Porozmawiajmy o Warszawie - prof. P. Gliński na Pradze Pd.

Obrazek użytkownika elig
Kraj

W dniu 26.09.2013 odbyło się spotkanie z profesorem Piotrem Glińskim. Miało ono miejsce w auli Technikum Łączności im. Janusza Groszkowskiego /al. Stanow Zjednoczonych 24/, a zorganizował je Komitet PiS Praga-Południe. O 18:40 rozpoczął je poseł PiS Adam Kwiatkowski.

Powiedzial, iż jest to pierwsze z cyklu spotkań "Porozmawiajmy o Warszawie". Następne odbędzie się w dniu 9 października 2013 o godz 18:30 w Liceum im B. Prusa na Saskiej Kępie /ul. Zwycięzców 7/9/. Jego gościem będzie Maciej Łopiński z PiS. Prowadzący powitał potem profesora Glińskiego i pozdrowił obecnego na sali Tomasza Kozińskiego - byłego wojewodę mazowieckiego z ramienia PiS.

Profesor Gliński rozpoczął swą prelekcję od przypomnienia, że choć urodził się na Pradze Północ, to przez całe życie zwiazany jest z Pragą Południe, czyli z Saską Kepą, gdzie takze i obecnie mieszka. Żona jego pochodzi natomiast z Poznania. Ojciec profesora był architektem i urbanistą.

Na początku wspomniał o błędach popełnionych na Saskiej Kepie, takich jak zabudowa Placu Przymierza /gdzie kiedyś było kino "Sawa"/, czy wzniesienie zbyt wysokiego budynku przy ul. Waecznych. Inwestorzy tego obiektu powiązani byli z osławionymi aferzystami Kuną i Żaglem. Zadał następnie pytanie: Dlaczego warto uczestniczyć w referendum? Stwierdzil, że obywatele powinni przeciwstawiać się złej władzy, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Dlaczego rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie są złe?

Prof Gliński podał długa listę niedotrzymanych obietnic ratusza. Warszawa nie ma obwodnicy, a oddana ostatnio "półobwodnica" zakorkowała do reszty ul.Puławska, nie ma nowych mostów ani linii tramwajowych, wyloty z miasta są niedrożne. Druga linia metra miała być gotowa w 2012, przed Euro, a jest rozgrzebana do dziś i nikt nie wie, kiedy jej budowa się skończy. Brak nadzoru nad nią ze strony miasta powoduje wciąż nowe katastrofy.

Pieniadze są wydawane skrajnie nieracjonalnie - na urzedników i na opłacanie różnych grup interesów. Zatrudniono 2000 nowych urzednuków i wypłacono im 300 mln premi. Fontanny są za drogie, a na promocje miasta wydano 70 mln złotych. Liczy siię tylko propaganda. Trasa AK była zalana w 2010 i miano naprawić kanalizacje burzowa. Pieniądze poszly jednak na Euro 2012. Efekt - w tym roku Trasa AK została ponownie zalana podczas ulewy. Profesor przypomniał sprawy: zrobienia przez miasto prezentu firmie ITI w postaci stadionu Legii za 500 mln zł oraz prywatyzacji SPEC dokonanej wbrew woli mieszkańcow i zdrowemu rozsadkowi. Nikt nie wie, co się stalo z pieniedzmi z tej prywatyzacji.

Najistotniejsze, jest jednak to, że HGW nie ma żadnej wizji rozwoju Warszawy, żadnej koncepcji, czym ona powinna się stać. Remont Krakowskiego Przedmieścia, budowa metra, czy Mostu Północnego to realizacje planów jej poprzedników. Ona sama nie wnosi nic nowego. Być może dzieje się tak dlatego, iż HGW pracuje na trzech etatach - jest prezydentem Warszawy, wykładowcą akademickim i wiceprzewodniczacą PO.

Profesor skrytykował też premiera, prezydenta Komorowskiego i prymasa za wezwania do bojkotu referendum. Uznał takie postępowanie za antydemokratyczne. Wezwał też wszystkich do uczestnictwa w referendum i przeciwstawienia się w ten sposób arogancji władzy. Poseł Kwiatkowski dodał, że moze to być ostatnia taka okazja, bo właśnie w dniu 26.09 w Sejmie zajmowano się prezydenckim projektem ustawy o referendach, podnoszacych wymogi frekwencji tak, że staną się one niemożliwe do spełnienia.

Słuchacze /obecni na sali w liczbie ponad czterdziestu/ przysyłali na karteczkach pytania do prof. Glińskiego. Dotyczyły one różnych kwestii: zabudowy otoczenia Pałacu Kultury, możliwosci współpracy prof. Glińskiego z Czesławem Bieleckim, budowy obwodnicy kolejowej, przyczyn rezygnacji z budowy centrum nauki na łuku Siekierkowskim, czy ewentualnej odbudowy Pałacu Saskiego. Dwa głosy dotyczyły konkretnych i palacych spraw. Pierwszy dotyczył spraw oswiaty warszawskiej, w szczególności wstrzymania akcji typu "lato w miescie" i zwolnień nauczycieli, a drugi - wstrzymania zasilków celowych dla ponad 2000 najuboższych mieszkańców Pragi Północ.

Prof Gliński poprosił o e-maile ze szczegółami tych spraw, a jego asystent p. Świrski wręczył im karteczki z adresem. Była też mowa o popieraniu warszawskich przedsiębiorców, a przy okazji prof. Gliński powiedział, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych w stolicy wzrosła o 10 tys.. Spotkanie zakończyło się o 20:15.

W sobotę 28.09.2013 będzie następne, tym razem we Włochach:

"Szanowni Państwo,

Zapraszam w dniu 28 września ( sobota) na godzinę 18 tą na spotkanie z profesorem Piotrem Glińskim.

DLACZEGO TRZEBA IŚĆ NA REFERENDUM ?

Okęcka Sala Widowiskowa ul 1-go sierpnia 36a
Trzecie piętro

Dagmara Siemińska
PIS WARSZAWA WŁOCHY"

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

Też poszłabym na spotkanie, ale nic o nim nie wiedziałam. Elig, mam prośbę, czy możesz pisać trochę wcześniej o planowanych wydarzeniach tego typu?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#382664

elig: Radzę zaglądać na Blogpress.pl http://blogpress.pl/
Tam po prawej stronie mniej wiecej w środku strony jest Kalendarium i podaja z wyprzedzeniem dane o różnych spotkaniach. Często sa ona też na Solidarni2010.pl http://solidarni2010.pl/ Tam też są często informacje.
Co do Glińskiego - można iść w sobotę, czyli jutro. Podałam szczegóły na końcu tej notki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#382675

działam...
Tego może tak na co dzień to nie widać, ale jak się wpada tam np. raz na rok to ma się wrażenie, że dopiero co się jakaś kolejna wojna skończyła i trwa odbudowa.
Nie zazdroszczę Warszawiakom...

Na poprawę humoru coś starego ale jak nigdy aktualnego. Nawet podwójnie...
;);)

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#382690