Dokąd zmierza Ukraina?

Obrazek użytkownika Lotna
Świat

Maria Pyż, Lwów, Niedziela, 26 stycznia 2014

Jako osoba mieszkająca na Ukrainie chcę powiedzieć, że to, co pokazują media, jest niezgodne z prawdą. Dlaczego? Tu trzeba zauważyć niektóre rzeczy. Media, które chcą publikować prawdę, są zagłuszane głosem mediów z głównego nurtu. To, co głoszą polscy (i nie tylko) dziennikarze, powtarzający jak barany hasło „sława Ukrainie”, jest obrzydliwe, a wiara w to, że nikt nie wie, co znaczy to hasło, jest po prostu zatrważająca, bo kończy się ono stwierdzeniem „smert' lacham”. „Ukraina ponad wszystko” – skąd to hasło się wzięło i czy niczego Wam nie przypomina?

Teraz główne pytanie – od czego to się zaczęło? Że przebrała się miarka? Niekoniecznie. Chcieli ludzie do Europy? A czy dotrą do niej z koktajlem Mołotowa w ręku? Czy obecny prezydent Ukrainy nie został wybrany w legalnych wyborach? Czy nie było to kilka przynajmniej spokojnych i może nawet lepszych lat niż za Juszczenki? Czy nie wstrzymał on inflacji, którą pozostawił po sobie były prezydent Ukrainy? Szacunek mu się należy nawet za to, że pościągał tytuły bohaterów z Bandery i innych członków OUN-UPA.

Mówią o totalitarnym reżimie – a przecież było wszystko w miarę dobrze. Przynajmniej normalnie pracowały urzędy, organizacje społeczne tak ważne dla Polaków, których istnienie w obecnej sytuacji stoi pod znakiem zapytania. Ludzie w Kijowie, a teraz nie tylko, bo w innych miastach też, nie bali się wychodzić z domu. A teraz? Co mamy? Tu można wyliczać w nieskończoność. Co z tego wyniknie? Każde prawo ma dwie strony. O ile dla Polaków, jak i innych mniejszości narodowych jest źle, to dla Ukraińców zabezpiecza porządek. I tu nie ma co się dziwić, bo kto widział pokojowe demonstracje z ludźmi w kaskach, zasłoniętą twarzą i narzędziem do walki w ręku?

Kto Wam powiedział, że na Ukrainie nie było wolności słowa i myśli obywatelskiej? Kto mówił, że było tak źle, aby stało się jeszcze gorzej? Kto powiedział, że to Berkut zastrzelił ludzi? Kto widział, skąd leciały kule? Oczywiście, że Berkut nie miał prawa bić ludzi wtedy, gdy jeszcze była pokojowa demonstracja. Ale dlaczego nie padło nazwisko – kto dał rozkaz pobicia ludzi?

Po co wdzierać się do rad obwodowych w Równem, Chmielnicku, Czerkasach, Lwowie i innych miastach? Czy jest normą niszczenie przez tłum budynków rządowych? Czy to normalne, że przewodniczący obwodowej rady Iwano-Frankiwska klęka przed ludźmi? Czy na porządku dziennym jest zmuszanie przewodniczącego obwodowej lwowskiej rady do podania się do dymisji? Czy na ich miejsce przyjdą lepsi? Czy właśnie nie ci przewodniczący od początku wspierali Majdan? Czy to nie spod lwowskiej rady jechało codziennie kilkadziesiąt autobusów do Kijowa? Gdzie jest logika?

Kto płaci za jedzenie, spanie i leczenie tych ludzi? Kto przewodniczy strajkom w Kijowie i innych miastach? Kto zabezpieczył strajk oponami, kaskami, workami z piaskiem i innymi rzeczami? Czy to normalna pozycja obywatela zrywanie bruku z ulicy i rozbijanie go młotkiem? Przecież to wszystko kosztuje. I to nie mało. Kto zapłaci za odbudowę miasta i zniszczone mienie, m.in. nie tylko w kijowskich urzędach? Jak urzędnicy mają pracować w tym wszystkim? Jak ma funkcjonować państwo?

I tu wracamy do głównego pytania - o co poszło? Od czego zaczął się Majdan? Czego chcieliśmy? Czy to tak miało być? Kto zapłacił, aby ten, co stoi na Majdanie, miał gdzie się wyspać i co zjeść, a jeszcze kask na głowie i jakiś instrument w ręku? Jedno pytanie – dla kogo to jest wygodne? Komu sprzyja taki rozwój sytuacji?

A póki trwają w Kijowie pokojowe godziny, możemy się zastanowić – czy nie jest zbędną ingerencją w wewnętrzne sprawy państwowe postawa Brukseli? Czy mają prawo mówić, że z tym prezydentem nie będą się umawiać? A z jakim? Czy nie są zbędne gesty ze strony USA w wypowiedzi, że rozważają możliwość wprowadzenia sankcji? I jak tu oceniać wypowiedzi z Rosji, że mogą Ukrainie pomóc?

Tymczasem mamy najbardziej ekscytujące kadry dla BBC i innych tego rodzaju kanałów. Zastanówmy się – co to nam da? Czy Janukowycz dobrowolnie odejdzie od władzy i rozpłynie się w mroku Majdanu? Nie! Czy Tiahnybok odżegna się od neofaszystowskich haseł i przekreśli cały program partii Swobody? Nie! Czy Jaceniuk pomagający Tymoszenko i dzięki temu mający w ogóle jakiekolwiek poparcie jest w stanie coś zaproponować Ukrainie? Nie! Czy Kliczko, który ma niby najlepsze rokowania według sondaży europejskich na bycie prezydentem Ukrainy, może nim zostać? Nie!

Tu sprawa jest banalnie prosta – Janukowycz mocno trzyma władzę, Tiahnybok nie zrezygnuje z ideologii, która jest obca większości Ukrainy, Jaceniuk po prostu nie może, a Kliczko jest obywatelem Niemiec. I co w tej sytuacji ma począć zwykły obywatel?

Główne pytanie siedzące we wszystkich głowach – co dalej zrobić z Majdanem? Czy ci ludzie mogą tam stać wiecznie? Czy obecna władza pójdzie na ustępstwa? I na czym w ogóle one mają polegać? Kto w wyniku tego wszystkiego dojdzie do władzy?

I jeszcze jedno – w którym miejscu zaczyna się demokracja lub gdzie ona się kończy? Gdzie tu jest miejsce dla zwykłego obywatela? Może to wszystko tylko cudzy scenariusz rozgrywki, krwawej i okrutnej? Co będzie dalej?

Autorka jest redaktorem Polskiego Radia Lwów.

źródło: http://www.naszdziennik.pl/swiat/66384,dokad-zmierza-ukraina.html

Dziękuję skowronkowi za link.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.1 (głosów:4)

Komentarze

To świadczy tylko o tym, ze Ukraina ma też swój odpowiednik Gazety Wyborczej z zadaniowymi funkcjonariuszami.

 Ps. Byłbym ostrożny z cytowaniem naszego dziennika.

Tutaj: http://www.naszdziennik.pl/mysl/66549,refleksje-po-dniu-judaizmu.html

na przykład napisano:

"

Po kilkunastu latach, które upłynęły od ustanowienia w 1998 r. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (taka jest poprawna nazwa), ta inicjatywa wciąż pozostaje bezprecedensowa i unikatowa. Wbrew rozmaitym informacjom nigdzie nie ma ona zasięgu ogólnokrajowego, chociaż są diecezje czy miasta (np. w Austrii, we Włoszech), w których jest praktykowana. Nie można więc nie zauważyć, że inne Episkopaty nie poszły, jak dotąd, w ślady Episkopatu Polski. Nie jest to bynajmniej zarzut, ponieważ inicjatywa jest potrzebna i cenna, ale pod warunkiem, że będzie poprawnie i rzetelnie realizowana. Nie powinien to być jednodniowy albo trwający kilka dni festiwal kultury żydowskiej, w którym udział biorą również prominentni katolicy, ani tym bardziej nie może to być przeszczepianie na grunt katolicki spojrzenia właściwego Żydom i ich religii kosztem zaciemniania czy nawet wypaczania prawdy Ewangelii. Gdyby istotnie judaizm był tak nam bliską, atrakcyjną i skuteczną ofertą zbawczą, to właściwie dlaczego mielibyśmy pozostać chrześcijanami?

Idea Dnia Judaizmu powinna być realizowana zgodnie ze swoim pierwotnym zamysłem, który legł u jej podstaw i przesądził o jej przyjęciu. Chodzi o przezwyciężanie antyjudaistycznego i antyżydowskiego balastu tam, gdzie on nadal istnieje, oraz o wzajemność w tym wysiłku po stronie żydowskiej, polegającą na usuwaniu balastu antychrześcijańskiego i antykościelnego, bo go też nie brakuje. Chodzi również o wypracowywanie odnowionej katolickiej teologii judaizmu. [...]"

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#401156

Pozwolę sobie zgodzić się z Tobą na temat bzdur,które o tzw.dniu ,judaizmu pisał "Nasz dziennik",ale z porównaniem go do "Gówna Wybiórczego" mocno przegiąłeś. To,że mafia żydowska,umiejscowiona bardzo mocno w polskim KK takie kretynizmy nam,katolikom funduje,nie świadczy jeszcze o tym,że wszystko,co "Nasz dziennik" napisze,jest niewiarygodne.O "starszych braciach w wierze" pięknie powiedziane jest tu

http://www.youtube.com/watch?v=eelC6Vw1OiY

a napisane tutaj

http://gloria.tv/?media=386919

Gdyby dzień ten wypadał w niedzielę,wolałbym zgrzeszyć i na Mszę św.nie pójść,oby tylko nie widzieć włażenia w d..ę Ickom.

P.s.Lotna-dycha!

"Nie lękajcie się!" J.P.II

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

"Nie lękajcie się!" J.P.II

#401160

"10" od "bibrusa", pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#401158

od dawna kto ma decydujący głos w BBC, podobnie jak w TV Republika. Nietrudno wyciągnąć wnioski komu chodzi o zamieszanie na Ukrainie. Nie znoszę ruskich, ale wolę, żeby oni trzymali za pysk Ukrainę, niż, żeby powstała Litwa II w odniesieniu do Polski. Tak samo przejmowaliśmy się Litwą i odpłaca nam nieustanną nienawiścią. Ukraina jest znacznie groźniejsza, bo jest dobrze uzbrojona.

Pozdrawiam

cui bono

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

cui bono

#401167

od kacap[ow krajem i wchodzi do UNI.
Kacapy oczywiscie nie pozwola zeby wschodnia Ukraina oderwala sie od wplywow rosyjskich i za pomoca wojska zabezpiecza swoich etnikow w tamtej czesci.

Czy juz Ukraincy w UNI oddadza zmuszeni przez prawo UNI do oddania nieruchomosci polskich, ktore do tej pory dzierazawia tylko?
A to jest polowa starego Lwowa czy innych polskich miast,czy oddadza dworki i ziemie polska?

Moze Ukraincy o tym jeszcez nie wiedza ze prawo unijne bedzie ich do tego obligowac tak jak te prawo dziala w Polsce.

Moze w koncu oddadza, ale czy Polacy beda tam mogli wrocic jak do siebie i czuc sie bezpiecznie i widmo poderzniecia gardel nie bedzie codziennoscia ich zycia na unijnej Ukrainie?
Czy nie bedzie obawa ze postBnderowcy odzyja?
Mysle ze moze sie stac jak z Litwa ktora popieralismy,a ktora nam odplacila pieknym za nadobne.

Tak ze mam wielkie ALE czy rezunom i ich potomkom co nigdy sie nie przyznali od zbrodni warto pomagac.

Wspomne jak juz pomoglismy Juszczence, a on slawil Bandere.
Tym razem tak samo bedzie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#401180

Niestety Polacy oszaleli calkowicie niewidzac tego co naprawde dzieje sie na Ukrainie. Zwlaszcza PIS "chwalebny", ktory powinien miec troche rozumu ! Za wyjatkiem ksiedza Isakowicza, banda Niezaleznej i NB dorzucaja szczap do ognia pod kotlem, ktory moze eksplodowac w sposob straszliwy dla Polski. Kupa zdrajcow, bo nie mysle, ze moga byc az takimi glupcami, zeby nie orientowac sie w zagrozeniach. Ale coz tam siedzi; agenci, zydki, Szawly co nagle Pawlami sie staly, ludzie interesu. Patriotow kompletny brak !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#401183

W pył logiczne myślenie przemieniło
Zachłystują się podrzuconym lepem
Nie widząc,że sami stają się rzepem
Pobudka znów sprawi ból dla sumienia
Zaczną się plucia w brodę na wspomnienia
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#401184