Gruzja i Ukraina wspólnie przeciwko rosyjskim planom „zjednoczenia”?

Obrazek użytkownika mukuzani
Blog

Na konferencji gruzińskiego ministra spraw zagranicznych, podczas której zapowiedział on wizytę w Kijowie, poruszono kwestię Unii Euroazjatyckiej. Według ministra jest to w istocie nowa formuła Związku Sowieckiego, przeciwko której występować będzie zarówno Gruzja, jak i Ukraina.

„Kiedy Rosja mówi o planach stworzenia Unii Euroazjatyckiej, to wszyscy powinni być w pełni świadomi, że chodzi jej o stworzenie nowej formy Związku Sowieckiego. Dokładniej, o polityczną i militarną odbudowę upadłego imperium” – powiedział minister spraw zagranicznych Gruzji Grigol Waszadze podczas konferencji.

Waszadze zapowiedział również, że odbędzie w najbliższym czasie oficjalną wizytę w Kijowie. Plany te powzięto pomimo obecnej postawy urzędników europejskich, którzy w ciągu kilku ostatnich miesięcy bojkotują władze Ukrainy. „Co celów ogólnych nasza polityka zagraniczna zbiega się z polityką prowadzoną przez Unię Europejską oraz Stany Zjednoczone, istnieją jednak różnice i nasi sojusznicy zdają sobie z nich sprawę” – tłumaczył minister stanowisko Tbilisi i podkreślił, że dotychczasowe relacje z obecnymi władzami w Kijowie zaowocowały wieloma wspólnymi inicjatywami, dotyczącymi również integracji z krajami Zachodu.

Plus przypisy na ten temat

http://www.portal.arcana.pl/Gruzja-i-ukraina-wspolnie-przeciwko-rosyjskim-planom-zjednoczenia,2973.html#post

Ocena wpisu: 
Brak głosów