Zmierzch bogów: po zbrodni w Norwegii lewica przyznaje się do fiaska ideologii

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

Tragedia na obozie pionierów pod Oslo wywołała na lewicy żądania rozprawy z prawicą (cała prawica to dla niej ultrasi). Nie zasłania to jednak położenia, w jakim znalazła się lewica (i Nowe Oświecenie) wskutek podjętego 2. w dziejach marszu o totalną władzę.

 
Wywiad, który zamieszczam poniżej w całości, Anton Maegerle, lewicowy publicysta (- ci?) ukrywający się ze strachu przed przeciwnikami, czyhającymi (?) na jego życie, udzielił tagesschau.de. Pozostawię go bez komentarza, nie chcąc narzucać kierunku dyskusji.
 
Słowa mogą stać się bronią
 
tagesschau.de przeprowadził wywiad z Antonem Maegerle,lewicowym dziennikarzem, uważanym za eksperta skrajnie prawicowych sił w Niemczech i w Europie.
 
tagesschau.de: zamachowiec w Norwegii usprawiedliwiał się w dokumencie, liczącym 1500 stron. Zawiera on w wielu miejscach argumenty prawicowo-populistyczne, albo jest wręcz kopiowany z takich źródeł. Partie prawicowo-populistyczne i blogerzy zdystansowały się wprawdzie zdecydowanie od zamachowca, ale na ile stanowią one bazę dla tego rodzaju przemocy?
 
Anton Maegerle: Dystansowanie się po fakcie to po prostu kiepski dowcip. Przemoc jest konsekwencją retoryki, także owych partii prawicowo-populistycznych i takowych ruchów. Ten, kto szerzy nienawiść, ten musi zdawać sobie sprawę, że owa nienawiść pewnego dnia eksploduje. Słowa mogą stać się bronią.
 
tagesschau.de: Jaką siłę przedstawia ruch prawicowo-populistyczny  w Europie i w USA?
 
Maegerle: W międzyczasie był dość popularny, miejscami nawet miał poparcie większości. Były spektakularne wyniki wyborów: duńska Partia Ludowa, Szwedzcy Demokraci, Prawdziwi Finowie, partia Wildersa w Holandii i Tea Party w USA. Nie wolno także zapominać o FPÖ w Austrii czy o szwajcarskiej  Partii Ludowej. W USA dziesiątki tysięcy internautów łączy wilka sieć. Ten ruch nadal rośnie w siłę.
 
tagesschau.de: A w Niemczech?
 
Maegerle: W Niemczech jest to dla nich dość trudne. Wynika to z przeszłości, narodowego socjalizmu i z Auschwitz. Istnieją różne ruchy, grupki i organizacje.  Na szczeblu ogólnoniemieckim na przykład ruch PRO Manfreda Rouhsa, Pro NRW  Markusa Beisichta. W Berlinie Die Freiheit  René Stadtkewitza staje do jesiennych wyborów do parlamentu miasta-landu.  Często są to grupki, czasem skłócone, potem odnajdujące się pod wspólnym ideologicznym dachem. Część z nich powiązana jest ze sobą, także na szczeblu europejskim.
 
tagesschau.de: Wylicza Pan bardzo dużo partii i ruchów – czy można je wszystkie wrzucić do jednego worka?
 
Maegerle: Można, mając na uwadze traktowanie islamu jako ruchu radykalnego. Inaczej ruch antyislamski jest mieszanką, obejmującą sfrustrowanych mieszczuchów i byłych neonazistów.
 
tagesschau.de: Także w internecie jest wielka społeczność dyskusyjna...
 
Maegerle: Najbardziej znana niemiecka strona nienawiści ma codziennie dziesiątki tysięcy wejść. Liczba za zagraża demokracji. Na tej stronie permanentnie obarcza się podejrzeniem członków obcej wspólnoty wyznaniowej – islamu. Od czasu do czasu narusza się tam przepisy prawa karnego, jak wielokrotnie zachęcanie do waśni na tle narodowościowym czy obrażanie grup wyznaniowych. Określa się tam na przykład islam jako ideologię rasistowską i faszystowską, „przynoszącą terroryzm”.
 
tagesschau.de: A jak środowisko to jest połączone w międzynarodowej sieci?
 
Maegerle: Przywódcy ugrupowań komiwojażerują z referatami zagranicę. 3 września w Berlinie odbędzie się impreza  Die Freiheit, jako referentów zaproszono Geerta Wildersa z Holandii i posła SVP, Oskara Freysingera.
 
tagesschau.de: Wróćmy ku początkom ruchu: jak on powstał i co jest jego siłą nośną?
 
Maegerle: Zamachy z 11 września 2001 roku. Ten antyislamski ruch nienawiści wywołuje oczywiście problemy integracyjne, jakie istnieją. Wykorzystują one trudności demograficzne. Coraz więcej ludzi nie odnajduje się w zglobalizowanym świecie.  Ruch prezentuje kozły ofiarne i proste rozwiązania skomplikowanych problemów – to jest mieszanina strachu, nienawiści i paniki. Bezustannie propaguje ona upadek cywilizacji zachodniej.
 
tagesschau.de: A jaka jest główna tematyka?
 
Maegerle: Po pierwsze: nienawiść wobec islamu. Stawia się znak równości między islamem i radykalnym islamem. Następnie nienawiść wobec multikulti, strach przed imigracją i zalewem ze strony obcych. Ich wizja przyszłości wygląda następująco: populacja muzułmańska jest coraz młodsza, coraz bardziej bojowa i pewnego dnia stanie się większością we wszystkich państwach. Do tego dochodzą dalsze wrogie wizerunki: cała lewica, socjalistyczna czy komunistyczna; rzekoma „poprawność polityczna” tak zwanej socjologicznej szkoły frankfurckiej. Do tego dochodzi nienawiść wobec homoseksualistów, feminizmu, żądania upuszczenia UE i NATO, strach przed równouprawnieniem”.
 
tagesschau.de: W pierwszych doniesieniach norweskiego zamachowca określano mianem chrześcijańskiego fundamentalisty. Jak ważne jesz chrześcijaństwo dla tego ruchu?
 
Maegerle: Opowiedzenie się za chrześcijaństwem odgrywa raczej rolę abstrakcyjną, symboliczną względnie zastępczą. Określenie „chrześcijański fundamentalista” w żaden sposób nie pasuje do zamachowca z Norwegii: w swym „Manifeście” pisze, że on sam, jak i jego ideologiczni pobratymcy, nie są raczej religijni.
 
tagesschau.de: co odróżnia prawicowych populistów od neo-narodowych socjalistów?
 
Maegerle: to prawicowo-populistyczne, narodowo-konserwatywne środowisko nie jest antysemickie i nie szerzy nienawiści wobec Izraela; nie neguje też holocaustu. Ruch jest wprawdzie narodowy, ale nie ulega narodowo-socjalistycznej nostalgii. Najważniejsza różnica wobec środowiska ultrasów i przykładowo NPD w Niemczech polega na tym, że ruch ten działa w zgodzie z konstytucją. Nie chce on obalać systemu, lecz działa w zasadzie w zgodzie z nim. Zamachowiec z Oslo – jak mówi – odrzuca NSDAP, uważa Hitlera za wrażą postać i nie jest negacjonistą.  Ale istnieje też i szara strefa. Przykładowo w Niemczech w ruchu PRO, w którym kadry biorą się z partii skrajnej prawicy, jak Deutsche Liga für Volk und Heimat.  
 
tagesschau.de: Co oznaczają zamachy w Norwegii dla środowiska?
 
Maegerle: Z pewnością jakiś przejściowy dyskomfort. Ale też może ono właśnie w tej sytuacji wybuchnąć agresją.
 
tagesschau.de: Czy będą rosnąć szeregi?
 
Maegerle: Tendencja ta się nie zmieni. Większość społeczeństwa naturalnie najpierw oburzy się i odczeka, co z tego wyniknie. Ale napływ utrzyma się, a to dlatego, że w globalizującym się świecie ludzie się nie odnajdują i są bardziej podatni na proste rozwiązania. 
 
tagesschau.de: Oznacza to, że ruch ten osiągnie pewnego dnia znaczne sukcesy wyborcze?
 
Maegerle: W każdym razie musimy się liczyć z tym, że partie te także i u nas wejdą do parlamentów komunalnych. Po części już tam są, na przykład w Kolonii. Z tym należy się liczyć także po strasznym zamachu w Norwegii.
 
tagesschau.de: A co należy przedsięwziąć przeciwko temu?
 
Maegerle: Takim szczurołapom należy odciąć wodę; to mogą osiągnąć partie jedynie przez uczciwą politykę. Na przykład w drodze rozsądnej polityki imigracyjnej, która ukaże obywatelowi złe strony, których faktycznie nie brak.
 
Lewica po mistrzowsku indoktrynowała młodzież.
 
 
 
Proszę zobaczyć, ilu ich jest (i nikogo to nie wzrusza!):
 
 
 
Wywiad przeprowadził Fabian Grabowsky z  tagesschau.de. Jego rozmówcą jest tajemnicza postać: Anton Maegerle. Nie wiadomo, kiedy i gdzie się urodził, czy istnieje naprawdę, czy jest to jedna osoba, albo zespół. Wikipedia zdradza jedynie, że z uwagi na groźby ze strony narodowych socjalistów dziennikarz nie może odsłonić swej tożsamości. Uchodzi on za autora licznych książek i artykułów, publikowanych na ogół w lewicowych wydawnictwach i gazetach.
 
Post scriptum: wiem, że to nieładnie, ale od jutra mam wakacje. Dobra wiadomość dla mych wiernych Czytelników (chyba, że poprawiałem poziom adrenaliny). Dziękuję Państwu za uwagę, komentarze, krytykę a zwłaszcza za pochwały, na które jestem niesłychanie łasy. Spotkamy się dopiero 1 września!
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

W takim razie życzę Panu udanego wypoczynku i naładowania "akumulatorów" do pełna pozytywną energią.
Z niecierpliwością czekamy na Pańskie kolejne ciekawe, czasami kontrowersyjne opinie.

Pozdrawiam
NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#173531

Jan Bogatko

...i obiecuję kolejne po wakacjach. Największym wyzwaniem będzie dla mnie chyba podjęcie bardzo kontrowersyjnego tematu nowoczesnej prawicy,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#173546

życzę udanych wakacji :)
A co do wywiadu- czy Pan tego przypadkiem z tvn-u albo z Radka nie ściągnął, ta sama lewacka linia
--------
"Zjednoczeni ludzie potrafią obalić każdy system..."

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Zjednoczeni ludzie potrafią obalić każdy system..."
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#173535

Jan Bogatko

...oczywiście, że ten wywiad jest lewacki - o tym piszę we wstępie, ale przebija z niego nutka pieśni żałobnej,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#173545

po tokim wpisie , niby czyjś wywiad tylko brykać na trawkę i oczekiwać

Europa Ameryka Polska - pojęcia lewica prawica itd są nie do porównania (nam PZPR wszystko pomieszał)

bez kłamstw proszę

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#173569

ps
pisząć PZPR , myślę że ścierwa dodziś wszystkim kierują
---
bez kłamstw proszę

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#173571

Jan Bogatko

...tak jest, tak dostajemy grubą kreską po głowach, PZPR żyje i to bardzo dobrze,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#173594

Jan Bogatko

nie chcę być źle zrozumiany - ja przytoczyłem ten wywiad, by oddać stan umysłów na niemieckiej lewicy i skonstatować, że mają pietra.

A PZPR namieszał, oj, namieszał, a teraz miesza PO itd. a ja staram się to odmieszać,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#173592

stan niemieckiej lewicy jest może ważny dla TUSKA mnie interesuje już nic , troszeczkę Kaczyński choć nie wiem czy wyskoczył tak jak WAŁĘSA plot motorówka a gdy siedialem w MPKŁódź to wszyscy patrzyli jak w obraz tak ta czerwona łódż była bezbronna wobec agenta

bez kłamstw proszę

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#173598

Jan Bogatko

...to po co Pan czyta ten felieton? Ja bym raczej zamiast tracić czas, wybrał się na grzyby, ryby itd.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#173618

gdyby cały ten Anton Maegerle był przywódcą narodowych socjalistów (państwo dowolne). Śmierdzi lewactwem na kilometr.

Udanych wakacji

Ukłony

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#173572

Jan Bogatko

...dziękuję za życzenia - tak, ten Maegerle pasuje wymiennie do całej lewicy - narodowo-socjalistycznej i nowooświeceniowej,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#173595

Będzie nam Pana rzeczowych przemyśleń brakowało, naprawdę! Z niecierpliwością czekam września i życzę udanego urlopu.
Pozdrawiam
Szpilka

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#173617

Jan Bogatko

...i we wrześniu wracam ma łamy,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#173619

Odnisłem podobne wrażenie, jak Adr_Nitka i jacob78.
Re:totomekon, za klasykiem; "oczywista-oczywistość, że
"ścierwa" ddalej kierują-toż to ich interes.
Re:totomekon z 14:04; "nie interesuje...",a powinien, bo z
bardzo wysoka, ci sami mocodawcy.

Za Szpilką-podpisuję się i pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#173646

Jan Bogatko

następnego spotkania!

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#173648