Wyroku próba na poczucie sprawiedliwości ...

Obrazek użytkownika Warszawa1920
Idee

Nie wiem, skąd bierze się w dobrych ludziach takie – posunięte czasami poza granice zrozumienia – domaganie się dla ewidentnych zbrodniarzy normalnego traktowania. Może właśnie stąd się bierze, że ci ludzie są ... dobrzy.

Pisałem już o tym, że likwidacja Osamy bin Ladena była czymś dla świata pozytywnym. Więcej niż pozytywnym – ze wszech miar pożądanym ( font-family:"Calibri","sans-serif";mso-ascii-theme-font:minor-latin;mso-fareast-font-family:
Calibri;mso-fareast-theme-font:minor-latin;mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-ansi-language:PL;mso-fareast-language:EN-US;mso-bidi-language:AR-SA">Tym, co żałują, że Amerykanie zakatrupili bin Ladena). Sądzę jednak, że do sprawy należy wrócić, gdyż obserwujemy zadziwiająco postępujące szukanie już chyba nawet nie drugiego i nie trzeciego, ale jeszcze wyżej numerowanego dna w postępowaniu Amerykanów. Przykładem są wpisy Chłodnego Żółwia ( font-family:"Calibri","sans-serif";mso-ascii-theme-font:minor-latin;mso-fareast-font-family:
Calibri;mso-fareast-theme-font:minor-latin;mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-ansi-language:PL;mso-fareast-language:EN-US;mso-bidi-language:AR-SA">Wyrok na Osamę bin Ladena oraz Kino mocne: „Kenijscy prześladowcy Osamy” (odc. ostatni)).

Nie wiem, być może moment dla wydania rozkazu likwidacji nie był wynikiem czysto wojskowej analizy sytuacyjnej, lecz został wybrany z uwagi na takie, czy inne problemy – nazwijmy je: marketingowe – Baraka Obamy. Nie ma to dla mnie i, jak mniemam, dla wielu, wielu innych, kompletnie żadnego znaczenia. Nie miałoby to dla mnie tak samo żadnego znaczenia nawet, gdyby Obama zrobił to w dzień przed decydującym etapem wyborów na prezydenta USA.

Dla mnie to są zupełnie dwa różne porządki: sprawiedliwość – bez przymiotników i bieżąca polityka.

Oczywiście, byłoby ideałem, gdyby obydwa te porządki zawsze szły ze sobą w parze. Jeśli jednak miałbym ważyć i wybierać, co jest dla faktycznej istoty ludzkości ważniejsze, zawsze wybierałbym – sprawiedliwość. Nawet kosztem czyjegoś poczucia, że zbrodniarz to także człowiek.

Człowiekiem jest się pod warunkiem, że nie jest się – zbrodniarzem.

O Polsce warto myśleć. I dla Niej pracować.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Bronisz sprawiedliwości? Czy nie rozumiesz że prezydent USA nas zdradził? Osama bin Laden to temat zastępczy, nazywasz go zbrodniarzem a jak nazwiesz Obamę?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#157427

Tak, owszem, zdradził nas działając wspólnie i w porozumieniu z Izraelem. A jedynym naszym obrońcą, rzecz jasna oprócz Rosji Putina, jest ugrupowanie bojowników o wolność i demokrację zrzeszonych w FC Taliban.

Mimo wszystko - pozdrawiam,

Warszawa1920

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Warszawa1920

#157430

Poczytaj o Osamie bin Ladenie kto go zbroił, kto go opłacał, kto go szkolił, kto z nim się gościł a potem pisz o sprawiedliwości taki nick zobowiązuje

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#157447

Czy sprawiedliwość traci swój sens, czy jej nie ma, jeśli się jej dopełni, wcześniej popełniwszy błędy (przyjmując w tym miejscu, że masz rację)?

Czy Norymberga była zbrodnią, skoro wcześniej było Monachium 1938?

I, wreszcie, a propos ...: czy USA utraciły prawo do ukarania Japonii, skoro to głównie Amerykanie zainicjowali uprzemysłowienie (więc i militaryzację) tego kraju na przełomie XIX i XX w.?

Warszawa1920

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Warszawa1920

#157462

No widzisz była Norymberga sąd nad zbrodniarzami ohydnymi zbrodniarzami, co stało na przeszkodzie zrobić wielką transmisję z osądzania Bin Ladena, powiem Ci na przeszkodzie stała prawda, wierzysz w przeprowadzenie ataku na WTC przez arabów biegających z kałaszami po pustyni, wiesz co to musiała być za wielka logistyka, Bin Laden to twór amerykański. Atak na Japonię gdzie tu sprawiedliwość? Czyż to nie było barbarzyństwo,to jest ta wielka sprawiedliwość? Masz dobre samopoczucie wierząc w taką sprawiedliwość.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#157470