Rosyjski wywiad szuka nowych sposobów monitorowania mediów społecznościowych. Europa Wschodnia na początek?

Obrazek użytkownika mukuzani
Blog

Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej ogłosiła trzy zamknięte przetargi w wysokości ponad 30 milionów rubli (ponad milion dolarów) na zbudowanie nowych metod monitorowania blogosfery oraz publikowania wiadomości na portalach społecznościowych, których celem będzie wpływanie na opinię publiczną i kreowanie pożądanych reakcji społecznych.

Rosyjski wywiad zamieścił trzy tajemniczo oznaczone zapytania ofertowe, a mianowicie: "Storm-12", "Monitor-3" oraz "Dysput". Jak wynika z dokumentów wywiadu, ich celem jest "badanie inteligencji elektronicznych ośrodków komunikowania oraz regionalnych segmentów sieci społecznych", a także prowadzenie badań nad rozwojem "specjalnych narzędzi promocji informacji w sieciach społecznych".

Układ przetargu i jego elementów nie jest przypadkowy. Trzy przetargi, choć podzielone, są ściśle ze sobą powiązane. Planuje się, że blogosfera najpierw będzie podlegać procesom monitorowania poprzez program "Dysputa". Następnie zebrane informacje przeanalizuje system „Monitor-3, a finalnie na podstawie zgromadzonych w ten sposób danych "odpowiednie" wiadomości do sieci społecznych roześle "Storm-12".

Kommiersant, największy niezależny rosyjski dziennik zauważa, że system monitorowania sieci może być używany zarówno wewnątrz rosyjskiego społeczeństwa, jak i na zewnątrz - celem śledzenia mediów zagranicznych. Dodatkowo gazeta podkreśla, że krajami które będą "testowane" w pierwszym etapie funkcjonowania programu będą najprawdopodobniej państwa Europy Wschodniej, które niegdyś były częścią Związku Radzieckiego (a więc i Polska).

Zdaniem ekspertów, programy te mogą być bardzo skuteczne. "Nawet w kilku oddziałach dawnego KGB - FSB były prowadzone liczne badania i projekty, których celem miało być wpływanie na społeczeństwo", podkreśla były pracownik służb rosyjskiego wywiadu, pragnący zachować anonimowość. "Rosja będzie potrzebowała sporo czasu na obalenie obrazu kreowanego na jej temat przez zachodnie media, jednak teraz będzie to skuteczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej", dodaje.

Czy Waszym zdaniem mamy czego się obawiać? Czy m.in. polska sieć przestanie być bezpieczna?

http://orwellsky.blogspot.ca/2012/08/pilne-rosyjski-wywiad-szuka-nowych.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Sieć jest przez nich od dawna monitorowana i wykorzystywana do zmiany świadomości odbiorców. Lemingi o poglądach czerwonoarmiejców nie pojawiły się w Polsce bez przyczyny, kosztowało to może setki milionów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ixi band

#286380

Oj tam szuka !, dawno już znalazł i używa. Tylko poszerza zakres agentury i metody nowe wdraża.

A pisać trzeba, ku otrzeźwieniu.

Pozdrawiam

P.S. teorie dzielą się na spiskowe i tylko spiskowe, tyle, że to nie teorie.

jwp - Ja też potrafię w mordę bić.

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#286385

gość z drogi

one wsie po Akademii Smorgońskiej,a szczególnie,te co do dziesięciu zliczyć nie umieją i jedynki stawiają,ale u nich 

to prawilno, tak budu...

był kiedyś taki kawał,ale TY go możesz nie pamietać...:)

gdzie jest najwięcej śledzi ?

 .....a MY ?

my róbmy swoje....podobnie było w prlu,mimo,że internetu nie było....a Jednak wyszliśmy na Ulice Polski....gdy Wiatr Wolności zawiał od Bałtyku.....

dziesiątka z pozdrowieniami :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#286395

"INDECT", "ADABTS", "IMP", "ECHELON", "NSACD", "CSE", "DPI" cd.

Siedzą i pracują nad projektami... a nasza władza też pracuje! Już ponad rok wstecz zgromadzono wszystki dane Polaków w ABW, INDEKT także jest wdrożony. Stąd można powidzieć, że już nic nam nie straszno.

" Pierwszy z nich to projekt „INDECT” (Intelligent information system supporting observation, searching anddetectionfor security of citizens in urban environment) – inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, poszukiwanie i detekcję dla bezpieczeństwa obywateli w środowisku miejskim. Jest to jeden z największych projektów badawczych finansowanych przez Unię Europejską. Bierze w nim udział wiele podmiotów, firm z UE, w tym m.in. AGH z Krakowa, Politechnika z Gdańska i Poznania, a także Komenda Główna Policji. „INDECT” został przedstawiony na forum UE jako super inteligentny mechanizm zbierania i analizy danych związanychz szeroko rozumianym bezpieczeństwem i zapobieganiem terroryzmowi i przestępczości. Jego programy będą przeznaczone do automatycznego i ciągłego monitorowania zasobów publicznych m.in. witryn internetowych, forum społecznościowych, dyskusyjnych, serwerów plików, sieci P2P, operatorów GSM, indywidualnych komputerów, a także stworzenie platformy do rejestracji i wymiany danych operacyjnych. System, w tym gromadzenie danych oparty będzie oprócz powyższego także m.in. na sieci czujników rejestrujących obraz, dźwięk, obecności niebezpiecznych związków chemicznych, przemieszczanie osób, rzeczy itd".

źródło: http://marek-czeszkiewicz.blog.onet.pl/ACTA-konsekwencje-prac-nad-pro,2,ID462819745,n
***********************************************
 
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#286428

Polecam jeszcze jeden artykuł
Zespół naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował inteligentny system wyszukiwania informacji internetowych. Technologia wejdzie w skład Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego. System pozwoli na naprawdę satysfakcjonującą selekcję informacji - twierdzi koordynator zespołu który zbudował system o nazwie Monitoring Polskojęzycznego Internetu (MPI), prof. Wiesław Lubaszewski z Katedry Informatyki AGH.

http://www.agh.edu.pl/pl/aktualnosci/blog-naukowy.html,0:lst:2::0:0,0:vw:2501

http://www.ppbw.pl/admin/documents/1337323990.pdf

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#286454