JAK EWANGELIZOWAĆ I NAUCZAĆ POLSKĄ MŁODZIEŻ

Obrazek użytkownika BR
Kultura

“Tacy sami jak my” to tytuł spektaklu przygotowanego i wystawionego już trzykrotnie przez katolicką wspólnotę ‘Królewskie Dzieci’ działającą przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, której proboszczem jest ksiądz dr. Dariusz Gas. Na każdym występie sala była wypełniona po brzegi dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, którzy z zapartym tchem oglądali wspaniałe widowisko historyczno-ewangelizacyjne.

Sztuka opowiada o pięciu błogosławionych wychowankach poznańskiego Oratorium prowadzonego przez Księży Salezjanów, którzy zostali skazani, uwięzieni, a następnie zabici w więzieniu przez Gestapo podczas II Wojny Światowej. Młodzi bohaterowie byli zwyczajnymi nastolatkami, którzy lubili grać w piłkę i spotykać się z przyjaciółmi, byli tacy sami jak wszyscy młodzi ludzie. Różnili się jednak swoją głęboką wiarą w Boga, która pozwoliła im przetrwać najgorsze chwile w więzieniu.

Beztroskie dzieciństwo zostało nagle przerwane po wybuchu II Wojny Światowej. Pomimo zamknięcia kościoła i istniejącego przy nim Oratorium- oazy spokoju, bezpieczeństwa i prawego wychowania młodzieży, Oni nie zaprzestali swojej działalności animatorów życia religijnego, kulturalnego i sportowego w placówce. Za tę działalność, a także za przynależność do Narodowej Organizacji Bojowej zostali aresztowani i zabici.

Ich bohaterstwo polegało nie tylko na odważnej działalności dla Narodu, ale również na nigdy-nie-utraconej wierze w Boga. Mimo potwornych tortur i upokorzeń pocieszli współwięźniów i z wielką pokorą i spokojem przyjmowali wszystko co ich w życiu spotykało, łącznie ze śmiercią na gilotynie.

Wspólnota ‘Królewskie Dzieci’ działa od 1999 roku, a powstała z inspiracji ruchu międzynarodowego ‘King’s Kids’. Skupia w swoich szeregach obecnie około czterdziestu dzieci i młodzieży od 7 do 18 lat. Ma charakter artystyczny, ale jej głównym celem jest poznawanie Boga i dzielenie się wiarą z innymi. Wspólnota czyni to poprzez tworzenie i prezentowanie układów tanecznych do pieśni uwielbienia i utworów ewangelizacyjnych. Dzieci spotykają się w każdą sobotę na wspólnej modlitwie, zabawie i twórczej aktywności teatralnej i tanecznej.

Spektakl “Tacy sami jak my” to pierwsza taka inicjatywa wspólnoty. Pomysł zrodził się po spotkaniu młodzieży z grupą Salezjańską na jednym z obozów rekolekcyjnych organizowanych co roku podczas wakacji letnich. Młodzi Salezjanie wręczyli wówczas ‘Królewskim Dzieciom’ płytę pt. ‘Piątka’ zespołu ‘New Day’ o pięciu męczennikach poznańskich, którzy żyli i umarli dla Chrystusa.

Sztuka “Tacy sami jak my” ma przede wszystkim pokazać młodym ludziom, że każdy, zwyczajny człowiek może dążyć do świętości, może stawiać sobie wymagania i może trwać do końca przy swoich wartościach. Młodzież poznając postacie takie jak pięciu błogosławionych otrzymuje wzór do naśladowania, motywację do czynienia dobra i poczucie, że takie postawy są pożądane. To daje jej nadzieję, siłę i chęci do prowadzenia prawego, sprawiedliwego, religijnego i patriotycznego życia.

W niedzielę, 7 kwietnia o godzinie 16:00 odbył się pierwszy w tym roku spektakl ‘Tacy sami jak my’.
Założyciel i odpowiedzialny wspólnoty Wojciech Michalski opowiada o działalności ‘Królewskich Dzieci’: założona w 1999 ze znajomymi, ze swoimi dziećmi, rozrastała się, miała coraz szersze aspiracje i to dzisiaj się tak objawia. Niektóre z dzieciaków już powyrastały, mamy nawet dwóch aktorów studiujących w Bytomiu na wydziale Teatru i Tańca. Są to dzieci z różnych parafii, głównie z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Ten spektakl ‘Tacy sami jak my’ dramatyczno-muzyczno- teatralny jest pierwszym takim naszym występem. Do tej pory robiliśmy koncerty ewangelizacyjne, układy choreograficzne do pieśni i utworów ewangelizacyjnych. Od Salezjanów dostaliśmy płytę ‘Piątka’ do której chcieliśmy stowrzyć choreografię na początku, a to się w końcu rozwinęło w spektakl. Temat Boży i temat patriotyczny są na pewno dla nas bardzo bliskie. Miłość ojczyzny i miłość do Pana Boga dobrze w parze idzie.”

Opiekun duchowy wspólnoty, ksiądz Przemysław Bogusz dodaje: “Jesteśmy otwarci na różne tematy, ale główny cel to jest ewangelizacja, tym zajmuje się wspólnota. To jest formacja, gdzie chcemy żeby te już najmniejsze dzieciaki przesiąkały Jezusem, żeby przesiąkały wiarą i obecnością Jezusa w ich życiu i później w miarę wzrastania Jezus wzrastał w każdym z nas i potem żeby Go też głosić, właśnie na scenie poprzez układy choreograficzne, poprzez modlitwę wspólną, poprzez kolejne spektakle.”

“Wspólnota powstała z potrzeby wzrastania w środowisku wiary naszych dzieci.- mówi Wojciech Michalski- Naszym pragnieniem jest, aby również rodzice byli jakoś zaangażowani. Po części się to udaje, część rodziców się angażuje, wszyscy cieszą się, że ich dzieci mogą rozwijać się w dobrym środowisku.”.

Dzieci i młodzież ze wspólnoty ‘Królewskie Dzieci’ nie tylko realizują się artystycznie i wzrastają duchowo, ale również nawiązują prawdziwe przyjaźnie i rozwijają poczucie przynależności. Dzieciaki czują się tu poprostu dobrze.

Staś Michalski ma 12 lat i mówi, że jest w zespole od 8 lat. “My generalnie tańczymy na cześć Pana, a ostatnio zrobiliśmy spektakl teatralny. To jest spektakl pobożny i temat jest bardzo ważny żeby ludzie zrozumieli, że Bóg nam pomaga w całym życiu i możemy z Nim iść, aż do końca życia. Bohaterowie tej sztuki byli bardzo odważni idąc do konspiracji. Uważam, że tak powinno się działać, bo będzie więcej ludzi patriotycznych. Bardzo lubię tu przychodzić.”

Ola Kalata, lat 16, jest we wspólnocie od 4 lat. “To jest przede wszystkim wspólnota pełna przyjaciół, świetnie się ze sobą czujemy i lubimy to. Gdyby nie to, że się przyjaźnimy to by nic z tego nie wyszło. Za każdym razem też modlitwa. Czasami są jakieś kłótnie, ale zawsze jakoś wychodzi. Uwielbiam tu przychodzić, mogłabym tu siedzieć cały dzień. Ten ostatni spektakl jest dla nas bardzo ważny, bo jest przede wszystkim o osobach w naszym wieku, trochę starszych. Poznawaliśmy napierw życiorysy tych wszystkich postaci i naprawdę były nam bliskie. Czytaliśmy na spotkaniach ich biografie, książkę. Oni są ważni, bo są tacy sami jak my. Potrafili zaufać Bogu, żyli w ciężkich czasach. Trochę alegorycznie do bohaterów ‘Kamieni na szaniec’ z tym że tu jest jeszcze moc Boża. Zginęli za ojczyznę. (…) Przeżyli bardzo ciężkie więzienie, byli patriotami, rozweselali innych w celach, potrafili nieść nadzieję. Myślę, że warto zginąć za ojczyznę, że to jest bohaterstwo. Jakbym żyła w ich czasach też bym była gotowa to zrobić.”

Działalność wspólnoty jest społeczna, pobierane są symboliczne opłaty głównie na napoje dla dzieci podczas zajęć. Koszty wystawienia spektaklu są ogromne: scenografia, kostiumy, nagłośnienie, oświetlenie, reklama i oczywiście cotygodniowe zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Na występy młodych artystów wstęp również jest darmowy. ‘Królewskie Dzieci’ czynią wielkie dobro ewangelizując i edukując. Ich ostatni spektakl teatralny promujący postawy patriotyczne i przedstawiający świadectwa młodych ludzi jest niezywkle pożądany w dzisiejszych czasach. Powinien móc dotrzeć do jak nawiększej liczby młodzieży. Na spektakle powinny być zapraszane szkoły lub też młodzi aktorzy powinni mieć okazję jeździć ze swoją sztuką do szkół, aby ewangelizować i nauczać. Takie rodzaje działalności musimy w Polsce wspierać i popierać. Wszystkich chętnych do pomocy lub współpracy zaprasza do kontaktu ze wspólnotą założyciel Wojciech Michalski: www.kd.waw.pl

BARBARA RODE

(źródła: www.kd.waw.pl, www.tacysami.art.pl, Wojciech Michalski, ks. Przemysław Bogusz, Aleksandra Kalata, Stanisław Michalski)

Ocena wpisu: 
Brak głosów