Zielone i kolorowe. Brunera

Obrazek użytkownika Krzysztof J. Wojtas
Blog


Normal
0
21


Niezapominajka  kaukaska.

 

Nie zamierzam prowadzić tej serii notek w sposób uporządkowany, ale  jakoś tak naturalnym jest, że na „plan” wchodzą rośliny, które kwitną wczesną wiosną. A brunera do nich należy.

 

Roślina o małych wymaganiach. Gleba lekko kwaśna, miejsca zacienione. Zwłaszcza te odmiany, które mają w różny sposób przebarwione liści –  mogą być nawet w pełnym cieniu.

 

Czym się charakteryzuje, że warto ją polecić?

Kwitnie wcześnie – już w kwietniu. I, co ciekawe, najpierw pojawiają się pędy kwiatowe. Liście rosną  w drugiej kolejności. Tzn. są, ale raczej małe. Dopiero po kwitnieniu, które trwa nawet do 2 miesięcy (kwiaty występują jeszcze na początku czerwca),  brunera tworzy drugi rzut liści – już zdecydowanie większych.

 

Brunera macrophylla

 

I te liście przez pozostałą część sezonu wegetacyjnego są ozdobą. W przypadku wersji z zielonymi liśćmi, krzak (prawie) osiąga do ok. 1 m wysokości i średnicy, a liście zbliżają się wielkością do łopianu (są na dłuższych łodyżkach). Odmiany z liśćmi przebarwionymi są zazwyczaj nieco mniejsze.

 

Brunera macrophylla - Jack Frost

 

Często stosowana nazwa – niezapominajka kaukaska – nawiązuje do wielkości i koloru kwiatów. Mnie się wydaje, że kwiaty są podobnej wielkości, ale bardziej żywy kolor; nasze niezapominajki są jakby „przymglone”.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

już się nie będę spierać, czyje kwiatki ładniejsze, mój mąż nawet nie wie jakie mam kwiatki i nie zna ich nazw......10 zasłużona

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Marika

#52765