Polska zasługuje na poważną rozmowę cz.2

Obrazek użytkownika mukuzani
Gospodarka

O czym będą dyskutowali ekonomiści w siedzibie PAN?

1. W najbliższy poniedziałek o godz.11.30 w siedzibie PAN w Warszawie, rozpocznie się debata ekonomistów nad propozycjami programowymi Prawa i Sprawiedliwości przedstawionym niedawno przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Na zaproszenie prezesa Kaczyńskiego pozytywnie odpowiedziało ponad 30 z 40 ekonomistów, debatę poprowadzi redaktor Krzysztof Skowroński, do 2009 roku dyrektor programu III Polskiego Radia, obecnie współwłaściciel i dziennikarz radia Wnet, a od niedawna szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Zaproszeni na debatę ekonomiści otrzymali przygotowane przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości projekty ustaw w 3 obszarach: system podatkowy i finanse publiczne, rynek pracy i polityka prorodzinna i chodzi o to aby debata ekonomistów w głównej mierze, dotyczyła tej właśnie problematyki.

2. W obszarze systemu podatkowego Prawo i Sprawiedliwość przygotowało dwa projekty ustaw, zmieniające w sposób zasadniczy system podatkowy w Polsce.

Pierwszy to projekt zupełnie nowej kompleksowej ustawy o podatku dochodowym. Projekt ten łączy dotychczasowe oddzielne trzy ustawy podatkowe: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym, zawiera się na 200 stronach (wspomniane 3 ustawy łącznie liczą aż 400 stron) i znacząco upraszcza rozliczanie się z podatków dochodowych, wprowadzając zaledwie 2 stronicową deklarację podatkową.

Przełomowe rozwiązania zawarte w tym projekcie dotyczyły wprowadzenia zasady odliczenia wydatków inwestycyjnych podatnika od dochodu do opodatkowania (i to zarówno w odniesieniu do osób fizycznych jak i osób prawnych), możliwości odliczenia rzeczywistych kosztów uzyskania przychodów związanych z zatrudnieniem, a także rosnącej ulgi podatkowej wraz ze wzrostem ilości dzieci w rodzinie.

Głównym jednak powodem złożenia tego projektu oprócz chęci znaczącego uproszczenia przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych, była poprawa wydajności podatków dochodowych, ponieważ od kilku lat mimo wzrostu gospodarczego wpływy z podatków dochodowych nie tylko nie rosną w zaplanowanym przez ministra finansów tempie, a w niektórych latach wręcz są wyraźnie niższe od tych zaplanowanych.

Zdaniem ekspertów przygotowujących ten projekt tylko rozwiązania zachęcające podatników do ujawniania swoich dochodów (a takim rozwiązaniem była między innymi możliwość odliczenia wydatków inwestycyjnych od podstawy opodatkowania), mogą spowodować przełom w polskim systemie podatkowym.

W ostatnich latach bowiem gołym okiem widać, że niektóre dziedziny naszego gospodarczego życia regularnie unikają płacenia pełnych podatków, a minister finansów wręcz przechodzi nad tym do porządku dziennego.

Podobne powody stoją za nową ustawą o VAT, ta obecna nowelizowana setki razy jest już tak dziurawa, że tegoroczne wpływy z VAT mimo wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji będą niższe od tych zaplanowanych o około 12 mld zł, co grozi cieciami wydatków w ostatnich miesiącach roku na wielką skalę.

Tym projektom ustaw towarzyszą dwa krótkie projekty o okresowym dodatkowym opodatkowaniu sektora finansowego (tzw. podatek bankowy) i sklepów wielkopowierzchniowych.

3. W sprawach społecznych nasz program nosi nazwę „Teraz rodzina” i jego zasadniczym celem jest podjecie konkretnych działań, które wpłyną na wzrost liczby ludności w naszym kraju, ponieważ naszym zdaniem rodzina musi się stać najważniejszą inwestycją w Polsce.

Program składa się z 3 segmentów tzn. finansowego wsparcia dla rodzin, pracy i domu ale najbardziej rozbudowaną jego częścią jest ta poświęcona finansom rodziny, bo na takie wsparcie naszym zdaniem, rodziny oczekują.

Program zawiera propozycję ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych o progresywnym charakterze związanym z liczbą dzieci. I tak jedno dziecko upoważniałoby do ulgi w wysokości 1 tys. zł drugie 2 tys. zł, trzecie 3 tys. zł itd.

Ponieważ rodziny wielodzietne z reguły nie należą do tych, które osiągają wysoki poziom dochodów aby stworzyć możliwość odliczenia ulg w pełnej wysokości tej ulgi w w sytuacji kiedy nie wystarcza dochodu, mogłyby być jej odliczane od składek z tytułu ubezpieczenia społecznego. Program obejmuje również dzieci z rodzin rolniczych (tutaj odliczenia ulg następowałyby od płaconego przez rolników podatku rolnego).

4. Jeżeli chodzi o pracę zasadniczym rozwiązaniem jest pobieranie przez 2 lata tylko 50% należnej składki na ubezpieczenie społeczne od nowo zatrudnionych absolwentów, a także wliczanie do okresu składkowego urlopu macierzyńskiego kobiety prowadzącej działalność gospodarczą.

Eksperci Prawa i Sprawiedliwości przygotowali Narodowy Program Zatrudnienia, który w oparciu o środki zgromadzone w Funduszu Pracy w ciągu 10 najbliższych lat powinien pozwolić na powstanie około 1,2 mln nowych miejsc pracy.

5. Jesteśmy przygotowani na krytyczne podejście ekonomistów do tych propozycji i mamy nadzieję, że ta debata będzie początkiem poważnej rozmowy o przyszłości gospodarczej i społecznej naszego kraju.

Zdajemy sobie także sprawę ze światowego i europejskiego kryzysu, który ze sfery finansów przeniósł się do realnych gospodarek i już w następnym roku uderzy bardzo mocno także w polską gospodarkę, a w konsekwencji także w nasze finanse publiczne. Liczymy na to, że i ten wątek będzie uwzględniony w poniedziałkowej debacie.

Oczekujemy, że ta debata będzie swoistym przełomem w myśleniu o przyszłości Polski i wyznaczy nowe standardy debaty publicznej, do których dostosują się rządzący krajem i wspierające ich media głównego nurtu.
/ZBIGNIEW KUZMIUK/

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

http://niepoprawni.pl/blog/6398/polska-zasluguje-na-powazna-rozmowe

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#292454

"Ta debata będzie swoistym przełomem w myśleniu o przyszłości Polski" - daj Boże oby tak.
Bo wielu w kraju - oraz tych wykształczonych - odczuwają takiego przełomu nie po debacie, a tylko wobec pustej lodówki.
Pozdro.

Jakub Wołyński

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jakub Wołyński

#292486

Jakubie, KAŻDA debata lepsza niż wzajemne fochy. Każda "burza mózgów" mająca na celu poprawę sytuacji w Polsce - doceniona, i jeżeli nawet nie będzie przełomu, a tylko pozytywny ferment,warto ją przeprowadzić. GW już pracuje intensywnie nad umniejszeniem rangi tej dyskusji, co świadczy tylko na jej korzyść. Na korzyść debaty rzecz jasna, a nie GW.:)
Pozdro.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#292524

Każda poważna dyskusja, tym bardziej z udziałem wybitnych profesjonalistów, jest tylko na pożytek. W odróżność od GW, gdzie zawód jest jednym jedynym, a raczej nie zawód, tylko POtrzeba fizjologiczna :)
Pozdrowionka.

Jakub Wołyński

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jakub Wołyński

#292538

Także ich spolegliwe media czyli gównianych oszukańców
Pobudka dla wielu może być bardzo szokująca
Za to dla Polski nadzieja wielce promująca
Naród zbudzony potrafi uczynić wiele zmian doraźnych
Dlatego trzeba dla nich wiadomości bardzo wyraźnych
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#292629

Na żywo :
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/dzis-wielka-debata-o-ekonomii

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#292843

Warto śledzić, polecam !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#292851

Dzisiejsza debata ekonomiczna dla oglądających ją, ratujących Polskę przed kaczorem była szokiem.

Runął ich cały świat, świat w którym muszą znosić kolejne kompromitacje PO i Donalda. Świat w którym pomysły PiSu to katastrofa dla budżetu itp. itd.

KAŻDY z gości widział w propozycjach PiSu pomysły warte wprowadzenia, lub przynajmniej właściwy kierunek. Nikt nie zauważył tam piramidy finansowej, katastrofy..

Ba, prof. Modzelewski powiedział jasno, obecny rząd wprowadza pewne pomysły PiSu do własnych ustaw. Część z nich będzie obowiązywać od stycznia. Profesor Wojtyła przyznał zaś, iż tak kompleksowe przygotowanie reform jest rzadkością w naszym kraju.

Padł mit o socjalizmie PiSu, Kaczyński jasno powiedział że może poprzeć nawet radykalny pomysł podatkowy, pod warunkiem jego finansowego zbilansowania-słowa te kierował pod adresem prof. Gwiazdowskiego.

Debata ta jednoznacznie pokazała iż wszystkie obawy antykaczystów są ich własnym irracjonalnym lękiem kreowanym przez "rozumne" media. Każdy tzw. leming oglądający debatę musi to przyznać.

Sama debata też była ciekawa, dawno nie widziałem w TV tak kompleksowej oceny danego problemu przez fachowców z tak różnych środowisk. Moim zdaniem najciekawiej wypowiadali się profesorowie Modzelewski i Bugaj.

Można rzec mieliśmy trzy godziny prawdy w zalewie ciągłej propagandy. Oglądając tę debatę pomyślałem sobie, takie debaty powinny odbywać się w każdej dziedzinie, ileż sprawniejsze było by państwo. Iluż głupich pomysłów można by wtedy uniknąć....Mam nadzieję że Kaczyński wprowadzi ten obyczaj na stałe do naszej polityki.

Pomyśleć, jak wyglądał by w takiej debacie Rostowski:), by się wyborcy PO zdziwili....:)
http://www.obiektywnie.com.pl/artykuly/trzy-godziny-prawdy.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#292976