresywnej struktury tego nowego podatku".

Sąd stwierdził też m.in, że można domniemywać, iż przedsiębiorstwo osiągające wysokie przychody może dzięki różnym oszczędnościom skali mieć proporcjonalnie niższe koszty niż przedsiębiorstwo, które osiąga skromniejsze przychody.

Ponadto - jak podał Sąd UE - KE nie udało się wykazać w zaskarżonych decyzjach "istnienia selektywnej korzyści wprowadzającej zróżnicowanie wśród podmiotów gospodarczych, które w świetle celu wyznaczonego przez polskiego ustawodawcę podatkowi od sprzedaży detalicznej znajdują się w porównywalnej sytuacji faktycznej i prawnej". W konsekwencji Sąd stwierdził nieważność decyzji KE. (za: ]]>https://stooq.pl/n/?f=1296996]]> )

I jeszcze, he, he, znaczące uzupełnienie:

Mówiliśmy, że podatek od handlu się nie utrzyma w Polsce, bo jest niezgodny z unijnym prawem z zasadą konkurencyjności i niefaworyzowania podmiotów gospodarczych - przypomniał we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann. To kolejny dowód na PiS-owskie, wyborcze oszustwa - ocenił. (20 września 2016 r. - cyt. za: ]]>https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/977502,mowilismy-ze-podatek-od-handlu-sie-nie-utrzyma.html,komentarze-najnowsze,1]]> ) - Prawdziwy Europejczyk.

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (16 głosów)

Komentarze

Nagle TSUE wydaje korzystny wyrok, pani Moszbacher uspokaja (co prawda bardzo obłudnie), a Junkier zaczyna gadać ludzkim głosem. Nawet Żydzi jakoś cicho znieśli niezwykle śmiałe odwołanie wizyty, tylko jeden opił się za dużo mleka matki i nie wytrzymał.
Zadziwia, że nawet niewielki wzrost poparcia dla Konfederacji już daje takie efekty.

Ale jest tu jeszcze jedna bardzo ciekawa sprawa - otóż okazuje się, że w rzeczywistości oni wszyscy grają w jednej orkiestrze. To powinno dawać do myślenia.

Vote up!
1
Vote down!
-2
#1590762

Nic nie jest dziełem przypadku. Nagły zwrot zapowiada coś nowego, co ma nas zaskoczyć. Nie wygląda to na celowe wyciszenie, raczej jako efekt uboczny. Nie wiem co szykują, ale muszą coś zrobić aby utrzymać władzę w Unii, na tyle silną aby przynajmniej uniemożliwić odkręcenie wielu tak starannie przygotowanych elementów tej układanki. Lewactwo i ci którzy za nimi stoją, mają za dużo do stracenia.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1590765

Bardzo dobra wiadomość - to dopiero będzie lament u "europejczyków"...

Vote up!
4
Vote down!
0

Yagon 12

#1590768