Wspólne Losy Gruzinów i Polaków - Gruzja Nieznana.

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

Zapraszam na spotkanie z Piotrem Hlebowiczem, członkiem SDP i współautorem kolejnego już albumu. Nasz kolega jest również fotoreporterem i w albumie wykorzystano jego zdjęcia.

Album „Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana” poświęcony jest przede wszystkim Gruzińskim oficerom kontraktowym, służącym w Wojsku Polskim po roku 1921. Autorzy przedstawiają nieznaną polskiemu czytelnikowi historię odrodzenia się niepodległej Gruzji w roku 1918, walkę z bolszewickim najeźdźcą w lutym 1921 roku, przegranie której, zakończyło się zagarnięciem Gruzji przez Związek Sowiecki. Sporo miejsca poświecono życiu i twórczości Świętego Gruzińskiego – Archimandryty Grzegorza Peradze, który przed wojną wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W 1942 roku został zabity przez Niemców w KL Auschwitz. W albumie znajdują się także wątki współczesne – odsłonięcie pomnika Gruzińskich oficerów kontraktowych przez prezydentów Kaczyńskiego i Saakaszwili w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), mityng w centrum Tbilisi z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz innych przywódców państw europejskich w 2008 roku, w czasie agresji rosyjskiej na Gruzję oraz ostatnia wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Gruzji (lipiec 2011). Walorem albumu są unikalne fotografie archiwalne, wszystkie teksty zostały opracowane przez historyków i specjalistów z tej dziedziny. Pierwsza prezentacja publikacji odbędzie się 22 listopada 2011r. w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Rozpocznie się złożeniem kwiatów pod pomnikiem gruzińskich oficerów kontraktowych w Wojsku Polskim (Park Wolności przy MPW) o godzinie o 16.45.

Wśród gości honorowych na prezentację przybędzie Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Nikoloz Nikolozishvili.

W czasie prezentacji będzie można kupić album po promocyjnej cenie.

Serdecznie zapraszam!

Ocena wpisu: 
Brak głosów