Jan Pospieszalski - Bliżej 1.03.2012 r.: Goń z pomnika bolszewika !
Kolaboranci i bolszewicy na ulicach i pomnikach…, pomniki, ulice imienia odpowiedzialnych za komunistyczne zniewolenie. Dlaczego na to pozwalamy?
1 marca 2012 w TVP Info nadana został kolejna audycja z cyklu Jan Pospieszalski „Bliżej” – „Czy III RP jest w istocie PRL Bis? Dlaczego na to pozwalamy? Czy nadal myślimy schematami PRL-u?”
Jaka jest odpowiedź ? Proszę wsłuchać się w wypowiedzi pana Andrzeja Kunerta – Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa a odpowiedź nasunie się sama…
http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/jan-pospieszalski-blizej/wideo/01032012-2230/6477974
http://www.youtube.com/watch?v=zf7c2wPm1jA
Poniżej informacja o programie z portalu Solidarni2010.pl.
„W programie udział wzięli:
Andrzej Kunert – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Arkadiusz Gołębiewski – reżyser filmowy, twórca festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
Grzegorz Wąsowski – szef Fundacji „Pamiętamy”
Z udziału w programie wycofał się Krzysztof Kwiatkowski z sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka
…
Zygmunt Bauman, filozof, był wysokim oficerem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pracował w pionie propagandy, czyli indoktrynował poborowych. Poza tym w czasie wojny był oficerem sowieckiej milicji w Moskwie. Dokumenty potwierdzają ponadto, że donosił Informacji Wojskowej, uznanej przez Sejm za instytucję zbrodniczą.
…
Jan Pospieszalski zadał pytanie, czy w Polsce zaszła zmiana stosunku ludzi do roli podziemia niepodległościowego. Andrzej Kunert odpowiedział twierdząco i przypomniał, że Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych został ustanowiony jako święto państwowe przytłaczającą większością głosów w Sejmie.
Grzegorz Wąsowski zwrócił uwagę na to, że obecnie widać ogromny potencjał społeczny. Zwłaszcza młodzi ludzie chcą się angażować w akcje upamiętniania Żołnierzy Wyklętych. Dużą pracę wykonali historycy – temat podziemia niepodległościowego był zakłamywany. Komuniści chcieli zamordować pamięć o patriotach walczących z bronią w ręku.
Jan Pospieszalski poruszył temat tzw. pomnika Czterech Śpiących, który po konserwacji ma powrócić na swoje miejsce. Sprzeciwia się temu Społeczny Komitet Protestu Przeciwko Przywróceniu Pomnika Braterstwa Broni.
Hubert Kossowski, pamiętający doskonale rok 1944, przypomniał, że Armia Czerwona specjalnie zatrzymała front, aby Niemcy mogli zniszczyć Powstanie Warszawskie. W wielu miejscach Warszawy istniały miejsca, w których NKWD torturowało i zabijało polskich patriotów. O żadnym „braterstwie broni” z sowietami nie może być mowy.
Bartosz Milczarczyk, przedstawiciel UM w Warszawie, powiedział, że pomnika nie można usunąć, gdyż „wrósł w koloryt Warszawy”. Poza tym jesteśmy związani z Rosją umową międzynarodową.
Andrzej Kunert nie jest zwolennikiem usuwania pomnika. Przypomniał fragment wiersza Józefa Szczepańskiego, który napisał w czasie wojny: „Czekamy ciebie, czerwona zarazo, abyś wybawiła nas od czarnej śmierci”. Kunert stwierdził, że mimo wszystko, sowieci wyzwolili Polskę spod okupacji niemieckiej. Pomnik Braterstwa Broni jest pomnikiem tamtych czasów. Obok monumentu zostanie umieszczona tablica z informacją, jak wyglądała rzeczywistość końca wojny.
Grzegorz Wąsowski przypomniał inne słowa Józefa Szczepańskiego o Armii Czerwonej: „naszej zagłady pod Warszawą czekasz”. Powiedział, że twierdzenie, iż sowieci wyzwolili Polskę jest po prostu nieprawdziwe, zaś pokonanie Niemców nie było celem samym w sobie. Polacy walczyli o wolność.
Jan Pospieszalski przypomniał, że na pomniku widnieją słowa: „Oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego”.
Obecny w studiu przedstawiciel stowarzyszenia KoLiber mówił o nieporozumieniu, jakim jest, przy obchodach Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, istnienie w Polsce ulic i pomników noszących imiona oprawców tych żołnierzy. Dlatego KoLiber zainicjował akcję „Goń z pomnika bolszewika”.
Arkadiusz Gołębiewski stwierdził, że mówienie o „wrośnięciu pomników w krajobraz miasta” i przez to niemożność ich usunięcia, jest niepokojącym sygnałem dla całej Polski. Sygnałem dawanym przez stolicę.
Miastem, w którym przeprowadzono odkomunizowanie nazw ulic i placów, jest Ostrołęka. Jedno z gimnazjów przyjęło imię Inki, a rondo nazwano imieniem mjr. Łupaszki. Prezydent Janusz Kotowski opowiadał o procesie zmiany nazw. Mówił o prowadzonej na szeroką skalę akcji informacyjnej (w ulotkach informowano np. kim był Pilecki, a kim Nowotko). Organizowano też spotkania z mieszkańcami osiedli.
Andrzej Kunert zaprotestował przeciwko stwierdzeniom, że w Warszawie jest dużo pozostałości komunistycznych. Powiedział, że został tylko jeden pomnik („Czterech Śpiących”) i najwyżej trzy ulice, jednak ich nazw nikt nie będzie zmieniał, gdyż trzeba byłoby zmienić jednocześnie mnóstwo adresów. Zaznaczył też, że 600 tysięcy osób poległych, którym jest dedykowany pomnik Braterstwa Broni, miało przecież dobre intencje i nie było bezpośrednimi sprawcami zniewolenia komunistycznego Polski.
Grzegorz Wąsowski przypomniał o istnieniu w Warszawie alei Armii Ludowej i pomnika Zygmunta Berlinga, zaś Arkadiusz Gołębiewski mówił o tym, iż nie można mówić, że czegoś nie da się zmienić. Trzeba skupić się na szukaniu możliwości zmiany. W Ostrołęce na przykład przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na opłacenie kosztów wymiany dowodów osobistych.
Jan Pospieszalski poruszył sprawę Zygmunta Baumana, uznanego filozofa, który z bronią w ręku zwalczał polskie podziemie niepodległościowe. Bauman został zaproszony jako główny gość na Kongres Kultury Polskiej we Wrocławiu. W wywiadzie dla „Guardiana” porównał Żołnierzy Wyklętych do… terrorystów.
Piotr Gontarczyk potwierdził, że Bauman był wysokim oficerem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pracował w pionie propagandy, czyli indoktrynował poborowych. Poza tym w czasie wojny był oficerem sowieckiej milicji w Moskwie. Dokumenty potwierdzają ponadto, że donosił Informacji Wojskowej, uznanej przez Sejm za instytucję zbrodniczą. Zdaniem Gontarczyka, nie popełni nadużycia ten, kto nazwie Baumana komunistycznym zbrodniarzem.
Grzegorz Wąsowski ubolewał nad tym, że cała dekada lat 90. została stracona dla przywrócenia należnego miejsca Żołnierzom Wyklętym. Przypomniał, że kiedy prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczał odznaczenia Kuroniowi i Modzelewskiemu, powiedział, że byli oni pierwszymi, którzy przeciwstawili się systemowi komunistycznemu. W ten sposób nie tylko komuniści, ale i III RP „wyklęła” żołnierzy podziemia.
Na zakończenie Jan Pospieszalski stwierdził, że jednoczesne honorowanie postaci Łupaszki i Baumana świadczy o tym, że albo poruszamy się w rzeczywistości postmodernistycznej, albo nadal obowiązuje narracja postkomunistyczna.
Trzeba przyznać, że obie wersje są dla nas fatalne.
Notowała AlicjaS”
Za portalem: solidarni2010.pl
http://solidarni2010.pl/n,2616,8,wczoraj-w-programie-blizej-o-zmianie-nazw-ulic-usuwaniu-pomnikow-i-przeszlosci-zygmunta-baumana.html
Polecam również:
http://wpolityce.pl/artykuly/24023-jan-pospieszalski-blizej-dzis-pomniki-ulice-imienia-odpowiedzialnych-za-komunistyczne-zniewolenie-dlaczego-na-to-pozwalamy
http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/jan-pospieszalski-blizej/wideo/01032012-2230/6477974
http://www.youtube.com/watch?v=zf7c2wPm1jA
Zdjęcie wprowadzające: http://8.s.dziennik.pl/pliki/2719000/2719106-demontaz-pomnika-tzw.jpg
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 4898 odsłon
Komentarze
w tv kultura juz 2 razy
6 Marca, 2012 - 13:50
w tv kultura juz 2 razy byla "niedziela z prof. Z Baumanem". zydowski ubek w roli autorytetu moralnego czy tez "swiatowej slawy filozofa" (nie wiem bo ogladalem tylko kilka chwil) objasnial nam rzeczywistosc , cywilizowal polska ciemnote, podobnie jak Blumsztajn czy inny Hartman. Czy to dziadostwo zniknie kiedys z naszej przestrzeni publicznej? Czy jest cien szansy na zmiane czy raczej bedzie jeszcze gorzej? Obym nie mial racji ,ze to drugie.
@darek123 - w tv kultura...
6 Marca, 2012 - 13:56
To ich nowy "konik", będą go eksploatować aż do śmierci...
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo
Andrzej Kunert ambasadorem bolszewikow w Polsce ?
6 Marca, 2012 - 15:13
Dzieki serdeczne za link do ostaniego programu Jana Pospieszalskiego.
Na temat pomnika czterech spiacych, stalinowskiego bezpieczniaka, Zygmunta Baumana i Zolnierzy Wykletych.
Oprocz ludzi z klasa, takich jak Grzegorz Wasowski czy Arkadiusz Golebiewski, w programie u Pospieszalskiego wystapil nieciekawy, powiazany z Bul - Gajowym, Andrzej Kunert.
Inocjatora postawienia pomnika bolszewikow pod Ossowem i... obrony pomnika czterech spiacych na warszawskiej Pradze.
* ponizej koszmarny historyk na K. przed pomnikiem bolszewikow na polach ossowskich !
baca.
@baca - Andrzej Kunert ambasadorem bolszewików...
6 Marca, 2012 - 15:20
Właśnie pod Ossowem ujawnił swoje prawdziwe wcześniej skrzętnie skrywane "oblicze".
Dziękuję za zdjęcie - oddaje w go pełnej krasie...
Pozdrawiam.
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo
raven59
6 Marca, 2012 - 15:38
Jan Bogatko
...do tego wszystkiego bolszewicy byli prawosławnymi rabami, a cerkwie palili pewno polscy faszyści.
Pozdrawiam,
Jan Bogatko
ambasador bolszewikow, takze ambasador bul - gajowego !
6 Marca, 2012 - 15:56
Dzieki Janowi Pospieszalskiego za zaproszenie tego pomnikowego chuligana do swojego programu ! Facet skompromitowal sie na oczach tysiecy telewidzow.
Kunert - nieciekawie powiazany z urzedujacym prezydentem Bul - Komorowski, reprezentuje opcje polityczna, ktora smialo mozemy nazwac neotargowicka.
http://wyborcza.pl/1,76842,7779700,Andrzej_Kunert_zastapi_Przewoznika.html
* Ciekawe, dlaczego z udzialy w programie wycofal sie Krzysztof Kwiatkowski - partia matuszka PO zabronila ?
pozdro jeszcze raz.
baca.
Kunert to wyjątkowa szuja
6 Marca, 2012 - 15:50
Już kiedyś o tym pisałam. W 2008 Stowarzyszenie Szarych Szeregów i Fundacja AK postanowiły na pomniku Lotnika umieścić kotwicę, symbol Polski Walczącej( po raz pierwszy namalował ją na jego cokole Janek Bytnar "Rudy", 2maja 1942). Uzyskali oni gorącą aprobatę śp. Andrzeja Przewoźnika. Kotwica miała zostać odsłonięta 2 maja 2010r. Ze względu na żałobę po tragedii smoleńskiej uroczystość została przesunięta na 26 września(wigilia powstania Szarych Szeregów) . Niestety pan Kunert nie zgodził się na pokrycie kosztów tablicy(2,5 tys.PLN), natomiast 50tys. na bolszewicki monument w Ossowie szybko znalazł. Za symbol kotwicy zapłacił dh T.Duchowski ps."Młotek" z własnych pieniędzy.
Jak widać Kunertowi bardzo przeszkadzają polskie symbole
"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"
"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"
@kura domowa - Jak widać Kunertowi bardzo przeszkadzają polskie
6 Marca, 2012 - 16:11
"Jak widać Kunertowi bardzo przeszkadzają polskie symbole"
Możemy się domyślać jakie są tego przyczyny...
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo
Dzieki, kuro domowa za ten smutny news !
6 Marca, 2012 - 16:26
Pomnik w Ossowie kosztowal z pewnoscia duzo wiecej. Sam prawoslawny krzyz (dla bolszewikow ?!?) wykuto z kilkutonowej bryly czarnego, skandynawskiego granitu. I wszystko to na zlecenie i z goracym poparciem od Bula - (Bronka) Komorowskiego !
* ponizej - "nieznani sprawcy" potraktowali pomnik... jak widac na zalaczonym zdjeciu z... Gazety Wyborczej. Organ Michnika rozdzielal szaty nad ciemnym, polskim szowinizmem ;)
baca.
Raven59
6 Marca, 2012 - 15:58
Obawiam się, że wróciła narracja komunistyczna. Oto co wygrzebałam
http://www.naszapolska.pl/index.php/component/content/article/48-spoeczestwo/2881-pozna-upamitnia-armi-czerwon-
"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"
"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"
@kura domowa - Obawiam się, że wróciła narracja komunistyczna.
6 Marca, 2012 - 16:34
Ona tak na prawdę nigdy stąd nie odeszła.
Zapomniałem zupełnie - w czyich światłych rękach jest władza w Poznaniu... ?
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo
@ kura domowa
6 Marca, 2012 - 16:45
Coś nieprawdopodobnego! I widać, że kwiaty i wieńce świeże. To powinno być bardziej nagłośnione, ale i tak brawa dla tego pana i "Naszej Polski".
Właśnie tak Proxenio
6 Marca, 2012 - 19:38
Zdjęcia zrobiono 3 marca
O ironio! czyżby włodarze Poznania czcili krasnoarmijców jako żołnierzy wyklętych?
"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"
"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"
@ Autor
6 Marca, 2012 - 16:22
Dziękuję za umieszczenie, bo obejrzałam jeszcze raz. Pan Pospieszalski tym razem dawał się wypowiedzieć, poprowadził według mnie bardzo dobrze i sprawnie.
Co do Baumana - żałosne było to bronienie go przez wyznawczynie przed panią Stankiewicz (chyba dobrze rozpoznałam głos).
Co do Programu II - po kilku próbach przestałam oglądać. No czasem, np. Konkurs Chopinowski czy Konkurs im. Wieniawskiego albo inne tego typu imprezy. Poza tym nie da się. Nudy i kółko wzajemnej adoracji.
@proxenia - Co do Baumana - żałosne było to bronienie go...
6 Marca, 2012 - 16:52
te nieszczęsne dziewczyny (no raczej kobietki) zachowywały się tak jakby chciały Tego komucha utulić do swych piersi....
PS. Zamieściłem linki dopiero teraz - zbyt dużo było wydarzeń, tego dnia, nie chciałem aby ten materiał przepadł wśród innych...
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo
autopoprawka
6 Marca, 2012 - 22:44
Oczywiście miałam na myśli TV Kultura, a nie TVP 2, nazwaną przeze mnie Programem II - pewnie pod wpływem radia, czyli sugestia. Na TVP 2 w ogóle nie wchodzę.
Kunerta patriotyzm wybiórczy
6 Marca, 2012 - 16:25
nigdy dość przyzwoitości i honoru
Pan Kunert tak popisywał się ,że on wie ,że on czytał na przykład o Niemieckiej postaci polityki i kultury,który został strącony po ujawnieniu ,że był normalnym kablem, a nie zburzył się biedaczysko jak po ujawnieniu życiorysu Baumana ,o jego bezgranicznym oddaniu sowietom i ciężkiej pracy dla nich by rośli w siłę oraz że ta łachmyta komusza jest w salonach na topie z szacuneczkiem od komuszych wielbicieli i robi za autorytet.Druga sprawa jak się wypierał swoich słów o zmianach nazw ulic,tyle adresów jakie to koszta,a na stadionik ITI prywatny zresztą miasto nie żałowało,a mogło by za to zmienić nazwy ulic w całej Warszawie.Sam się plątał i brakowało tam mnie ,to bym go wypunktował do zera.
nigdy dość przyzwoitości i honoru
Cokół był przygotowany pod pomnik księdza Skorupki
6 Marca, 2012 - 18:25
O tym dowiedziałem się niedawno, a w audycji "Bliżej" o tym, niestety nie powiedziano, że czterej śpiący postawieni zostali na tym przedwojennym cokole.
To była celowa profanacja i policzek dla Polaków.
A teraz to Kunert (o tym wiedzący jako historyk) przyklepuje!
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
[ts@amsint.pl]
********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
@Tomasz A.S. - Cokól był przygotowany...
6 Marca, 2012 - 18:51
Coś mi się takiego kołatało w głowie na ten temat ale nie mogłem sobie przypomnieć skąd tak a informacja...
Bez dwóch zdań prowokacja - to tak jak teraz z lokalizacją nowej cerkwi na Polu Mokotowskim, ma stanąć w miejscu gdzie miały miejsce uroczystości pogrzebowe Marszałka Józefa Piłsudskiego....
Pozdrawiam.
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo
Zgadza się...
7 Marca, 2012 - 01:57
Obstalowanie na Pl. Piłsudskiego tego szklanego bunkra z firmą J&S to też taki mały pstryczek.
Serce żal ściska kiedy się tam jest i widziało się fotografie sprzed wojny. W zeszłym roku musiałem stanąć tyłem do tego budynku żeby jako tako się czuć o godzinie W.
Skurwiel, który to przyklepał powinien smażyć się w piekle.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart