Rosja założy bazy w Osetii Płd. i Abchazji.

Obrazek użytkownika Inicjatywa Solidarni z Gruzją
Świat

W Osetii Południowej i Abchazji powstaną rosyjskie bazy, w których stacjonować będzie po 3800 żołnierzy rosyjskich - poinformował we wtorek minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow.

Polecenie rozmieszczenia rosyjskich żołnierzy na terytorium Osetii Płd. i Abchazji wydał prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Rosja i dwa separatystyczne regiony zgodziły się już co do liczby stacjonujących żołnierzy. Według zapowiedzi ta liczba będzie wynosić ok. 3800 wojskowych w każdej z republik - powiedział Sierdiukow po spotkaniu z prezydentem Dymitrijem Miedwiediewem. Rosyjski minister obrony dodał, że uzgodniono także strukturę i rozmieszczenie rosyjskich baz.

Szef resortu obrony przekazał, że w Osetii Płd. rosyjskie bazy usytuowane będą w stolicy republiki - Cchinwali i w Dżawie.

To drugie miasto leży przy strategicznej drodze prowadzącej do tunelu Rokskiego, łączącego Osetię Południową z Osetią Północną, będącą częścią Federacji Rosyjskiej.

Sierdiukow powiedział, że w Abchazji rosyjskie wojska na razie rozlokują się w miejscach, w których stacjonują siły pokojowe Rosji, a miejsca dla stałych baz zostaną wybrane później.

Oficjalne stosunki nawiązane

We wtorek Rosja nawiązała oficjalne stosunki dyplomatyczne z Osetią Południową i Abchazją - taką informację podało rosyjskie MSZ.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow spotkał się w Moskwie ze swoimi odpowiednikami z Osetii i Abchazji. Ministrowie wymienią noty o nawiązaniu stosunków na szczeblu ambasad i omówią projekty traktatów o przyjaźni i współpracy. Traktaty te posłużą jako podstawa prawna do rozmieszczania w Abchazji i w Osetii rosyjskich wojsk.
zródło tvn24

Ocena wpisu: 
Brak głosów