niech żyją Niepoprawni! (.pl)

Obrazek użytkownika civilebellum
Ogłoszenie

W związku z opisem sytuacji przedstawionej przez Gawriona (i komentarzami pod Jego wpisem) należałoby podjąć jakieś decyzje kierunkowe co do dalszej pomyślności NP.

 

1. Z analizy opisu Gawriona wynika, że zmianie uległy Jego możliwości finasowania portalu, ale nie wynika, co chciałby tej zmianie przeciwstawić; to kluczowa sprawa, gdyż bez tej wiedzy nie ma sensu rzucać w próżnię jakichkolwiek propozycji. Nie wiemy zatem, czy:

- spodziewa się od nas wsparcia przy zachowaniu swej dominującej roli

- zgodziłby się na oddanie części „władzy” ew. sponsorom z grupy Autorów NP

- zgodziłby się na ograniczenie wydatków na (moim zdaniem niepotrzebne) aplikacje typu gadaczka (to źródło wzajemnych antypatii)

- brak jest reklamodawców bądź ich wymagania odrzuca

itp. itd.

2. Kol. JzL zaproponował stałe autoopodatkowanie (w rozsądnej minimalnej wysokości), Jego deklaracja musiałaby jednak (by miała istotny sens finansowy) zostać poparta przez jakąś grupę „legionistów” (stałych Autorów); deklarację poprę (czynem), o ile będzie znany ogólny koszt utrzymania portalu i (uwaga!) jego części składowe, a także zostaną wydyskutowane sposoby uiszczania, liczba deklarujących, no i ew. zakres wpływu na portal.

3. Pogląd, że Autorzy dają produkt bez tantiem jest o tyle słuszny, o ile „interes” (portal) się kręci; skoro się zacina (finansowo) – bez oliwienia ani rusz. Osobiście nie chciałbym szukać innego miejsca (po kolapsie S24), bo raz – specjalnie nie ma gdzie, dwa – jest sensownie, nie widzę agresji ani cenzury, trzy – Autorzy trzymają poziom gwarantujący poważanie w sieci.

4. Deklaruję opracowanie głosów z dyskusji pod tą notką i przedstawienie propozycji do zaakceptowania w kolejnej. Nie będzie ona jednak możliwa bez wypowiedzi Gawriona (vide pkt. 1), zatem jeśli się nie wypowie – nie ma o czym, jak sądzę gadać. Być może sam zaproponuje taką dyskusję (nie używam PW).

 

Notkę napisałem z wiarą, że nam zależy. Nie roszczę sobie jakiś innych pretensji.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (11 głosów)

Komentarze

"2. Kol. JzL zaproponował stałe autoopodatkowanie (w rozsądnej minimalnej wysokości), Jego deklaracja musiałaby jednak (by miała istotny sens finansowy) zostać poparta przez jakąś grupę „legionistów” (stałych Autorów); deklarację poprę (czynem), o ile będzie znany ogólny koszt utrzymania portalu 

Jeśli właściciel apeluje o pomóc w wysokości ok.500 zł  miesiecznie i jest to Jego zdaniem wystarczające to po co komuś zaglądać do kieszeni.
Pozostałe pytania są dość ciekawe.

Vote up!
5
Vote down!
0
#1542580

(nie miałem pojęcia, że chodzi o konkretną sumę) - 500 nie powinno być problemem, jest nas już dwóch :)

zajrzałem co to ten paypay - no dramat! To już wolę przelewać na konto (coś o takiej możliwości Gawrion nadmieniał)

Zadziwia mnie tylko, jak ta sprawa jest zawoalowana - a przecież można (nie można?) zaproponować jasne zasady współfinansowania, otworzyć jakąś podstronę z meldunkiem "wpłaciłem" - po dziesięciu wpłatach w danym miesiącu (cały czas myślę o wpłacie 5 dych) miesiąc zamknąć wężykiem, pod nowym miesiącem przyjmować deklaracje na następny itd. itp.

Skoro ja mogę (przy średniej 1500 na głowę w rodzinie) - to co dopiero inni.

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
-1
#1542590

Niech będzie nawet 5 złotych, to i tak liczy się szczera pomoc.

Czy publikować listę osób

Raczej nie

Byłoby to dla pewnej (nielicznej) grupy osób powodem oskarżeń o protekcję,przekupstwo etc.

Tylko  szczery i anonimowy gest jest tu najbardziej cenny

 

Vote up!
5
Vote down!
0
#1542595

z prozaicznej przyczyny ;

 

Vote up!
4
Vote down!
0
#1542598

Tak jak napisałem pod swoim wpisem. Jeśli ktoś mi ufa i chce wesprzeć mnie i portal, to może przekazać mi darowiznę. Taka forma jest najkorzystniejsza ze względu na prostotę i brak związanych formalności. Trzeba pamiętać aby nie przekroczyć limitów - ale na takie wsparcie to nawet nie liczę. Jeśli ktoś zaufania nie ma - trudno.

Władza? Nie wiem dokładnie o jaką władzę Ci chodzi. Ale próbując wymienić wszystko: praw majątkowych (np. domena, autorski portal, rozwiązania techniczne) nie mogę oddać ze względów bezpieczeństwa prawnego. Tak samo nie mogę oddać realnej władzy nad serwerem. Do tego trzeba mieć bardzo duże zaufanie lub jakąś gwarancję czy wręcz kaucję oraz gwarancję wiedzy technicznej. Jedną komendą można wysadzić cały portal. To chyba oczywiste. Władzy rozumianej jako kształtowanie i zmiana zasad, regulaminu, misji - też nie zaakceptuję tego. Realnie oznaczałoby to możliwość zmiany portalu przez każdego kto sypnie odpowiednią ilością pieniędzy. Takie mechanizmy znamy z mediów prywatnych i publicznych. To najlepszy sposób na patologiczne uzależnienie się. A tego nie chcę. W grę wchodzi jedynie podzielenie się władzą rozumianą jako wykonywanie już ustalonych zasad, standardów, regulaminu - wykonywanie wszelkich czynności wchodzących w zakres zwykłego zarządu. Czyli - władza wykonawcza, decyzje co do przyznania blogów, promocji tekstów, inicjowania się i angazowania w akcje. Poparcie patronatów. Itp. Szczegóły do omówienia. Z tym że ta ostatnia władza oznacza tak naprawdę masę pracy i wolontariat. Przyjmę do Redakcji i podzielę się sprawowaniem takiej władzy nawet bez składki :) Np. potrzebuję pilnie sprawowania władzy na stronie FB. Potrzebuję władnych podejmować decyzje związane ze współpracą z partnerami - np. księgarnie, recenzje. Potrzebuję władnych do koordynowania i organizowania akcji, do redagowania gazetki itp. Obszarów władzy jest sporo, tylko chętnych rąk brak :)

Przykład. W historii Niepoprawnych Redakcja liczyła maksymalnie kilkanaście osób - dzieliliśmy się formalnie różnymi obowiązkami. Wszyscy - może z drobnymi wyjątkami - chcieli przeważnie wykonywać władzę, polegającą na podejmowaniu strategicznych i ważnych decyzji, zjawiali się na konferencjach i radzili. Mniej już osób (i przeważnie te same) angażowało się w wykonanie tych decyzji, dotrzymaniu ustaleń i terminów. Jeszcze mniej (zdecydowana mniejszość) osób wpłacało składki do wspólnej kasy. Ja, Danz i ś.p. Kuki? TEn ostatni najbardziej regularnie i najdłużej. Być może inne osoby wpłacały bardzo sporadycznie. Życie. Dlatego - wnioskując "z większego na mniejsze" - skoro od 2008 roku na kilkunastu członków redakcji do płacenia regularnych składek zmotywowały się tylko 3 osoby (a były to osoby bardzo zżyte), to nie widzę szansy na to aby utrzymać dyscypilinę finansowania wśród blogerów. Choć mógłbym się mile zaskoczyć. Ale tak jak już napisałem - władzą podzielę się za darmo. Jak mocno? Wszystko zależy od zaufania. Wpływ na kluczowe decyzje bardziej zależy od wzajemnego zaufania niż ilości sypniętej kasy. Mogę dopuścić kogoś do decyzji i władzy kto nie sypnął ani grosza.

Jeszcze jedno - władza to nie tylko przywileje, ale obowiązki.

Vote up!
6
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#1542585

a nic o tym nie wiadomo - no mniejsza. Siedzę dzień w dzień co najmniej 5-6 godzin przy kompie: mogę Ci oddać dwie (kto wie, czy tylko - pasjonat jestem).

Co do tej "władzy" to przecież nie miałem na myśli dyrygowania - raczej jakieś ciało doradcze, albo panel; do tego potrzebna  by była też jakaś podstrona z hasłem albo cuś; i nie myślę przecież o sobie, ale są ludzie, których by to dowartościowało, więc czemu nie? A poza tym - gdzie niby ktoś zaangażowany w portal (jako autor) ma się dowiadywać o problemach???

Przynajmniej ja się nie krępuję i walę bez ogródek - szkoda czasu na podchody (zwłaszcza, jak można pomóc).

   

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1542593

ja bardzo chętnie i w ramach całkowitego woluntariatu mógłbym zająć się działem......

naruszeń  :-))))

Vote up!
6
Vote down!
0
#1542597

Zdziwiłbyś się ilu chętnych znalazłoby się na to stanowisko, no może poza mną.. ;-) 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1542614

Ok.

ale nie ma tu tak doświadczonych, rutynowanych fachowców  w tej materii ..........co ja.

;-))))))))))))

Vote up!
2
Vote down!
0
#1542616

http://niepoprawni.pl/forum/index.php

Zarejestruj się z użyciem nicka na Niepopkach i daj znać. Aktywuję Ci konto i będziemy radzić co można razem zrobić :)

Vote up!
3
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#1542608

Można zasugerować, że każdy kto chce zamieszczać treści deklaruje powiedzmy 2 dychy na miesiąc.  Żeby to wymusić, przy jego nicku będzie się pojawiała na przykład zielona gwiazdka. A jak nie wpłaci, to kilka dni po terminie ona zniknie. Wtedy, piszącemu, a nie płacącemu będzie wstyd. I zapłaci. :D

Vote up!
3
Vote down!
0
#1542625

"warto było czekać..." (Elita) - małe jest piękne! Ale jak kto zaparty - niech nie płaci: gwiazdka byłaby jedynie biletem wstępu (z zachowaniem dotychczasowych zasad, nie - automatycznie) na SG (powyżej listy komentów), więc przymusu by nie było :)))

Jeden problem (techniczny) - sposób wpłaty: jakiś automat czy cuś, bo ten peypey (czy jak mu tam) to do zabicia jest.

Za ten pomysł powinieneś dostać gwiazdkę gratis i dożywotnio :)

Serdeczności

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1542628

Bardzo fajny pomysł z tym "biletem wstępu na SG". Ładnie się uzupełniamy! :D 

Vote up!
2
Vote down!
0
#1542629

Może należałoby pomyśleć o ułatwieniu wpłat, żeby np. kartą, na konto, pay you. może są jeszcze jakieś pomysły. Jakiś sklepik, może księgarnia internetowa, wydawnictwo. Agora plajtuje robi się miejsce dla tego portalu. Jest z czym zaczynać kilkuset abonentów to więcej niż nic. Bardzo ostrożnie trzeba na początek ułatwić wpłaty. Popatrzyć, może to wystarczy.

Powodzenia życzę.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1542631

- w końcu chodzi o nasze wspólne powodzenie :) ja tu jestem mały pikuś, ale nie umiem przejść obojętnie wobec problemów (czy problemików) - a szału jak widać nie ma :(  

Są za to życzliwi (sądząc po tych minusach, co je uzbierałem za i pod notką). 

Dzięki zatem.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1542633

na stronie http://www.pajacyk.pl/#index (strona Polskiej Akcji Humanitarnej):

1. klikając w brzuszek pajacyka powodujesz wyświetlenie strony z reklamami, za co reklamodawcy przekazują pieniądze;

2. wybierając dowolną darowiznę (inny guzik) otwiera się lista banków (wybierasz swój); na linkowanej stronie jest sugestia wpłaty 50 PLN - u nas może być (jak proponuje Kol. Muni) np. 20 - co by nie przestraszać :)))

Prościej można chyba tylko sms-em, ale Pajacyk łączy darowizny z zarabianiem na reklamie i też jest prosty.

Oczywiście nie wiem, czy tak można zrobić na NP (bo to zależy od zezwolenia na działalność chyba).

Vote up!
1
Vote down!
-1
#1542636

Trzeba by sprawdzić, Myślę że można to traktować jak honorarium ale nie wiem trzeba sprawdzić.  Sądzę, że dużo kolegów ma swoje strony można by tam też Np reklamować. Każdemu z nas razem i z osobna powinno zależyć, aby nasze blogi docierały do jak największej ilości osób. Najlepiej spytać jak mówi Michalkiewicz starszych i mądrzejszych. Prawica dawno już nabrała idiotycznego zwyczaju wzajemnego wycinania zamiast wspierania.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1542641