Utajniono rozmowy Tuska z Putinem

Obrazek użytkownika mukuzani
Kraj

KATASTROFA Tu-154M Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że udostępnienie notatek z rozmów telefonicznych między Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem, które odbyli przed katastrofą i po niej, mogłoby mieć szkodliwy wpływ na realizację polityki zagranicznej Polski oraz „utrudniłoby prowadzenie bieżącej polityki zagranicznej”.

Od 1 października 2009 r. do 12 grudnia 2011 r. Władimir Putin rozmawiał z Donaldem Tuskiem osiem razy. Rozmowy nie były nagrywane, ale sporządzono z nich notatki. Okazuje się, że ich treść pozostanie tajna. Zadecydował o tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

W uzasadnieniu WSA tłumaczy, że „ujawnienie treści ww. notatek mogłoby mieć szkodliwy wpływ na realizację polityki zagranicznej Państwa i to nie tylko w relacjach z Federacją Rosyjską” oraz „utrudniłoby prowadzenie bieżącej polityki zagranicznej”.

Wyrok to efekt skargi, którą złożył Piotr Grodecki na decyzję Prezesa Rady Ministrów z 13 marca 2012 r., dotyczącą odmowy udzielenia informacji publicznej.

– Co ważne, notatek z rozmów było łącznie sześć, ale poinformowano mnie, że dwie z nich nie są tajne – z połączeń w sierpniu i październiku 2010 r. Złożyłem więc skargę do WSA dotyczącą czterech dat i równolegle zwróciłem się do KPRM o kopię tych dwóch jawnych notatek. I tu przekraczamy pewną granicę absurdu – odpowiedziano mi, że materiały te nagle utajniono, po dwóch latach – mówi w rozmowie z „Codzienną” Grodecki.

Podkreśla, że chociaż był stroną postępowania, nie miał dostępu do całości akt sprawy, chociaż o to wnioskował. – Proces polegał na tym, że sąd zapoznał się z notatkami, uznając, że słusznie nadano im klauzulę tajności. Jednocześnie nie wyjaśniono, dlaczego nadano im tę klauzulę tajności… ponieważ jest to tajne – mówi Piotr Grodecki.

Najbardziej interesujące wydają się jednak rozmowy przeprowadzone między premierami Polski i Rosji 10 kwietnia. Miały wówczas miejsce dwa połączenia. Jedno godzinne, drugie nieco krótsze. Żadne nie zostało nagrane. Rozmowa nie została również uwieczniona w żadnej notatce.

Może to dziwić, ponieważ zgodnie z elementarnymi procedurami tego typu rozmowy powinny być w jakikolwiek sposób zaprotokołowane, zwłaszcza w tak ważnej sprawie.

– Wyrok w żaden sposób mnie nie satysfakcjonuje. Uważam, że taka kwestia, jak sprawozdanie z rozmowy dwóch premierów, zwłaszcza wobec katastrofy, która miała miejsce, powinny być jawne dla opinii publicznej.
Piotr Grodecki zamierza zaskarżyć wyrok i wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wczoraj równie kontrowersyjną decyzję podjęła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która błyskawicznie umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i poświadczenia nieprawdy przez komisję Jerzego Millera. Oznacza to, że członkowie komisji, odpowiadający za zmanipulowany raport, pozostaną bezkarni.

Katarzyna Pawlak/GPC

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

"Poprzez kraj przeszedł okrzyk grobowy,
Kiedy kat podniósł znów krwawą dłoń.
Pozostały sieroty i wdowy,
Ojców, mężów nastąpił zgon..."

Smutne pozdrawiam.

Jakub Wołyński

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Jakub Wołyński

#295851

Smutny komentarz, smutne pozdrowienia, a ja roześmiana od ucha do ucha, bo oglądam na żywo wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego z Białegostoku. Wiem, że ma poczucie humoru, ale dzisiaj tym humorem dosłownie tryska. :)
Pozdrawiam radośnie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2

mukuzani

#295859

może i mój nastrój się zmieni ;)

Pozdrawiam przedradośnie.

Jakub Wołyński

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Jakub Wołyński

#295860

Przedwiośnie zawsze zwiastuje wiosnę :)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

mukuzani

#295874

Wiosnę można zorganizować i w pażdzierniku, oraz Wiosnę Narodów ;)

Jakub Wołyński

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Jakub Wołyński

#296161

... jedynie notatkę jest naruszeniem prawa. Jeśli Tusk spotka się z Putinem na wczasach, to mogą rozmawiać sobie ile chcą, ale rozmowa telefoniczna związana z kryzysową sytuacją powinna być zaprotokołowana. Zapadają istotne ustalenia i następca Tuska na stanowisku premiera powinien w każdej chwili móc do tego protokołu sięgnąć i wiedzieć co ustalono. Teraz można łatwo powiedzieć:

"Biorę na siebie całą odpowiedzialność"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#295853

A utajnienie, po dwóch latach , notki nie objętej klauzulą tajności ??? Aż taka waga zawartości ? W jakim świecie żyjemy !
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

mukuzani

#295858

Bo oni są martwi, a my żywi
Jako Zombi chodzą siejąc w koło zgorszenie
Wypada kołek osinowy wsadzić w każde istnienie
Zło odleci do piekła, gdzie jego miejsce
A nam zostaną do Polski odrodzenia lejce
Pozdrawiam serdecznie:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#295931