10 000 TON RADIOAKTYWNEJ WODY ZRZUCANE DO OCEANU

Obrazek użytkownika sigma
Blog

Tokyo Electric Power Co. w poniedziałek zaczął wypuszczać do Pacyfiku 10 000 ton nisko-radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima 1, aby umożliwić odzyskanie kontroli nad reaktorami.
Zdecydowano się na ten radykalny krok, aby odzyskać miejsce na składowanie znacznie bardziej radioaktywnej wody z budynku turbiny reaktora nr 2.
Dodatkowo zostanie wypuszczone do oceanu 1500 ton radioaktywnej wody składowane pod wyłączonymi reaktorami nr 5 i 6.
Według rządu wypuszczenie radioaktywnej wody nie stworzy „większego zagrożenia dla zdrowia”, a jest nieuniknione, jesli chce się uratować elektrownię.
TEPCO postara się zminimalizować skażenie środowiska poprzez zaciągnięcie wokół miejsca zrzutu podwodnych kurtyn podobnych do tych, jakich używa się przy zanieczyszczeniu morza ropą. Będą one ustawione wokół ujęcia wody do zniszczonego reaktora nr 2 , skąd skażona woda już i tak wycieka do oceanu z pękniętej studzienki.
Zrzucana radioaktywna woda pochodzi z kilku miejsc elektrowni – również tych w pobliżu rdzeni – i ma radioaktywność przekraczającą zaledwie stukrotnie dopuszczalny limit – zauważa rzecznik TEPCO.
Zgodnie z Nuclear and Industrial Safety Agency – nawet jeśli ktoś zje codziennie 200 gram ryby złowionej w promieniu 1 km od elektrowni Fukushima 1 – skumulowana dawka na rok wyniesie 0,6 milisieverta o nie przekroczy 1 milisieverta, który stanowi limit roczny.

TEPCO zdecydował się na ten desperacki krok, gdyż nie znalazł cystern na składowanie radioaktywnej wody zatapiającej budynki z turbinami. Woda ta zaś uniemożliwia zaś wstęp ekipom naprawczym usiłującym naprawić system chłodzenia reaktorów
Plan zaciągnięcia kurtyny wodnej został wymyślony, kiedy nie zdołano uszczelnić pękniętej studzienki przeprowadzającej kable zasilania reaktora, z której wysoko radioaktywna woda wycieka do oceanu. Jeszcze wcześniejsza próba zablokowania wycieku poprzez zalanie studzienki betonem też się nie powiodła, gdyż silny strumień wody uniemożliwił cementowi osadzenie i stężenie.
Wciąż nie wiadomo, skąd wypływa źródło silnie radioaktywnej wody, podobnie jak zaskakująco zmienne są odczyty radioaktywności.

Tak więc podwodna kurtyna stanowi trzeci plan, aby powstrzymać wyciek radioaktywny.
Konieczna będzie wysoka kurtyna wodna – zazwyczaj takie kurtyny używane są w rzekach oraz przy budowie mostów, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się zmąconej czy skażonej wody.
Taka kurtyna jest utrzymywana przez pływaki, dzięki którym teoretycznie powinna sięgać w dół aż do dna morza i zachować skażoną wodę w granicach tworzonego przez nią basenu.
Zdobycie odpowiedniej kurtyny wodnej oraz jej zainstalowanie zajmie kilka dni. Po zrzuceniu wody, TEPCO będzie miało czas, aby odnaleźć źródło wycieku i je załatać.

opracowane na podstawie:
http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nn20110405a1.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Do tego trzeba bylo jeszcze uspokoic obywateli przez zmiane standardow norm promieniowania. Zmiana norm to oczywiscie podwyzszenie dawek radiacji.
Po wypuszczeniu radioaktywnej wody, bedzie kolejna akcja usuwania radioaktywnej soli pozostalej po chlodzeniu woda morska. Prawdopodobnie spowoduje to dostarczenie nastepnych ton bardziej skazonej wody do oceanu. Akcje Japonczykow wydaja sie obarczone balastem paniki, jednak czekajac na pomoc projektanta tej elekrowni - General Electric, staraja sie sami coskolwiek zrobic.
Moim zdaniem, powinni te wode przed wypuszczeniem do oceanu odwirowywac i filtrowac na wszelkie sposoby, celem odzyskania materialow radioaktywnych i zmniejszenia ich udzialu w srodowisku morskim. Pokutuje niestety zasada: zywnosc z oceanu brac i do oceanu wyrzucac odpady.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#149553

Jeżeli do 1994 w i ę k s z o ś ć państw zrzucała zużyte paliwo i stare reaktory, już nie mówiąc o przestarzałej broni nuklearnej - do morza, to ile tam się tego nagromadziło od 1945?
W dodatku "większośc" oznacza, że jakaś mniejszość dalej to robi - i niech mnie gęś kopnie, jesli jedną z tych mniejszości nie jest Ruski
Pozdrawiam

Sigma

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#149607

Nasz Baltyk jest przykladem rusko-pruskich osiagniec w dziedzinie zatapiania niebezpiecznych skladow broni masowego razenia.
"Starsi bracia", lacznie z Chinami i Japonia, maja taka specyficzna optyke, uwazaja, ze oceany sa niezmierzona przestrzenia kosmiczna i te ich smietki sa w nich niezauwazalna drobinka.

A, warto dodac, ze TEPCO przeszlo pod nadzor panstwowy, co moze oznaczac wiekszy rozmach akcji, choc niekoniecznie skutecznejszy. W kazdym badz razie, jest to sygnal, ze Japonczycy zaczeli sprawe traktowac powaznie. Dobry znak.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#149619

http://www.stopcodex.pl/2011/04/ue-radioaktywnosc/

...nie dość prawdy się dorobić, trzeba ją jeszcze obrobić i obronić, i piersiami zastawić, i pieczęć swą położyć jej na piersiach...

Przeczytajcie moją książkę "Ostrzeżenie"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

****** "Not Every Conspiracy is a Theory" ******

#149701

No to nieźle mamy. Właściwie po zakupy należałoby leciec z własnym licznikiem Geigera
Pozdrawiam

Sigma

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#149761