Co z tą żałobą narodową ?

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

W pożarze, który wybuchł dziś około północy, zginęło 21 osób a 21 zostało rannych - w tym jeden strażak. Liczba ofiar może ulec zmianie, gdyż nadal nieznany pozostaje los kilku osób.
W związku z tragicznym pożarem hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim prezydent Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową. Trzydniowa żałoba narodowa obowiązywać będzie od północy. W czasie jej trwania odwoływane będą imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

A ja się zastanawiam czy załoba narodowa bedzie juz teraz ogłaszana każdorazowo po jakimś wypadku komunikacyjnym,lotniczym czy tez pożarze,w którym życie straci kilka osób.
Niedawno niedaleko miejscowosci,w której mieszkam wydarzył się wypadek drogowy,w którym życie straciiły 4 osoby / 2 zginęły na miejscu a dwie zmarły po przewiezieniu do szpitala/,w zeszłym roku wybuchł pożar w bloku mieszkalnym - 3 ofiary śmiertelne,nie mówiąc juz o trasie Warszawa-Katowice,która dziesiątkuje szalonych kierowców i załoby ogłszane nie były,przynajmniej nie przypominam sobie.

Daleka jestem od kpin z katastrof czy wypadków ale uważam,że w takim wypadku jak pozar w Kamieniu Pomorskim wystarczjącym byłoby wsztrzymanie się od imprez rozrywkowych jednodniowe i to na terenie tego zdarzenia.
A po co żałoba narodowa?
Kto doradził Panu Prezydentowi wprowadzenie ogólnoradowej trzydniowej żałoby?
To napewno zły doradca.
Czy pożar w Kamieniu Pomorskim i jego ofiary to powód do wprowadzania żałoby narodowej ? NIE.

Co znaczy żałoba narodowa i kiedy się ją wprowadza :

Żałoba narodowa – żałoba ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa. Na czas jej trwania odwołuje się zazwyczaj imprezy masowe i widowiska rozrywkowe (koncerty, rozgrywki sportowe), zaleca się także powściągliwość w zachowaniu oraz zmianę programów telewizyjnych (ograniczenie emisji programów rozrywkowych, komedii, reklam).

Od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, żałoba narodowa była ogłaszana 19 razy, z czego aż 11 razy na przestrzeni ostatnich 12 lat. 6 razy podczas prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego i 5 razy podczas prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Najwyzszy czas na otrzezwienie Prezydenta bo inaczej pojecie żałoby narodowej zdewaluuje się.

II Rzeczpospolita - żałoby narodowe:

3 lutego 1924 – jednodniowa żałoba po śmierci byłego prezydenta USA Woodrow Wilsona.
12 maja 1935 – po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
4 grudnia 1938 – po śmierci arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego Józefa Teodorowicz

III Rzeczpospolita - żałoby narodowe:

18 lipca 1997 – dla upamiętnienia ofiar powodzi tysiąclecia (55 ofiar śmiertelnych).
12-14 września 2001 – w związku z zamachami na World Trade Center i Pentagon w Nowym Jorku i Waszyngtonie (2752 ofiary śmiertelne, w tym 5 Polaków).
12-13 marca 2004 – dla upamiętnienia ofiar zamachu w Madrycie (191 ofiar śmiertelnych, w tym 4 Polaków).
5 stycznia 2005 – dla upamiętnienia ofiar tsunami w Azji Południowo-Wschodniej (około 294 tys. ofiar śmiertelnych).
3-8 kwietnia 2005 – po śmierci Jana Pawła II.
14 lipca 2005 – dla upamiętnienia ofiar zamachu w Londynie 7 lipca 2005 (52 ofiary śmiertelne, w tym 3 Polki)
29 stycznia – 1 lutego 2006 – dla upamiętnienia ofiar katastrofy budowlanej na Śląsku (65 ofiar śmiertelnych, większość z nich to Polacy).
23 - 25 listopada 2006 – dla upamiętnienia ofiar katastrofy górniczej w kopalni Halemba (23 ofiary śmiertelne, wszystkie z nich to Polacy).
23 - 25 lipca 2007 – dla upamiętnienia ofiar katastrofy autokarowej w Vizille koło Grenoble (26 ofiar śmiertelnych, wszystkie z nich to Polacy).
24 - 26 stycznia 2008 – dla upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej pod Mirosławcem (w katastrofie zginęło 19 oficerów i jeden podoficer, wszystkie ofiary to Polacy)[5].
14 - 16 kwietnia 2009 - dla upamiętnienia ofiar pożaru w hotelu w Kamieniu Pomorskim (21 ofiar śmiertelnych, wszystkie z nich to Polacy)[6].

Panie Prezydencie - czas skończyć z tym szaleństwem żałoby narodowej !

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,6493247,Premier_leci_do_Kamienia_Pomorskiego.html

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prezydent-oglosil-zalobe-narodowa,wid,11032055,wiadomosc.html?ticaid=17d82

Brak głosów

Komentarze

Przecież każdego tygodnia ginie o wiele więcej ludzi na drogach niż w Kamieniu Pomorskim. Jak by na to nie patrzył Prezydent RP ma bardzo kiepskich speców od PR. A naj śmieszniejsze jest to, że ci "spece" reagują pod platformę. Naprawdę koń by się uśmiał.

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#17769

Wszystko się dewaluuje i obojętnieje.

Vote up!
0
Vote down!
0
#17770