Wojciech Sumliński Przyszyć „żydowskie korzenie” Rotmistrzowi Pileckiemu

Obrazek użytkownika sigma
Blog

(…)Na Podlasiu, gdzie mieszkam, w przeciwieństwie do Ostrołęki, „Pokłosie” wyświetlano, ale mieszkańcy południowego Podlasia film ów zbojkotowali.

Podobnie było w wielu innych miastach w całej Polsce. A jednak, choć to film słaby, jestem przekonany, że zostanie obsypany nagrodami. Pewność swoją czerpię z rozmowy z Andrzejem Pileckim, synem Rotmistrza Pileckiego, którego onegdaj wiozłem z Warszawy do Kazimierza n. Wisłą, w związku z otworzeniem ulicy imienia Rotmistrza.

Andrzej Pilecki opowiedział mi niezwykłą historię.

Któregoś razu zgłosili się do niego „ważni ludzie z Hollywood” z pytaniem: „czy pan wie, że pana tata miał korzenie żydowskie?„ Andrzej Pilecki zaprzeczył, „rewelacje” nazwał bzdurą. W odpowiedzi usłyszał: „O pana bohaterskim ojcu wiedzą co poniektórzy w Polsce, ale nic nie wie świat. A my mamy wielomilionowy budżet i największe gwiazdy Hollywood. Proszę nie przeszkadzać, bo przecież ojciec mógł mieć korzenie żydowskie, a pan mógł o tym nie wiedzieć”.

Na kolejne dementi ważni ludzie z Hollywood poprosili o przemyślenie sprawy, później przyjechali raz jeszcze, pisali i dzwonili, przekonywali i namawiali. Andrzej Pilecki nie zgodził się jednak „uczynić” z ojca Polaka - Żyda, którym przecież Rotmistrz nie był. Gdyby się zgodził, jakże „prawdziwy” mógłby powstać hit - historia bohaterskiego Żyda, który ucieka z „polskiego obozu koncentracyjnego”, a następnie zostaje zamordowany przez Polaków (bo przecież oprawcy Rotmistrza nosili polskie mundury).

Taki film nie powstał tylko dlatego, że na przeszkodzie stanął dzielny syn dzielnego człowieka. I nieważne, że film, który dzięki postawie Andrzeja Pileckiego nie powstał, miałby z prawdą tyle wspólnego, ile ma „Pokłosie”. Ważne, że byłby po tzw. „linii”, jak „po linii” jest „Pokłosie”, mały film małych ludzi, którzy dla kariery napluli na własny kraj.

Wojciech Sumliński jest dziennikarzem śledczym. Swoją karierę zaczynał w „Słowie Podlasia”, następnie pracował w dzienniku „Życie”, „Gazecie Polskiej” i tygodniku „Wprost”. Autor licznych reportaży i programów w TVP: „Oblicza prawdy” o działalności SB i magazynu śledczego „30 minut”. Autor książki „Teresa Trawa Robot” o tajnych operacjach specjalnych SB oraz autor scenariusza filmowego o śmierci ks. Popiełuszki napisanego dla Agencji Filmowej TVP. W maju 2008 roku do mieszkania Sumlińskiego pod zarzutem ujawnienia Aneksu do Raportu Komisji Weryfikacyjnej WSI spółce Agora, wydawcy „Gazety Wyborczej”, weszli funkcjonariusze ABW. Zarzut ten wkrótce został wycofany i zastąpiony innym. Szczegóły tych wydarzeń dziennikarz opisał w wydanej dwa lata później książce pt. „Z mocy bezprawia”. Obecnie współpracuje z Frondą i magazynem śledczym „Focus”, pisze kolejne książki i jest redaktorem naczelnym „Tygodnika Podlaskiego”.

[źródło: wPolityce.pl]
http://www.eostroleka.pl/sumlinski-bylem-w-ostrolece-na-wlasne-oczy-moglem-przekonac-sie-jak-rozkreca-sie-8222historia8221-wokol-8222poklosia8221,art32368.html

[A jak się to ma do fundacji „Paradis Judaeorum” i niejakiego TYRPY? MD]
http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=7817&Itemi...

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Cenię wszystkich wymienionych w artykule,nawet w miarę byłego i obecnego prezydenta miasta Ostrołęki.

Ale to co pokazali na marszu w obronie TV Trwam i wolnych mediów zjeżyło mi włosy na głowie.

Otóż pomnik na którego oficjalnym otwarciu był śp.prof.Lech Kaczyński złożono wianuszek,nie wieniec i to w dodatku plastikowy którego koszt oceniłem na 30 max.50zł.Polskich.

Jeżeli robi się takie przestrzały w mojej ojczyźnie to ja za takich włodarzy dziękuję,dlatego wieśniaki nie PO winni się pchać do władzy.

Może mało kto to wyłapał,ale przestrzał był konkretny i kaliber niezły zwłaszcza,że nie mają jeden z drugim średniej krajowej...

Jak można się tak ośmieszyć przed setkami ludzi...?

------

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#310622

Myślę, że można wlodarzom miasta zdać pytanie w kwestii plastikowego wianuszka - ciekawe, co odpowiedzą?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#310625

...witaj Szanowna i Zacna Sigmo.
Jestem rad, że zechciałaś wrócić do "sprawy" ,
rtm. Witolda Pileckiego.
Jestem w pracy, korzystam z chwili wolnego czasu, aby się Tobie pokłonić i podziękować .
- Zamiast komentarza, wklejam fragment bardzo istotnych informacji :
..........................................................

Córka rotmistrza Pileckiego w wywiadzie dla radia Plus m.in. poinformowała, że Witold Pilecki został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego. Ale nie obyło się bez komplikacji bowiem trzech z pośród 4 członków kapituły było przeciw, czyli poparli linię Józefa Cyrankiewicza w sprawie rotmistrza Pileckiego a w kapitule wówczas zasiadali: Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki i jako przewodniczący Prezydent Lech Kaczyński, którego głos przesądził o odznaczeniu ?.

Pobyt Bartoszewskiego w oświęcimiu jest owiany tajemnicą, tym bardziej sposób w jaki opuścił to miejsce (legalnie za zgodą Niemców).

Podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia obozu KL Auschwitz, Aleksander Kwaśniewski wymienił zasłużonych więźniów obozu, do których zaliczył takie nazwiska, jak m.in.Józef Cyrankiewicz, Tadeusz Borowski, Seweryna Szmaglewska, Bronisław Czech, Xawery Dunikowski. Władysław Bartoszewski i innych. Pominął m.in. Witolda Pileckiego i św. Maksymiliana Kolbego.

Dlaczego polskie elity, autorytety jak Bartoszewski, Mazowiecki, Geremek, Kwaśniewski tak konsekwetnie są przeciwko Pileckiemu?

Dopiero Lech Kaczyński i niektórzy prawicowi politycy przywrócili tą legende II wś, zrehabilitowali go, nadali pośmiertne ordery, przez wielu Pilecki uważany jest za największego bohatera tej wojny.
pozdrawiam serdecznie
PS.
.... wkleiłem fragmenty, wywiadów z córką Rotmistrza.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#310636

Witaj:)
Wielkie dzięki za te informacje - nie znałam ich. No cóż - powoli staje sie jasne - kto jest po czyjej stronie.
Nb. jak się okazuje Żydzi usiłują podkraść sławnych ludzi nie tylko nam - swego czasu arcymistrza szachowego - Borysa Spasskiego wpisali do jakiejś księgi sławnych Żydów. A kiedy oburzony ogłosił dementi - zaczęli go niszczyć procesami, bo jak wiadomo jest to naród pochodzenia "prawniczego"..
Pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#310658

Jednak to prawda, że niedaleko pada jabłko od jabłoni.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#310734

Rotmistrz ma bardzo dzielne dzieci.
Pozdrawiam wzajemnie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#310797

henkachen
Podobnie zauważyłem na Litwie w Trokach - eksponaty ocalałe z polskich dworów przedstawiane jako litewskie.W 1996r widziałem tam mapę bitwy pod Grunwaldem bez żadnej polskiej chorągwi - obecni byli Rusini i Litwini.
Trwa haniebna akcja niszczenia polskości na wielu frontach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

henkachen

#310779

Antypolonizm jest w natarciu i to na wszystkich frontach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#310796