Jabłko a sprawa polska

Obrazek użytkownika Marek.Powichrowski
Kraj

Jabłko w logo partii Jarosława Gowina miało się chyba kojarzyć z konturami Polski. Jeżeli tak to jest to znaczeniowe podobieństwo do logo PO co jest błędem w sztuce unikatowej identyfikacji. Bo taka jest podstawowa rola logo. Nawiasem mówiąc to uśmiech z logo PO coraz bardziej mi się kojarzy z szyderczym śmiechem Jokera z Batmana.

Poza tym co to za maniera umieszczania w nazwie partii nazwy obecnego jej lidera. Czy to znaczy, że jest to uznanie dozgonnego przywództwa? Bo jeśli Pan wezwie go do siebie przed swoje oblicze lub też przerżnie wewnętrzne wybory to co wtedy z nazwą partii? Trzeba zwoływać zjazd aby zmienić jej program, nazwę, statut, wszystkie pieczątki, pisma firmowe etc. Na przykład „Partia Kowala” lub „Partia Stolarza”. Bez sensu. Rozumiem szyld „Piekarnia. J.Gowin”, zawsze można dodać „i syn” lub „i synowie”. I jest jakaś ciągłość. Ale w partii politycznej – demokratycznej – powinna dominować idea a nie nazwisko przejściowego lidera.

Zestawienie dobrze brzmiącego hasła „Polska razem” z jednym nazwiskiem co ma dalej znaczyć? Wodzu prowadź? Gowin jako marszałek na kasztance? Proszę mnie nie rozśmieszać. To chyba nie do końca było przemyślane. Dodatkowo w logo stwarza to niepotrzebny natłok symboliki i znaczeń. Grosz z kapustą. I jabłkiem.

Jabłko jest już tak wyżyłowane jako symbol w logach, że nie ma w kolejnym jego wykorzystaniu żadnej świeżości. To jest podszywanie się pod sukcesy innych z nim związane. Bo jeżeli spojrzy się na logo Apple Records – wytwórni płytowej założonej przez The Beatles – to jest ono prawie „jeden do jednego”. To jest odwoływanie się do sentymentów pokolenia beatlemanii. Jest też znaczeniowo podobne do Apple Jobs’a. To może trzeba było umieścić zdjęcie Gowina z iPad-em? Bo z Jobs’em już się nie da zrobić wspólnego zdjęcia.

Ale nie zawsze jabłko w logo oznacza sukces. Jabłko (jabłoko) to logo inicjatywy grupy politycznej określającej siebie jako rosyjskich liberałów, którzy wybrali je sobie jako symbol swojej partii (co prawda wywodzili to od nazwisk jej twórców). Zważywszy na marginalne ich znaczenie w rosyjskim systemie politycznym nie jest do dobry wybór. Swoją drogą to termin „rosyjscy liberałowie” jest dla mnie tak egzotyczny jak dorodna jabłoń kwitnąca na dalekiej Syberii.

Marketing polityczny to umiejętność owinięcia przeciętnego towaru w ładne sreberko. Koniecznie z wykorzystaniem – nieświadomego swojej roli - budzącego sympatię świstaka. Jabłko w logo partii Gowina miało być symbolem świeżości. To może lepiej było użyć mydełka Fa?

Brak głosów

Komentarze

w swoim logo zamieściła również SLD. Dodatkowo użyli barw narodowych.

Tak więc nowa partia dołączyła już na początku swoim logiem do grona takich partii jak PO i SLD.

Ciekawe, ilu wyborców skuszą swoim jabłuszkiem? Im więcej, tym lepiej, pod warunkiem, że nie przekroczą progu wyborczego. Bo każdy zmarnowany głos leminga czy komucha jest na wagę złota...

 

A na koniec seria grafik "na temat".

Vote up!
0
Vote down!
0

M-)

#395361

Prawdziwie dobry marketing polityczny nie może przekazywać treści nieprawdziwych albo być pustą konwencją. Gowin ma problem. PiS-owi często zarzuca się brak programu, brak rozwiązań itp., a tu taki klops z tym Gowinem.

Zmiana nazwy będzie konieczna. Była kiedyś partia andrzeja rozenka, teraz jest "Twój Ruch". No to ruszaj, Gowinie! ;-)

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Województwo Smoleńskie
Vote up!
0
Vote down!
0
#395385

a muszka owocowa z łac. Drosophila melanogaster (jedyna znana łacińska nazwa osobnika z królestwa zwierząt wyniesiona z lekcji biologii). Dlaczego ta muszka jest taka niezwykła ? Otóż posiada jedynie 4 pary chromosomów – po 3 pary autosomów i 1 parę chromosomów płci, przez co jest wdzięcznym gatunkiem modelowym dla genetyków.
A muszka kojarzy mi się z ministrą Muchą, więc jabłko Gowina to produkt raczej jedno-sezonowy

Vote up!
1
Vote down!
0
#395405

mikołaj 50
"Prawdziwie dobry marketing polityczny nie może przekazywać treści nieprawdziwych albo być pustą konwencją."
Logo SLD przedstawia treści prawdziwe, oczywiście moim zdaniem. Od samego początku przypominało gest Kozakiewicza...o takiego...

Vote up!
0
Vote down!
0

mikołaj 50

#395407

To jest logo sadowników zgniłych jabłek . Moi domownicy słuchali przemówienia Gowina , a ja im zagroziłam że jeśli nie przełączą kanału , to pizze którą robię skończą sobie sami , bo ja wychodzę. Szybko zmienili kanał, ja po prostu nie mogę ich słuchać , ani oglądać zaraz trzęsą mi się ręce i jestem niesamowicie nerwowa.

To tak jakbym miała słuchać złodzieja co mnie nagminnie okrada , i mów mi anielskim głosem, że to dla mojego dobra.

 

 

 

 

 

Nie możemy naprawić całego zła, ale możemy znaleźć ludzi, którzy pomogą nam tego dokonać.

Vote up!
0
Vote down!
0

Nie możemy naprawić całego zła, ale możemy znaleźć ludzi, którzy pomogą nam tego dokonać.

#395406

...."Gowin na sołtysa"...-a co mi tam, niech już zostanie w tej polityce jak tak chce.Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#395411