Wielki „zapomniany” łomot

Obrazek użytkownika cisza
Kraj

Nie raz pisałam o Powstaniu, teraz pisze wielu...

]]>https://www.salon24.pl/u/gocha/741917,paderewski-dzis-w-poznaniu-a-jutro...]]>

Dziś w Poznaniu o 16:40 zawyły syreny. Po 100 latach odżyli Powstańcy, ich Dowódcy gen. Stanisław Taczak, gen. Józef Dowbor Muśnicki dostąpili grubo spóźnionego zaszczytu i otrzymali Orła Białego.

Po dziesiątkach lat celowego „zapomnienia” Powstanie Wielkopolskie odżyło.

]]>https://www.youtube.com/watch?v=t_RvFPFb_J0&feature=youtu.be]]>

MARSYLIANKA WIELKOPOLSKA
Pieśń Powstańców ku uczczeniu dnia 27. 12. 1918 r.
sł. Stanisław Rybka (Myrius)
muz. Feliks Nowowiejski

Hasło dziś rozbrzmiewa,
Hej za broń powstańcy!
Prusak zdzierać chce sztandary,
Padają ofiary,
Hej za broń!

Łańcuch bohaterów
Z piersi murowany,
Broni grodu Przemysława,
Cześć powstańcom, sława,
Hej za broń!

Sieką wkoło kule,
Łamią się bagnety,
Hej na barykady druhy,
Marsz powstańcy-zuchy,
Hej za broń!

Niemca ogień praży,
Pękają granaty,
Wielkopolski los się waży,
Więc wszyscy na straży,
Hej za broń!

Krwawy bój się toczy…

Wielka wygrana ale także wyniki wyborów w Wielkopolsce nie były strawne dla socjalistów, groźne dla rządzących II RP, potem dla sanacji. O! Gdyby tak Powstanie było klęską, byłoby często wspominane. Gdy nie dało się zakłamać, długo milczano… do dziś!

W 1919 roku było tak:

Komitet Wyborczy                                         głosów (w tys.)                  głosów w %                         mandaty

Zjednoczenie Stronnictw Narodowych                  420.62397,                             97%                                   42

PPS                                                                    10.000                                 2,4 %                                 0             

To było wysoce niepoprawne!

Wielka szkoda, że dzisiaj podobne wyniki są niemożliwe ale to kwestia wolnych mediów a właściwie ich braku. Może kiedyś młodzi się obudzą, odwrócą się od PO i pójdą w ślady swoich przodków?

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (11 głosów)

Komentarze

Uprasza się nie siać zenadnej, endecko-korwino-sowieckiej propagandy.malo, że fałsz to jeszcze niegodne używanie walk i śmierci do celów politycznych- oczerniania konkurencji.

Kim byli konspiratorzy? Kim był zapomniany por. Paluch czy Nogaj, Wierzejski, skąd się wziął Taczak, jak to Dowbór-Muśnicki przyszedl na gotowe i nie ogsrnial (aż pojawił się zakazek spisku), kim był Stachiewicz. Ówczesni socjaliści, choćby w POW, jak i w ZWCz, pięknie się zapisali walcząc o niepodległość. Nie umniejszajmy tylko dlatego, że po wojnie socjalizm przejęli komuniści z ich zawłaszczaniem. A jak zachowały się elity endeckie i konserwatywne, czy aby nie były przeciwne? Kim byli pedofile Piekucki i Andrzejewski? Jaką rolę odegrała Służba Straży i Bezpieczeństwa, przecież to majstersztyk, jeśli cokolwiek się kojarzy, to chyba jasne?

Vote up!
3
Vote down!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1577549

"Uprasza się nie siać zenadnej, endecko-korwino-sowieckiej propagandy..."

Upraszało się za komuny!

Vote up!
4
Vote down!
0

CISZA

#1577570

To był triumf przeora Kordeckiego i Paulinów!

Ogromną rolę w odpieraniu wroga, nie tylko militarną, ale również moralną, odegrał klasztor na Jasnej Górze z jej przeorem Augustynem Kordeckim, paulinami i innymi obrońcami twierdzy — mówiła w Polskim Radiu prof. historii Teresa Chynczewska-Hennel.

https://gloria.tv/article/aRpNTX6jgFaj1cj4GWEjRMGuZ

Vote up!
7
Vote down!
0

Verita

#1577554

Co za porównanie.

Nie wiedziałem, że jesteś kabalistyczną numerolożką. Co to za judeosatanizm, do jakiej sekty należysz?

Vote up!
1
Vote down!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1577559

Niewygodne, bo wygrane, a warszawka nie za bardzo lubi Wielkopolan i wzajemnie.

Kibole Kolejorza i Ruchu Narodowego zrobili wspaniałą odprawę w uroczystości z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Byłem wczoraj na tych uroczystościach.

Oczywiście, prezydenta Poznania z niemieckiej PO, jak zwykle nie było, bo się obraził. Domaga się, by oddzielić państwo od kościoła.

Urzędnicy, a jest ich sporo, studenci i wykładowcy - nie wszyscy, folksdojcze i komuniści, głosowali na takiego prezydenta Poznania, który olewa patriotyczne imprezy. Za to promuje pedalstwo wszelakie i że to szwaby są dla nich ważniejsi, jak Polacy.

Powstańcy w grobach się przewracają na widok, co teraz się dzieje w pedalskim Poznaniu kierowanym przez folksdojcza z PO.

Pozdrawiam.

Vote up!
8
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1577568

to wielki wstyd dla nas:(

Bogu dzięki jest Kolejorz i kibice. Nadzieja w młodych.

Vote up!
7
Vote down!
0

CISZA

#1577571

zdrajców pełosko-peezelowskich i innych obcych służalców, w tym różnokolorowych zboków, a reszta to przecież tzw. zwykli Polacy, którymi politycy tak często sobie wycierają paskudne gęby!

A ci zwykli Polacy, nadal są normalni, patriotyczni i zaangażowani w działania dla dobra Polski, zatem mówmy tylko o tych co na wierzchu, o których już wieszcz Adam mówił, że trzeba "splunąć na tę skorupę i zstąpić do głębi", a w głębi mnóstwo dobrych, uczciwych, prawych i patriotycznych Polaków!

Tak nadzieja w Młodych, w patriotycznych kibicach, w Narodowcach, w polskich patriotach nieuwieszonych u niczyjego stołu!!!

Zatem niech się wstydzą zdrajcy, zaprzańcy i wszelkiej maści służalcy, bo jak przyjdzie dzień prawdy, to wykopiemy was na śmietnik!!!

Vote up!
4
Vote down!
0
#1577589

Na powodzenie Powstania Wielkopolskiego pracowała cała masa ludzi zarówno w Wielkopolskce, poza nią, a i poza granicami Polski. Gdyby tak szeroko były przygotowywane inne polskie powstania, to większość z nich również była by wygrana.

Gdyby Niemców nie powstrzymał swoim ostrzeżeniem Ferdinand Jean Marie Foch, a nad Fochem nie pracowali polscy dyplomaci, to Niemcy rzucili by takie siły i środki że powstanie zakończyło by się szybciej niż to warszawskie.

Gdyby nie demoralizacja i zniechęcenie niemieckich żołnierzy zaraz po I-wojnie światowej, to też wszystko wyglądało by inaczej.

Wiele czynników miało wpływ na ten sukces ale przyznać trzeba że pracowano bardzo mocno i dogłębnie nad tym by powstanie to miało szansę na powodzenie. W przeciwieństwie do wszystkich innych polskich powstań w których już na początku zagwarantowano ich klęskę.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1577704