Nowa książka o "Szefie"

Obrazek użytkownika Godziemba
Historia

Kilka dni temu dowiedziałem się , iż w najbliższym czasie na rynku ukaże się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej nowa biografia-album Generała Sosnkowskiego.

 
Jej autorem jest dr Jerzy Kirszak, najwybitniejszy znawca losów „Szefa”, pracownik naukowy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej we Wrocławiu.
 
Jurek, tak mam zaszczyt go nazywać, jest autorem szeregu książek i artykułów naukowych poświęconych postaci Generała Sosnkowskiego. Jego rozprawa doktorska obroniona na Uniwersytecie Wrocławskim dotyczyła działań Armii Rezerwowej dowodzonej wiosną 1920 roku przez Generała Sosnkowskiego.
 
W 2005 roku pod jego redakcją ukazała się publikacja „Kazimierz Sosnkowski żołnierz, humanista, mąż stanu w 120 rocznicę urodzin”, w której znalazły się referaty wygłoszone na międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej na Uniwersytecie Wrocławskim w listopadzie 2005 roku. Honorowy patronat nad tą konferencja objął Prezydent RP Ryszard Kaczorowski. Natomiast w czterdziestą śmierci „Godziemby” Jurek wydał wybór pism Generała (Ossolineum 2009), poprzedzony obszernym wstępem napisanym wespół z Krzysztofem Polechońskim. Publikacja ta zawiera także kompletną bibliografię pism Generała oraz publikacji mu poświęconych.
 
W tym samym roku, w siedemdziesiątą rocznicę przeprawy Generała przez Karpaty był inicjatorem i uczestnikiem wyprawy  rekonstrukcyjno-historycznej „Śladami generała Sosnkowskiego przez Karpaty”. Wyprawa trwała od 28 września do 4 października i odtworzyła górską trasę przejścia generała Sosnkowskiego (dziś znajdującą się w całości na terytorium Ukrainy).
 
Oprócz Jurka Kirszaka (w roli ppłk. Demela) w wyprawie wzięli udział:  Kazimierz Ciechanowicz z Gdańska, działacza turystycznego i znawcy Karpat (w roli gen. Sosnkowskiego), Tomasz Borucki z Rabki, leśnik, przewodnik górski i znawca Karpat (w roli kpr. Kudeli) oraz dr Ireneusz Wojewódzki IH Uniwersytetu Zielonogórskiego (w roli inż. Scholza).
 
Ksiązka Jerzego Kirszaka „Generał Kazimierz Sosnkowski 1885-1969”, zawierająca wiele nieznanych dotąd zdjęć Generała oraz fotokopii dokumentów wypełnia wielka lukę w polskiej historiografii.
Dotąd bowiem ukazała się popularno-naukowa biografia Generała śp. Marii Pestkowskiej (Ossolineum 1995), bardzo wartościowa monografia Ireneusza Wojewódzkiego – „Kazimierz Sosnkowski. Książę niezłomny czy Hamlet w mundurze?” (Narodowe Centrum Kultury 2009), obejmująca przede wszystkim jego działalność podczas II wojny światowej oraz wątpliwej, delikatnie mówiąc, wartości biografia Generała (Bellona 2010) autorstwa byłego lektora KC PZPR oraz „uczonego” Wojskowej Akademii Politycznej im. Wandy Wasilewskiej  Lecha Wyszczelskiego. W podsumowaniu obszernej recencji „dzieła” płk. Wyszczelskiego dr Daniel Koreś napisał: ”Wszystkie wymienione przez niego ustalenia badawcze, które sobie przypisał, są tak ogól­ne, że nie wychodzą poza ustalenia wynikające z biogramu Sosnkowskiego w Polskim Słowniku Biograficznym, przywoły­wanego tomu Kazimierz Sosnkowski – żołnierz, humanista, mąż stanu: w 120. rocznicę urodzin, nie mówiąc o tak krytykowanej przez adwersarza książce Marii Pestkowskiej. Część z wymie­nionych tutaj ustaleń oscyluje na poziomie podręcznika do historii dla liceum ogólnokształcącego. W większości podręcz­ników można bowiem przeczytać, że Sosnkowski był jedną z najwybitniejszych postaci w XX-wiecznej historii Polski. Czy tego oczekuje się po książce, która według jej autora ma być pierwszą naukową biografią?”.
 
Jerzy Kirszak zapowiada, iż w listopadzie br. odbędzie się w Warszawie uroczysta promocja ksiązki, w której udział zapowiedział syn Generała – Piotr. O terminie tego wydarzenia nie omieszkam Państwa powiadomić.     

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Godziembo, chciałbym zapytać o polskie wydania prac Sosnkowskiego po 1989 roku. Na przeglądarce wyskakuje mi tylko "Wybór pism" wyd. 2009. To wszystko?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#293001

W Polsce wyszła tylko znaleziona przez Ciebie publikacja z 2009 wydana pod redakcją Jurka Kirszaka.
Na emigracji "Materiały historyczne", oraz ich uzuepłenienie przygotowane przez Babińskiego.

Pozdrawiam

Godziemba

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Godziemba

#293020

To była prowokacja...bibliograficzna ;-)Swoją drogą, żenujące... 22 lata III RP... Bellona... I nic...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#293023

gość z drogi

bardzo póżno ,ale Jest

czy naszych historyków naprawdę nie interesują LOSY,życiorysy Bohaterów II Wojny Światowej ?

Kto ma o Nich pisać ,jak nie Polacy...dziwne To wszystko i smutne...

10 dla autora 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#293025

Generał jako zdecydowany antykomunista nie ma szans w tzw. III RP.
Co innego gdy był członkiem KPP.

I tak dobrze, że został patronem jednej ulicy w W-wie (w Ursusie). Stadionu Polonii nie chcieli nazwać jego imieniem, mimo iż był wieloletnik jej prezesem w II RP. Ech.

Pozdrawiam smutno

Godziemba

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Godziemba

#293056

Stadion...ulica... nieważne...
Brak książek-brak słowa = ... nieistnienie...
Można się w wielu przypadkach z Sosnkowskim nie zgadzać, ale żeby tak zamykać mu usta...
To jest zubożenie narodowej wiedzy i tradycji.

:-(

PS. Napisz coś o nim, Godziembo. Godziemba zobowiązuje... :-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#293082

gość z drogi

Ukłony dla Pana....i dla Autora,RAZ jeszcze :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#293096

Napisałem już kilkanaście esejów jemu poświęconych, kolejne są planowane - to będzie swoista biografia Generała w odcinkach.

Pozdrawiam

Godziemba

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Godziemba

#295365

To i dobrze! ;-)

Choć niektórzy tutaj zarzucają mi "fanatyzm powstaniowy" to biografia (nawet składana) sceptycznego w tej mierze, Naczelnego Wodza, wybitnego polskiego oficera, zawsze mnie ucieszy... ;-)

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#295371

gość z drogi

czekam cierpliwie :)

i serdecznie pozdrawiam :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#295375