Z Sejmu.Beata Szydło: Kreatywna księgowość rządu, Lasy Państwow

Obrazek użytkownika Jerzy Bielewicz
Kraj

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przez rynki finansowe przechodzi dzisiaj fala spadków związana z kryzysem zadłużenia w Irlandii. Spadek Dow Jones sięga w momencie, kiedy obradujemy, 180 punktów, w Europie mieliśmy półtoraprocentowe spadki na giełdach, euro drastycznie osłabło w stosunku do dolara, w ciągu dnia aż o 5 centów. Złoty poszedł w dół w stosunku do wszystkich głównych walut - jeszcze 3 grosze i za franka szwajcarskiego będziemy znowu płacili 3 zł, podobnie jak za dolara. Nawet w stosunku do słabego euro złoty poszedł dzisiaj bardzo wyraźnie w dół. Tymczasem prezes Narodowego Banku Polskiego oświadczył dzisiaj po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, że złoty umocni się w najbliższym czasie o 10%. Jak się to ma do rzeczywistości i trendu na rynku? Nijak.

Dzisiaj obradujemy nad ustawą o zmianie ustawy o finansach publicznych, która ma pozwolić na kontynuację kreatywnej księgowości w naszym państwie. Długi polskich kolei zostały spłacone przez fundusz kolejnictwa, który został zasilony środkami przez Skarb Państwa - informuje dzisiaj jeden z dzienników w artykule pt. ˝Niższy dług polskich kolei˝. Można zadać pytanie: Czy wzrosło zatem rzeczywiste zadłużenie Skarbu Państwa? Oczywiście tak. Czy zwiększył się oficjalny dług publiczny? Oczywiście nie. Ustawowe rozwiązania pozwalają nie traktować pożyczek jako długu publicznego i choć Skarb Państwa musiał przecież pożyczyć środki, które później przekazał do funduszu kolejnictwa, nie powiększyły one długu publicznego ani deficytu budżetowego. To tylko jeden z przykładów. Ustawa o finansach publicznych, o której dzisiaj rozmawiamy, w tym kontekście musi być omawiana również z uwzględnieniem dwóch innych ustaw, które w ostatnich tygodniach znalazły się w Wysokiej Izbie: ustawy budżetowej na rok przyszły oraz proponowanej zmiany ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czy ustawa o zmianie ustawy o finansach publicznych ma przeciwdziałać tej kreatywnej księgowości, o której wcześniej wspominałam? W naszym przekonaniu, w przekonaniu mojego klubu ma ją tylko wesprzeć. I właśnie te pozostałe ustawy są również tego dowodem. Analiza ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych wskazuje na stan, w którym państwo przechodzi przez kryzys związany z brakiem płynności finansowej. Drastycznym tego dowodem jest wprowadzenie zmiany w sposobie zarządzania płynnością w finansach publicznych, m.in. ograniczenie związane z lokowaniem wolnych środków przez osoby prawne, takie jak fundusze, samorządy czy Lasy Państwowe. Będzie to szczególnie szkodliwe dla samorządów oraz dla Lasów Państwowych. Wystarczy właściwie tutaj poprzestać na dwóch tylko przykładach, które w tej ustawie są pokazane, w tym odwołać się do sytuacji Lasów Państwowych. Po raz pierwszy w historii naszego kraju dochodzi do tego, że ma być zburzony system, w którym Lasy Państwowe są przedsiębiorstwem państwowym zarabiającym na własne potrzeby, przynoszącym naszemu krajowi również zyski w postaci bezpieczeństwa ekologicznego - bezpieczeństwa, które te lasy zapewniają i same na to zarabiają. W Europie to niespotykana rzecz. I teraz ma to być po prostu zburzone.

Pytanie jest jedno: Dlaczego środki akurat Lasów Państwowych mają znaleźć się w tej chwili w obszarze finansów publicznych? Dlaczego ma być to ręczne zarządzanie, dlaczego pieniądze Lasów Państwowych mają być właśnie do dyspozycji ministra finansów? Pani minister powiedziała, że jest to częściowe wykorzystanie tych środków, jest to zabieg bardziej statystyczny. W moim przekonaniu, w przekonaniu mojego klubu jest wręcz odwrotnie. To jest zabieg mający na celu doprowadzenie w końcowym efekcie do prywatyzacji Lasów Państwowych. Proszę zauważyć, że pojawia się nowy instrument finansowy możliwy do stosowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego, jakim jest list zastawny. Wystarczy właściwie tylko zapytać: Co rząd będzie zastawiał? Czy lasy? Dlaczego właśnie Lasy Państwowe mają być jedynym przedsiębiorstwem państwowym, które jest objęte tymi zmianami? Chcę jeszcze nadmienić, że Lasy Państwowe, poza bezpieczeństwem ekologicznym, o którym mówiliśmy, poza tym, że są dobrem narodowym, co wszyscy podkreślają, przynoszą również konkretne dochody w postaci podatków na rzecz samorządów gminnych.

Druga kwestia, o której trzeba mówić, trzeba głośno powiedzieć, że jest to w tej chwili zamach na polskich podatników, to podwyżka VAT-u, automatyczne podnoszenie kolejnych stawek. Jaka jest gwarancja, że te stawki po zapisanym w ustawie okresie będą obniżone? Jedno pytanie: A jeżeli relacja państwowego długu do PKB nadal będzie po tych trzech latach przekraczała 55%, to co wtedy? Czy te stawki zostaną obniżone? Czy może jest to kolejna polska prowizorka i udajemy, że tak będzie przez jakiś czas, a potem Polacy już się do tego przyzwyczają i stawki 25-procentowe będą po prostu obowiązywały?

To są dwa najjaskrawsze przykłady zamieszczone w tej ustawie, na podstawie których składam w imieniu mojego klubu parlamentarnego, Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych (druk nr 3576). Jeżeli Wysoka Izba ten wniosek odrzuci, wówczas będziemy składali wniosek o publiczne wysłuchanie na posiedzeniu dwóch połączonych komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Więcej na: Unicreditshareholders.com

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

koniecznym jest je poruszać, ale pozwolę sobie na ten gorzki żart, do napisania którego swędzą mnie palce.
Komentarz zaprzyjaźnionych telewizji i dyżurnych szczekaczy w każdym studio do tego wystąpienia Beaty Szydło:
"PiS uprawia politykę nienawiści, prezes Kaczyński nie może się pogodzić z przegraną w wyborach prezydenckich i cynicznie wykorzystuje katastrofę smoleńską do osiągnięcia doraźnych celów politycznych".
Co to ma wspólnego z kreatywną księgowością rządu?
A musi mieć?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#108688

http://issuu.com/mypis.pl/docs/list_otwarty         Na wczorajszym proteście leśnych przed sejmem poseł żelichowski został nazwany zdrajcą i wygwizdany. Tv podała że było nas tam  "ponad tysiąc"  Wg.list imiennych z nadleśnictw samych leśnych było ponad 6000,plus sympatycy,wydziały leśne uczelni wyższych,razem na pewno ponad 7500 osób.Dziś w mediach już ciiiiiiichutko o tym, widać że chłopcy za wszelką cenę chcą swoje przeprowadzić i łapkę złodziejską na lasach położyć. A chodzi o prawie  jedną trzecią powierzchni polski......jedyne chyba lasy w Europie które nie korzystają z dotacji państwowych,i płaconymi przez siebie podatkami zasilają budżety gmin.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#108705

http://issuu.com/mypis.pl/docs/list_otwarty

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#108710

TVP INFO właśnie transmituje konferencję prasową w sprawie...No właśnie! Kradzieży napisu z obozu w Oświęcimiu.
Bardzo ważny temat, ale ja bym chciała posłuchać, jak postępuje śledztwo w sprawie zabójstwa w Łodzi!
By ich cholera wzięła!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#108713

http://prawylas.pl/2010/10/27/rzad-zadecydowal-zniszczyc-lasy-panstwowe/

Ponadto znaleźli sposób na ukrycie długu. Przestępca Vincent jest jedyny do przekrętów, co Tuska nie czyni niewinnym.  BGK spełni rolę schowka.

http://iskry.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=10156&Itemid=3&mosmsg=Dzi%EAkujemy+za+Tw%F3j+g%B3os.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#108729

http://www.youtube.com/watch?v=om_hmnCfKeM&feature=player_embedded

 A w deklaracje Tuska  że nie będzie prywatyzować lasów należy wierzyć tak samo jak w wyborcze jego deklaracje co do obrony stoczni polskich....

 Artykuły na ten temat:

http://www.lasy.gov.pl/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#108738

koniec roku 2008. Jego działania miały na celu ukrycie faktycznej sytuacji sektora finansowego. Jak kogoś interesuje temat to warto przeczytać szczegóły tej operacji i jej skutki: http://amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=245

Jeśli udało się zrobić taki szwindel w bankowości (było na to przyzwolenie samego sektora finansowego odpowiedzialnego za kryzys i gotowego zrobić wszystko by ukryć rzeczywistą swoja kondycje) to dlaczego nie ma udać się podobny ale w skali całego kraju ?

W kwestii działań przeciw Lasom Państwowym chodzi o 2 pieczenie na jednym ogniu :
1. odbieramy Lasom pieniądze które wcześniej miały do swojej dyspozycji i pakujemy je w otchłań o nazwie budżet co pozwala nam przez kolejne kilka miesięcy oszukiwać że nie jest tak źle w kwestii zadłużenia jak faktycznie jest
2. odebrawszy środki Lasom które służyły do utrzymania i gospodarowania całym majątkiem zmuszamy nadleśnictwa do zaciągnięcia komercyjnych kredytów pod zastaw majątku. Będą musieli to zrobić bo odebranie finansowania i przeniesienie pod kuratele MF spowoduje że nie dostaną ani na paliwo do pił łańcuchowych ani nawet na zakup nabojów do fuzji. Zatem chcąc wykonywać normalna pracę (trzeba zapłacić pensje ludziom i utrzymać infrastrukturę, wypłacić pieniądze podwykonawcom wykonującym prace leśne - bardzo wiele usług Lasy puściły w outsouring dzięki czemu mają mniejsze koszty na własnych pracownikach a robota wykonywana przez zewnętrznych podwykonawców jest dobrze i w terminie zrobiona) będą musieli zadłużyć się komercyjnie pod zastaw majątku. Potem tylko trzeba sprawić by kredytów nie dało się spłacić licytacja majątku przez zaprzyjaźnionych komorników i już można wbić tabliczkę "las prywatny, zakaz wejścia !"

Zasadniczo nie należy się dziwić że Lasy są na celowniku grandziarzy. Tam są wielkie pieniądze w postaci majątku do przejęcia a samo przedsiębiorstwo jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw państwowych samo się finansujących i jeszcze płacących podatki lokalne i centralne od generowanego zysku.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#108845

na wybory chodze i glosuje poprawnie na PiS.Znajomym opowiadam,ze rzadza nami polglowki,ktorych kazdy roluje na kazdym kroku,a oni sa szczesliwi i udaja swiatowcow.Ze dobro nas wszystkich ich tak obchodzi jak zeszloroczny snieg.Przyznaja mi racje ,a gdy ida do wyborow,to glosuja inaczej niz zdrowy rozum im nakazuje.Przychodza pozniej i mowia,ze tak bedzie lepiej.Ja juz nie wiem,czy cos ze mna jest nie tak?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

macieja

#108852