O jedne SKOK za daleko

Obrazek użytkownika Jerzy Bielewicz
Kraj

O jedne SKOK za daleko

Podobnie jak perypetie Telewizji Trwam z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji (KRRiT), dzieje ustawy o Kasach SKOK piszą niewątpliwie historię polityczną współczesnej Polski. Świadczą przy tym o przedmiotowym traktowaniu prawa i instytucji Państwa przez Platformę Obywatelską (PO), która w walce o władzę nie cofa się przed kłamstwem, manipulacją, czy nawet prowokacją polityczną.

Poddanie Kas kontroli Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), której skład określają Premier i Prezydent RP, wywoła podobne napięcia, jak ma to miejsce na linii KRRiT - Telewizja Trwam. Platforma chce oto włączyć kolejny obszar Państwa, w tym przypadku ruch spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych, w sferę swych wpływów. Chodzi nie tylko o synekury, czy odcięcie niezależnych mediów od finansowania, ale przede wszystkim o przypodobanie i wypełnienie zadań jakie stawia PO lobby bankowe, które niepodzielnie rządzi w tej partii. Nietrudno w tej sytuacji przewidzieć co niesie przyszłość: ograniczenie konkurencji na rynku finansowym, niższe oprocentowania lokat, wyższe prowizji za usługi finansowe.

Co nagle to po diable

Przyjrzyjmy się chronologii wydarzeń. Przed niespełna miesiącem Prezydent RP podpisał, a 26 lipca opublikował w Dzienniku Ustaw nową Ustawę o Kasach SKOK. Tymczasem grupa posłów PO przedstawiła zawczasu projekt nowelizacji Ustawy, która nie weszła przecież jeszcze w życie. Skąd ta gorliwość? Podpisana przez Prezydenta Ustawa była bublem prawnym częściowo tylko skorygowanym za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nadto, ustawa w nowym kształcie przewiduje włączenie SKOK pod jurysdykcję Gwarancyjnego Funduszu Bankowego, czy… możliwość wrogiego przejęcia Kas przez banki. Zmiany spowodują oczywiście zwiększenie kosztów działania SKOK, na czym najwidoczniej zależy ustawodawcy. Pośpiech zaś jest wielce mówiący i świadczy o dramatycznej sytuacji w sektorze bankowym związaną z ucieczką klientów, w poszukiwaniu stóp procentowych powyżej kosztu inflacji. Sektor bankowy żąda od PO przekształcenia Kas w kolejny bank, by potem zapewne brutalnie przejąć ich klientów.

Głupota i złe intencje

Niechęć PO wobec Kas nie jest żadną tajemnicą. Paradoksalnie nawet w sytuacji, gdy to Premier powinien tłumaczyć się z kolejnej afery, a także z tego, dlaczego jego syn daje zły przykład młodzieży, politycy Platformy odwracają kota ogonem. W haniebnych insynuacjach celuje rzecznik klubu PO Andrzej Halicki. Jakby nie wiedział, że działalność Kas SKOK ustawowo uregulowano już w 1995 roku, sugeruje od kilku dni, że najnowsza inicjatywa ustawodawcza wobec SKOK miałaby mieć coś wspólnego z problemem para-banków. Postawa polityków PO i majstrowanie właśnie teraz przy ustawie o SKOK zagraża stabilności ekonomicznej kraju. Bo przecież sama Unia Europejska ostrzega nas o transferze kapitału z banków córek działających w naszym kraju do banków matek w krajach Europy Zachodniej. W konsekwencji zmian Ustawy może okazać się, że za perturbacje w europejskim systemie bankowym zapłacą również klienci systemu kas spółdzielczych. Włączenie Kas do systemu gwarancji bankowych wobec zagrożeń płynących właśnie z tej strony wydaje się niewybaczalnym błędem.

Premier powinien ustąpić

Od kilku lat po kolejnych aferach uparcie twierdzę, że premier Tusk powinien ustąpić ze swej funkcji. Tak się nie dzieje, choć jego coraz bardziej nadwątlona pozycja zagraża w mojej ocenie bezpieczeństwu ekonomicznemu i integralności państwa. Po pierwsze, chwiejność władzy wykonawczej ułatwia działanie wszelkiego rodzaju grup interesów, które za nic mają lokalny porządek prawny. Po drugie, kolejne afery nadwyrężyły do granic zaufanie obywateli, którzy widząc wokół marnotrawstwo, nepotyzm, wzrost kosztów utrzymania uciekają do szarej strefy nie płacąc podatków. Po trzecie, słaby Tusk musi szukać sprzymierzeńców za granicą kosztem międzynarodowej pozycji Polski. Po czwarte, w najbliższych miesiącach wobec nadchodzącej recesji gospodarczej Polska będzie potrzebowała silnej i wiarygodnej władzy wykonawczej. A dla Tuska, po przewłaszczeniu składek OFE, ograniczeniu refundacji leków, wydłużeniu wieku emerytalnego, podwyżce podatków, Kasy to o jeden SKOK za daleko.

Więcej na: unicreditshareholders.com

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

brawo.

 

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#284512

Autorowi zazdroszczę zimnej krwi, mnie by już dawno tak zwany "szlag trafił", gdybym wiedział tyle w tej materii co Pan. Ale każdy jest mistrzem w swoim fachu. Zatem, ukłony.

A swoją drogą bardzo bym chciał dowiedzieć się czy i na ile istniej prawdopodobieństwo pociągnięcia tuska do odpowiedzialności karnej, tak wogóle, z jakiegokolwiek lub jakichkolwiek powodów merytorycznych? Bo wiele się tu pisze o nieprawościach, czsami o zdradzie, ale czy są rzeczywiste, dające dużą szansę na postawienie w stan oskarżenia go, już dziś z powodów stricte merytorycznych, czyli związanych z wykonywaniem obowiązków premiera?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#284557

Autorowi zazdroszczę zimnej krwi, mnie by już dawno tak zwany "szlag trafił", gdybym wiedział tyle w tej materii co Pan. Ale każdy jest mistrzem w swoim fachu. Zatem, ukłony.

A swoją drogą bardzo bym chciał dowiedzieć się czy i na ile istnieje prawdopodobieństwo pociągnięcia tuska do odpowiedzialności karnej, tak wogóle, z jakiegokolwiek lub jakichkolwiek powodów merytorycznych? Bo wiele się tu pisze o nieprawościach, czsami o zdradzie, ale czy są rzeczywiste, dające dużą szansę na postawienie w stan oskarżenia go, już dziś z powodów stricte merytorycznych, czyli związanych z wykonywaniem obowiązków premiera?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#284558