Amerykanie ewakuują Rosjan:

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Świat

Amerykanie ewakuują Rosjan: organizacje pozarządowe USA potajemnie wywiozły z Moskwy swych rosyjskich współpracowników
http://wpolityce.pl/wydarzenia/45913-amerykanie-ewakuuja-rosjan-organizacje-pozarzadowe-usa-potajemnie-wywiozly-z-moskwy-swych-rosyjskich-wspolpracownikow

opublikowano: przedwczoraj, 14:24
fot. PAP/EPA

Dwie pozarządowe organizacje amerykańskie, które pod koniec ubiegłego roku musiały zamknąć swe biura w Rosji, wywiozły za granicę pracujących w nich Rosjan wraz rodzinami w obawie przed możliwymi politycznymi szykanami - pisze dziennik "Kommiersant".

Organizacje, Narodowy Instytut Demokratyczny (NDI) i Międzynarodowy Instytut Republikański (IRI), które do zamknięcia biur zmusiło zaostrzenie w Rosji przepisów o organizacjach pozarządowych, zorganizowały wyjazd na Litwę siedmiu swoich etatowych rosyjskich współpracowników.

Według pragnącego zachować anonimowość źródła, na które powołuje się moskiewska gazeta, po przyjęciu ustaw utrudniających działalność organizacji pozarządowych, kierownictwo oddziałów organizacji NDI i IRI coraz częściej zaczęli odwiedzać funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji.

Pracowaliśmy w atmosferze narastającej nerwowości. W centrali w USA wiedzieli, że tu narasta wrogość" - powiedział współpracownik jednej z organizacji. "Wiedząc, że grożono nam oskarżeniami o zdradę stanu, kierownictwo zaproponowało nam wyjazd i zorganizowało przejazd na Litwę

- powiedziało źródło "Kommiersanta".

Według rozmówcy gazety głównym powodem niepokoju kierownictwa o losy personelu NDI i IRI stały się poprawki do kodeksu karnego o zdradzie stanu i szpiegostwie, które przyjęła Duma Państwowa jesienią 2012 roku. Nowe zasady rozszerzają pojęcie zdrady stanu włączając w nie działania polegające na pomocy finansowej i technicznej tym, którzy chcą narazić na szwank bezpieczeństwo Rosji, jej "porządek konstytucyjny, suwerenność i integralność państwową i terytorialną". Wprowadzone zmiany zaostrzają też kryteria ochrony tajemnicy państwowej.

Od powrotu na Kreml w maju 2012 roku prezydent Władimir Putin zaostrzył kontrolę nad społeczeństwem obywatelskim poprzez przyjęcie serii represyjnych ustaw - uważa rosyjska opozycja. Wskazuje m.in. na ustawę o tzw. zagranicznych agentach; taki status zostaje nadany organizacjom otrzymującym granty z zagranicy i uczestniczącym w życiu politycznym.

PAP/JKUB

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

, że obce agentury będą miały utrudnione działanie w Rosji.

W styczniu 2011 amerykańska ambasada w Moskwie zupełnie bez żenady ogłasza nabór internetowych troli

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#328658

  "Od powrotu na Kreml w maju 2012 roku prezydent Władimir Putin zaostrzył kontrolę nad społeczeństwem obywatelskim poprzez przyjęcie serii represyjnych ustaw - uważa rosyjska opozycja. Wskazuje m.in. na ustawę o tzw. zagranicznych agentach; taki status zostaje nadany organizacjom otrzymującym granty z zagranicy i uczestniczącym w życiu politycznym."

Czyli zagraniczni agenci zostali nazwani po imieniu. W Polsce tez tak powinno byc i w kazdym innym szanujacym sie kraju.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#328682

to są przyjaciele , którzy robią wszystkim dobrze.

Ostatnio robili dobrze Irakijczykom a teraz robią dobrze Afganom i szykuja się by zrobić dobrze Irańczykom.

W Syrii np. "organizacje pozarzadowe" wprowadzają demokrację.

 

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#328689

  Majac takich przyjaciol, nie potrzeba wrogow.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#328698

  Zerknelam na link  - uderzajace jest, jakie fragmenty tekstu zostaly pogrubione (i dlaczego), a  wiec te majace na celu uzmyslowienie czytelnikom, ze Putin wyrzucil Amerykanow  i ze Putin ograniczyl swobody spoleczenstwa obywatelskiego narzucajac nowe represyjne poprawki do kodeksu karnego o zdradzie stanu i szpiegostwie .

Co nie jest pogrubione, to fragmenty, mowiace o tym, kim byli ci "Amerykanie" (Rosjanie wspolpracujacy z Amerykanami na niekorzysc Rosji) i jakie to poprawki zostaly naniesione:

Nowe zasady rozszerzają pojęcie zdrady stanu włączając w nie działania polegające na pomocy finansowej i technicznej tym, którzy chcą narazić na szwank bezpieczeństwo Rosji, jej "porządek konstytucyjny, suwerenność i integralność państwową i terytorialną". Wprowadzone zmiany zaostrzają też kryteria ochrony tajemnicy państwowej.

Nalezaloby sobie tylko zyczyc, aby podobne zmiany zostaly zaprowadzone w polskim KK (a jesli takowe sa, aby je zaczeto przestrzegac).

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#328738