"Rzepa"- nowe wejście Smoka

Obrazek użytkownika Joanna Mieszko-Wiórkiewicz
Blog

Najwybitniejsza dziennikarka „Rzeczpospolitej“ , do niedawna komentator (!) „Dziennika“ znowu nie zawiodła. Justyna Prus opublikowała wczoraj swoją kolejną perełkę publicystyki: rzecz o niejakim Folkerze Heinecke z Hamburga, który odkrył właśnie, że naprawdę nazywa się Aleksander Litau i urodził się na Ukrainie w tzw. Lebensborn, czyli fermie aryjskich dzieci:

 Rzeczpospolita- cytat: 

„Ofiara "Lebensborn" szuka prawdy o sobie

Justyna Prus 08-01-2009, ostatnia aktualizacja 08-01-2009 19:53

Aleksander Litau całe życie przeżył jako Niemiec Folker Heinecke. Wykradziony jako dziecko przez Niemców z rodzinnego Krymu, wychowywał się w nazistowskiej rodzinie w ramach programu Lebensborn (Źródło Życia), który miał się przyczynić do utworzenia aryjskiej rasy nadludzi.

Niedługo trzeba szukać źródła natchnienia dla publicystycznej twórczości Justyny Prus. Już po jednym kliknięciu w Internecie okazuje się, że oryginał artykułu ukazał się pięć dni wcześniej w kilku mediach w Niemczech, min. w dzienniku „Hamburger Morgenpost“ z 3 stycznia:

"Wo sind meine Eltern?

CHRIS MELZER

Wer Folker Heinecke (68) ist, weiß niemand ganz genau. Zwar kennen viele in Hamburg den früheren Schiffsmakler mit den gewellten Haaren und den beiden Lesebrillen, die er zuweilen sogar übereinander trägt. Es gibt eine Geburtsurkunde, eine hanseatische Vergangenheit, die Grabstelle der Adoptiveltern in Hamburg-Harburg. Und doch ist seine Herkunft auch ihm selbst schleierhaft: Heinecke ist eines der sogenannten Lebensborn-Kinder. Von den Nazis verschleppt und in einem der NS-Kinderheime "germanisiert", sucht der 68-Jährige seit Jahrzehnten nach seinen Wurzeln.

 

Także w „Westdeutsche Zeitung“ z 3 stycznia:

Nazis raubten seine Identität

von Chris Melzer

Folker Heinecke wurde während des Zweiten Weltkriegs verschleppt und in einem Kinderheim „germanisiert“. Die brutale Entwurzelung quält ihn bis heute.

oraz w „Neupresse“:

 

Die geraubte Identität: Ein Lebensborn-Kind sucht nach der Herkunft

Von Chris Melzer

 

Von den Nazis verschleppt, im Kinderheim "germanisiert" - die Identität des Hamburgers Folker Heinecke ist in den Weltkriegswirren verloren gegangen. Die Suche nach der Herkunft treibt viele Lebensborn-Kinder an - und einige davon in den Selbstmord.

 

Jak widać z przytoczonych zaledwie trzech cytatów, autorem tego artykułu nie jest Justyna Prus, jak każe nam nie wiedzieć czemu, wierzyć „Rzeczpospolita”, lecz Chris Melzer i chodzi tu o agencyjny artykuł niemiecki. Dlaczego zatem wbrew dobrym obyczajom a także przepisom (!) prawnym copyright za autorkę podaje się Justyna Prus, która artykuł przypuszczalnie przetłumaczyła (siedząc w Moskwie, jako specjalny korespondent "Rzepy"!) i co nieco „przysposobiła”. 

Przykro, że „Rzeczpospolita” tak bezceremonialnie obchodzi się z cudzą własnością intelektualną i ma swoich czytelników za idiotów.

Dobrze, że chociaż korespondentów ma genialnych. 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Przemoc rzadko jest odpowiedzią, ale kiedy jest, jest jedyną odpowiedzią.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#10562

No, chyba nie chodzi w tym wpisie o okulary do czytania?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

z szacunkiem
Alpha-Alpha

#10569