Żołnierze Wyklęci - dlaczego 1 marca?

Obrazek użytkownika raven59
Historia

1 marca to dzień, który „zadomowił się” w kalendarzu historycznym Polaków. 

Pogoda – jak to zwykle 1 marca i w okolicach tej daty - nie „rozpieszczała” uczestników obchodów. W rozmowach dało się napotkać niezrozumienie dlaczego akurat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych tak nieszczęśliwie określonymi „Żołnierzami Wyklętymi” (wyklętymi przez sowieckich okupantów i ich polskich pomagierów)?

Czyż nie lepiej byłoby wspominać Żołnierzy Niezłomnych „gdy kwitły bzy”?

Dlaczego 1 marca….?

1 marca 1951 roku po długoletnim i wyjątkowo brutalnym śledztwie komunistyczna bezpieka zamordowała przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość’’ (WiN) – jednej z kilku niezłomnych i wyklętych formacji, między godz. 20 a 21 w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej, strzałami w tył głowy zostali straceni: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Następnego dnia, ok. godz. 8 rano, zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia….

Dlatego 1 marca….

 

---

Uczestniczyłem w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w trzech miejscach:

- 28 lutego: na tzw. "patelni" (placu przed stacją Metro-Centrum) plenerowy pokaz filmów o „żołnierzach wyklętych” w ramach OB-CIACHowego KINA ULICZNEGO NON-STOP,

- 1 marca: obchody przed budynkiem obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości (d. Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego) u zbiegu ul. Koszykowej, Al. Ujazdowskich i Placu na Rozdrożu,

- 1 marca: obchody przed zabudowaniami Aresztu Śledczego na ul. Rakowieckiej.

- 23 lutego (czyli tydzień wcześniej), w spotkaniu ze Zbigniewem Matysiakiem ps. "Kowboj" - żołnierzem oddziału Zapory i dr Ewa Kurek reżyserem i autorką książek m.in. o Zaporczykach.

Poniżej materiały wideo nagrane przeze mnie przed d. MBP:

http://www.youtube.com/watch?v=-46u7cXuU88

i d. więzieniem mokotowskim:

http://www.youtube.com/watch?v=elxII6cYvqk

 

Sprawozdanie z pokazu filmów na ‘patelni” -http://intuicja.salon24.pl/571326,podziemna-armia-powraca-dziwnie-dzis-to-brzmi

 

Nagranie ze spotkania ze Zbigniewem Matysiakiem ps. "Kowboj" - żołnierzem oddziału Zapory i dr Ewa Kurek reżyserem i autorką książek m.in. o Zaporczykach:

http://www.youtube.com/watch?v=PtECrCq6Gh4

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

Dziękuję za materiał. We Wrocławiu w odróżnieniu od naszych wrocławskich władz pogoda nas "rozpieściła". Było tak ciepło, że widziałem młodzież w patriotycznych t-shirtach.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4
#419118

 Niestety to już kolejne "zimne" obchody. W zeszłym roku było zimno choć nie tak wilgotno, w tym doszedł przenikliwy wiatr.

W piątek 4 godziny na "patelni" na plenerowym pokazie filmów o „żołnierzach wyklętych” w ramach OB-CIACHowego KINA ULICZNEGO NON-STOP było okropnie a i wczoraj nie lepiej.

Ponizej filmy z wideo z "patelni":

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#419122

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

#419162

Serce roście - dziekuję

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#419217