ZBRODNIA NIEMIECKA W JEDWABNEM

Obrazek użytkownika Aleszumm
Kraj
AUSCHWITZ

KTO NAPRAWDĘ MORDOWAŁ ŻYDÓW W JEDWABNEM – 1941 – JA TAM BYŁEM STEFAN BOCZKOWSKI – ZEZNANIA NAOCZNEGO ŚWIADKA

ZBRODNIA NIEMIECKA W JEDWABNEM

Zbrodnia w Jedwabnem, w 1941 roku na terenie okupowanej przez Niemców Polski, została dokonana przez Niemców, z ich inicjatywy i pod ich całkowitą kontrolą, jak tysiące podobnych zbrodni niemieckich w Polsce i bez jakiegokolwiek udziału sprawczego jakiegokolwiek Polaka.

Wszystkie osoby które, czy to w Polsce, w Kanadzie, w USA czy gdziekolwiek na świecie do dzisiaj w ten czy inny sposób uczestniczą w manipulacji i fałszowaniu historii na temat Jedwabnego czy też innych, podobnych konfabulacji, biorą na siebie – również wobec tych nieżyjących już, niewinnych ofiar tej jednej z tysięcy podobnych niemieckich zbrodni w Polsce, współodpowiedzialność za współudział w ukrywaniu prawdziwych sprawców tego ludobójstwa oraz współodpowiedzialność za współudział w mataczeniu i uniemożliwieniu przeprowadzenia rzetelnego śledztwa wokół tej zbrodni, współudział w uniemożliwieniu sprawiedliwego jej osądzenia i w uniemożliwieniu napiętnowania, potępienia i ukarania jej prawdziwych sprawców, Choćby i, po latach, symbolicznego, ku pamięci i dla sprawiedliwości przelanej tam niewinnie krwi.

Stają się po prostu, z własnej woli, wspólnikami tych straszliwych zbrodni i wspólnikami rzeczywistych zbrodniarzy których sprawiedliwe osądzenie, uniemożliwiają teraz, biorąc w ten czy inny sposób udział w oskarżaniu niewinnych ludzi,w większości przecież tak samo wtedy przez Niemców prześladowanych i mordowanych.

Telewizja Niezależna Polonia dotarła do następnego naocznego świadka niemieckiej zbrodni w Jedwabnem 10 lipca 1941. Pan Stefan Boczkowski miał wtedy 12 lat i był naocznym świadkiem tego, co rzeczywiście działo się w Jedwabnem.

Według niedokończonego śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej, sprawcą i wykonawcą zbrodni w Jedwabnem, tak jak i w sąsiednich okolicach był oddział Einsatzkomando SS Zichenau-Schröttersburg – Ciechanów – Płock, który to oddział otrzymał rozkaz przeprowadzenia czystki w Łomżyńskiem.

Dowódcą tego oddziału był urodzony 12 sierpnia 1911 roku w Strassburgu, w Alzacji Hauptsturmführer SS Hermann Schaper, członek SS nr 3484 a późniejszy komisarz policji kryminalnej III Rzeszy, który wsławił się okrucieństwem w dowodzeniu i braniu udziału w egzekucjach ludności zarówno żydowskiej jak i polskiej w Wiznej, Wąsoszy, Radziłowie, Jedwabnym, Łomży, Tykocinie , Rutkach, Piątnicy, Zambrowie, na terenach Związku Radzieckiego i gdzie indziej.

Ukrywający się pod zmienionym nazwiskiem po wojnie w Niemczech został wreszcie, w procesie Gestapo w roku 1976, postawiony przed sądem w mieście Giessen w Hesji którego werdykt stwierdził ostatecznie, że Schaper oraz czterech innych członków komando SS Zichenau- Schröttersburg winni są współudziału w mordzie na Polakach i Żydach na terenie wiosek i miasteczek powiatu łomżyńskiego.

Wyrok sześciu lat więzienia został niestety odrzucony z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego.

Hermann Schaper zmarł, mając dziewięćdziesiąt kilka lat, nie ukarany za swoje zbrodnie i dożywając spokojnie swojego życia w Niemczech, jak tysiące jemu podobnych zbrodniarzy niemieckich.

Według niektórych źródeł, pełna dokumentacja zbrodni Hermanna Schapera oraz jego Einsatzkomando SS Zichenau-Schröttersburg która została przechwycona w czasie wojny przez Rosjan znajduje się zarówno w posiadaniu IPN jak i historyków izraelskich,którzy swego czasu badali wnikliwie zbrodnie tego oddziału.

Zbrodnia w Jedwabnem, w 1941 roku na terenie okupowanej przez Niemców Polski, została dokonana przez Niemców, z ich inicjatywy i pod ich całkowitą kontrolą, jak tysiące podobnych zbrodni niemieckich w Polsce i bez jakiegokolwiek udziału sprawczego jakiegokolwiek Polaka.

Jest rzeczą fizycznie niemożliwą, aby w spowitej terrorem okupowanej Polsce, gdzie na przykład chociażby tylko za samo posiadanie odbiornika radiowego, można było stracić życie, aby polska cywilna ludność miasteczka mogła mieć przy sobie zapasy benzyny, nafty, broń, miotacze ognia czy też mogła zorganizować i przeprowadzić na własną rękę jakąkolwiek akcję zbrojną czy pacyfikacyjną bez wiedzy i kontroli Niemców.

Osoba propagująca takie absurdy wystawia tylko świadectwo albo o poziomie swojej wiedzy albo wręcz o złej woli lub też o chęci fałszowania historii z sobie tylko wiadomych pobudek i powodów.

Przypisywanie Polakom, rzekomo mogącym mieć wtedy jakikolwiek wpływ na cokolwiek dookoła siebie, samej tylko możliwości dokonania zbrodni we własnym zakresie w tym miasteczku w roku 1941, a więc w czasie trwania na całym terytorium okupowanej przez Niemców Polski totalnej, niemieckiej kontroli i totalnego, bezwzględnego niemieckiego terroru, jest takim samym absurdem i kłamstwem jak rozgłaszanie kłamstw o – Polskich Obozach Koncentracyjnych – na terenach tejże, okupowanej przez Niemców Polski. Na wszystkie okupowane przez Niemców kraje, jedynie w Polsce istniała bezwzględna kara śmierci za jakąkolwiek pomoc udzielaną osobom pochodzenia żydowskiego.

Dokumenty, źródła, cytaty

]]>http://www.aleszum.btx.pl/index.php/publikacje/1363-zbrodnia-niemiecka-w-jedwabnem]]>

Wacław Kujbida, Ottawa, kwiecień 2014 naoczny świadek zbrodni niemieckiej

]]>http://www.tvniezaleznapolonia.org/jedwabne-swiadek-historii/]]>

 

]]>http://ruch-obywatelski.com/wydarzenia-na-swiecie/kto-na-prawde-mordowal-zydow-w-jedwabnem-1941-ja-tam-bylem/]]>

 

 

 

 

7

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (16 głosów)

Komentarze

na tym terenie istniał.... Związek Sowiecki.  Mieszkańcy byli obywatelami ZSRS, którego to Rosja dzisiejsza mieni się być spadkobiercą. Może więc JE pułkownik KGB prezydent Rosji W. Putin zająknie się, dlaczego obywatele ZSRS tak nienawidzili Żydów, skoro nas o tę zbrodnię oskarża? 

I najważniejsze - jakim cudem w kraju powszechnej nędzy po dwóch latach jakaś prywatna osoba mogła mieć zapasy benzyny itp.? Tylko ten jeden element wskazuje na udział niemiecki. O ile spalenie żywcem ludzi w stodole miało faktycznie miejsce.

Vote up!
9
Vote down!
-1
#1614973

  • "27 września, po wkroczeniu jednostek Armii Czerwonej, Jedwabne zostało zaanektowane przez Związek Radziecki. Działalność rozpoczęły wówczas polskie organizacje podziemne, a oddział partyzancki stacjonujący na uroczysku Kobielne uległ rozbiciu przez Rosjan[a]. 22 czerwca 1941 Jedwabne zostało zajęte przez Niemców. 10 lipca 1941 miasto stało się miejscem mordu co najmniej 340 Żydów przez Polaków"

zapewne dowodzonych przez Hauptsturmführera Hermanna Schapera, którym do pomocy przydzielono oddział Einsatzgruppen z Kommando SS Zichenau-Schröttersburg w sile ok 250 gestapowców.

Oczywiście redakcja wikipedii pojęcia nie ma o tym, że między 27 września 1939 roku, a 22 czerwca 1941 rodzima polska "ludność" była eksterminowana przez władze Związku Sowieckiego. Na przykład - Proboszczem Jedwabnego był od 1931 do lipca 1940 roku ks. Ryszard Marian Szumowski, aresztowany przez NKWD i skazany na śmierć w Mińsku w styczniu 1941.

Vote up!
4
Vote down!
0

michael

#1615154

 

 

 

Zbrodnie niemieckiego Einsatzkomando SS Zichenau-Schröttersburg – Ciechanów – Płock w Jedwabnem, Zydzi przypisuja Polakom. Nie ma to zadnego umocowania w zrodlach historycznych (za wyjatkiem zrodel zydokomunistycznych), czy w rzeczywistej ocenie realiow okupacji niemieckiej w Polsce. Ta czysta fantazja sluzy do oczerniania Polski zgodnie z zapowiedzia Izraela Singera z 1996 roku : ''Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym.'' Dlatego Polska jest konsekwentnie atakowana przez Zydow zainstalowanych w PRL przez Stalina, oraz zydowskie organizacje przemyslu holokaustu. Olbrzymia skala zydowskich oszczerstw przekazywana jest przez literature i filmy - glownie polskie, ochoczo tlumaczone na rozne jezyki przez "polski" rzad. Na amerykanskim kontynencie bardzo popularne sa "Polish Jokes". Media bedace w zydowskich rekach, przygotowuja swiatowa opinie do „ostatecznego rozwiazania kwestii polskiej”. Zanim to nastapi, trzeba swiat przekonac, ze Polacy to podludzie o najgorszych, czesto morderczych instynktach, ktorzy przysparzaja wszystkim wiele klopotow. Wzorcem do antypolskiej propagandy jest dla nich hitlerowska gazeta „Der Stürmer”. Charakteryzowala sie ona pelnymi nienawisci karykaturami Zydow, ktore odbieraly im cechy ludzkie oraz porownywaly do robactwa, ktore nalezy wytepic. Od 1927 roku na stronie tytulowej pisma, znajdowala sie sentencja Heinricha von Treitschke: „Zydzi sa naszym nieszczesciem” niem. „Die Juden sind unser Unglück”. Dokladnie w tym samym kierunku pracuje prasa i kinematografia swiatowa, a „polska” nie daje sie im wyprzedzic. Nie mowiac juz o przerzucaniu winy „antysemityzmu” z Niemcow na Polakow, co odpowiada zarowno polityce Rosji jak i Niemiec, ktorym Polska przeszkadza w bezposrednim wzieciu sie za lby.  Ostatnio, antypolskie klamstwa Putina obiegly Polske i caly swiat. Miedzynarodowa nagonka na Polske, moze oznaczac, ze zalozony przez globalnych wladcow termin „ostatecznego rozwiazania”  jest niepokojaco bliski. Juz nie pierwszy raz Zydzi z poza Europy podgryzaja fundamenty kultury europejskiej, przy goracym aplauzie Zydow z tego kontynentu.  Chca wywolac powazna awanture w Europie. Historia tez juz nie raz pokazala, ze skutki tych roznych wojen i rewolucji bardzo bolesnie odczuja europejscy Zydzi, poniewaz oni wszyscy razem, sa mniej warci niz jedna krowa dla Zydow amerykanskich. Slusznie zauwazyl Morawiecki u "Sowy", ze jezeli "the people", do ktorych sam sie zaliczyl, nie odpuszcza - to moga sie zamienic w watpliwej jakosci dekoracje uliczne.

 

 

Vote up!
9
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1614987

 

https://niezaleznemediapodlasia.pl/oczami-dziecka-jedwabne-10-lipca-1941-tak-bylo/ 

 

&

https://search.yahoo.com/yhs/search;_ylt=AwrDQpew5R1e3tAAwgsPxQt.;_ylc=X1MDMjExNDcwMDU1OQRfcgMyBGZyA3locy1pdG0tMDAxBGdwcmlkA051UXRfUXJjUnJTel9QemJXQ1Z0NkEEbl9yc2x0AzAEbl9zdWdnAzEEb3JpZ2luA3VzLnNlYXJjaC55YWhvby5jb20EcG9zAzAEcHFzdHIDBHBxc3RybAMwBHFzdHJsAzM3BHF1ZXJ5AyVDNSU5QVdJQURFSyUyMEhJU1RPUklJJTIwJTIwSEVST05JTUElMjBXSUxDWkVXU0tBBHRfc3RtcAMxNTc5MDE3NzA5?p=%C5%9AWIADEK+HISTORII++HERONIMA+WILCZEWSKA&fr2=sb-top&hspart=itm&hsimp=yhs-001&param1=1&param2=f%3D4%26b%3Dchrome%26ip%3D24.115.144.246%26pa%3Dsearch-manager%26type%3Dsmy_ydef_18_27_xtn_ag24292%26cat%3Dweb%26a%3Dsmy_ydef_18_27_xtn_ag24292%26xlp_pers_guid%3D%26xlp_sess_guid%3D984666ac-7fce-4596-a1fd-cdd4d65cfd99%26uref%3D%26abid%3D20166%26xt_abg%3D24292%26xt_ver%3D10.1.4.56%26ls_ts%3D1531011272&type=smy_ydef_18_27_xtn_ag24292  

Vote up!
8
Vote down!
0
#1614994

[link] Tak wygląda zamieszczony wyżej link - w bardziej dostępnej formie.

Vote up!
5
Vote down!
0

michael

#1615067

 

Ponizej cytat mojego wczesniejszego komentarza. ktory w pewien sposob popiera autora powyzszego tekstu.

"wsrod moich bliskich znajomych jest wnuczka rodowitego mieszkanca Jedwabnego. Dziadek jej opowiadal, o tej tragedii zanim pan Gross napisal swoja ksiazke.

Otoz jej dziadek rozumial sie dobrze z Zydami zamieszkujacymi Jedwabne i okolice, wydzierzawial im sady. On potwierdzil, ze w Jedwabnem akcja mordowania Zydow kierowali Niemcy. Opowiadal tez, ze jedna Zydowka szukala jego pomocy, jednakze w ostatnim momencie, gdy za jej plecami stali juz Niemcy. Nie mogl jej pomoc, bo sam stracilby zycie i pociagnalby za soba cala swoja rodzine. Powiedzial tez, ze Niemcy mieli pomocnikow, wsrod ktorych niestety tez byli Polacy. Dzis po tylu latach trudno jest ocenic, dlaczego ktos Niemcom pomagal.  Watpie w to, ze to mogliby byc ochotnicy. Znajac historie wojenne dochodze do konkluzji, ze po prostu nie mieli  innego wyjscia:" Jak nie oni to my i nasze rodziny". Nie probuje tu nikogo tlumaczyc. Niestety nie wszyscy moga byc bohaterami.Byli tez niedobrzy ludzie, juz dlugo po masakrze, dwoch osilkow wrzucilo schorowanego i ukrywajacego sie Zyda do stawu. Dopiero reakcja innych Polakow spowodowala, ze go z tego stawu wyciagneli. Dziadek znal ich z nazwiska.Tak wiec historia nie jest  nigdy tylko czarna albo biala, najczesciej jest szara, ale przede wszystkim musi byc prawdziwa.Opowiadania dziadka mojej kolezanki potwierdzaja fakt,ze to Niemcy mordowali, pokazuja jednak, ze historia nie byla taka jednoznaczna, jezeli chodzi o zachowanie niektorych, mam nadzieje nielicznych Polakow.(…).Prosze mi nie zarzucac antysemityzmu, bo porzadnych  Zydow szanuje a ich nacje podziwiam za to , ze sie ze soba tak dobrze  trzymaja. Zyczylabym sobie abysmy my Polacy tak sie ze soba trzymali i popierali.Niestety w swiat poszla nieprawdziwa historia o Jedwabnem, niestety  niedouczeni ludzie za granica, nie maja pojecia o wojnie i ataku Niemiec na Polske. Oni wierza w to , ze obozy koncentracyjne byly polskie i ze Polacy ciemiezyli Zydow. Zydzi natomiast nie chca dzielic sie z kimkolwiek ich holokaustem"

.

Vote up!
8
Vote down!
-2

Gosia

#1615001

Uwazam, ze wszystkie rewelacje zydowskiej/polskojezycznej prasy, oraz Wikopedii i IPN (!) sa mniej, lub wiecej niewiarygodne.  Dobrze jest zapoznac sie z zeznaniami polskich swiadkow. Relacja ks. Orlowskiego nie jest skazona klamstwem. Mozna sie z nia zapoznac pod linkiem:   https://adonai.pl/historia/?id=2

Od siebie dodam, ze chyba dwoch Polakow, korzystajac z okazji, spralo po mordzie Zydow, ktorzy przyczynili sie do wywozki ich rodzin za sowieckiej okupacji. Jeden, przedwojenny polski zlodziej, zrabowal mienie zydowskie i chcial je wywiezc furmanka. Niemcy pojechali za nim i zastrzelili go na skraju lasu. Okolo 40-tu Polakow, Niemcy uzbroili w kije i kazali im pilnowac Zydow, zebranych na rynku. Ci, czesto proponowali znajomym Zydom, ze ich przepuszcza i zeby sie ukryli. Tylko niewielu na to poszlo.

Vote up!
9
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1615014

https://en.wikipedia.org/wiki/Hermann_Schaper - poniżej cytat:

"... On 10 July 1941 Schaper's Einsatzgruppe was subdivided into dozens of smaller commandos (Einsatzkommandos) numbering from several to several scores of people whose mission was to kill Jews, alleged communists and the Soviet NKVD collaborators in the captured territories often far behind the advancing German front. The entire Einsatzgruppe employed the same, systematic method of mass killing across many Polish villages and towns in the vicinity of Białystok. Schaper's murderous rampage south-east of East Prussia possibly include Wizna (end of June), Wąsosz (5 July), Radziłów (7 July), Jedwabne (10 July), Łomża (early August), Tykocin (22–25 August), Rutki (4 September), Piątnica, Zambrów as well as other locations ..."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hermann_Schaper

Jest także polska wersja hasła w wikipedi. Informuję o jej istnieniu, ale od wielu już lat nie cytuję, ponieważ w miarę upływu czasu polski tekst jest systematycznie modyfikowany i uzupełniany przez gorliwą, najprawdopodobniej antypolską redakcję polskiej edycji wikipedi. Proszę zajrzeć i porównać obie wersje - angielska i polską. Dziesięć lat temu były identyczne. Teraz sa już uderzająco różne.

Vote up!
7
Vote down!
0

michael

#1615043

Trzeba pamietac, ze Einsatzgruppen od pierwszego wrzesnia 1939 roku "pracowaly" na terenie Polski.To jest odrebny, bardzo duzy rozdzial ich dzialalnosci. Dopiero w koncu czerwca 1941 roku wzieli sie za Zydow i NKWDzistow. 

Vote up!
3
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1615054

http://kierunki.stronazen.pl/marek-chrapan-jedwabne-swietle-faktow/

Vote up!
3
Vote down!
0

antyleming

#1615060

.

Vote up!
5
Vote down!
0

michael

#1615072

.

Vote up!
2
Vote down!
0

michael

#1615073

.

Vote up!
2
Vote down!
0

michael

#1615074

za zbrodnię w Jedwabnym.

Vote up!
2
Vote down!
0

michael

#1615075

za zbrodnię w Jedwabnym. Ja nie udzielam temu panu towarzyszowi prawa do reprezentowania mojego udziału w tych przeprosinach. 

 

Vote up!
3
Vote down!
0

michael

#1615076

   Witam! Zbrodnia Niemiecka w Jedwabnem była i jest celowo utrzymywana przez antypolskie lobby i wrogów Polski, a przede wszystkim przez samych Żydów, aby grać na emocjach, aby celowo dzielić Polskie społeczeństwo. To również działanie byłych kolejnych komunistycznych rządów w Polsce. Ochlapano Polaków błotem i błoto częściowo się przykleiło.Celowa akcja propagandowa, aby Polacy czuli się podświadomie winni. To zrobiono też na wyrost, aby w odpowiednim czasie uderzyć w państwo Polskie. Dlatego ta zbrodnia musi być wyjaśniona, przez międzynarodową komisję, aby tą pałę szalbierców połamać. Pozdrawiam!

Vote up!
6
Vote down!
0

ronin

#1615066

W Naszym Dzienniku z 18 czerwca 2002 roku był opublikowany obszerny tekst jednego z najwybitniejszych polskich naukowców w USA:

    prof. Iwo Cypriana Pogonowskiego "Niewygodna prawda".

 Prof. Pogonowski, autor m. in. głośnego monumentalnego dzieła dokumentalnego "Jews in Poland" ("Żydzi w Polsce"), w swym artykule omawia aktualny stan badań nad zbrodnią w Jedwabnem, przeciwstawiając się antypolskim manipulacjom w tej sprawie. Jak pisze prof. Pogonowski: "( ...) 10 lipca 1941 r. Niemcy terrorem poprowadzili Żydów jedwabnieńskich na miejsce ich masakry. Zastrzelili około 50 i spalili żywcem około 250 (nie 1600 czy 1800, jak doniosła prasa amerykańska na podstawie fałszywych informacji zawartych w książce - paszkwilu na Polskę "Sąsiedzi" J.T. Grossa, który zignorował sowieckie i niemieckie źródła archiwalne) ( ...).

[link] R.I.P. Michał St. de Zieleśkiewicz, 29.03.2011 

_________________________________________________________

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI 22 LIPCA 2016

Wspomnienie o Iwo Cyprianie Pogonowskim uczczone Jego tekstem poświęconym polskiej pamięci historycznej, wypowiedzią o prawdzie i kłamstwie z Jedwabnego.
To jest polska prawda i polski dramat, gdy Państwo, jego władza i najwyżsi urzędnicy stają po stronie kłamstwa. To jest dramat, gdy w Polsce sprawują najwyższe urzędy zaprzańcy i kłamcy gotowi pluć nam wszystkim w twarz, znieważać i ordynarnie kłamać w obcym interesie.
Pisałem wielokrotnie, akurat o sprawie Jedwabnego. Pisałem o pseudopolskim prezydencie, Bronisławie K, który przepraszał za tę zbrodnię w imieniu hitlerowskiej SS.
Pisałem o łajdackim kłamstwie.

CZEŚĆ PAMIĘCI PANA MICHAŁA I PAMIĘCI IWO CYPRIANA POGONOWSKIEGO - LUDZI, KTÓRZY ZAWSZE STALI PO STRONIE PRAWDY I SZLACHETNEJ POLSKIEJ PAMIĘCI I DUMIE NARODOWEJ.

michael [link]

Vote up!
6
Vote down!
0

michael

#1615080

SS Einsatzgruppen — policyjne oddziały niemieckich masowych morderców

Na początku 1941 roku Heinrich Himmler zwołał w zbudowanym przez więźniów obozu koncentracyjnego zamku SS w Wewelsburgu spotkanie z grupą 12 SS-Gruppenführerów, w tym z Erichem von dem Bach-Zelewskim, który o tym później zeznawał.

Na tym spotkaniu Himmler zapowiedział, że celem kampanii rosyjskiej jest zredukowanie lokalnej populacji o około 30 milionów osób w celu zapewnienia terenów dla osadników niemieckich.

“Można ich zastrzelić bez żalu czy współczuci"

W czasie innego przemówienia do żołnierzy jednostek Waffen-SS w lipcu 1941 Himmler powiedział: “Po drugiej stronie stoi populacja licząca 180 milionów, mieszanka ras, których nazwy są nie do wymówienia — a których twarze wyglądają tak, że można ich zastrzelić bez żalu czy współczucia”.

I do tych właśnie zadań SS zorganizowało policyjne oddziały masowych morderców — Einsatzgruppen.

Tworzenie Einsatzgruppen w 1941 r.

Kolejne Einsatzgruppen zostały utworzone na kilka miesięcy przed atakiem Niemiec na Związek Sowiecki. Już w styczniu 1941 roku Reinhard Heydrich, który organizował podobne oddziały przed kampaną wrześniową w Polsce, zlecił podległym sobie służbom z RSHA przygotowanie jednostek do dużych akcji policyjnych w szerokim zakresie. W maju 4 Einsatzgruppen były gotowe do wkroczenia na zajmowane tereny sowieckie zaraz za armią niemiecką w czasie operacji Barbarossa. Miały one rozkazy zabijania na miejscu komisarzy sowieckich, funkcjonariuszy komunistycznych oraz mordowania “elementów wywrotowych” i “wszystkich Żydów w służbie partii i państwa”. Otrzymały one też praktycznie “wolną rękę” w mordowaniu ludności cywilnej na zajętych terenach.

Całość: blogmedia24

Vote up!
6
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1615101

(...) “celem operacji oczyszczających Policji Bezpieczeństwa, zgodnie z podstawowymi rozkazami, była w możliwie największym stopniu eliminacja Żydów”. Jedyną rzeczą, której się obawiał Himmler i inni przywódcy SS były protesty oraz “szok” jaki mogłyby przeżyć “koła niemieckie”, dowiadując się o rozmiarach zaplanowanych zbrodni oraz widząc rezultaty tych morderczych akcji zbrodniarzy z SS.

“Powinno to wyglądać, że sama miejscowa ludność zareagowała w sposób naturalny przeciwko dziesiątkom lat opresji dokonywanej przez Żydów”

Dlatego postanowiono, że byłoby wskazane, aby na zajmowanych terenach zbrodnie zostały dokonywane przez ludność miejscową. Poniższe wytyczne zostały przekazane 2 lipca do wszystkich Einsatzgruppen przez Heydricha, prawdopodobnie zostały jednak podyktowane przez Himmlera:

“Dla obserwatora z zewnątrz powinno to wyglądać, że sama miejscowa ludność zareagowała w sposób naturalny przeciwko dziesiątkom lat opresji dokonywanej przez Żydów oraz przeciwko terrorowi stworzonemu ostatnio przez komunistów — oraz że miejscowa ludność dokonała tych pierwszych posunięć na własną rękę. (…) Było obowiązkiem Policji Bezpieczeństwa (Einsatzkommando), aby zacząć te akcje somooczyszczania oraz kierować je we właściwe kanały — tak, aby zamierzony cel oczyszczenia tych terenów osiągnąć tak szybko, jak to możliwe.” (...)

Morderstwa Einsatzkommando były najczęściej przedstawiane jako odwet przeciwko żydowskim partyzantom lub rabusiom

Breitman pisze, że na Ukrainie jednostki policji osiągnęły niewielkie sukcesy w organizowaniu pogromów od samego początku inwazji, lecz napotkały opory wśród części Ukraińców. Natomiast w sektorach białoruskim i Rosji Centralnej pogromy były rzadsze i mniej efektywne, a Einsatzkommando zmuszone zostały do podjęcia pierwszych działań — przy czym morderstwa były najczęściej przedstawiane jako odwet przeciwko żydowskim partyzantom lub rabusiom.

(..)

Całość: SS Einsatzgruppen — policyjne oddziały niemieckich masowych morderców

Vote up!
6
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1615103

Stad fotografowanie Polakow, eskortujacych Zydow na drodze do stodoly.

Vote up!
3
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1615158

Tak dla porzadku, bo w wiki tez mozna poprawiac historie, by nie dzielic sie z gojami holokaustem. W tej samej wikopedii, tylko w innym miejscu zamieszczoma jest dokladniejsza data powstania Einsatzgruppen: "W lecie 1939 przed wybuchem wojny odbyły się rozmowy pomiędzy naczelnym dowództwem wojsk lądowych (Oberkommando des Heeres, OKH) a szefem policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa Rzeszy Reinhardem Heydrichem. Zakończone porozumieniem stały się następnie podstawą rozkazu nr 6 wydanego dnia 31 lipca 1939 w którym określono ogólnie: „Zadaniem Specjalnych Oddziałów Operacyjnych Policji Bezpieczeństwa jest zwalczanie wszelkich elementów wrogich Rzeszy i antyniemieckich w kraju nieprzyjacielskim na tyłach walczących wojsk..."  Wiecej na ten temat - https://pl.wikipedia.org/wiki/Einsatzgruppen    

Jak wczesniej wspomnialem, te formacje rozpoczynaly swoja dzialalnosc w 1939 roku na terenach Polski. Nieco informacji o dzialalnosci Einsatzgruppen w Polsce mozna znalezc w linku - https://twojahistoria.pl/2018/08/09/zapomniane-miejsca-polskiej-kazni-zbrodnie-niemieckie-na-pomorzu-w-pierwszych-tygodniach-ii-wojny-swiatowej/  

Dosyc trudno jest znalezc w internecie informacje o zbrodniach Einsatzgruppen na Polakach w latach 1939 - 1941. Wiekszosc mowi o mordowaniu Zydow. Przeciez do stycznia 1942 roku- do konferencji w Wannesee, nie podjeto decyzji o calkowitej likwidacji Zydow. Tworzono dla nich Getta, gdzie posiadali tam wlasne wladze administracyjne. Dopiero po rozpoczeciu wojny z Rosja sowiecka, rozpoczely sie morderstwa Zydow na wieksza skale. Mordowano ich pod czesciowo slusznym zarzutem, ze wspolpracowali, lub byli czlonkami NKWD. W Jedwabnem na liscie NKWD bylo 562 Zydow. Duze czesc uciekla przed Niemcami. Nie wymordowano tez ich wszystkich. W stworzonym tam pozniej Gettcie znalazlo sie jeszcze  ponad stu Zydow. 

Vote up!
2
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1615188

Pierwsze Einsatzkommando

Oddziały Einsatzkommando były tworzone już wcześniej. Heinz Höhne w The Story of Hitler’s SS; The Order of the Death’s Head (Historia SS Hitlera; Oddziały trupich czaszek) pisze, że oddziały te w ramach Sicherheitspolizei stały się stałym elementem na każdym etapie ekspansjonistycznej polityki narodowych socjalistów w Niemczech. Przed zajęciem Austrii w 1938 roku utworzono je pod nazwą Sonderkommando (oddziały specjalne), które jako awangardowe oddziały Sicherheitspolizei oraz SD starały się przejąć materiały wywiadowcze oraz mogące służyć policji bezpieczeństwa.

Mordy Einsatzgruppen po ataku Niemiec na Polskę

Na odprawie przed atakiem na Polskę, odbytej 22 sierpnia 1939 roku, Hitler stwierdzil:

 (...) Zniszczenie Polski jest na pierwszym planie. Zadaniem naszym jest zniszczenie sił żywych nieprzyjaciela, a nie dotarcie do określonej linii. Nawet gdyby wojna wybuchła na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być zasadniczym celem (...). Nasza siła leży w naszej szybkości i brutalności (...). Wydałem rozkazy i każę rozstrzelać każdego, kto piśnie słowo krytyki wobec zasady, że wojna ma na celu fizyczne zniszczenie przeciwnika. Dlatego wysłałem na Wschód tylko moje oddziały Totenkopfstandarte z rozkazem zabijania bez litości i pardonu wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci polskiej rasy i języka. Tylko w ten sposób zdobędziemy teren, którego bardzo potrzebujemy. (...) Polska zostanie wyludniona i skolonizowana przez Niemców. Mój pakt z Polską miał na celu jedynie zyskanie na czasie (...).[i]

Zbrodnicze Einsatzgruppen były także zorganizowane przez Heydricha przed atakiem Niemiec na Polskę. Do każdej armii niemieckiej przydzielono jedną Einsatzgruppen, początkowo było ich 5 później 6, każda podzielona na 4 Einsatzkommando liczące od 100 do 150 osób w mundurach SD. Jak pisze Ian Kershaw w Hitler; 1936–1945 Nemesis, razem z okupacją Polski, barbarzyństwo tych oddziałów osiągnęło nowy poziom.

Szacuje on, że Einsatzgruppen zamordowały około 60.000 Polaków — w realizacji celu zakładającego anihilację oraz likwidację wyższych warstw polskiego społeczeństwa, kleru, inteligencji i polskich Żydów.

Całość na: SS Einsatzgruppen — policyjne oddziały niemieckich masowych morderców

Vote up!
5
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1615205

Dokladnie tak wlasnie to wygladalo.

Pozdrawiam.

Vote up!
1
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1615257

Czytam te wpisy i mnie coś trafia. Nie jestem historykiem, ale Jedwabnem się interesuję i nie rozumiem, dlaczego tych wpisów w wiki nikt nie poprawia?

Vote up!
2
Vote down!
0

Stasiek

#1615226

Alez poprawiaja, ciagle poprawiaja. Zeby umniejszyc doslownie wszystko co Polskie.

 

Vote up!
3
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1615258