Polaków Portret Własny

Obrazek użytkownika eska
Historia

Pamiętacie jeszcze tamtą wystawę?

„Henryk Gucia nigdy nie zapomni jednego: kobieta stoi przed obrazem i szepcze: ‘Daj Boże, żebyśmy znowu tacy wolni byli’. Widział ją [.......] na wystawie ‘Polaków portret własny’. Na wystawie swojego życia, bo jedynej, na którą poszedł. Gucia: - Wszyscyśmy poszli. Jak ktoś nie był, to znaczy, że trzymał z nimi. Z komuną” ***

Zorganizował wystawę Marek Rostworowski w październiku 1979 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kto był, proszę - niech opisze swoje wrażenia.

Sama dostałam się na nią „po znajomości”, bo kolejki były niewiarygodne, ludzie jechali z całej Polski, w końcu władze nakazały zamknięcie.

Uważam, że była niesamowitym wydarzeniem. Pokazała dobitnie wielu Polakom, kim byli niegdyś. Była kolejnym milowym krokiem w budzeniu świadomości narodowej. To był niesamowity czas. Czasem myślę, że dziś należało by ją pokazać znowu....

***http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,42699,2351505.html#ixzz1SUdn7XRF

Aleksander Gierymski Trumna chłopska 1894-95. Olej na płótnie. 141 x 195 cm. Muzeum Narodowe w Warszawie.

Ja sfiksowałam pod tym obrazem. Dosłownie. Reprodukcja znana powszechnie, pokazywana w czytankach szkolnych, oczywiście z odpowiednim „ludowym” komentarzem. Po raz pierwszy zobaczyłam „na żywo”. I mnie zatkało – nie treść, ale coś, czego tu w notce też nie widać. Otóż cały obraz jest w odcieniu bladego różu, błękitu, jest zimny – i nagle ten rudy piesek na środku, który kompletnie zmienia odbiór całości. Genialne.

Albo tak przecież znane cykle Grottgera – „Żółtawy karton, kredka czarna, światła wydobyte białą” - też żadna reprodukcja nie oddaje tego, jak niesamowicie są narysowane......

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Byłem, tłumy waliły straszne. Byłem kilka razy, za każdym razem odnajdowałem nowy obraz Polski i Polaków. Wrażenia silne, ale teraz jak przez mgłę.
Muszę głębiej sięgnąć do pamięci.
Muzeum Narodowe ma od lat świetne wystawy tematyczne. A Rodzina Rostworowskich ma swoje miejsce w historii Polski, również współczesnej.
Dzięki za przywołanie wspomnień.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#171177

A.Kuryło, napisał kiedyś :"Są takie Dni w tygodniu"... Mnie ten Tydzień zaczął się dobrze ... dzisiaj przeczytałem znakomity tekst My Friend *jwp* i teraz Twój;
............................................................
....Henryk Gucia nigdy nie zapomni jednego: kobieta stoi przed obrazem i szepcze: ‘Daj Boże, żebyśmy znowu tacy wolni byli’. Widział ją [.......] na wystawie ‘Polaków portret własny’. Na wystawie swojego życia, bo jedynej, na którą poszedł. Gucia: - Wszyscyśmy poszli. Jak ktoś nie był, to znaczy, że trzymał z nimi. Z komuną”
..... Wiesz ESKO, nawet nie jesteś wstanie wyobrazić sobie ?? jak bardzo mocno przytulam Cię do serca ,za przytoczenie tych słów...

Pozdrawiam Marek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#171187

A te słowa faktycznie dają nadzieję - bo przecież wtedy nikt nawet jeszcze nie marzył, ze coś może się zmienić. A jednak się stało i to bardzo szybko.

Wzajemnie pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

eska

#171285